Справа № 355/1579/14-а
Провадження № 2-а/355/44/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2014 року Баришівський районний суд Київської області в складі
головуючого судді Єременка В.М.
при секретарі Котенко Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Баришівського міжрайонного прокурора Київської області до Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області про скасування рішення Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області №600-38-06 від 24.10.2013 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду,
в с т а н о в и в :
Позивач Баришівський міжрайонний прокурор Київської області звернувся до суду з позовом до Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області про скасування рішення Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області №600-38-06 від 24.10.2013 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, стверджуючи, що Баришівською міжрайонною прокуратурою Київської області на підставі постанови про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів № 57 від 02.07.2014 року проведено перевірку додержання вимог Земельного законодавства України у Морозівській сільській раді Баришівського району Київської області.
Перевіркою виявлено порушення вимог ст. 19 Конституції України та ст.ст. 124, 134, 135, 136, 137 ЗК України.
Встановлено, що рішенням Морозівської сільської ради Баришівського району № 600-38-06 від 24.10.2013 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», надано дозвіл директору ринку «Слов'янський» Свиридову К.І. на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1,2 га, для закінчення будівництва ринкового комплексу за адресою: с. Морозівка, вул. Вокзальна, Баришівського району, Київської області.
Відповідно до листа Баришівського бюро технічної інвентаризації № 268 від 23.06.2014 року, право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: с. Морозівка, вул. Вокзальна, 3, не зареєстровано.
Відповідно до листа Відділу містобудування та архітектури Баришівської районної державної адміністрації № 1-07-113 від 12.06.2014 року, інформація про наявність нерухомого майна за вказаною адресою у відділі відсутня.
Відповідно до листа Морозівської сільської ради № 159 від 24.06.2014 року, відомості про наявність права власності на об'єкт нерухомості за вищевказаною адресою у сільській раді відсутні.
Передача в оренду земельної ділянки для закінчення будівництва ринкового комплексу без проведення земельних торгів у даному випадку неможлива, оскільки нерухоме майно, що знаходиться за даною адресою, не перебуває у приватній власності особи Свиридова К.І.
Прокурор вважає, що рішення Морозівської сільської ради № 600-38-06 від 24.10.2013 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» прийняте з порушенням вимог вищевказаних норм законодавства, оскільки вказана земельна ділянка повинна передаватися в оренду лише за результатами проведення торгів (аукціонів), а документація із землеустрою, необхідна для підготовки земельної ділянки до аукціону, повинна виготовлятися на замовлення Морозівської сільської ради спеціально уповноваженим на те суб'єктами господарювання. Морозівською сільською радою жодних дій для підготовки до проведення процедури земельних торгів не вчинено, комісію у складі семи осіб для відбору виконавців робіт з землеустрою та виконавців земельних торгів не створено, та дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду надано не спеціально уповноваженому на те суб'єкту господарської діяльності. А тому вказане рішення Морозівської сільської ради є незаконним, оскільки прийнято поза межами повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією та Законами України і підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про прокуратуру», предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є в тому числі, відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним Законам.
Перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора.
Відповідно до п. З ч. З ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду, зокрема щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Держсільгоспінспекцією України не передбачено можливість заявлення позовів щодо скасування незаконних рішень органів місцевого самоврядування.
В зв'язку з відсутністю таких повноважень на заявлення позовів у Держсільгоспінспекції України та її територіальних органів, та враховуючи положення ст. 60 КАС України, Баришівський міжрайонний прокурор Київської області звертається з даним адміністративним позовом в якості позивача.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 99 КАСУ, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Підставою на звернення до суду, відповідно до ст.ст. 21, 23 Закону України «Про прокуратуру», є порушення, виявлені під час проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, відповідно до Постанови про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів № 57 від 02.07.2014 року.
Прокурор просить скасувати рішення Морозівської сільської ради Баришівського району № 600-38-06 від 24.10.2013 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».
В судовому засіданні прокурор по справі Мамедов Руслан Алхан огли підтримав заявлений адміністративний позов.
Представник Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області в особі сільського голови Саміленко Наталія Анатоліївна заперечувала проти заявленого позову та зазначила, що ринок «Слов,янський» по вул. Вокзальна, 3 в селі Морозівка Баришівського району Київської області, директором якого є Свиридов К.І. функціонує. При наданні дозволу сільською радою на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, Свиридов К.І. ніяких документів на право власності на зазначену споруду до сільської ради не надавав.
Заслухавши пояснення прокурора по справі Мамедова Р.А. огли, сільського голову села Морозівка Саміленко Н.А., дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ч. 2 ст. 144 Конституції України, рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 КАСУ, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАСУ, місцевим загальним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ст. 104 Кодексу Адміністративного Судочинства України, особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин має право звернутися до суду з адміністративним позовом.
