Постанова № 41394668, 04.11.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2014
Номер справи
810/5503/14
Номер документу
41394668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2014 року м. Київ 810/5503/14

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Миронівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Переселенське»

третя особа: Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області

про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Миронівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Переселенське», третя особа: Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області про стягнення заборгованості у сумі 30235,12 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно даних обліку платників податків за відповідачем рахується заборгованість зі сплати пені за несвоєчасне повернення фінансової допомоги, яка надавалась для проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 років. Оскільки відповідач пеню у добровільному порядку не сплачує, позивач звернувся до суду.

Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 відрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 04.11.2014.

У судове засідання 04.11.2014 уповноважені представники сторін не з’явились.

Від позивача до суду надійшло клопотання представника позивача, в якому позивач просить суд здійснювати розгляд справи без участі представників податкового органу.

Від Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області надійшли письмові пояснення, в яких третя особа зазначила, що нарахування пені на прострочену заборгованість за бюджетними позичками і фінансовою допомогою, здійснювалось у відповідності з інструкцією про порядок нарахування і погашення пені за платежами затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2003 № 290 договору від 23.10.1997 № 5 і угоди від 10.11.1998 про надання фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт у 1998 році. При цьому, Управлінням Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області листами повідомлялось СТОВ «Переселенське» про нарахування пені, а також направлено подання до Миронівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про стягнення пені.

У зв’язку з цим, Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області просить суд задовольнити позов. Крім того, третя особа просить суд здійснювати розгляд справи без участі представників Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області.

Відповідач повідомлений судом належним чином про дату, час і місце судового засідання, про що свідчать дані наявного в матеріалах справи повідомлення № 0113323129451.

Від відповідача до суду заперечень на позовну заяву, клопотань або заяв до суду не надходило.

Відповідно до частини першої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вимоги наведеної норми, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Як встановлено судом, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Переселенське» зареєстровано юридичною особою 14.03.2000, номер запису в Єдиному державному реєстрі про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу - 1 338 120 0000 000587.

Згідно зі Статутом СТОВ «Переселенське» (пункту 1.12 Статуту) відповідач є правонаступником прав і обов’язків КСГП «Переселенське».

У 1997 році між Відділенням Державного казначейства України у Кагарлицькому районі і КСГП «Переселенське», відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 року», укладено договір про надання фінансової допомоги від 23.10.1997 № 5 на загальну суму 8500,00 грн. на умовах повернення до 1 жовтня 1998 року (а.с. 23).

У 1998 році між Відділенням Державного казначейства України у Кагарлицькому районі і КСГП «Переселенське» відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 року», укладено договір про надання фінансової допомоги від 10.11.1998 № 4 на загальну суму 4000,00 грн. на умовах повернення до 21 грудня 1998 року.

У грудні 2003 року Відділення Державного казначейства у Кагарлицькому районі Київської області звернулось до Господарського суду Київської області із позовом про стягнення з СТОВ «Переселенське» 8500,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.12.2003 у справі № 233/9/03 затвердженого угоду укладену між Відділенням Державного казначейства у Кагарлицькому районі Київської області і СТОВ «Переселенське» щодо погашення 8500,00 грн.

Крім того, з метою стягнення заборгованості з відповідача по договору від 10.11.1998 у сумі 5000,00 грн. до Господарського суду Київської області звернувся Кагарлицький міжрайонний прокурор Київської області.

Рішенням Господарського суду Київської області від 14.04.2004 у справі № 111/3-2004 позов Кагарлицького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Відділення Державного казначейства у Кагарлицькому районі до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Переселенське» про стягнення 5000,00 грн. задоволено, стягнуто із СТОВ «Переселенське» 5 000,00 грн.

СТОВ «Переселенське» заборгованість у сумі 8 500,00 грн. сплачено частинами 12.03.2011 у сумі 1600,00 грн., 22.06.2011 у сумі 2400,00 грн., 30.09.2011 у сумі 1600,00 грн., 28.11.2011 у сумі 1700,00 грн., 31.10.2011 у сумі 1200,00 грн.

