Ухвала суду № 41332616, 22.10.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
22.10.2014
Номер справи
2а-7006/09/0570
Номер документу
41332616
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/3954/12, К/9991/5214/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.,суддів: Веденяпіна О.А., Зайцева М.П.,розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Донбас» та Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2011

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2011

у справі № 2а-7006/09/0570 Донецького окружного адміністративного суду

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Донбас»

до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2011, позов задоволено частково: скасовано податкове повідомлення-рішення Артемівської ОДПІ від 17.04.2009 № 0000342342/0 у частині застосування штрафної санкції у сумі 607349,00 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

У касаційній скарзі ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас» просить суд скасувати ухвалені у справі рішення судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.

Артемівська ОДПІ у своїй касаційній скарзі просить скасувати ухвалені у справі рішення судів першої та апеляційної інстанцій у частині задоволених позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову повністю.

Заперечуючи проти касаційної скарги Артемівської ОДПІ, ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас» просив залишити її без задоволення як безпідставну.

Відповідач не реалізував процесуальне право подати заперечення проти касаційної скарги ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас».

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню.

Фактичною підставою для донарахування позивачу податкових зобов`язань із податку на прибуток та застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням, з приводу правомірності якого виник спір, стали висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки від 14.04.2009 № 989/23/31279540. Згідно з цими висновками позивач порушив норми пункту 3.1 ст. 3, пункту 22.5 ст. 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (Закон № 334/94-ВР), занизивши податок на прибуток у загальній сумі 12470355,00 грн. у податковому обліку за ІІ, ІІІ квартали 2008 року у зв'язку з завищенням суми прибутку, звільненого від оподаткування за ці податкові періоди.

За наслідками перевірки ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.04.2011 № 0000342342/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 16346542,00 грн., у тому числі: 12470355,00 грн. - основний платіж та 3876187,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

У судовому процесі встановлено, що 26.12.2003 протокольним рішенням № 9 засідання Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області погоджено інвестиційний проект ТОВ «Кнауф Гіпс Київ» - «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс» вартістю 36,32 млн. дол. США та приписано видати Свідоцтво про схвалення інвестиційного проекту ТОВ «Кнауф Гіпс Донецьк», яке було видано цією ж датою за № 47/1-2003.

26.12.2003 між ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас» (інвестор) та Артемівською міською радою (орган управління) укладений Типовий договір (контракт) на реалізацію інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс» на території пріоритетного розвитку, в спеціальній (вільній) економічній зоні, відповідно до умов якого інвестор зобов'язується на власний ризик і за власні кошти відповідно до умов цього договору (контракту) забезпечити реалізацію схваленого (затвердженого) інвестиційного проекту.

Пунктом 2 цього договору встановлено, що під час реалізації інвестиційного проекту інвестору відповідно до законодавства надаються такі пільги: - звільнення на 5 років починаючи з дати першого оформлення вантажної митної декларації від обкладання ввізним митом сировини, матеріалів, предметів, устаткування та обладнання (крім підакцизних товарів) та звільнення від обкладання податком на додану вартість устаткування та обладнання під час їх ввезення в Україну; звільнення від оподаткування прибутку на три роки, починаючи з моменту отримання першого прибутку, одержаного від реалізації інвестиційного проекту; оподаткування прибутку в наступні три роки за ставкою 50 відсотків від діючої ставки оподаткування; оподаткування дивідендів, що сплачуються інвесторам суб'єктам підприємницької діяльності, який реалізує інвестиційний проект, за ставкою 10 відсотків.

У подальшому до контракту були укладені додаткові угоди № 1 та № 2, якими відповідно до протокольних рішень Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області від 12.08.2004 № 10 та від 23.12.2004 № 38 вносились зміни та доповнення до бізнес-плану інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс».

Відповідно до пункту 3.1 ст. 3 Закону № 334/94-ВР (втратив чинність з 1 січня 2011 року) об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону, на суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Пунктом 22.5 цього Закону (у редакції до внесення змін Законом України від 25.03.2005 р. № 2505-IV) установлено, що на період функціонування спеціальних економічних зон "Азов" і "Донецьк" та дії спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області податок на прибуток справляється з платників цього податку з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області".