Згідно ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом, прокурор може звернутися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод і інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадян або держави в порядку, встановленому цим кодексом та іншими законами і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Стаття 36-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає можливість звернення прокурора до суду в інтересах держави при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку передбаченому процесуальним законом.
Стаття 69 КАСУ передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що 24 жовтня 2013 року Морозівська сільська рада Баришівського району Київської області прийняла рішення за №600-38-06 про надання дозволу директору ринку «Слов,янський» Свиридову К.І. на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 15 років площею 1.2 га для закінчення будівництва ринкового комплексу по вул. Вокзальна, 3 в с.Морозівка.
26.09.2014 року Баришівський міжрайонний прокурор Київської області звернувся до суду з адміністративним позовом щодо скасування вказаного рішення сільської ради, яке прийняте поза межами повноважень сільської ради та у спосіб, що не передбачені Законами України.
За правилами ст. 71 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 134 Земельного кодексу визначено перелік випадків передачі земельних ділянок без проведення земельних торгів. Передача в оренду земельної ділянки для закінчення будівництва ринкового комплексу без проведення земельних торгів у даному випадку неможлива, оскільки нерухоме майно, що знаходиться за даною адресою, не перебуває у приватній власності Свиридова К.І.
Відповідно до ст. 135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який має ліцензію на проведення земельних торгів та уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та виконавцем земельних торгів за рахунок коштів, що сплачуються організатором, як винагорода виконавцю, та реєстраційних внесків учасників торгів.
Відповідно до ст. 136 Земельного кодексу України, організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає, в тому числі й виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості), державну реєстрацію земельної ділянки тощо.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів здійснюється за рахунок коштів організатора земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до продажу земельних ділянок державної, комунальної, приватної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах також може здійснюватися за рахунок коштів виконавця земельних торгів на підставі договору про підготовку лотів для продажу між організатором земельних торгів та виконавцем земельних торгів з наступним відшкодуванням витрат виконавцю земельних торгів за рахунок коштів, що сплачуються покупцем лота.
Закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах та визначення виконавця земельних торгів організатором земельних торгів здійснюється у порядку, визначеному законодавством про здійснення державних закупівель, а у разі, якщо законодавство про здійснення державних закупівель не застосовується, - на конкурентних засадах у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
Процедуру закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів установлено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 579 від 25.09.2012 року «Про затвердження Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах».
Відповідно до п. 1.3 вказаного Порядку, конкурсний відбір виконавців здійснюється конкурсною комісією, утвореною організатором земельних торгів. Комісія утворюється у складі семи осіб, з числа яких призначаються голова комісії та секретар. До складу комісії входять представники організатора земельних торгів та представник територіального органу центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (за згодою).
Відповідно до абз. 1 п. 1.2 Порядку, виконавцями робіт із землеустрою, оцінки земель, виконавцями земельних торгів - є суб'єкти господарювання, які одержали ліцензії на провадження відповідних видів господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».
Встановлене судом стверджується:
- копією рішення Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області №600-38-06 від 24.10.2013 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду в с. Морозівка по вул. Вокзальна, 3, загальною площею 1.2 га.
-копією постанови Баришівської міжрайонної прокуратури Київської області про проведення перевірки №57 від 02.07.2014 року;
- копією листа Баришівського БТІ №268 від 23.06.2014 року;
-копією листа Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області № 159 від 24.06.2014 року;
-копією листа відділу містобудування та архітектури Баришівської районної державної адміністрації Київської області №1-07-113 від 12.06.2014 року;
-іншими матеріалами справи.
Таким чином Морозівська сільська рада Баришівського району Київської області не провела ніяких дій для підготовки до проведення процедури земельних торгів, не створили комісію у складі семи осіб для відбору виконавців робіт з землеустрою та виконавців земельних торгів (п.1.3 вище зазначеного Порядку). Дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду надано не спеціально уповноваженому на те суб,єкту господарської діяльності ( п.1.2 Порядку) та інше. Нерухоме майно, що знаходиться за даною адресою, не перебуває у приватній власності особи Свиридова К.І.
За таких обставин суд вважає, що є всі підстави для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», органи прокуратури при здійсненні своїх повноважень звільняються від сплати судового збору.
Керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.124, 134, 135, 136,137 Земельного кодексу України, ст.ст. 6, 18, 19, 22, 60, 61, 102-106, 108 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Скасувати рішення Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області №600-38-06 від 24.10.2013 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду в с. Морозівка по вул. Вокзальна, 3, загальною площею 1.2 га.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів до Адміністративного апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області.
Суддя Баришівського районного суду В. М. Єременко