Постанова № 41330887, 28.10.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2014
Номер справи
804/15704/14
Номер документу
41330887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 р. Справа № 804/15704/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М. при секретаріПрихно К.С. за участю: позивача представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 Кравченка М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2014 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів в Дніпропетровській області від 22.07.2014 року №5899-15.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 12.06.2012 року між нею та Дніпропетровською міською радою було укладено договір оренди землі, відповідно до якого позивачу в строкове платне користування надано земельну ділянку загальною площею 0,2051 га для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Невід'ємною частиною договору є розрахунок розміру орендної плати за землю, відповідно до якого розмір орендної плати складає 408 грн. на рік.

Враховуючи, що ціна договору є істотною його умовою, вона повинна змінюватися лише шляхом укладення сторонами додаткової угоди про внесення відповідних змін до договору оренди.

20.08.2014 року позивач отримала податкове повідомлення-рішення від 22.07.2014 року № 5899-15 ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Міністерства доходів, в якому зазначалось, що сума податкового зобов'язання по орендній платі за землю складає 10 301,66 грн.

Вказана сума була розрахована з урахуванням змін внесених Законом України від 27.03.2014 року № 1166-УІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до ст. 288 Податкового кодексу України щодо встановлення розміру орендної плати за землю. Вказані зміни у 33 рази збільшили розмір орендної плати, оскільки вона в новій редакції закону повинна становити не менше 3% нормативної грошової оцінки землі, а не 3% суми земельного податку, як це було в Договорі оренди землі від 12.06.2012 року.

При цьому додаткова угода щодо зміни розміру орендної плати між сторонами за договором оренди не укладалась

Позивач з винесеним рішенням не згоден та зазначає, що нею 05.09.2014 року сплачено суму орендної плати за 2013-2014 року у розмірі 897,60 грн., отже, станом на момент пред'явлення позову відсутня заборгованість по орендній платі.

Направлення відповідачем податкового повідомлення-рішення №5899-15 про сплату орендної плати вже за новими ставками без внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміни розміру орендної плати, з урахуванням тих змін, що відбулись в чинному законодавстві, позивач вважає незаконним та протиправним.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, адміністративний позов просили задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні та додатково пояснив, що Законом України від 27.03.2014 р. №1166-VII «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені міни до статті 288 Податкового кодексу України щодо встановлення розміру орендної плати за землю.

Підпункт 288.5.1 ПК України викладено у новій редакції, а саме: не може бути меншою 3 відсотків нормативно грошової оцінки.

Таким чином з 01.04.2014 р. мінімальна сума орендної плати повинна становити не менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Листом ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 29.05.2014 р. №6528/7/04-36-15-04-16 зазначено, що це стосується в-першу чергу земельних ділянок по яких сума податкового зобов'язання розрахувались з врахуванням пункту 276.1 статті 276 Податкового кодексу України (справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 Податкового кодексу України). Розмір мінімальної орендної плати за землю за земельні ділянки зайняті житловим фондом, індивідуальними гаражами, повинен збільшуватись у 100 разів.

Також у листі визначено: забезпечити нарахування громадянам податкового зобов'язання по орендній платі та врахувати зазначені зміни при формуванні податкових повідомлень-рішень на 2014 рік.

Відповідно до пункту 9 договору оренди землі від 12.06.2012 року між ОСОБА_3 та Дніпропетровської міською радою встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України для відповідної категорії земель, виду цільового призначення та функціонального використання.

Таким чином відповідачем вірно визначено суму орендної плати, що підлягає сплаті позивачем.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Судом встановлено, що 12 червня 2012 року між Дніпропетровською міською радою (Орендодавець) та позивачем (Орендатором) було укладено договір оренди землі, відповідно до якого позивачу в строкове платне користування надано земельну ділянку загальною площею 0,2051 га для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Згідно розрахунку розміру орендної плати за землю, остання складала 408 грн. на рік.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 р. №2768-111 (далі Земельний кодекс), а справляння плати за землю - Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 269 Податкового кодексу платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Пунктом 3 підрозділу 10 розділу XIX ПК України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.

