ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 жовтня 2014 року № 826/11453/14
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДОЧІРНИЙ БАНК СБЕРБАНКУ РОСІЇ» до Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві про визнання незаконними дій, скасування запису.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ДОЧІРНИЙ БАНК СБЕРБАНКУ РОСІЇ» (далі по тексту також - позивач) з позовом до Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві (далі по тексту також - відповідач), в якому просило:
- визнати протиправними дії державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська птахофабрика» (код ЄДРПОУ 30598924) по вчиненню в графі Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців «Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення»: « 30.05.2014 року, припинено, за судовим рішенням. Судове рішення про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, 14.05.2014, 14.05.2014, 44/610-Б-43/145, ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА»;
- скасувати вчинений державним реєстром Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська птахофабрика» (код ЄДРПОУ 30598924) в графі Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців «Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення» запис: « 30.05.2014 року, припинено, за судовим рішенням. Судове рішення про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, 14.05.2014, 14.05.2014, 44/610-Б-43/145, ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА»;
- зобов'язати держаного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві внести відомості про скасування запису щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська птахофабрика» (код ЄДРПОУ 30598924) в графі Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців «Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення»:
« 30.05.2014 року, припинено, за судовим рішенням. Судове рішення про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, 14.05.2014, 14.05.2014, 44/610-Б-43/145, ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА».
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що спірний запис є неправомірним, позаяк його вчинено на підставі ухвали Господарського суду від 14 травня 2014 року, яка не набрала законної сили.
Матеріалами справи встановлено, що в провадженні Господарського суду м. Києва слухається справа про банкрутство ТОВ «Черкаська птахофабрика» (надалі також - Боржник).
Позивач є головою комітету кредиторів Боржника з конкурсними вимогами, визнаними господарським судом, в сумі 116, 23 млн. грн.
30 травня 2014 року до Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців було внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи за судовим рішенням, що підтверджується витягом.
В графі Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців «Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення» витягу з Реєстру міститься запис: « 30.05.2014 року, припинено, за судовим рішенням. Судове рішення про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, 14.05.2014, 14.05.2014р., 44/610-Б-43/145, ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА».
Позивач категорично не погоджується з правомірністю дій державного реєстратора при внесені такого запису до Єдиного реєстру, та вважає спірний запис є таки, що підлягає скасуванню, оскільки рішення Господарського суду від 14 травня 2014 року у справі №44/610-б-43/145 не набрало законної сили з підстав оскарження останнього позивачем до суду апеляційної інстанції, з огляду про що звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів необґрунтованості та безпідставності.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд з підстав, визначених ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
При цьому, оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон про державну реєстрацію).
Державні реєстратори здійснюють будь-яку реєстраційну дію з додержанням вимог чинного законодавства України виключно за умов наявності всіх необхідних документів передбачених вищезазначеним законом.
Статтею 39 Закону про державну реєстрацію передбачено порядок державної реєстрації припинення юридичної особи за судовим рішенням щодо визнання юридичної особи банкрутом.
У разі, якщо після завершення ліквідаційної процедури в процесі банкрутства, яка встановлена законом, судом постановлене рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута, суд, що виніс відповідне рішення, в день набрання ним законної сили направляє його державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи - банкрута для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Дата надходження судового рішення про ліквідацію юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута заповнити реєстраційну картку про державну реєстрацію припинення юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та в той же день передати органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомлення про внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення для зняття юридичної особи з обліку.
Як свідчать матеріали справи, ухвала Господарського суду міста Києва від 14.05.2014 року по справі №44/610-6-43/145 про визнання ТОВ «ЧЕРКАСЬКА ПТАХОФАБРИКА» банкрутом надійшла на адресу відділу державної реєстрації 29.05.2014 року, а відповідачем 30.05.2014 року на виконання вимог ст. 39 Закону про державну реєстрацію, до Єдиного державного реєстру був внесений запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «ЧЕРКАСЬКА ПТАХОФАБРИКА» за судовим рішенням щодо визнання юридичної банкрутом (реєстраційна дія 10701170039025334 від 30.05.2014.).
Суд не погоджується з доводами позивача про протиправність дій відповідача, з огляду про наступне.
Стаття 41 Закону про державну реєстрацію визначає порядок внесення до Єдиного державного реєстру судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи: підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.
Суд, який постановив рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
Дата надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про внесення такого запису для взяття юридичної особи на облік та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства, а також повідомити юридичну особу про внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації її припинення.
З наведеної норми вбачається, обов'язок щодо внесення до Єдиного державного реєстру запису про скасування реєстраційної дії 10701170039025334 від 30.05.2014року, у державного реєстратора виникає не раніше ніж в день отримання відповідного судового рішення.
Окрім того, станом на момент вирішення даної справи судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ "ЧЕРКАСЬКА ПТАХОФАБРИКА" на адресу відділу державної реєстрації до відповідача не надходило, а тому немає правових підстав для скасування державної реєстрації припинення юридичної особи.
Особливу увагу суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, повноваження державних реєстраторів Відділів державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби, порядок внесення записів до Реєстру регламентовані приписами Закону України «Про державну реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Проте, імперативні положення вказаного вище Закону не надають повноважень державному реєстратору щодо запитування у судів інформації щодо набрання рішеннями, які до них скеровуються для виконання, законної сили.
Відтак, доводи позивача про протиправність дій відповідача спростовані фактичними обставинами справи та імперативними приписами чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність оспорюваних дій та рішення.
Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур