Єдиний державний реєстр судових рішень ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
16 червня 2009р. Справа № 2а-3092/09/0870
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
За позовом: Інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області, пл. Пушкіна, 4, м. Запоріжжя, 69095
до: архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області Закритого акціонерного товариства «Запорізький оліяжиркомбінат», вул. Харчова, 3, м. Запоріжжя, 69014
про у розмірі 318600,00 грн.
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Младенові О.П.
за участю представників сторін:
від позивача - Лиска Н.А. (дов. № б/н від 12.01.2009р.)
від відповідача Педорич С.І. (дов. № 151/15/6 від 16.01.2009р.)
25.05.2009р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області (надалі інспекція ДАБК у Запорізькій області або позивач) до Закритого акціонерного товариства «Запорізький оліяжиркомбінат» (надалі ЗАТ «Запорізький оліяжиркомбінат» або відповідач) про стягнення з останнього на користь позивача штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 318600,00 грн.
26.05.2009р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3092/09/0870 та призначено до розгляду на 16.06.2009р.
На підставі ст. 160 КАС України в засіданні 16.06.2009р. судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Позивач підтримав позовні вимоги, які обґрунтовує ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», п. 1, 2, п.п. 4, 5 п. 3 Положення про державний архітектурно будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 255, ст.ст. 1-3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000р. № 273, та зазначив, що ЗАТ «Запорізький оліяжиркомбінат» виконуються роботи з будівництва оліяекстраційного заводу без дозволу інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області
На підставі викладеного, позивач просить позов задовольнити та стягнути з відповідача штраф за порушення у сфері містобудування у розмірі 318600,00 грн.
Відповідач позовні вимоги про стягнення штрафу у розмірі 318600,00 грн. визнав у повному обсязі та просить суд розстрочити виконання рішення строком по наступному графіку: липень 2009р. 68600 грн., жовтень 2009р., січень 2010р., квітень 2010р., липень 2010р. та жовтень 2010р. по 50000 грн.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд,
ВСТАНОВИВ:
В результаті перевірки проведеної Головним державним інспектором інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області на обєкті будівництва оліяекстракційного заводу, встановлено, що будівельні роботи на цьому заводі виконуються без дозволу на виконання будівельних робіт. Забудовником будівництва оліяекстракційного заводу, є Закрите акціонерне товариство «Запорізький оліяжиркомбінат».
13.10.2008 року г оловним державним інспектором інспекції ДАБК у Запорізькій області було видано ЗАТ «Запорізький оліяжиркомбінат» припис № 99/з про:
- припинення будівельних робіт;
- надання до 16.10.2008р. довідки про вартість виконаних будівельних робіт за підписом керівника підприємства та головного бухгалтера;
- надання повних реквізитів генерального підрядника;
- повідомлення інспекцію ДАБК у Запорізькій області про вжиті заходи до 16.10.2008р.
На виконання зазначеного припису ЗАТ «Запорізький оліяжиркомбінат» надано інспекції ДАБК у Запорізькій області наказ № 508 від 17.10.2008р. про припинення будівельних робіт, лист № 4514/50 від 17.10.2008р. про повні реквізити генерального підрядника та довідку № 4584/7, відповідно до якої вартість виконаних будівельних робіт по обєкту «оліяекстракційний завод» станом на 16.10.2008р. становить 937 200,00грн.
На підставі чого був складений протокол № 46/з від 28.10.2008р. про правопорушення у сфері містобудування та винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на ЗАТ «Запорізький оліяжиркомбінат» накладений штраф у розмірі 50% вартості робіт, проведених без дозволу на їх виконання, що склав 468600, 00 грн.
На теперішній час сума штрафу відповідачем сплачена частково, а саме: 150000 грн. (платіжне доручення № 6896 від 27.11.2008р.та № 1103 від 23.03.2009р.). Залишок несплаченої суми складає 318600, 00 грн., з вимогою про стягнення якої позивач звернувся із позовом до суду.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999р. № 687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Аналогічна норма міститься в п. 2 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225, відповідно до якої державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція та її територіальні органи.
Відповідно до п. 1 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225 державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів (далі - затверджені проектні рішення), місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.02.2009р. № 28 інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції від 26.10.2007 № 50, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
Відповідно до п. 3 вищезазначеного Положення одним з основних завдань інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Відповідно до підпунктів 4, 5 п. 3 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225 Державна архітектурно-будівельна інспекція та її територіальні органи здійснюють вибіркові перевірки відповідності розміщення обєктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; розглядають справи про правопорушення у сфері містобудування і приймають відповідні рішення.
Відповідно до п. 5 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області інспекція державного архітектурно-будівельного контролю має право одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обовязкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів; одержувати від замовників, проектних і будівельних організацій, підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, нормативно-технічну, проектну та іншу документацію, необхідну для виконання покладених на неї функцій; зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, державних стандартів, норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, місцевим правилам забудови населених пунктів або здійснюються без дозволу на їх виконання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000р. № 1699-III дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.
Відповідно до ч. 3 п. 1.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000р. № 273, виконання будівельних робіт без дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
Відповідно до ч. 10 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000р. № 1699-III та п. 5.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000р. № 273 здійснення будівельних робіт на обєктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від 14.10.1994р. № 208/94-ВР п ідприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244, штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх обєднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від 14.10.1994р. № 208/94-ВР штраф підлягає сплаті підприємством у пятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 318600, 00 грн. штрафу за порушення у сфері містобудування , є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заборгованість в сумі 318600, 00 грн., на момент розгляду справи відповідачем в добровільному порядку не погашена.
При цьому, враховуючи бажання відповідача погасити штраф у добровільному порядку, та приймаючи до уваги неможливість одночасного розрахунку із бюджетом, а також, приймаючи до уваги доводи позивача, суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання відповідача про розстрочку виконання постанови суду, починаючи з липня 2009 року по наступному графіку: липень 2009р. 68600 грн., жовтень 2009р., січень 2010р., квітень 2010р., липень 2010р. та жовтень 2010р. по 50000 грн.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167, 263 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області до Закритого акціонерного товариства «Запорізькій оліяжиркомбінат» про стягнення штрафу у розмірі 318600,00грн., задовольнити.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Запорізькій оліяжиркомбінат» (69014, м. Запоріжжя, вул. Харчова,3 , код ЄДРПОУ 00373847, р/р 26007204733050 в КБ «Приватбанк» м. Дніпропетровськ, МФО 305299) штраф за порушення у сфері містобудування у розмірі 318600,00 (триста вісімнадцять тисяч шістсот грн. 00 коп.) на користь державного бюджету Жовтневого району м. Запоріжжя (р/р 31110106700003, ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677124, код платежу 21081100) .
3. Розстрочити Закритому акціонерному товариству «Запорізькій оліяжиркомбінат» виконання постанови, починаючі з липня 2009р. по наступному графіку сплати: липень 2009р. 68600грн., жовтень 2009р., січень 2010р., квітень 2010р., липень 2010р. та жовтень 2010р. по 50000 грн., що складає загальну суму 318600,00 грн. ( триста вісімнадцять тисяч шістсот грн. 00 коп. ). Видати виконавчий лист.
П останова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанову у повному обсязі, відповідно до вимог ст. 160 КАС України, оформлено і підписано 13.07.2009р.
Суддя О.М. Нечипуренко
14.07.2009р. постанова не набрала законної сили
Суддя О.М. Нечипуренко