ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/33356/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді: Васильченко Н.В.
суддів : Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.
при секретарі судового засідання: Романишин О.Р.,
за участю представника позивача: Спиридонова О.В.,
представника відповідача: Вендоліної А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 березня 2014 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року у справі № 826/1662/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АД Шина» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів -
в с т а н о в и л а:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АД Шина» звернулось до суду з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, в якому просило суд:
- визнати протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо не розгляду заяви ТОВ «АД Шина» від 25.12.2013 р. №104;
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «АД Шина» суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями, а саме: №100270000/2013/700319/2 від 15.05.2013 р., №100270000/2013/700366/2 від 23.05.2013 р. та №100270000/2013/700404/2 від 01.06.2013 р., в розмірі 282 172 грн. 69 коп.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 березня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міністерства доходів і зборів України повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АД Шина» щодо повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів від 25.12.2013 р. в порядку та строки визначені Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України №618 від 20.07.2007 р.. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів. Стягнено з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АД Шина» суму надмірно сплачених митних платежів у розмірі 282 172,69 грн.
Не погоджуючись із ухваленими по справі рішеннями, Київська міжрегіональна митниця Міністерства доходів і зборів України та Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві подали касаційні скарги, в яких просять ці рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Скарги обґрунтовані невірним застосуванням судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційних скарг, колегія суддів знаходить підстави до їх часткового задоволення.
Матеріалами справи встановлені наступні обставини, підтверджені доказами, дослідженими та оціненими судами.
Київською регіональною митницею прийняті рішення №100270000/2013/700319/2 від 15.05.2013 р., №100270000/2013/700366/2 від 23.05.2013 р. та №100270000/2013/700404/2 від 01.06.2013 р. про коригування митної вартості товарів, які ввозив Позивача на митну територію України.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.08.2013 р. по справі №826/13057/13-а, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2013 р., рішення Київської регіональної митниці №100270000/2013/700319/2 від 15.05.2013 р., №100270000/2013/700366/2 від 23.05.2013 р. та №100270000/2013/700404/2 від 01.06.2013 р. були скасовані.
25.12.2013 р. Позивач звернувся до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів із заявою щодо повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів (вх. №104), в якій просив повернути кошти на банківські рахунки Позивача.
Листом від 08.01.2014 р. № 90/1/26-70-52-00-02 Київська міжрегіональна митниця Міністерства доходів і зборів України повідомила про неможливість перерахування коштів, оскільки в позовних вимогах щодо повернення з Державного бюджету грошових коштів та щодо визнання їх надмірно сплаченими при здійсненому митному оформлені не заявлялось, тому це не відображено в судових рішеннях. Додатково другим Відповідачем повідомлено Позивача, що дія Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Держаної митної служби України №611/147 від 20.07.2007 р., не поширюється на виконання судових рішень, натомість діє Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного сюжету та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 р.
Вважаючи протиправною відповідь Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом для захисту своїх прав та інтересів.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з того, що підстави відмови в задоволенні заяви Позивача, викладені в листі митного органу від 08.01.2014 р. № 90/1/26-70-52-00-02, не ґрунтуються на вимогах законодавства, у зв'язку з чим, враховуючи відсутність можливості втручання в дискреційні повноваження Відповідача, доцільно зобов'язати митницю повторно переглянути заяву Позивача.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняю позовні вимоги в повному обсязі, суд апеляційної інстанції виходив з того, що вирішення питання про повернення надмірно сплаченого податку, в даному випадку, не відноситься до дискреційних повноважень митного органу, у зв'язку з чим стягнення такого податку на користь Товариства є засобом, спрямованим на належний захист прав Позивача.
Колегія суддів погоджується із наведеною позицією суду першої інстанції та вважає необґрунтованим висновок апеляційного суду, вважаючи при цьому за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пунктів 43.1, 43.3 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України, визначається Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби від 20.07.2007 року № 618, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за N 1097/14364 (далі - Порядок № 618).
Відповідно до положень пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 618 повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом ДМСУ від 20 липня 2007 р. № 618, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що заява Товариства подана в строк та у повній відповідності до вимог Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами.
Судами надано належну оцінку мотивам відмови митного органу в задоволенні вказаної заяви позивача, у зв'язку з чим зроблено обґрунтовані висновки, що обставина оскарження митним органом судових рішень у справі №826/13057/13-а до Вищого адміністративного суду України не має правового значення і не може вважатися перешкодою для повернення платнику податків надмірно сплачених митних платежів в порядку та у спосіб, встановлений законодавством. Посилання Відповідача на те, що Позивач мав подати документи відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 р., вірно відхилено судами, оскільки вказаний порядок регулює відмінні від спірних правовідносини, а також є скасованим на підставі наказу Міндоходів від 30.12.2014р. № 822/1188.
Разом з тим, як вірно зазначено судом першої інстанції, стягнення коштів із Державного бюджету відбувається після виготовлення Відповідачем відповідного висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.
Зважаючи на норми КАС України та на Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді, в разі задоволення позовних вимог Товариства щодо стягнення коштів з Державного бюджету України, буде здійснено втручання в дискреційні повноваження Відповідачів, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «АД Шина» суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями, а саме: №100270000/2013/700319/2 від 15.05.2013 р., №100270000/2013/700366/2 від 23.05.2013 р. та №100270000/2013/700404/2 від 01.06.2013 р., в розмірі 282 172 грн. 69 коп.
Крім того, колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції про те, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності митного органу щодо не розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АД Шина» щодо повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів від 25.12.2013 р., задоволенню не підлягає, оскільки, як встановлено судами, Позивач отримав лист №90/1/26-70-52-00-02 від 08.01.2014 р., в якому надано пояснення причин відмови для повернення коштів.
Колегія суддів дійшла думки, що частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, вірно встановив характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосував норми матеріального права до їх вирішення. Порушень процесуального закону, які б потягли за собою ухвалення незаконного рішення, не вбачається.
Суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону.
Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 226, 230, 231 КАС України, колегія суддів -
у х в а л и л а:
Касаційні скарги Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року у справі № 826/1662/14 скасувати.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 березня 2014 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України в порядку, з підстав та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.
Судді :