ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_____________
У Х В А Л А
"10" листопада 2014 р.Справа № 924/726/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Яроцький А.М., розглянувши матеріали справи
За заявою Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області м. Кам'янець - Подільський
про визнання банкрутом Публічного акціонерного товариства "Модуль" м. Кам'янець-Подільський
Представники: не викликались
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 10.06.2014р. порушено провадження у справі №924/726/14 про банкрутство Публічного акціонерного товариство "Модуль" (Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, пр-т Грушевського, 1/15, код 21338358), введено процедуру розпорядження майном боржника до 03.10.2014р., призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Матущака Віктора Івановича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, свідоцтво НОМЕР_2 від 18.03.2013 року, E-mail АДРЕСА_2).
13.06.2014р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України розміщено оголошення про порушення господарським судом Хмельницької області справи №924/726/14 про банкрутство Публічного акціонерного товариство "Модуль".
Ухвалою суду від 02.10.2014р. в попередньому засіданні затверджено реєстр вимог кредиторів ПАТ "Модуль" на суму 207 495 655,72 грн.
Постановою від 28.10.2014р. Публічне акціонерне товариство "Модуль" (Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, пр-т Грушевського, 1/15, код 21338358) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком до 28.10.2015р., ліквідатором призначено арбітражного керуючого Матущака В.І.
28.10.2014р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України розміщено оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури Публічного акціонерного товариство "Модуль".
Відповідно до ст. ст. 23, 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту Закону) вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Частина 3 ст. 23 Закону визначає загальні вимоги до заяви з вимогами до боржника. Господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Закону та Господарського процесуального кодексу України, про що виноситься ухвала, в якій зазначається дата розгляду заяви.
Проте відповідно до ст. 24 Закону господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути. Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви. Повернення заяви з підстав, передбачених цією статтею, не перешкоджає повторному зверненню до суду у цій же справі, якщо порушення усунуто в межах строку, встановленого частиною першою статті 23 цього Закону.
07.11.2014р. на адресу господарського суду Хмельницької області надійшла заява Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з грошовими вимогами до Публічного акціонерного товариство "Модуль" в сумі 51000,00 грн.
Здійснивши перевірку відповідності вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заяви Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, суд дійшов висновку, що вона подана без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, з огляду на таке:
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно зі ст. 4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Стаття 4-3 Господарського процесуального кодексу України закріплює принцип змагальності сторін в господарському процесі. З метою дотримання наведеного принципу на учасників судового процесу покладено обов'язок надіслати іншим учасникам копій поданих у справі заяв.
Провадження у справах про банкрутство регулюється ГПК у випадках, коли його норми безпосередньо визначають правила даного провадження (статті 2, 4-1, 12 та 15) або мають універсальний характер для будь-якої стадії судового процесу або процесуальної дії (статті, вміщені в розділах I, V, VI, VII, XII, XIII), з урахуванням встановлених Законом особливостей (аналогічна позиція викладена в п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України, від 18.12.2009 р. № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство").
Відповідно до ч. 3 ст. 23 до заяви з вимогами до боржника в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору та докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Аналогічні вимоги щодо позовної заяви містяться в ст. ст. 56, 57 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту ГПК України).
Так за змістом ст. 56 ГПК України позивач, прокурор зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.
Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. №270 встановлено, що підтвердженням прийняття для пересилання поштового відправлення є розрахунковий документ, що підтверджує надання такої послуги (касовий чек, розрахункова квитанція, тощо). Крім того, надається опис вкладення, зразок бланка такого опису затверджується уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі зв'язку, бланк опису вкладення заповнюється відправником у двох примірниках із зазначенням адреси одержувача, кількості предметів, вартості кожного з цих предметів. Обидва примірники опису підписуються відправником. Працівник об'єкта поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису видається відправникові, другий вкладається до поштового відправлення. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв'язку повинен зазначити номер поштового відправлення.
Тобто, при поданні заяви з поточними грошовими вимогами до боржника заявником мають бути додані фіскальний чек відділення поштового зв'язку та опис вкладення з переліком документів, що направляється ліквідатору.
Проте в порушення вимог наведених норм закону Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до поданої заяви долучено лише копії фіскальних чеків відділення поштового зв'язку без описів вкладень, що свідчить про відсутність належних доказів надсилання копії заяви про грошові вимоги ліквідатору.
Іншою обов'язковою умовою для звернення з вимогами до боржника є сплата судового збору, докази якої відповідно до ст. 23 Закону та 57 ГПК України повинні бути додані до заяви, що подається до господарського суду.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом оплачуються судовим збором в розмірі одної мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
Згідно зі змістом статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" станом на 01.01.2014р. мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 1218 гривень, від розміру якої й справляється судовий збір.
Доказів сплати Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку судового збору у встановленому законом порядку та розмірі до заяви з грошовими вимогами до Публічного акціонерного товариство "Модуль" в сумі 51000,00 грн. не надано.
Натомість територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору на підставі ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" з посиланням на недостатність в кошторисі коштів для сплати судового збору.
Подане клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає з огляду на таке:
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Статтею 5 наведеного Закону передбачено пільги щодо сплати судового збору, та визначено перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору.
При цьому, як встановлено судом і повідомлено Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заявник не віднесений до осіб, які згідно закону звільняються від сплати судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У розумінні приписів вказаної норми відстрочення або розстрочення сплати судового збору скаржнику, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин та підтвердження їх належними доказами.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення заявника від сплати судового збору.
Судом також враховуються положення пункту 3.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", які роз'яснюють, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
На обґрунтування виключних обставин для звільнення від сплати судового збору заявник посилається на недостатність в кошторисі коштів для сплати судового збору, що в свою чергу не може бути розцінене судом як скрутний майновий стан. З огляду на викладене, у задоволенні клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору суд вважає за належне відмовити.
З огляду на подання Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяви про грошові вимоги до боржника, яка не відповідає вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд вважає за належне надати заявнику можливість до 28.11.2014р. усунути недоліки заяви про визнання кредитором з грошовими вимогами до боржника шляхом надання суду доказів сплати судового збору, надіслання ліквідатору копії заяви про визнання кредитором Публічного акціонерного товариства "Модуль" з грошовими вимогами у сумі 51000,00 грн. з доданими до неї документами.
Керуючись ст. ст. 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, Суд -
У х в а л и в:
Зобов'язати Прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - усунути недоліки заяви про визнання кредитором з грошовими вимогами до боржника шляхом надання суду до 28.11.2014р. доказів сплати судового збору, надіслання копії заяви про визнання кредитором Публічного акціонерного товариства "Модуль" з грошовими вимогами у сумі 51000,00 грн. з доданими до неї документами ліквідатору.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Суддя Яроцький А.М.
Віддрук. 2 прим.:
1 - до справи,
2 - прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21