Кошти у сумі 5000,00 грн. сплачено відповідачем 24.06.2008.

За несвоєчасне повернення відповідачем фінансової допомоги Управлінням Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі нараховано пеню в сумі 30235,12 грн.

01.09.2014 Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області звернулось до Миронівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області із поданнями № 36 і № 40.

З метою стягнення пені за несвоєчасно повернутими бюджетними позичками в примусовому порядку, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини дев’ятої статті 17 Бюджетного кодексу України Прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Облік заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені і списання безнадійної заборгованості здійснюється відповідно до Порядку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174 (далі - Порядок).

У відповідності до підпункту 4 пункту 2 Порядку, бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Міністерством фінансів України у 1993 - 1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички / фінансової допомоги.

Пеня - сума коштів, яку боржник зобов’язаний сплатити у разі порушення ним зобов’язань за кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги (підпункт 8 пункту 2 Порядку).

Згідно з підпунктом 9 пункту 2 Порядку прострочена заборгованість за бюджетною позичкою фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги.

На виконання пункту 10 Порядку з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені, а також нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою і суму нарахованої на неї пені.

Згідно з пунктом 11 Порядку нарахування пені починається з моменту виникнення простроченої заборгованості і припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання повинне бути виконано, якщо інше не встановлено законом або договором про надання кредиту, бюджетної позички / фінансової допомоги

Відповідно до пункту 12 Порядку Пеня нараховується:

Мінфіном на прострочену заборгованість за кредитами;

територіальними органами Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника на прострочену заборгованість за бюджетними позичками / фінансовою допомогою.

Якщо облік заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою здійснюється Державною казначейською службою, її територіальні органи нараховують пеню на підставі інформації про суми простроченої заборгованості, що надійшли від Державної казначейської служби відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Пеня нараховується у гривнях на суми простроченої заборгованості за кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками, платою за надання гарантій або кредитів, залучених державою) у порядку, передбаченому відповідними законодавчими актами чи кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги (пункт 13 Порядку).

Згідно з пунктом 15 Порядку прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку контролюючими органами за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Як вбачається з договорів про надання фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт в 1997/1998 роках від 23.10.1997 і від 10.11.1998 укладених між КСГП «Переселенське» і Відділенням Державного казначейства в Кагарлицькому районі Київської області ними передбачено застосування санкцій за несвоєчасне повернення фінансової допомоги.

Тобто, органом казначейства правомірно нараховано пеню за несвоєчасне повернення фінансової позики.

При цьому, як було зазначено судом Управління Державної казначейської служби у Кагарлицькому районі Київської області звернулось до Миронівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області із відповідним поданнями від 01.09.2014 № 36 і від 01.09.2014 № 40 про стягнення з СТОВ «Переселенське» пені.

Отже, третьою особою було вчинено необхідні дії для стягнення нарахованої пені.

Крім того, третьою особою були надіслані відповідачу листи від 23.02.2011 № 02-04-4/211 і від 21.01.2014 № 03-04-4/57 (а.с. 54, 56), в яких повідомлялось про нарахування пені і необхідності її погашення відповідачем.

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб’єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого зобов’язання

Згідно з пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень

Враховуючи, що відповідач взяв на себе обов’язок по боргових зобов’язаннях і своєчасно не виконав умови договорів в частині відшкодування коштів, отриманих як фінансова допомога, орган казначейської служби правомірно нарахував пеню підприємству.

Відповідач будь-яких доказів щодо погашення даної заборгованості суду не надав.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони — суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Переселенське» (код ЄДРПОУ 03754550) до Державного бюджету України бюджетну заборгованість у сумі 30235 (тридцять тисяч двісті тридцять п’ять) грн. 12 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.