УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2014 року Справа № 9104/180742/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Баранкевич А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Ковельсільмаш» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2012 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області до Публічного акціонерного товариства «Ковельсільмаш» про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
22 жовтня 2012 року управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області (далі - УПФУ в Ковелі та Ковельському районі) звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Ковельсільмаш» (далі - ПАТ «Ковельсільмаш») про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 1093504 гривні 44 копійки.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2012 року адміністративний позов задоволено, вирішено стягнути з Публічного акціонерного товариства «Ковельсільмаш» на користь управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за період з 29.05.2012 року по 01.10.2012 року в сумі 1093504 (один мільйон дев'яносто три тисячі п'ятсот чотири) гривні 44 копійки.
З таким судовим рішенням не погодилося ПАТ «Ковельсільмаш», подавши апеляційну скаргу, в якій посилаючись на необґрунтованість винесеного рішення, неповноту з'ясування обставин, що мають значення для справи, просило скасувати оскаржувану постанову. В якості обґрунтування апелянт зазначив, що із змісту оскаржуваної постанови незрозумілим є те, хто є відповідачем по даній справі і обґрунтування позовних вимог управління Пенсійного фонду відносяться до відповідача ПАТ «Ковельсільмаш» чи ПАТ «Ковельський м'ясокомбінат».
В листі від 30.10.2012 року за № 51/01-2822 відповідач вказав на важкий фінансовий стан, який склався в агропромисловому комплексі, і що це негативно вплинуло на роботу підприємств галузі сільськогосподарського машинобудування, а продукція ПАТ «Ковельсільмаш» призначена для споживачів даної галузі, саме це і стало причиною невиконання зобов'язань перед управлінням Пенсійного фонду. Крім того, не взято до уваги, що пенсії на пільгових умовах були призначені працівникам в минулих роках при чисельності понад 2000 працюючих, а на сьогодні при чисельності 460 чол., та при місячному фонді заробітної плати в розмірі 500-550 тисяч грн. товариство не має можливості проводити відшкодування витрат в повному обсязі. Щомісячний єдиний внесок в розмірі 240-260 тисяч відповідач оплачує у визначені законодавством терміни.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи. Про причини неявки суду повідомлено не було.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Ковельсільмаш» з 25.10.1991 року зареєстрований виконавчим комітетом Ковельської міської ради в якості юридичної особи та 20.01.2010 року включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 00238138, дані фактичні обставини підтверджуються довідкою з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України АБ № 199057/6 від 20.01.2010 року (а.с. 21).
У ПАТ «Ковельсільмаш»працювали громадяни, пенсія яким призначена та виплачується на підставі п. «а», п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які працювали у товаристві на роботах з шкідливими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (по списку № 1 та № 2), що також підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с. 8-20, 22-49).
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах із шкідливими, особливо шкідливими і важкими, особливо важкими умовами праці за Списками №№ 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно ч. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають:
- чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років,
- жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до положень ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються якщо особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі направляло до відповідача щомісячні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а. с. 15 зворот, 16, 17 зворот, 22-24, 28 зворот, 29-30, 33, 37, 39- 41, 45 зворот, 48, 49 зворот).
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства.
Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Кошти на виплату пільгової пенсії та витрати, пов'язані з доставкою пенсій, перераховуються підприємством, організацією у порядку та строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України.
Відповідач згідно з вказаними положеннями законодавства був зобов'язаний за червень-вересень 2012 року сплатити суму по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 1093504,22 грн. (відповідно до Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій).
Позивачем на адресу відповідача надіслані Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за червень-вересень 2012 року.
Заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 1093504,22 грн. відповідачем на день розгляду справи судом першої інстанції не сплачено.
Тому адміністративний позов задоволено на законних підставах.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 199, 200, 205 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Ковельсільмаш» - залишити без задоволення, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2012 року по справі № 2а-0370/3515/12 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
В.Я. Макарик
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 28 жовтня 2014 року.