копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2014 р. Справа №818/2630/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.
за участю секретаря судового засідання - Ніколаєнко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТВК Елпро" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав в судовому засіданні та мотивує тим, що відповідачем складено акт про неможливість проведення звірки з позивачем щодо підтвердження відносин з іншими платниками податків за період з 01.07.2013 року по 30.04.2014 року. В акті не підтверджено задекларовані позивачем зобов'язання з ПДВ та податковий кредит, встановлено відсутність господарський операцій та об'єкту оподаткування при придбанні та продажі товарів. На підставі акту відповідачем проведено коригування показників податкової звітності позивача в базах даних податкової служби. Вважає такі дії протиправними.
Порядок проведення звірок врегульовано ст. 73 ПК України та Порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. У разі неможливості проведення звірки має бути складено акт, форма якого наведена в додатку до Порядку. Ця форма не передбачає будь-яких висновків про порушення податкового законодавства. Відповідачем ці вимоги порушено та зроблено в акті, без дослідження будь-якої первинної документації позивача, висновки про допущені позивачем порушення.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України єдиною формовою прийняття рішень податковим органом є винесення ним податкових повідомлень-рішень. Внесення будь-яких змін до показників податкової звітності позивача в базах обліку без винесення податкового повідомлення-рішення є безпідставним. Відповідно до вимог наказів ДПА України співставлення податкової звітності в розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган порівнює задекларовані контрагентами суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою виявлення платників, що підлягають документальній перевірці. За таких обставин, внесення відповідачем змін до баз обліку порушує права позивача та впливає на його відносини з контрагентами.
Просить визнати протиправними дії відповідача з проведення зустрічної звірки та не підтвердження господарських операцій, визнання безпідставним формування витрат, податкового зобов'язання та податкового кредиту. Зобов'язати відповідача внести зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів.
Представник відповідача позов не визнав. Пояснив, що відповідачем проведено звірку позивача щодо підтвердження господарських операцій з його контрагентами. В зв'язку з відсутністю позивача за місцем реєстрації звірку провести не було можливості, про що складено відповідний акт. На адресу позивача було направлено запити про подання документів, але документи не було подано. Виходячи з Наказу Мінфіну, яким встановлено порядок направлення податкових повідомлень-рішень, в такому випадку направлення податкових повідомлень-рішень не передбачається. Зміни були внесені лише до автоматизованої системи, яка використовується податковим органом. До декларації позивача чи будь-який інших документів ніяких змін не вносилось. Просить в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 02.09.2014 року відповідачем складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ТВК “Елпро” щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ “Лілока”, ТОВ “Фірма Інтерпрайс”, ТОВ “Харвест Контракт”, ТОВ “Рибні делікатеси”, ТОВ “Степ-Транс”, ТОВ “Рекламно-виробничій дім Апхіл” (а.с. 19-39). При цьому в акті зазначено про неможливість проведення звірки через відсутність позивача за місцем реєстрації. Зроблено висновок про відсутність об'єкта оподаткування по операціях з придбання робіт (послуг) у підприємств-постачальників, які мають ознаки нереальності здійснення операцій, по яких відсутній факт реального вчинення господарський операцій та по операціях з продажу цих робіт (послуг) підприємствам-покупцям. На підставі вказаного акта відповідачем внесено зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів. Такі дії суд вважає протиправними.
Проведення зустрічних звірок передбачено п.п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України відповідно до якого з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Процедуру здійснення звірок встановлено "Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232 (далі Порядок). Відповідно до п. 3 Порядку з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту. Відповідно до п. 5 Порядку облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).
За поясненням представника позивача в судовому засіданні, підставою для проведення звірки стало отримання відповідачем копій актів про неможливість проведення зустрічних звірок з контрагентами позивача ТОВ “ТВК “Елпро” щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ “Лілока”, ТОВ “Фірма Інтерпрайс”, ТОВ “Харвест Контракт”, ТОВ “Рибні делікатеси”, Тов “Степ-Транс”, ТОВ “Рекламно-виробничій дім Апхіл” (а.с. 66-84). З наданих актів вбачається, що жоден з вказаних суб'єктів господарювання не знаходиться територіально в межах діяльності ДПІ в м. Сумах. За таких обставин, відповідач не мав можливості провести звірку за власною ініціативою, а лише на запит ініціатора такої звірки. Відповідачем на вимогу суду не подано запитів на проведення зустрічної звірки з позивачем від податкових органів (ініціаторів) за місцем знаходження контрагентів позивача. Не подано і доказів реєстрації таких запитів в ДПІ в м. Сумах.
Відповідно до п.4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. Відповідно до п. 7 Порядку за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
В порушення таких вимог, відповідачем в акті про неможливість проведення звірки не зазначено, які саме показники податкової звітності контрагентів позивача щодо відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків підлягають співставленню з відомостями відображеними позивачем у відповідних первинних бухгалтерських та інших документів. Вказуючи в акті на неможливість проведення звірки, відповідач без дослідження первинних та будь-яких інших документів робить висновок про не підтвердження відносин між позивачем та контрагентами з придбання товарів та послуг, а також відносин з подальшої реалізації таких товарів. Такі дії відповідача суперечать меті проведення зустрічних звірок та виходять за межі його повноважень. Суд приходить до переконання, що звірка проводилась відповідачем протиправно: без встановлених нормативними актами підстав та з порушенням встановленого порядку.
Відповідно до ст. 16 Закону України “Про інформацію” податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами. Відповідно до ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань. Враховуючи викладене, суд вважає, що відомості в таких базах обліку мають відповідати показникам податкових декларацій чи рішенням податкового органу за результатами перевірок платника податків.
Судом встановлено, що відповідач, встановивши порушення позивачем вимог податкового законодавства, податкових повідомлень-рішень, які є єдиною формою прийняття рішень податковим органом про зміну показників, заявлених платником податків в податкових деклараціях, не приймав, але вніс відомості про безпідставне формування позивачем податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість по операціях з наведеними контрагентами та по операціях з подальшого продажу товарів до автоматизованої бази співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту. Суд вважає такі дії відповідача безпідставними та такими, що порушують права позивача, оскільки, як було зазначено, податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань. Для відновлення порушеного права позивача суд вважає необхідним зобов'язати відповідача внести зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ГУ Міндоходів України та видалити інформацію про вчинення позивачем порушень, викладену в акті про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ТВК Елпро” від 02.09.2014 року № 279/2204/38396999/367.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТВК Елпро" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області з проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВК Елпро" щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01 липня 2013 року по 30 квітня 2014 року.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо не підтвердження господарських операцій, визнання безпідставним формування витрат, податкового зобов`язання та податкового кредиту Товариством з обмеженою відповідальністю "ТВК Елпро" за період з липня по грудень 2013 року, з лютого по квітень 2014 року та внесення в зв`язку з цим змін до системи автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні Міндоходів України.
Зобов`язати Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області внести зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів та видалити інформацію про вчинення Товариством з обмеженою відповідальністю "ТВК Елпро" порушень, викладених в акті про неможливість проведення звірки № 279/2204/38396999/367 від 02 вересня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко