Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 листопада 2014 р. № 820/16425/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зінченко А.В.
при секретарі судового засідання - Алавердян Е.А.
за участю представників сторін:
позивача - Распопова І.С.
відповідачів - Водолазького О.М.
ІІІ -особи - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальність «Азово-Чорноморська фінансова компанія» до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області та Державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Харківської міської ради Харківської області Кравченко Наталії Володимирівни, з участю третьої особи Державної реєстраційної служби України, про визнання дій неправомірними,
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Азово-Черноморська фінансова компанія», звернувся до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції у Харківській області та Державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради Харківської області Кравченко Наталії Володимирівни, в якому просив суд визнати неправомірними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Наталії Володимирівни реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції, що мали місце 17.09.2014 року при винесені повідомлення про залишення документів без розгляду, що подані для проведення Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія», 36816989; визнати незаконним та скасувати повідомлення про залишення документів без розгляду державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Наталії Володимирівни реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції №04-13-10/12166 від 17 вересня 2014 року відповідно до якого залишено без розгляду документи, що подані для проведення Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія», 36816989 та зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Наталію Володимирівну реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції провести Державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія», 36816989 на підставі поданих документів згідно опису.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 12 вересня 2014 року представником Позивача до реєстраційної служби Харківського міського управляння юстицію були надані документи відповідно до ч.1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Позивача.
17 вересня 2014 року Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців Кравченко Наталія Володимирівна реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції видала повідомлення про залишення документів буз розгляду вих. № 04-13-10/12166 які були прийняті від Товариства з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія».
Як вбачається із змісту оскаржуваного повідомлення, підставою для залишення без розгляду документів, що подані для проведення Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Позивача є те, що документи подані не в повному обсязі.
Позивач вважає, що Повідомлення про залишення документів без розгляду вих.. № 04-13-10/12166 від 17 вересня 2014 року державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Кравченко Н.В. є неправомірним, протиправним та незаконним та таким що підлягає скасуванню.
Протокольною Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду у якості ІІІ-особи по справі залучено Державну реєстраційну службу України.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2014 року позовна вимога про зобов'язання державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Наталію Володимирівну реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції провести Державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія», 36816989 на підставі поданих документів згідно опису залишена без розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечував та в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Представник Державної реєстраційної служби України в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, суд встановив наступне.
Спеціальним нормативно-правовим актом в сфері державної реєстрації є Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який набрав чинності 01.07.2004 року.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Суд зазначає, що статус та повноваження державного реєстратора чітко визначені України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Таким чином, повноваження державного реєстратора полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього відповідного пакету документів (від заявника чи поштою).
Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором виключно на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів передбаченого відповідною статтею Закону.
Суд вказує, що у відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Органи державної реєстрації та державні реєстратори за власною ініціативою не приймають жодних рішень відносно суб'єктів господарювання, в тому числі щодо ТОВ "Азово-Чорноморська фінансова компанія", та не вносять записи в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а лише фіксують факт набуття установчими документами юридичної сили при їх надходженні до державного реєстратора.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Суд також зазначає, що частиною 11 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Матеріалами справи підтверджено, що 12.09.2014 року державному реєстратору юридичною особою ТОВ "Азово-Чорноморська фінансова компанія" було подано пакет документів, передбачений статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", але державним реєстратором було залишено документи без розгляду, оскільки їх подано не в повному обсязі.
Суд зазначає, що Наказом Міністерства юстиції України від 12.02.2014 № 326/5 «Про внесення змін до Положення про здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 277/25054, покладено на Державну реєстраційну службу України державний нагляд за дотриманням державними реєстраторами законодавства у сфері державної реєстрації, шляхом перевірки розгляду документів, що надійшли до державних реєстраторів, щодо проведення державної реєстрації юридичних осіб, розмір статутного капіталу яких або їх засновників (учасників) становить понад 10 млн. грн. та перевірки розгляду судових рішень, якими визнано неправомірним/незаконним вчинення державним реєстратором дій, та судових рішень про визнання повністю або частково недійсними рішень загальних зборів засновників( учасників) юридичної особи, що набрали законної сили на предмет змін у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців шляхом внесення відповідних записів.
