Постанова № 41424662, 14.11.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2014
Номер справи
803/2342/14
Номер документу
41424662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2014 року 16:15 Справа № 803/2342/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю представників заявника Кушнір Ю.В., Жучика С.В.,

представника відповідача Богдана А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за поданням Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків,

ВСТАНОВИВ:

13 листопада 2014 року о 14 год. 59 хв. Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області (заявник, Луцька ОДПІ) звернулася до суду з поданням про зупинення видаткових операцій платника податків - Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (відповідач, ДП "Волинський облавтодор") на рахунках платника податків.

Подання обгрунтоване наступними обставинами.

За платником податків рахується податковий борг з податку на додану вартість і земельного податку в сумі 1 070 787,24 грн. Відповідно до статті 89 Податкового кодексу України (ПК України) Луцькою ОДПІ 12 листопада 2014 року прийнято рішення № 80 про опис майна платника податків у податкову заставу. В той же день директором відповідача ОСОБА_4 не було допущено податкового керуючого до опису майна і не подано документів, необхідних для такого опису, тому податковим керуючим о 15 год. 30 хв. 12 листопада 2014 року складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Від підписання зазначеного акта керівник відповідача відмовився, про що також був складений акт.

Відповідно до пункту 89.4 статті 89 ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) органи доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень мають право звернутися до суду з поданням щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.

Тому заявник просив на підставі пункту 89.4 статті 89 ПК України зупинити видаткові операції відповідача - платника податків на його рахунках; відповідно до частини восьмої статті 183-3 КАС України, пункту 4 частини другої статті 256 КАС України звернути постанову суду до негайного виконання.

В судовому засіданні представники заявника Кушнір Ю.В. і Жучик С.В. подання підтримують з підстав у ньому наведених, уточнили вимоги і просять зупинити видаткові операції на рахунках ДП "Волинський облавтодор" до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.

Представник відповідача Богдан А.Ю. просить відмовити в задоволенні подання. При цьому визнав факт наявності податкового боргу підприємства, який виник в результаті несплати сум грошових зобов'язань, самостійно визначених у податкових деклараціях з податку на додану вартість, з плати за землю; факт виникнення права податкової застави. Також визнав факт виходу 12 листопада 2014 року податкового керуючого за місцезнаходженням відповідача для проведення опису майна у податкову заставу та факт відмови керівника відповідача подати документи, необхідні для здійснення опису майна у податкову заставу. Між тим, в задоволенні подання просить відмовити з тих підстав, що у відповідача відсутнє майно на праві власності, а є майно, передане до господарського відання відповідача його засновником Відкритим акціонерним товариством "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", а тому не може бути описане у податкову заставу в порядку статті 89 ПК України.

Суд, заслухавши пояснення представників заявника і відповідача, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що подання підлягає задоволенню.

Так, пунктом 54.1 статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Як вбачається із поданих відповідачем до Луцької ОДПІ податкових декларацій з податку на додану вартість за червень 2014 року від 20 липня 2014 року, за липень 2014 року від 20 серпня 2014 року, за серпень 2014 року від 22 вересня 2014 року, за вересень 2014 року від 17 жовтня 2014 року (а.с. 28-37), податкової декларації з плати за землю за 2014 рік від 19 лютого 2014 року (а.с. 38-40) відповідач самостійно обчислив суму податкового зобов'язання за вказаними податками, що підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації.

Отже, судом встановлено, що податковий борг ДП "Волинський облавтодор" станом на 13 листопада 2014 року становить 1 070 787 грн. 24 коп., з них: 1 069 846 грн. 87 коп. по податку на додану вартість, 940 грн. 37 коп. по земельному податку з юридичних осіб, який виник у зв'язку із несплатою грошового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків у податкових деклараціях, що підтверджується довідкою Луцької ОДПІ (а.с. 6) та копіями відповідних податкових декларацій, підтверджено поясненнями представника відповідача в судовому засіданні та листом відповідача від 07 листопада 2014 року, адресованим ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (а.с.44).

Наказом Луцької ОДПІ № 2110 від 24 вересня 2014 року головного державного ревізора-інспектора відділу погашення заборгованостей Жучика С.В. призначено податковим керуючим (а.с. 41).

У зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань Луцькою ОДПІ 12 листопада 2014 року прийняте рішення № 80 про опис майна у податкову заставу (а.с.5).

З метою проведення опису майна ДП "Волинський облавтодор" податковий керуючий здійснив виїзд за адресою його місцезнаходження (вул. Ковельська, 41, м. Луцьк). Директору підприємства ОСОБА_4 було надано рішення контролюючого органу № 80 від 12 листопада 2014 року про опис майна у податкову заставу, однак він відмовився надавати необхідні для такого опису документи. Податковим керуючим о 15:30 год. 12 листопада 2014 року було складено акт № 520/25 відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (а.с.7).

Відповідно до пункту 89.1 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Згідно із пунктом 89.2 статті 89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно із пунктом 89.4 статті 89 ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.

Наведені положення узгоджуються з приписами підпункту 20.1.32 пункту 20.1 статті 20 ПК України, відповідно до яких органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.

Згідно з пунктом першим частини першої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) органи доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень мають право звернутися до суду з поданням щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.

Відповідно до частини третьої статті 183-3 КАС України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Судом встановлено, що обставини, які зумовлюють звернення до суду (платник податків не допустив податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу, не подав документів, необхідних для такого опису), зафіксовано податковим керуючим у відповідному акті - о 15:30 год. 12 листопада 2014 року. З поданням про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків контролюючий орган звернувся до суду о 14:59 год. 13 листопада 2014 року, тобто із дотриманням вимог щодо встановленого законом строку на звернення до адміністративного суду із відповідним поданням.

Отже, як вбачається з наявного у справі акту № 520/25 від 12 листопада 2014 року про відмову платника податків від опису майна у податкову заставу, директор ДП "Волинський облавтодор" не допустив податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу, не подав документів, необхідних для такого опису, на вимогу податкового керуючого (а.с. 7).

Таким чином, враховуючи наявність у ДП "Волинський облавтодор" податкової заборгованості в розмірі 1 070 787 грн. 24 коп., беручи до уваги рішення керівника Луцької ОДПІ № 80 від 12 листопада 2014 року про опис майна у податкову заставу та зафіксований факт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу, суд дійшов висновку про підставність заявленого контролюючим органом подання про зупинення видаткових операцій платника податків на його рахунках до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.

Відповідно до частини восьмої статті 183-3 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.

Отже, постанова суду про зупинення видаткових операцій ДП "Волинський облавтодор" на його рахунках підлягає негайному виконанню.

Керуючись статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі підпункту 20.1.32 пункту 20.1 статті 20, пунктами 91.1, 91.3 статті 91, пунктами 89.1, 89.2, 89.3, 89.4 статті 89 Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання задовольнити повністю.

Зупинити видаткові операції на рахунках Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, 41, ідентифікаційний код 32035139) до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 18 листопада 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.А. Александрова