Справа №295/4584/14-а
Категорія 91
2-а/295/241/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.11.2014 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого - судді Семенцової Л.М.,
за участі секретаря - Андрушко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради міста Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-
ВСТАНОВИВ:
24.03.2014 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, у якому просить стягнути з відповідача суму переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 7112,67 грн., яка складається з переплати за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року в розмірі 3030,00 грн. та за період з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року в розмірі 4082,67 грн. В обґрунтування позову вказав, що відповідач є інвалідом І групи, одружений та має на утриманні двох неповнолітніх дітей. На підставі поданих документів рішенням від 25.01.2011 року йому була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01.01.2011 року по 31.06.2011 року. В листопаді 2013 року від Державної податкової інспекції позивачу стало відомо, що в 2010 році відповідач отримував доходи від Житомирського професійного політехнічного ліцею, де працював за трудовими угодами, а саме його заробітна плата становила в листопаді 2010 року - 1410,00 грн., в грудні 2010 року - 1620,00 грн. Внаслідок того, що відповідач не повідомив позивача про працевлаштування та отримання ним вказаних доходів, приховавши наявність додаткового заробітку за звітний період, виникла переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. 02.12.2013 року рішенням начальника управління відповідачу припинено виплату допомоги з 01.11.2013 року та проведено перерахунок державної соціальної допомоги за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року з урахуванням заробітної плати, отриманої від Житомирського професійного політехнічного ліцею. Однак надмірно виплачена сума грошових коштів відповідачем не повернута.
Ухвалою Богунського районного суду міста Житомира від 12.11.2014 року позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради міста Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у частині вимог за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року залишено без розгляду.
У судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, пояснивши, що про наявність переплати стало відомо в листопаді 2013 року внаслідок проведення відповідної перевірки правильності нарахувань суми державної допомоги відповідачу.
Відповідач у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що не мав умислу приховати отримані ним доходи, а не повідомив про них через необізнаність та вказав, що при оформленні декларації забув про отримання доходу за трудовими угодами. Окрім того, пояснив, що коштів за цими угодами не отримав, а лише був оформлений як виконавець робіт за ними, а насправді роботу виконували інші особи, які й отримали доходи.
Прокурор вважала вимоги позову такими, що не підлягають задоволенню, оскільки представником позивача не доведено факту умисного приховання доходів відповідачем.
Суд, заслухавши представника позивача, відповідача та прокурора, державного соціального інспектора УПСЗН Богунської районної ради міста Житомира, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов у частині вимог за період з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно визначеного ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» порядку надання державної соціальної допомоги, до заяви про надання державної соціальної допомоги додається серед інших документів, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону, нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти).
Відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження порядку і виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа виявлення порушення.
Пунктом 28 Постанови Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» визначено, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що згідно поданої заяви відповідача від 17.01.2011 року та на підставі відповідних документів, зокрема декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 17.01.2011 року (а.с. 27-28), поданої до УПСЗН Богунської районної ради міста Житомира, йому була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01.01.2011 року по 31.06.2011 року, а також у подальшому згідно поданих заяв від 23.01.2013 року, 02.07.2013 року та відповідних документів призначено цей же вид державної соціальної допомоги на 2013 рік.
За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надана відповідачем для призначення соціальної допомоги, у листопаді 2013 року УПСЗН Богунської районної ради міста Житомира з довідки Житомирського професійного політехнічного ліцею від 18.11.2013 року (а.с. 16) стало відомо про те, що протягом листопада - грудня 2010 року відповідач працював за трудовими угодами та отримав дохід в розмірі 3030,00 грн. Таким чином, було виявлено, що відповідачем було надано позивачу неповну інформацію про доходи за 2010 рік, оскільки у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 17.01.2011 року відповідачем не було повідомлено про отримання ним у 2010 році доходів за трудовими угодами, укладеними між ним та Житомирським професійним політехнічним ліцеєм у 2010 році. Розпорядженням начальника УПСЗН Богунської районної ради міста Житомира від 02.12.2013 року (а.с. 13) відповідачу припинено з 01.11.2013 року виплату державної соціальної допомоги у зв'язку з поданням недостовірних даних.
Внаслідок подання відповідачем неправдивих відомостей про доходи йому були надміру нараховані та виплачені бюджетні кошти у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 4082,67 грн. за період з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року, що підтверджується розрахунком наміру нарахованої допомоги від 23.12.2013 року (а.с. 6).
Як пояснила в судовому засіданні державний соціальний інспектор УПСЗН Богунської районної ради міста Житомира Гурульова Н.В., а також вбачається з повідомлення від 11.03.2014 року, направленого відповідачу (а.с. 5), переплата за листопад - грудень 2013 року виникла у зв'язку з тим, що припинення призначеної допомоги проводиться через обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а на час відпрацювання відомості на виплату призначених коштів вже були сформовані та надіслані до банківських установ.
УПСЗН Богунської районної ради міста Житомира зобов'язало відповідача повернути надміру перераховані бюджетні кошти у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, про що він повідомлявся листами від 23.12.2013 року та 22.01.2014 року (а.с. 11 -12). Однак відповідачем ці грошові кошти позивачу не повернуті.
За таких обставин сума переплаченої за листопад - грудень 2013 року державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 4082,67 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», ст. ст. 6, 9, 11, 70, 71, 86, 128, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у частині вимог за період з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради міста Житомира надміру виплачені грошові кошти у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2013 року по 31.12.2013 року в сумі 4082,67 грн. (чотири тисячі вісімдесят дві гривні шістдесят сім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Л.М. Семенцова