Постанова № 41368197, 17.09.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2014
Номер справи
п/811/2631/14
Номер документу
41368197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2014 року справа № П/811/2631/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря Бондар Я.Г. та представників:

позивача : Романяка М.Я.;

відповідача : Данілова С.О. та Гуменюк О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Велта Трейдінг" доМаловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області провизнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 05.05.2014 року №0002251502, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Велта Трейдінг" (далі - позивач, ТОВ "Велта Трейдінг") звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (далі - відповідач, Маловисківська ОДПІ) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 05.05.2014 року №0002251502, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1543886,00 грн., відображеного у податковій звітності з ПДВ за листопад 2013 року та донараховано штрафні санкції у розмірі 771943,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем на підставі висновку акта перевірки про порушення позивачем п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємство втратило право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2013 року в сумі 1543886,00 грн.

Позивач вважає, що висновки Акта перевірки є необґрунтованими і незаконними, та такими, що не відповідають фактичним обставинам, оскільки ґрунтуються лише на припущеннях, що в свою чергу, не підтверджені належними документами.

Відповідачем подано письмові заперечення на позов, вимоги не визнаються в повному обсязі та зазначається, що прийняття оскаржуваних рішень обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлені під час перевірки, а тому рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

За таких обставин, відповідач зазначає, що оскаржуване рішення винесено правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на обставини, що викладені у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи (т.3, а.с.37-43).

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Велта Трейдінг" (попередня назва якого - ТОВ "Торговий дім "Титан 2011") зареєстровано 12.12.2011 року Новомиргородською районною державною адміністрацією як юридична особа, з 13.12.2011 року перебуває на податковому обліку в Новомиргородському відділенні Маловисківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області за №757. З 11.05.2012 року позивач зареєстрований платником ПДВ.

На підставі наказу №37 від 23.01.2014 року посадовими особами Маловсисківської ОДПІ (Новомиргородське відділення) проведено позапланову виїзну перевірку достовірності нарахування ТОВ "Велта Трейдінг" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за листопад 2013 року в сумі 1855834,00 та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку у сумі 1543886,00 грн. за листопад 2013 року, результати якої оформлено актом № 2/1502/37942409 від 07.02.2014 року (т.1,а.с.34-54).

В акті перевірки податковим органом зафіксовано порушення п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємство втратило право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2013 року в сумі 1543886,00 грн.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002251502 від 05.05.2014р., яким збільшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) у розмірі у розмірі 1543886,00 грн. та донараховано штрафні санкції у розмірі 771943,00 грн. (т.1,а.с.60).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що у відповідача не має жодних зауважень з приводу правомірності формування позивачем податкових зобов'язань та податкового кредиту за перевіряємий період. Натомість, з позиції відповідача, перевіркою визначення частини залишку від'ємного значення, фактично сплаченої постачальникам, яка підлягає бюджетному відшкодуванню встановлено, що позивачем було порушено вимоги п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі - ПК України), що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ у листопаді 2013 року на 1543886,00 грн. Зокрема, в ході проведення звірки даних, зазначених у розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2013 року, із даними первинних документів (доданих до матеріалів справи), що підтверджують факт оплати платником товарів встановлено, що від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за жовтень 2013 року виникло внаслідок повернення ТОВ ВКФ "Велта" попередньої оплати, тобто за рахунок коригування податкового зобов'язання, а не за рахунок оплаченого постачальникам податкового кредиту.

Відтак відповідач вважає, що позивач в порушення п.200.5 ст.200 ПК України, не має права на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2013 року в сумі 1543886,00 грн.

Так, згідно з поданою ТОВ "Велта Трейдінг" податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2013 року та додатками до неї, позивачем відображено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.19, р.20.2) в сумі 1545286,00 грн., яке виникло внаслідок повернення попередньої оплати, отриманої від ТОВ ВКФ "Велта" (т.1,а.с.150-153).

Відповідно до поданої декларації з ПДВ за листопад 2013 року позивачем задекларовано від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного податкового періоду (р.19) - 1 851 914,00 грн. (т.1,а.с.159-163).

При цьому, податкове зобов'язання (р.9) декларації з ПДВ за листопад 2013 року становить "мінус" - 1 804 583,00 грн.

Коригування податкового зобов'язання за листопад 2013 року на суму ПДВ "мінус" 1810083,00 грн. виникло за рахунок повернення позивачем попередньої оплати за дизельне паливо контрагенту - ТОВ ВКФ "Велта", що відображено в додатку 1 до податкової декларації з ПДВ за листопад 2013 року.

Сторонами не заперечувався той факт, що позивачем повернуто кошти в загальній сумі - 10 860 500,00грн., в т.ч.: ПДВ - 1 810 083,00 грн.

