Справа № 504/1841/14-а
2-а/504/98/14
У Х В А Л А
11.11.2014 смт. Комінтернівське
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді - Барвенко В.К.,
при секретарі - Мельниковій В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 9, смт. Комінтернівське, адміністративну позовну заяву Департамента праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих коштів отриманих фізичною особою, яка надає соціальні послуги,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача, яким просив суд стягнути надмірно отриману компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги у сумі 556,35 грн.
Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 18.07.2014 року провадження у адміністративній справі було відкрито.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи у свою відсутність.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, був сповіщений належним чином про дату, час та місце його проведення.
В ході судового розгляду суд дійшов до висновку, що даний спір не є публічно - правовим, і не може бути розглянутий у порядку адміністративного судочинства.
Так, у своєму адміністративному позові позивач вказує, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення в Суворовському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, і отримувала компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги, відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558 (далі- Порядок), і згідно п. 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми.
Як стверджує позивач, оскільки ОСОБА_1 не повідомила управління про смерть ОСОБА_2, якому надавала соціальні послуги (дата смерті 10.05.2009 року актовий запис № 2694), за період з 11.05.2009 року по 31.08.2013 року, виникла переплата компенсації у сумі 5 841,80 грн.
У пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. 3 КАС України).
Виходячи із завдань адміністративного судочинства (стаття 2 КАС України), суб'єкти владних повноважень в адміністративних справах, в основному, виступають як відповідачі.
Разом з тим, за змістом частин другої, четвертої статті 50 КАС України, суб'єкти владних повноважень можуть бути позивачами в адміністративних справах, якщо таке право на звернення до суду визначено законом.
У розумінні пунктів 1, 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України спір за участю суб'єкта владних повноважень, що виникає при виконанні ним у спірних відносинах наданих чинним законодавством владних управлінських функцій, підлягає розгляду за правилами КАС України.
Пунктом 4 частини 1 ст. 17 КАС України визначено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 15 «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затвердженого Постановою КМ України № 558 від 29.04.2004 року, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Таким чином, органи праці та соціального захисту населення на підставі пункту 15 зазначеного Порядку можуть звертатися з позовами про стягнення надміру сплачених компенсаційних виплат із осіб, яким ці виплати адресовані.
Проте, у даній справі позивач звернувся з позовом до ОСОБА_1, як представника ОСОБА_2, про стягнення незаконно отриманої одноразової винагороди, яка була призначена ОСОБА_2
Позивач зазначав, що на час отримання винагороди ОСОБА_2 помер.
Таким чином, позивач вважав, що повноваження ОСОБА_1, як представника ОСОБА_2, припинились у момент смерті останнього, тому кошти отримані безпідставно.
Тобто, позов у цій справі не стосується стягнення надміру сплачених компенсаційних виплат із осіб, яким ці виплати адресовані.
Отже, суд дійшов до висновку, що дані правовідносини мають ознаки цивільних щодо отримання особою безпідставно набутих коштів.
Згідно до пункту 1 частини 1 статті 157 КАС суд закриває провадження у справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 15 ЦПК України, даний спір може бути розглянуто в порядку цивільного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись п.1 ч.1 ст.157, 160, 185 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за адміністративним позовом Департамента праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих коштів отриманих фізичною особою, яка надає соціальні послуги, - закрити.
Роз'яснити позивачу, що даний спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в п'ятиденний строк з моменту отримання її копії в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Комінтернівський районний суд Одеської області.
Суддя В.К. Барвенко