Відповідно до ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.

Згідно п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до п.п 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПК України дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Згідно п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст.58 ПК України.

Відповідно статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України документами, що посвідчують право власності або право користування землею, є: державний акт на право власності на земельну ділянку; державний акт на право постійного користування земельною ділянкою; право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі.

Законом України від 27.03.2014 р. №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до статті 288 Податкового кодексу України щодо встановлення розміру орендної плати за землю.

Підпункт 288.5.1 п. 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, викладено у новій редакції а саме: не може бути меншою 3 відсотків нормативно грошової оцінки.

Таким чином, з 01.04.2014 р. мінімальна сума орендної плати повинна становити не менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Листом ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 29.05.2014 р. №6528/7/04-36-15-04-16 зазначено, що це стосується в-першу чергу земельних ділянок по яких сума податкового зобов'язання розрахувались з врахуванням пункту 276.1 статті 276 Податкового кодексу України (справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 Податкового кодексу України). Розмір мінімальної орендної плати за землю за земельні ділянки зайняті житловим фондом, індивідуальними гаражами, повинен збільшуватись у 100 разів.

Відповідно до пункту 9 договору оренди землі від 12.06.2012 року між ОСОБА_3 та Дніпропетровської міською радою встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України для відповідної категорії земель, виду цільового призначення та функціонального використання.

Відповідачем зроблено наступний розрахунок орендної плати за землю.

453 327, 20 грн. (нормативно грошова оцінка землі) х 3% (відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України) = 13 599,82 грн. (сума орендної плати за один рік).

Сума орендної плати за один місяць складає: 13 599,82 грн. (сума орендної плати за один рік) : 12 (місяців) = 1133,32 грн. (сума орендної плати за один місяць).

Відповідно, до листа ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 29.05.2014 р. №6528/7/04-36-15-04-16 розрахунок по орендній платі за землю здійснюється з 01.04.2014 р., тобто розрахунок по оренді землі відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України протягом 2014 року стосується лише 9 місяців.

1133,32 грн. (сума орендної плати за один місяць) х 9 (місяців) = 10 199,86 грн. (сума орендної плати за 9 місяців з 01.04.2014 року до 31.12.2014 року).

Місячна сума орендної плати за землю за 2013 рік складає: 408 грн. (сума орендної плати за один рік) : 12 (місяців) = 34 грн. (сума орендної плати за один місяць).

Сума орендної плати за землю з 01.01.2014 року до 01.04.2014 року складає: 34 грн. (сума орендної плати за один місяць) х 3 (місяців) = 102 грн. (сума орендної плати за три місяці).

Загальна сума орендної плати за землю за 2014 рік складає: 10 199, 86 грн. (сума орендної плати за 9 місяців з 01.04.2014 року до 31.12.2014 року) + 102 грн. (сума орендної плати за 3 місяці з 01.01.2014 року до 01.14.2014 року) = 10 301,86 грн.

30 червня 2014 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №5899-15, яким ОСОБА_3 було визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у розмірі 10 301,86 грн.

Відповідно до п. 58.1 ст. 58 ПК України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення відповідача №5899-15 винесене відповідно до норм чинного законодавства, отже є правомірним.

У зв'язку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи часткову сплату відповідачем судового збору, відповідно до вимог ст. 94 КАС України та ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_3 решту суми судового збору на користь Державного бюджету України у розмірі 1644,30 грн.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 решту суми судового збору на користь Державного бюджету України у розмірі 1644,30 грн. (одна тисяча шістсот сорок чотири гривні тридцять копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складено 03 листопада 2014 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 03 листопада 2014 року. Суддя З оригіналом згідно. Помічник судді В.М. Олійник В.М. Олійник Е.Г. Лоба