ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 квітня 2009 року / 14-40 год./ справа №2а-1484/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Єгоровій О.Ю., за участю прокурора Романова Р.О., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Прокурора Приазовського району Запорізької області
в інтересах Державної податкової інспекції у Приазовському районі Запорізької області, Ботієвської сільської ради Приазовського району Запорізької області
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості зі сплати податку з власників транспортних засобів у розмірі 637,50 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся з адміністративним позовом в інтересах Державної податкової інспекції у Приазовському районі Запорізької області, Ботієвської сільської ради Приазовського району Запорізької області до ОСОБА_1про стягнення заборгованості зі сплати податку з власників транспортних засобів у розмірі 637,50 грн. В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що проведеною прокуратурою перевіркою було встановлено, що у власності відповідача знаходиться вантажний автомобіль ГАЗ-САЗ 3507 д/нНОМЕР_1, технічний огляд якого не проводився протягом 2007-2008 років та відповідно не сплачувалися податок з власників автотранспортних засобів у зазначений період. Несплата зазначених сум податку призводить до порушення майнових прав Держави щодо наповнення дохідної частини бюджету та виконання відповідних програм щодо проведення фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг.
У судовому засіданні представник прокуратури підтримав позовні вимоги, зазначивши, що відповідачем безпідставно, всупереч вимогам Закону України „Про податок з власників транспортних засобів” не сплачується відповідні суми податку, чим порушуються майнові інтереси Держави, просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів у розмірі 637,50 грн. на користь місцевого бюджету Ботієвської сільської ради.
Представник позивача - Державної податкової інспекції у Приазовському районі Запорізької області у судове засідання повторно не з'явився, надав до суду письмове клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити позов, стягнути з ОСОБА_1суму заборгованості у розмірі 637,50 грн.
Представник позивача - Ботієвської сільської ради Приазовського району Запорізької області повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надав.
Відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду у судове засідання повторно не з'явився, заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення на адміністративний позов до суду не надав, у зв'язку з чим, суд вважає можливим розгляд справи провести за відсутності представника відповідача.
Вислухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено у судовому засіданні на підставі письмових доказів та пояснень учасників процесу, у власності ОСОБА_1знаходиться транспортний засіб - ГАЗ-САЗ 3507 державний номерНОМЕР_1 об'єм двигуна 4250 см.куб 1987 року випуску, що підтверджується відповідною довідкою ВДАІ від 16.01.2009р. про реєстрацію технічних транспортних засобів.
Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» регулюється питання оподаткування за податком з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.
Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону, «платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України , іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Статтею 2 Закону визначені об'єкти оподаткування за зазначеним податком, зокрема, «об'єктами оподаткування є автомобілі вантажні - код 8704», та у відповідності до приписів статті 3 зазначеного Закону, «ставка податку з автомобілів вантажних з об'ємом циліндрів двигуна до 8200 куб. см (код 8704) складає 15 грн. за 100 куб. см».
Разом з тим, п.«в» ст. 4 Закону передбачені пільги при сплаті податку, а саме: звільняються від сплати податку на 50 відсотків, громадяни, у власності яких знаходяться вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно.
Статтею 6 Закону визначено порядок обчислення та сплати податку, відповідно до приписів якої, «податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 Закону (ч.1 ст.6 Закону). Сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. За транспортні засоби, придбані протягом року, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу . (ч.5 ст.6 Закону) У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки (ч.6 ст.6 Закону).
Разом з тим, відповідно до статті 5 Закону, «податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: фізичними особами - перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд».
Порядок проведення технічного огляду передбачений Правилами проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів, затвердженими Постановою КМУ від 26.02.1993р., відповідно до п.3.1 яких встановлено, що технічному огляду підлягають: легкові та вантажні автомобілі, мотоцикли, моторолери, причепи, напівпричепи організацій, а також громадян (у разі використання їх у комерційних цілях) - один раз на рік.
Таким чином, відповідач як власник транспортного засобу повинен щорічно проводити технічний огляд автомобілю і відповідно щорічно до першого липня поточного року сплачувати податок з транспортних засобів.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідачем не було сплачено суми податку з власників транспортних засобів у визначені терміни та порядку у період за 2007-2008 роки, у зв'язку з чим, перед бюджетом утворилася заборгованість в загальній сумі 637,50 грн.
Розрахунок суми заборгованості податку з власників автотранспортних засобів заявленої до примусового стягнення за зазначені періоди здійснений позивачем у відповідності до визначеної законодавством методики та складає: 4250 куб. см : 100 кум. см х 15 грн. х 2 роки : 50% = 637,50 грн.
Керуючись приписами ч.1 ст.11 КАС України, якою встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості , з урахуванням вимог ч.1 ст.71 КАС України, якою визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення , приймаючи до уваги, що з боку відповідача не було надано належних та допустимих доказів в підтвердження відсутності заборгованості зі сплати податку, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість заявлених Державною податковою інспекцією позовних вимог щодо стягнення заборгованості, отже позовін вимоги підлягають задоволенню.
Повноваження Державної податкової інспекції щодо звернення до адміністративного суду з вимогами щодо стягнення заборгованості перед бюджетом передбачені положенням п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та здійснені на підставі та у спосіб, що передбачені законом, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, здійснено неупереджено, добросовісно, своєчасно та обґрунтовано.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.10 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні; ст.ст.1-6 ЗУ «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1(АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету Ботієвської сільської ради Приазовського району Запорізької області (р/р 33217808700257, код. ОКПО 34676995, МФО 813015, код платежу 12020200) заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів у розмірі 637,50 грн.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала .
Постанову виготовлено у повному обсязі 05.05.2009р.
Суддя Л.О.Нестеренко