Судом встановлено, що Листом Державної реєстраційної служби України від 17.02.2014 № 48/04-12/14 до моменту доопрацювання програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розгляд документів, що надійшли до державних реєстраторів щодо проведення державної реєстрації визначених юридичних осіб, та розгляд судових рішень тимчасово запроваджений Порядок.
Згідно Порядку, запровадженому реєстраційною службою України у випадку прийняття документів від юридичних осіб, розмір статутного капіталу яких або їх засновників (учасників) становить понад 10 млн. грн., державний реєстратор зобов'язаний направити на електронну пошту ДРСУ повідомлення в якому зазначається: дата проведення операції «Прийом документів»; найменування суб'єкта; код ЄДРПОУ; назва дії; прізвище, ім'я та по-батькові державного реєстратора, адреса офіційної пошти РС; контактний мобільний телефон.
В свою чергу Державна Реєстраційна служба повинна направити державному реєстратору повідомлення про результати розгляду документів на офіційну електронну пошту РС (вказану державним реєстратором в повідомленні).
Судом встановлено, що Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції було направлено на погодження до Реєстраційної служби України Повідомлення від 12.09.2014 року про надходження документів від юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів. Повідомлення Державної реєстраційної служби України надійшло 17.09.2014 року про те, що документи подані не в повному обсязі, що є підставою для залишення документів без розгляду.
Реєстраційна служба України мотивувала таку відповідь тим, що в складі юридичної особи перебувають в якості засновників дві юридичні особи ТОВ «АЗОВО- ЧОРНОМОРСЬКА ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ» та АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКА ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ У ФОРМІ ТОВ. Таким чином, юридична особа ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів повинна подати державному реєстратору додатково протокол загальних зборів засновників вказаної юридичної особи - ТОВ «АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОЇ ІПОТЕЧНОЇ КОМПАНІЇ» та АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОЇ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ КОМПАНІЇ У ФОРМІ ТОВ.
Отже, юридичній особі ТОВ "Азово-Чорноморська фінансова компанія" державним реєстратором було надано повідомлення від 17.09.2014 року № 04-13-10/12166 щодо залишення документів без розгляду.
Також встановлено, що позивачу було додатково роз'яснено, що згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» у разі якщо документи, що подавалися для проведення реєстраційної дії, залишилися без розгляду, заявник може повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду.
До повідомлення було надано документи, що подавалися для проведення вищезазначеної реєстраційної дії відповідно до опису.
Суд звертає увагу на те, що до повноважень державного реєстратора не входить надання обґрунтованих пояснень з приводу залишення документів без розгляду або відмови в проведенні державної реєстрації. Підстави та умови таких дій закріплені в Законі України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та формуються автоматично базою Єдиного державного реєстру.
Таким чином, суд приходить до висновку, що державний реєстратор діяв лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що прямо передбачені чинним законодавством.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Також суд зауважує, що на час розгляду справи судом позивачем було подано до реєстраційної служби повторно новий пакет документів і на підставі яких державним реєстратором внесено необхідні дані до державного реєстру.
Тобто на даний час повідомлення про залишення документів без розгляду державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Наталії Володимирівни реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції №04-13-10/12166 від 17 вересня 2014 року відповідно до якого залишено без розгляду документи, що подані для проведення Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія», 36816989, жодним чином не порушує прав позивача.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з положеннями ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати з відповідача не присуджуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 12, 69- 71, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальність «Азово-Чорноморська фінансова компанія» до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області та Державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Харківської міської ради Харківської області Кравченко Наталії Володимирівни, з участю третьої особи Державної реєстраційної служби України, про визнання дій неправомірними - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 18 листопада 2014 року.
Суддя Зінченко А.В.