Повернення коштів знайшло своє відображення в Розрахунку коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з ПДВ (Д1) (від 20.12.2013 року № 908255951).

Податковий кредит (ряд. 17) декларації за листопад 2013 року, з урахуванням уточнюючого розрахунку, становить - 51 251,00 грн..

Перевіркою податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2013 р. на підставі наданих до перевірки документів, встановлено, що за листопада 2013 року позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту складає (ряд.18) "-" грн. При цьому, податкові зобов'язання (ряд. 9) декларації за листопад 2013 року становлять "- 1804583,00" грн. (т.1,а.с.160). Податковий кредит (ряд. 17) декларації за листопад 2013 року(уточнений) становить - 51251,00грн..

За результатами звірки даних, зазначених у розрахунку бюджетного відшкодування податку на додану вартість (додаток 3) із даними первинних документів, що підтверджують факт оплати платником товарів/послуг, загальна сума ПДВ, яка складає - 1543886,00 грн. та виникла внаслідок поверення ТОВ ВКФ "Велта" попередньої оплати, тобто за рахунок коригування податкового зобов'язання, а не за рахунок оплаченого постачальникам податкового кредиту (р.8.1 декларації з ПДВ за жовтень 2013 року, у розмірі "мінус" 1853317,00грн. - коригування згідно з ст.192 ПК України).

Відповідно до Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерством фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за № 1490/20228 (далі - Порядок, чинний на час виникнення спірних правовідносин), якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума: у декларації 0110 враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2).

Платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (ДЗ).

Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації 0110 за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації 0110. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації 0110), подають до декларації 0110 (Д4).

Залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Позивачем разом з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2013 року подано Довідку про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2) (№9000474284 від 15.01.2014 р.) в якій залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду), складає - 1545286,00 грн. (гр.3) та частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх та звітному податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) (гр.4), складає - 1543886,00 грн.. та значення рядку 24 складає - 1400,00 грн.

Із врахуванням зазначеного, в даних додатка 2 (Д2) до податкової декларації з ПДВ за листопад 2013 року відображено частину залишку від'ємного значення, яка не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування.

Отже, враховуючи вищевказане, перевіркою визначення частини залишку від'ємного значення, фактично сплаченої постачальникам, яка підлягає бюджетному відшкодуванню було встановлено, що позивачем порушено пункт 200.4 статті 200 ПК України, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ у листопаді 2013 року на суму - 1543886,00 грн.

Відповідно п.п.14.1.179, 14.1.181 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді; податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V Кодексу.

Згідно до п.198.1, п.198.2 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6 ст.198 ПК України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними.

Згідно п.п.14.1.18 п.14.1ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) визначено ст.200 ПК України.

Відповідно до п.п.200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст.200 ПК України Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.192.1 ст.192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Як вже зазначалось судом, в ході проведення звірки даних, зазначених у розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2013 року, із даними первинних документів, що підтверджують факт оплати платником товарів було встановлено, що від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за жовтень 2013 року виникло внаслідок повернення позивачем контрагенту - ТОВ ВКФ "Велта" попередньої оплати, тобто за рахунок коригування податкового зобов'язання, а не за рахунок фактично сплаченої суми податку отримувачем товарів (ТОВ "Велта Трейдінг"), постачальникам таких товарів, що є порушенням п.200.4 ст.200 ПК України.

Відтак, суд погоджується з позицією відповідача, що у зв'язку з тим, що по вказаній операції між ТОВ ВКФ "Велта" та позивачем постачання товару останнім не здійснено, то навіть при наявності факту його попередньої оплати, дає підстави вважати про відсутність права позивача на відшкодування частини від'ємного значення податку на додану вартість.

Слід також зазначити, що сам факт не здійснення постачання товару позивачем не заперечувався.

Згідно п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

У відповідності до вимог п.123.1 ст.123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

З огляду на вищевказане, розглянувши наявні в справі матеріали, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №0002251502 від 05.05.2014 року винесено відповідачем правомірно, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

У ході розгляду справи суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому з позивача необхідно стягнути решту суми судового збору.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено 10% суми судового збору, що становить 487,20 грн., таким чином, позивач має сплатити 90% недоплаченої суми, що становить 4384,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 86, 94, 158, 163-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Велта Трейдінг» до Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2014 року №0002251502 - відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Велта Трейдінг" (код ЄДРПОУ - 37942409) на користь Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок: 31210206784002, отримувач коштів: УК у м.Кіровогр./м.Кіровоград/ 22030001; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО: 823016; Код ЄДРПОУ: 38037409; Код класифікації доходів бюджету: 22030001; Призначення платежу: судовий збір за позовом ТОВ "Велта Трейдінг", Кіровоградський окружний адміністративний суд) витрати зі сплати судового збору у розмірі 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) грн. 80 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Жук