Ухвала суду № 41393276, 06.11.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
821/2059/14
Номер документу
41393276
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/2059/14

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

судді - Яковлева Ю.В.,

судді - Кравченко К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року та на окрему ухвалу від 10 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нексус-Україна» до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

17.06.2014р. ТОВ «Нексус - Україна» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області про визнання протиправними дій щодо складання акту від 26.05.2014р. № 151/21-03-22-06/3764659, про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Нексус-Україна» з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період березень-квітень 2014 року та щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість ТОВ «Нексус-Україна» в електронній базі даних «Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів «Система «Податковий блок» ДПС Україна». Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проведення зустрічної звірки відбулось з порушенням встановленого порядку та наданих повноважень. Коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту на підставі висновків про неможливість проведення зустрічної звірки позивач вважав незаконними, в зв'язку з чим просив зобов'язати податковий орган вилучити з електронних інформаційних баз даних інформацію, внесену на підставі акту від 26.05.2014р. № 151/21-03-22-06/3764659.

Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на законність та правомірність дій органу ДПІ при складанні акту перевірки. На підставі викладеного, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014р. позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонської області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість ТОВ "Нексус - Україна" в електронних інформаційних базах даних "Система "Податковий блок" та "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Міністерства доходів і зборів України", здійсненого на підставі акта від 26.05.2014 № 151/21-03-22-06/37464659 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Нексус - Україна" (код ЄДРПОУ 37464659) щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за березень, квітень 2014 року".

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонської області вилучити з електронних інформаційних баз даних "Система "Податковий блок" та "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Міністерства доходів і зборів України" інформацію, внесену на підставі акта від 26.05.2014 № 151/21-03-22-06/37464659 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Нексус - Україна" (код ЄДРПОУ 37464659) щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за березень, квітень 2014 року".

10 липня 2014р. Херсонський окружний суд прийняв окрему ухвалу на адресу ДПІ у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області та на адресу Головного управління Міндоходів у Херсонській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Не погодившись із прийнятими рішеннями, ДПІ подала апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить постанову та ухвалу суду першої інстанції скасувати та прийняттям нову постанову про відмову у позові.

У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи наступне.

26.05.2014р. ДПІ складено акт № 151/21-03-22-06/3764659 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Нексус-Україна», код ЄДРПОУ 37464659 щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за період березень-квітень 2014р.»

В акті зазначається, що головним державним ревізором-інспектором відділу супроводження особливо важливих перевірок управління податкового аудиту ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів в Херсонській області Шафрановським Є.С., згідно з п.73.5 ст. 73 Розділу І ПК України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки щодо підтвердження реального здійснення, товарності, фінансово-господарських операцій за період березень-квітень 2014р. Також в акті зазначено, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що станом на 26.05.2014р., згідно інтегрованої автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок», ТОВ «Нексу-Україна» має стан « 9» - направлено повідомлення про відсутність за місцем знаходженням.

Зустрічною звіркою встановлені ознаки фіктивності здійснення господарських операцій між ТОВ «Нексус-Україна» та контрагентами-постачальниками та покупцями за березень-квітень 2014 року.

На вимогу суду першої інстанції відповідач надав витяг з інформаційної бази даних податкового органу, з якого вбачається що відповідач повністю "обнулив" показники податкових зобов'язань та податкового кредиту позивача, визначених платником податку у деклараціях з ПДВ за березень-квітень 2014 року. Підставами для таких дій податкового органу стали висновки вищезазначеного акту.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зустрічна звірка ТОВ «Нексус-Україна» проведена з порушенням вимог чинного законодавства, а висновки акту про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути достатніми підставами для коригування податкових зобов'язань платника податків в інформаційних базах даних податкового органу. Відповідач не довів правомірності своїх дій щодо внесення змін до автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на підставі акту № 151/21-03-22-06/3764659 від 26.05.2014р. про неможливість проведення зустрічної звірки.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до вимог п.71.1 статті 71 Податкового кодексу України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.

Правові підстави проведення зустрічної звірки зазначено п.п.73.5 ст. 73 ПК України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок № 1232) та наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації № 236), якими визначено механізми дії податкового органу у разі необхідності здійснення такої звірки.

В порушення п.2.1 Методичних рекомендацій № 236 податковим органом при проведенні зустрічної звірки не визначені платники податків, щодо яких виникла необхідність у зіставленні їх даних первинних бухгалтерських та інших документів з даними позивача з метою підтвердження господарських відносин між ними.

Відповідно до пункту 4.4 цих Методичних рекомендацій № 236 у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

У додатку № 3 Методичних рекомендацій № 236 затверджено зразок форми акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.

Так, в п.15 проформи, у разі наявності зазначається інша інформація (в т. ч. отримана від підрозділів податкової міліції), що має відношення до питань запиту і може бути використана органом-ініціатором при перевірці. Одночасно надаються належним чином завірені копії таких документів, що не підтверджують дані платника податків, наведені у запиті.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що дії з оформлення результатів зустрічної звірки актом про неможливість проведення зустрічної звірки не повинні створювати будь-яких правових наслідків. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.

