ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2014 р. Справа № 815/5333/13-а
Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина В.Л.
за участю секретаря судового засідання - Вишневської А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу спільного українсько-турецького підприємства «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2013 року в адміністративній справі за позовом заступника прокурора Київського районі м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до спільного українсько-турецького підприємства «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства про стягнення штрафних санкцій у загальному розмірі 17000 грн., -
В С Т А Н О В И В:
У липні 2013 року заступник прокурор Київського районі м. Одеси звернувся до суду в інтересах Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом до спільного українсько-турецького підприємства «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства, в якому просив стягнути з відповідача в Державний бюджет України 17000 грн. штрафних санкцій.
Свої вимоги позивач обґрунтовує наявністю у відповідача не сплаченої у добровільному порядку заборгованості по сплаті штрафних санкцій у загальному розмірі 17000грн., яка виникла внаслідок порушення законодавства про цінні папери.
Відповідач позов не визнав, заперечував, зазначив що не є належним відповідачем по справі.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2013 року адміністративний позов задоволено. Стягнено з спільного українсько-турецького підприємства "Одеські дріжджі" у формі закритого акціонерного товариства до Державного бюджету суму штрафних санкцій у розмірі 17000 грн.
Не погодившись з зазначеним рішенням суду першої інстанції, спільне українсько-турецьке підприємство «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено вимоги КАС України в частині належної оцінки всіх доказів по справі, встановлення усіх обставин справи, які мають істотне значення для вирішення справи.
Позивач в особі надав суду Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08 листопада 2013 року про перейменування Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на Південно-Українське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 13 вересня 2012 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено Розпорядження №86-ОД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким було встановлено порушення ЗАТ «Одеські дріжджі» (код ЄДРПОУ 24532055) законодавства про цінні папери, а саме: не приведення статуту та внутрішніх положень акціонерного товариства відповідно до положень п. 5 розділу ХVІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства".
Відповідно до розпорядження відповідача було зобов'язано у термін до 03.12.2012р. згідно вимог частини 2 статті 20 розділу ІV Закону України «Про акціонерні товариства» привести статут та внутрішні положення акціонерного товариства відповідно до вимог ЗУ «Про акціонерні товариства», та надати до Одеського територіального управління НКЦПФР документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) у відповідності до вимог Порядку заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або зміною форми існування акцій, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 30.08.2011р. №1180.
Дане Розпорядження було надіслано на адресу відповідача та отримано ним 20.09.2012р.
11 січня 2013 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено Постанову №17-ОД-1-Е про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою у відношенні ЗАТ «Одеські дріжджі» було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів. Постанову надіслано відповідачу 14 січня 2013р.
28 січня 2013 року позивачем складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №23-ОД-1-Е, у висновках якого встановлено факт невиконання ЗАТ «Одеські дріжджі» Розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.09.2012р. №86-ОД-1-Е.
На підставі вказаного акта від 28 січня 2013р. №23-ОД-1-Е позивачем прийнято Постанову від 29 січня 2013р. №28-ОД-1-Е про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими призначено розгляд зазначених справ на 11.02.2013р., постанову надіслано відповідачу та отримано ним 05.02.2013р.
Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.02.2013р. №30-ОД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до ЗАТ «Одеські дріжджі» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - 17000грн., за невиконання Розпорядження Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №86-ОД-1-Е від 13.09.2012р. про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Зазначену Постанову відповідач отримав Товариством 18.02.2013р., про що свідчить наявна у справі копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
В судовому порядку Постанова відповідачем не оскаржена, суму штрафу в розмірі 17000 грн. в добровільному порядку не сплачено.
Крім того, підчас розгляду справи судом встановлено, що 27 серпня 2013р Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №08-ОД-1-Е виправлено описки у Розпорядженні про усунення порушень законодавства про цінні папери від 13.09.2012р. №86-ОД-1-Е, Постанові про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 11.01.2013р. №17-ОД-1-Е, Акті про правопорушення на ринку цінних паперів від 28.01.2013р. №23-ОД-1-Е, Постанові про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.01.2013р. №28-ОД-1-Е, та Постанові про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.02.2013р. №30-ОД-1-Е, а саме: замість Закритого акціонерного товариства «Одеські дріжджі» зазначено Спільне українсько-турецьке підприємство «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів, у тому числі, здійснюється з метою реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Пунктами 10, 14 статті 8 вказаного Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, серед іншого, має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів;
Згідно з пунктом 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 5 розділу ХVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що Статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470, Зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012р. за №1855/22167 (зі змінами та доповненнями), відповідно до Розділом IV уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до приписів ч.2 ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Згідно розділу VIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа приймає рішення про застосування санкції протягом тридцяти робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення.
Відповідно до п.2 Розділу XVIII вказаних Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови.
Таким чином, з урахуванням того, що відповідачем суму штрафних санкцій не погашено, позов заступника прокурора Київського районі м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованим, що встановлено судом першої інстанції.
Апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, щодо належного відповідача по справі, оскільки всі рішення прийняті Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні Закритого акціонерного товариства «Одеські дріжджі», а не у відношенні спільного українсько-турецького підприємства «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 9 розділу ІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470, у випадку виявлення описок (які не впливають на суть правопорушення) в постанові про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в акті про правопорушення на ринку цінних паперів, постанові, винесеній за результатами розгляду справи, уповноважена особа, яка склала акт або винесла постанову з власної ініціативи або за клопотанням особи, щодо якої складено цей акт (винесено цю постанову), може прийняти рішення про їх виправлення.
Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №08-ОД-1-Е виправлено описки у вищевказаних документах, та замість Закритого акціонерного товариства «Одеські дріжджі» зазначено Спільне українсько-турецьке підприємство «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства.
Крім того, у всіх документах Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зазначено код ЄДРПОУ 24532055, який, зокрема, належить Спільному українсько-турецькому підприємству «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства, що вірно було встановлено судом першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем доведено правомірність своїх дій, разом з цим, відповідачем не було надано суду жодних належних доказів, які підтверджували порушення Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку діючого законодавства.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи та дав їм належну правову оцінку.
Доводи апеляційної скарги є несуттєвими, не спростовують висновків суду першої щодо відсутності підстав для скасування реєстрації Декларації про початок виконання підготовчих робіт.
Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 200, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу спільного українсько-турецького підприємства «Одеські дріжджі» у формі закритого акціонерного товариства залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня отримання копії рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя /підпис/ Єщенко О.В.
суддя /підпис/ Димерлій О.О.
суддя /підпис/ Романішин В.Л.