Ухвала суду № 41367695, 28.10.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2014
Номер справи
522/7927/14-а
Номер документу
41367695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/7927/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Шенцева О.П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Коваля М.П.

- Семенюка Г.В.

при секретарі - Алексєєвої Н.М.

за участю представника апелянта Київського міського військового комісаріату - Саламатіна О.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Київського міського військового комісаріату на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до Київського міського військового комісаріату та Міністерства оборони України, в якому вказує, що він проходив військову службу в Збройних Силах України, був звільнений з військової служби в запас та визнаний інвалідом 3-ї групи, яку встановлено внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

На виконання пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" позивач отримав одноразову грошову допомогу розмірі 471882 грн. 24 коп., однак вважає, що розмір виплаченої одноразової грошової допомоги значно менший, ніж це передбачено законодавством України та просить:

визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо призначення йому одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України;

визнати протиправними дії Київського міського військового комісаріату щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України;

зобов'язати Міністерство оборони України призначити йому до виплати одноразову грошову допомогу у разі настання інвалідності відповідно до вимог абзацу п'ятого підпункту 4 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499, з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;

зобов'язати Міністерство оборони України здійснити розрахунок та перерахувати на рахунок Київського міського військового комісаріату суму невиплаченої йому частини одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності відповідно до вимог абзацу п'ятого підпункту 4 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499, з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;

зобов'язати Київський міський військовий комісаріат виплатити йому суму невиплаченої частини одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності відповідно до вимог абзацу п'ятого підпункту 4 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499, з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10 липня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.

Указом Президента України від 31 травня 2010 року № 655/2010 був звільнений з військової служби в запас за віком.

Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії його визнано інвалідом 3-ї групи, яку встановлено внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою Київського міського військового комісаріату від 11.11.13 р. № 192.

Згідно указів Президента України від 18.11.2009 р. № 937/2009, від 31.05.2010 р. № 654/2010 та 31.05.2010 р. № 655/2010 позивач звільнений з військової служби в запас з посади начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.

Згідно довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 12.11.13 р. № 305/760 в 2010 році, на підставі наказу Міністра оборони України від 31.05.10 р. № 91, йому були виплачені грошова допомога на оздоровлення (видатковий касовий ордер № 299 від 01.06.10 р.) та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (видатковий касовий ордер № 299 від 01.06.10 р.).

Одноразову грошову допомогу позивач отримав в листопаді 2013 року у Київському міському військовому комісаріаті в розмірі 471882 грн. 24 коп. з розрахунку грошового забезпечення в розмірі 17477 грн. 12 коп. (27 х 17477 грн. 12 коп. = 471882 грн. 24 коп.), що підтверджується довідкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 06.11.13 № 248/3/6/1831 та довідкою Київського міського військового комісаріату від 11.11.13 р. № 192.

Виходячи зі змісту зазначених довідок, до складу грошового забезпечення позивача, з якого було обчислено розмір одноразової грошової допомоги, входять: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці; надбавка за особливі умови служби; надбавка за наукову ступінь.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача у зв'язку з тим, що одноразова грошова допомога виплачена позивачу без врахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення - грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

Пункт 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначає, що "у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України".

Згідно пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499 (далі - Порядок), "Одноразова грошова допомога виплачується: 2) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі: 27-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи, 24-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи, 20-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи, а у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі: 33-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи: 30-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи; 27-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи".

Згідно абзацу п'ятого підпункту 4 пункту 2 Порядку "Грошове забезпечення визначається: для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а для звільнених з військової служби - на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення".

Пункт 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначає, що "До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1.2. розділу 1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Інструкція), затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329, виданим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням;- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З юридичного аналізу даних правових норм випливає, що премії є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення. В свою чергу, премію, як вид грошового забезпечення до додатку 25 Постанови № 1294 не включено. Але від цього премія не втрачає свого правового значення як додатковий вид грошового забезпечення.

Право "здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення" керівникам державних органів надано підпунктом 2 пункту 5 Постанови.

Підпунктом же 3 пункту 5 Постанови керівникам державних органів надано право "надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення".

З огляду на викладене, з врахуванням пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, в якому зазначено, що премія є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, є всі підстави матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення вважати одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.

Крім того, в підтвердження того, що перелік додаткових видів грошового забезпечення, визначений у додатку 25 до вказаної Постанови, не є вичерпним, свідчить наявність законодавчого встановлення та фактичної виплати інших додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, крім визначених у додатку 25.

Так, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 (зі змінами) "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій" встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для певних категорій військовослужбовців.

Крім того, Інструкція, також, передбачає ряд додаткових видів грошового забезпечення, які відсутні в додатку 25 до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, однак виплата яких позивачу здійснювалася та які були враховані при визначенні йому розміру одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності, згідно довідки Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 6 листопада 2013 року № 248/3/6/1831.

Це такі додаткові види грошового забезпечення, як:- надбавка за виконання особливо важливих завдань; - доплата за науковий ступінь.

Крім того, додатком 29 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 визначені розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу, яка відсутня в переліку додаткових видів грошового забезпечення, вказаного у додатку 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, однак, виплачується військовослужбовцям щомісячно в обов'язковому порядку та була врахована при визначенні розміру одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності позивачу.

Також, в переліку додаткових видів грошового забезпечення, вказаного у додатку 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 відсутня надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці». Однак, дана надбавка, також, була врахована при визначенні розміру одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності позивачу.

Наявність законодавчого та фактичного встановлення військовослужбовцям даних додаткових видів грошового забезпечення спростовує висновок представника відповідача - Міністерства оборони України про вичерпність переліку додаткових видів грошового забезпечення, вказаного у додатку 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, при визначенні розміру одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності.

Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

В рішенні Верховного Суду України від 12 листопада 2013 року у справі про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2013 року (К/9991/91372/11) з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції норм ч.2 ст. 9 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або періодичні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», зазначено наступне:

«Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону №2011-XII).

За змістом частини другої статті 16 зазначеного Закону, у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності військовослужбовцю виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї статті Закону № 2011-XII Кабінет Міністрів України постановою від 28 травня 2008 року № 499 затвердив Порядок, згідно з підпунктом 2 пункту 2 якого одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), зокрема інвалідам III групи, у разі настання інвалідності в період проходження військової служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення.

Абзацом п'ятим підпункту 4 пункту 2 Порядку передбачено, що для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, грошове забезпечення визначається за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби - на день звільнення виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

Водночас частина друга статті 9 Закону № 2011-XII елементи грошового забезпечення визначає по-іншому: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що неврахування відповідачами сум грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплачених позивачу перед звільненням з військової служби, під час призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону україни "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", є протиправним, безпідставним та необгрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Київського міського військового комісаріату - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Повний текст ухвали виготовлено 29 жовтня 2014 року.

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Коваль М.П.

Семенюк Г.В.