Ухвала суду № 41368332, 13.11.2014, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
13.11.2014
Номер справи
912/25/14
Номер документу
41368332
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ С У Д

Кіровоградської області

У Х В А Л А

13 листопада 2014 року Справа № 912/25/14

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув в засіданні скаргу на дії органу державної виконавчої служби у справі № 912/25/14

за позовом: публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України";

до відповідача: дочірнього підприємства "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії";

про стягнення 4 352 079 грн. 51 коп.

Представники:

стягувача (позивача) - у засіданні 20.10.14 - головний юрисконсульт Відділу претензійно-позовної роботи Управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Бережко С.І., довіреність № 14-96 від 18.04.14; у засіданні 03.11.14 - начальник відділу виконавчих проваджень та проваджень у справах про банкрутство управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Гринько О.А., довіреність № 14-126 від 15.05.14; у засіданні 13.11.14 - головний юрисконсульт Відділу претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Демчук О.В., довіреність № 14-94 від 18.04.14;

боржника (відповідача) - у засіданні 20.10.14, 03.11.14, 13.11.14 - Бершадський С.М., довіреність № 4 від 08.01.14;

органу ДВС - у засіданні 20.10.14, 03.11.14 - старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції у Кіровоградській області Красна А.О., довіреність б/н від 04.12.13; у засіданні 13.11.14 - участі не брав.

Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" подало скаргу, в якій просить: "Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області щодо винесення постанови від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689 з виконання наказу господарського суду Кіровоградської області від 16.07.14 у справі № 912/25/14; визнати незаконною та скасувати постанову від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689 з виконання наказу господарського суду Кіровоградської області від 16.07.14 у справі № 912/25/14".

Доводи заявника ґрунтуються на тому, що

з положень п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", рішення Конституційного суду України 13.12.12 № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012 вбачається обов'язковість зупинення виконавчого провадження щодо заборгованості підприємств ПЕК зазначеної Законом України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" за енергоносії;

з положень Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", Закону України "Про виконавче провадження та з рішення Конституційного суду України 13.12.12 № 18-пр/2012 у справі № 1-26/2012 щодо порядку застосування цих законів у сукупності слідує, що зупинення виконавчого провадження у сукупності слідує, що зупинення виконавчого провадження можливе лише тієї заборгованості боржника, яка визначена Законом України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та підпадає під визначення заборгованості, викладене у п. 1.4 ст. 1 цього Закону і, окрім іншого, виникла станом на розрахункову дату - 01.01.13;

заборгованість, стягнення якої є предметом виконавчого провадження ВП № 44325689 станом на розрахункову дату не існувала, учасниками розрахунків (стягувачем та боржником) підтверджена не була, а тому на порядок стягнення цієї заборгованості, в тому числі на порядок виконання судового наказу щодо їх стягнення, не розповсюджуються п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" та Закон України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", отже оскаржувана постанова свідчить про порушення при її прийнятті органом ДВС вимог ст. ст. 37, 39 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки останній не мав законних підстав зупиняти виконавче провадження лише з тих підстав, що боржник внесений до реєстру підприємств ПЕК;

оскаржувані дії свідчать про те, що постанова про зупинення виконавчого провадження від 22.08.14 ВП № 44325689 є безпідставною та порушує права і законні інтереси стягувача.

У запереченнях на скаргу, наданих Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області, міститься прохання про відмову у її задоволенні з тих підстав, що при здійсненні виконавчих дій державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у кіровоградській області діяв у межах законодавства, вживав вичерпних заходів примусового характеру, спрямованих на виконання рішення суду та не допускав порушень прав і законних інтересів сторін, зупиняючи виконавче провадження в порядку п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" 22.08.14.

Боржник просить у задоволенні скарги відмовити, посилаючись у своїх запереченнях на те, що

03.07.14 Верховною Радою України прийнято Закон № 1571-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі", яким продовжено визначену Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" процедуру погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу до 01.01.16;

ДП "Кіровоградтепло" ЦНТІ УНГА" бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до вищеназваного Закону і це підтверджується виписками від 11.08.14 № 39/59, від 08.09.14 № 86/125, наданими відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Кіровоградській області;

п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено обов'язкове зупинення виконавчого провадження до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" ;

згідно з п. 4 ч. 2 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження зупиняється до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";

підставою звернення ПАТ "НАК "Нафтогаз України" з позовом" у справі № 912/25/14 стала наявність заборгованості за спожитий природний газ за жовтень-грудень 2012 р., отже, враховуючи причинно-наслідковий зв'язок, прийняття рішення у такій справі та видача наказу від 16.07.14 були викликані, насамперед, наявністю заборгованості за спожитий природний газ;

дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Кіровоградській області Крикун О.М. по винесенню постанови від 22.08.14 ВП № 44325689 є законними.

У засіданні господарським судом на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошувалася перерва з 20.10.14 до 03.11.14, з 03.11.14 до 12:00 13.11.14.

12.11.14 до господарського суду надійшло письмове клопотання представника Головного управління юстиції у Кіровоградській області Красної А.О. про проведення засідання, призначеного у справі на 12:00 13.11.14 без її участі та направлення на адресу її довірителя копії відповідного рішення суду.

Таке клопотання господарським судом задоволено. Відповідно до частини другої ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України

Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.

За результатами засідання господарський суд прийшов до висновку про обґрунтованість скарги стягувача, виходячи з наступного.