Відповідно до частини 1 ст. 14 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» (у редакції до внесення змін Законом України від 25.03.2005 р. № 2505-IV, далі - Закон № 356-XIV) спеціальний режим інвестиційної діяльності застосовується до суб'єктів підприємницької діяльності, які реалізують схвалені Радою інвестиційні проекти у пріоритетних видах економічної діяльності на територіях пріоритетного розвитку згідно з укладеним контрактом.

Пунктом «б» частини 2 цієї статті було встановлено, що відповідно до цього режиму звільняється на три роки від оподаткування прибуток, одержаний від реалізації інвестиційних проектів, схвалених Радою, на новостворених підприємствах, діючих підприємствах, їх філіях та інших структурних підрозділах - платниках податку, на яких відбувалася реструктуризація, реконструкція, модернізація, перепрофілювання, в частині, одержаній від освоєння інвестицій, на підставі документів окремого (бухгалтерського, податкового) обліку, якщо інвестиції в них еквівалентні не менш як 1 мільйону доларів США, для малих підприємств - не менш як 250 тисячам доларів США.

Порядок обчислення прибутку, одержаного від здійснення інвестицій на діючих підприємствах, встановлюється Державною податковою адміністрацією України.

Прибуток таких підприємств з інвестицією в них, еквівалентною не менш як 1 мільйону доларів США, одержаний з четвертого по шостий рік, оподатковується за ставкою в розмірі 50 відсотків діючої ставки оподаткування.

Дивіденди, що сплачуються інвестору суб'єктом підприємницької діяльності, який реалізує інвестиційний проект, оподатковуються за ставкою 10 відсотків.

Доходи нерезидентів України, отримані від реалізації інвестиційних проектів, схвалених Радою, на територіях пріоритетного розвитку, оподатковуються у розмірі 2/3 ставок оподаткування, визначених статтею 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Ця норма не поширюється на доходи від здійснення інвестицій у цінні папери, випущені за рішенням уповноваженого державного органу чи органу місцевого самоврядування, та доходи, визначені пунктом 13.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Зазначені пільги застосовуються з моменту отримання першого прибутку.

25.03.2005 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів» (набрав чинності з 31.03.2005, далі - Закон № 2505-IV), яким внесені зміни до деяких законодавчих актів, якими встановлювались пільги зі сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) для окремих категорій суб'єктів господарської діяльності, зокрема виключено з тексту Закону № 356-XIV статтю 14, а з тексту Закону № 334/94-ВР - пункту 22.5 ст. 22.

Цим Законом також були внесені зміни і у Закон України «Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб'єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження». Статтею 2 вказаного Закону встановлено, зокрема, що підприємства, створені за участю іноземних інвестицій підлягають валютному і митному регулюванню та оподаткуванню за правилами, встановленими законодавством України з питань валютного і митного регулювання та оподаткування підприємств, створених без участі іноземних інвестицій.

Відповідно до частини 5 ст. 94 Конституції України закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.

Застосовуючи вказані правові норми, суди попередніх інстанцій зробили правильний висновок, що з дати набрання чинності Законом № 2505-IV, а саме з 31.03.2005, у позивача зникли правові підстави для пільгового режиму оподаткування, який попередньо був встановлений ст. 14 Закону № 356-XIV. Висновок акту перевірки про заниження позивачем податкових зобов'язань з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року (ІІ, ІІІ квартали) на 12470355,00 грн. внаслідок застосування пільгового режиму оподаткування, який був скасований, є правильними.

Правильним є також висновок судів попередніх інстанцій про неправомірне не врахування податковим органом при обрахуванні сум штрафних (фінансових) санкцій показників уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань, поданого позивачем у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок в податковому обліку за три квартали 2008 року. Цим уточнюючим розрахунком позивач збільшив валові витрати на витрати з придбання матеріалів з урахуванням курсових різниць валюти на 8023732,00 грн., що призвело до переплати податку на прибуток на 2024496,00 грн. За вказаних обставин сума податкового зобов'язання, яке підлягає сплаті, зменшувалась на цю суму переплати, а отже зменшувалась і загальна сума штрафних (фінансових) санкцій.

Доводи касаційних скарг не спростовують вищенаведених висновків судів попередніх інстанцій, а відтак підстави для скасування ухвалених у справі судових рішень відсутні.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України,

УХВАЛИВ:

Касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Донбас» та Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2011 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2011 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий підписЄ.А. УсенкоСудді підписО.А. Веденяпін підписМ.П. Зайцев