В акті перевірки відповідач вказує, що зустрічну звірку ТОВ «Нексус-Україна» неможливо провести у зв'язку з незнаходженням позивача за податковою адресою.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що положення Податкового кодексу України передбачають, що податковий орган листування з платниками податків має здійснювати з використанням поштового зв'язку рекомендованими листами, як допоміжний засіб такого листування може бути безпосереднє вручення податковим органом кореспонденції посадовим особам платника податків. У разі неможливості вручення кореспонденції посадовим особам платника податку податковий орган зобов'язаний був скористатись засобами поштового зав'язку незалежно від причин такого невручення кореспонденції.

Аналогічні правила щодо направлення суб'єктам господарювання запитів з метою проведення зустрічних звірок та повідомлення про їх результати передбачені і відомчими актами податкових органів, про що йшла мова вище.

Відповідачем не надано суду жодних доказів про направлення або вручення позивачу запиту від 23.05.2014 № 5388/10/21-03-15-02 про надання документальних підтверджень та пояснень та про направлення акта від 26.05.2014 № 151/21-03-22-06/37464659 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Нексус - Україна".

За своїм змістом зазначений акт (акт про неможливість проведення звірки) є фактично актом перевірки господарської діяльності позивача. Так, у висновках акту зазначено, що зустрічною звіркою не підтверджено реальність здійснення господарських операцій по взаємовідносинам з платниками податків за березень, квітень 2014 року.

Судова колегія вважає, що такі висновки зроблені в порушення вищенаведених правових норм, на підставі аналізу інформаційних баз даних, без належного вручення запиту керівнику ТОВ «Нексус-Україна» та отримання від нього відповіді.

Податковому органу відповідно до статті 66 ПК України надано право вносити зміни до облікових даних платника податків на підставі інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно - платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.

Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Податкові зобов'язання визначаються платником податків на підставі поданих декларацій самостійно чи визначаються контролюючим органом.

Відповідно до пункту 4.6 наказу ДПА України від 24 травня 2011 року №306 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість)"- у разі якщо згідно з пунктом 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган самостійно визначає суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення про розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань, зроблений за результатами перевірки.

Таким чином, зміни в облікових даних по податкам здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підставі довідок, складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України.

Відтак, внесення змін до облікових карток платника податків, що не пов'язані із зміною податкового навантаження (тобто, податкової звітності, розшифровки результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України), можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.

Податкове-повідомлення рішення на підставі акту №151/21-03-22-06/3764659 від 26.05.2014р. про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Нексус-Україна» ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів в Херсонській області не виносилось та відповідно до п.73.5 ст.73 ПКУ не могло бути винесено, при цьому дані щодо безпідставності задекларованого податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість позивача за період березень, квітень 2014 року внесені до облікових даних позивача.

Оскільки, відповідач самостійно вніс зміни до електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту "Податковий блок" щодо показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача, тому вказані дії ДПІ є наслідком порушення прав позивача, як платника податків, щодо відповідності задекларованих ним в податкових деклараціях з ПДВ показників податкового кредиту та податкових зобов'язань даним централізованої бази податкової звітності.

Судова колегія зазначає, що самостійна зміна ДПІ в базі електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту "Податковий блок" показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує його права та інтереси, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності. Така невідповідність може мати для позивача негативні наслідки, як то: погіршення його ділової репутації, як належного платника податків, відмова його контрагентів від подальших господарських відносин з позивачем з метою уникнення негативних податкових наслідків для себе від таких операцій, позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності тощо, оскільки у разі зміни в базі електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту "Податковий блок" податкового зобов'язання з ПДВ у платника податку, автоматично виникає питання щодо зміни податкового кредиту і у контрагента - постачальника.

Колегія суддів вважає, що оскільки зустрічна звірка не є податковою перевіркою, то висновки податкового органу, зроблені за наслідками проведення такої звірки, не підлягають відображенню в інформаційних базах податкового органу.

Враховуючи доведеність обставин проведення зустрічної звірки з порушенням порядку, визначеному постановою Кабміну України від 27.12.2010р. № 1232, наявність негативних наслідків для позивача внаслідок врахування висновків зустрічної звірки в облікових даних позивача, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Стосовно оскарження окремої ухвали, колегія суддів зазначає наступне.

Постановляючи окрему ухвалу, суд першої інстанції встановив грубі порушення чинного законодавства податковим органом під час підготовки та здійснення зустрічної звірки ТОВ «Нексус-Україна» та під час перевірки правильності визначення грошових зобов'язань з ПДВ.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що проведення перевірки платника податків із суттєвими порушеннями податкового законодавства, самостійна зміна податковим органом в інформаційних базах даних з перевищенням наданих повноважень, порушує не тільки права позивача, але й основні засади податкового законодавства та Конституцію України, підриває авторитет держави перед платниками податків.

Підстав для скасування чи зміни постанови та ухвали суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляцій вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,199,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року та ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: Ю.В. Яковлев

Суддя: К.В. Кравченко