Господарським судом Кіровоградської області для примусового виконання рішення такого суду від 24.02.14 та постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.07.14 у справі № 912/25/14 16.07.14 виданий наказ про стягнення з дочірнього підприємства "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 3 488 994 грн. 88 коп. боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, 125 861 грн. 32 коп. річних, 294 829 грн. 27 коп. пені, 61 827 грн. 88 коп. судового збору за розгляд позовної заяви, 4 077 грн. 84 коп. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження". Відповідно до п. 3 ч. 2 названого Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі документи, зокрема, судові накази.

Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" подало відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області заяву від 31.07.14 № 14/2-4308 про відкриття виконавчого провадження, в якій просило прийняти наказ господарського суду Кіровоградської області від 16.07.14 у справі № 912/25/14 до виконання.

Постановою від 08.08.14 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області відкрито виконавче провадження ВП № 44325689 з виконання наказу № 912/25/14, виданого 16.07.14.

Постановою державного виконавця від 22.08.14 назване вище виконавче провадження зупинено на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємства паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", оскільки встановлено, що ДП "Кіровоградтепло" ТОВ "Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії" внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до зазначеного Закону. "Виписка з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" станом на 11.08.14, дійсна до 11.09.14 (протягом місяця від дати видання) надана боржником із супровідним листом від 19.08.14 № 13/2127/07 до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Кіровоградській області.

За доводами стягувача, викладеними у скарзі постанова від 22.08.14 ВП № 44325689 надійшла на адресу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 22.09.14.

Фактично, як вбачається із доданих до скарги доказів, супровідний лист відділу примусового виконання рішень від 25.08.14 № 12831 із постановою від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689 надійшли до Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 02.09.14. Скарга надіслана до господарського суду Кіровоградської області поштовим відправленням 12.09.14.

Як встановлено частиною першою ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

Скарга подана стягувачем із додержанням встановленого процесуальною нормою строку, що не спростовано боржником та/чи органом Державної виконавчої служби.

Як встановлено ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Надання боржником вищезазначеної Виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" стало підставою для зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689.

Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 37, ч. 3 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості.

Офіційне тлумачення положень п. 15 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" містить Рішення Конституційного Суду України від 13.12.12 № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012, з якого випливає, що внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Відповідно до п. п. 3.4, 3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (у редакції станом на час здійснення виконавчих дій), на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України; процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2016 року.

У п. 1.4 ст. 1 названого Закону визначено: "Заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:

1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів;

6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію"

Розрахунковою датою за визначенням, наведеним у п. 1.8 Закону є дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року.

Отже, для застосування у виконавчому провадженні п. 15 частини 1 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" необхідним є встановлення того, що сторони є учасниками розрахунків відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", і ними підтверджена заборгованість станом на 01.01.13, а також того, що така заборгованість підпадає під визначення, викладене у п. 1.4 ст. 1 Закону та є сумою, про стягнення якої виданий виконавчий документ - наказ господарського суду.

За рішенням господарського суду Кіровоградської області від 24.02.14 та постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.07.14 у справі № 912/25/14, на примусове виконання яких виданий наказ від 16.07.14, безпосередньо борг за поставлений публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" по договору № 14/2346/11 від 30.09.11 дочірньому підприємству "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії" у жовтні - грудні 2012 р. природний газ мав бути сплаченим до 14 числа місяця наступного за місяцем поставки; суми, на який збільшився борг внаслідок застосування індексу інфляції, розраховані з листопада 2012 р. по грудень 2013 р., річні - з 15.11.12 по 26.11.13, пеня з 09.12.12 по 14.07.13. Докази того, що такі суми є заборгованістю, тобто підтвердженою сторонами як учасниками розрахунків на розрахункову дату сумою коштів у розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" відсутні.

За ч. 1 ст. 6, п. 8, ч. 3 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб; державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну; державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення.

При здійсненні виконавчих дій щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження, яка оскаржується, державним виконавцем безпідставно не застосовано офіційне тлумачення положень п. 15 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", що містить Рішення Конституційного Суду України від 13.12.12 № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012, п. 1.4, 1.8, 3.7 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Сама по собі Виписка з реєстру, надана боржником у виконавчому провадженні із супровідним листом від 19.08.14 № 13-2127/07 не підтверджує участі останнього у процедурі погашення тієї заборгованості, яка визнана судовим рішенням та того, що така заборгованість виникла до 01.01.13 та підтверджена учасниками розрахунків відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Права і обов'язки, передбачені ч. 1 ст. 6, п. 8, ч. 3 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державним виконавцем до постанови від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689, використані не були.

Підстави, передбачені п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" при винесенні постанови від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689. Зупинення виконавчого провадження порушує права та законні інтереси стягувача.

Згідно з ч. 4 ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Господарський суд задовольняє скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" повністю та визнає незаконними дії органу Державної виконавчої служби щодо дій, які оскаржуються, тому визнає незаконною і скасовує постанову від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689.

Керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

У Х В А Л И В :

1. Скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".

2. Визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області щодо винесення постанови від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689 з виконання наказу господарського суду Кіровоградської області від 16.07.14 у справі № 912/25/14.

3. Визнати незаконною та скасувати постанову від 22.08.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44325689 з виконання наказу господарського суду Кіровоградської області від 16.07.14 у справі № 912/25/14.

4. Належним чином засвідчені примірники ухвали направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення скаржнику (за адресою: 01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6), боржнику (за адресою: 25030, м. Кіровоград, вул. Кутузова, 23/16), відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області (за адресою: 25006, м. Кіровоград, вул. Преображенська, 2), Головному управлінню юстиції у Кіровоградській області (за адресою: 25022, м. Кіровоград, вул. Дворцова, 6/7).

Ухвала набирає законної сили з дати її винесення і може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку ст. 106 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н. В. Болгар