Постанова № 41391960, 06.11.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
2а-1970/2832/12
Номер документу
41391960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2014 року м. Львів Справа № 9104/157741/12

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А.І.,

суддів - Багрія В.М., Старунського Д.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2012 року по справі № 2а-2832/12/1970 за позовом Підприємства споживчої кооперації «Маркет «Теко-Гусятин» до Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Госпрозрахункове торгівельне підприємство «Візит» Гусятинського районного споживчого товариства, правонаступником якого є Підприємство споживчої кооперації «Маркет «Теко-Гусятин», звернулося до суду з адміністративним позовом до Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області (далі - Гусятинська МДПІ), в якому просило визнати нечинним та скасувати рішення відповідача від 16 липня 2008 року № 0001592306/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 16682.50 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначало, що при проведенні перевірки та прийнятті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не враховано, що сума 3500.00 грн. була вилучена з використанням операції «службова видача», а відповідно невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій становить лише 81.75 грн., фінансові санкції за що на суму 408.75 грн. були ним сплачені, відтак, оскаржуване рішення про застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 16682.50 грн. є протиправним.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2012 року позов задоволено, визнано нечинним та скасовано рішення відповідача від 16 липня 2008 року № 0001592306/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 16682.50 грн.

Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що судом першої інстанції не враховано, що факт незабезпечення позивачем відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, в розмірі 3418.25 грн. мав місце, що чітко зафіксовано в акті перевірки від 23 червня 2008 року № 19040019/2330, а тому рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 16 липня 2008 року № 0001592306/0 прийнято правомірно.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі акта перевірки від 23 червня 2008 року № 19040019/2330, складеного за результатами перевірки господарської одиниці позивача - магазину «Маркет», що знаходиться в с. Клювинці Гусятинського району Тернопільської області, щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, податковим органом було прийнято рішення від 16 липня 2008 року № 0001592306/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог пунктів 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в розмірі 17431.25 грн.

Фінансові санкції, застосовані за порушення вимог пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в розмірі 340.00 грн., позивачем сплачені платіжним дорученням від 31 липня 2008 року № 31602.

Фінансові санкції, застосовані за порушення вимог пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», позивачем визнано правомірними та сплачено лише в розмірі 408.75 грн., а саме за невідповідність суми готівкових коштів в місці проведення розрахунку в сумі 81.75 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 16682.50 грн. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, оскільки готівкові кошти в сумі 3500.00 грн. були належним чином вилучені ним із скриньки реєстратора розрахункових операції каси магазину с. Клювинці Гусятинського району Тернопільської області та цього ж дня здані касу підприємства.

Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (стаття 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).

Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Разом з тим, згідно з пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що поняття «місце проведення розрахунків» не поширюється на усю території окремої господарської одиниці, а відтак, сума коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, повинна відповідати лише тій сумі готівкових коштів, яка знаходиться на місці проведення розрахунків.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року № 614 затверджений Порядок реєстрації, опломбовування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари та послуги, відповідно до пункту 4.5 якого унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через реєстратор розрахункових операцій з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.

Як видно з матеріалів справи, 23 червня 2008 року о 10:37 год. позивачем проведено вилучення із скриньки реєстратора розрахункових операцій готівкових коштів в розмірі 3500.00 грн. шляхом проведення операції "службова видача", що підтверджується службовим звітом з оригіналом чеку, в якому відмінусовано службову видачу коштів на вказану суму.

Вилучені кошти цього ж дня були здані в касу підприємства за адресою: смт. Гусятин, вул. Тернопільська, 1, з оформленням відповідного касового ордера.

На час проведення податковим органом перевірки готівкові кошти в сумі 3500.00 грн. були вилучені з каси магазину с. Клювинці Гусятинського району Тернопільської області та тимчасово знаходились в приміщенні магазину, а тому були віднесені відповідачем до сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, що послужило підставою для висновку про незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на відповідну суму.

Однак, слід зазначити, що відповідач, визначаючи відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій позивача, повинен був визначити, яка сума грошових коштів проведена через реєстратор розрахункових операцій та повинна знаходитись на місці проведення розрахунків, а яка сума вилучена з використанням операції «службова видача», перевіривши це співвідношення на підставі первинних документів по касі підприємства, що ним зроблено не було, у акті перевірки не відображено і не було предметом дослідження під час перевірки.

З огляду на викладене, висновок відповідача про невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій позивача в сумі 3500.00 грн. не відповідає фактичним обставинам, є помилковим та носить формальний характер, що судом першої інстанції було вірно враховано при вирішенні справи.

Разом з тим, слід звернути увагу, що оскаржуване рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 16682.50 грн. прийняте за відсутності для того правових підстав та не породжує жодних правових наслідків від моменту його прийняття, а відповідно є таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а не визнанню нечинним і скасуванню, як просив позивач в поданій ним позовній заяві.

Викладене свідчить, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області задовольнити частково.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2012 року по справі № 2а-2832/12/1970 - скасувати та прийняти нову, якою позов підприємства споживчої кооперації «Маркет «Теко-Гусятин» до Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Гусятинському районі Тернопільської області від 16 липня 2008 року № 0001592306/0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 16682.50 грн.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: А.І. Рибачук

Судді В.М. Багрій

Д.М. Старунський