Ухвала суду № 41330391, 05.11.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2014
Номер справи
281/1084/14-а
Номер документу
41330391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Бичківська К.Г.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

УХВАЛА

іменем України

"05" листопада 2014 р. Справа № 281/1084/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Моніча Б.С.

Франовської К.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "24" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області, Жовтневої селищної ради Лугинського району Житомирської області, Житомирської дирекції центру поштового зв'язку №2, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок і виплату коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 24 липня 2014 року адміністративний позов задоволено.

Визнати дії відповідачів - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради, Житомирської дирекції центру поштового зв'язку №2, Жовтневої селищної ради Лугинського району Житомирської області, щодо невиплати ОСОБА_3 у повному розмірі коштів, передбачених ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період 01.01.2014 по 30.04.2014 протиправними.

Зобов'язано Житомирську дирекцію центру поштового зв'язку №2 зробити перерахунок ОСОБА_3 доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно (з урахуванням відпрацьованого часу), із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" за період з 01.01.2014 по 30.04.2014 з урахуванням фактично виплачених коштів та передати його до управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області виплатити ОСОБА_3 доплату до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно (з урахуванням відпрацьованого часу), із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" за період з 01.01.2014 по 30.04.2014 з урахуванням фактично виплачених коштів та відповідно до розрахунку, поданого Житомирською дирекцією центру поштового зв'язку №2.

Зобов'язано Жовтневу селищну раду Лугинського району зробити перерахунок ОСОБА_3 (позивачу та дитині) щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року в розмірі 40% мінімальної заробітної плати щомісячно, із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2014 рік" з урахуванням фактично виплачених коштів та передати його до управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_3 (позивачу та дитині) щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року в розмірі 40% мінімальної заробітної плати щомісячно,із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2014 рік" з урахуванням фактично виплачених коштів, відповідно до розрахунку поданого Жовтневою селищною радою Лугинського району.

Виплати в межах за один місяць підлягають негайному виконанню.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області звернулось до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення яким у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Жовтнева селищна рада Лугинського району Житомирської області, Житомирська дирекція центру поштового зв'язку №2, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області постанову не оскаржують, тому судове рішення в частині проведення перерахунку і виплати доплати згідно ст.37 Закону №796-ХІІ судом апеляційної інстанції не перевіряється.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Матеріали справи свідчать, що позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області, Жовтневої селищної ради Лугинського району Житомирської області, Житомирської дирекції центру поштового зв'язку №2, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, про проведення перерахунку та виплати коштів, відповідно до ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Встановлено, що позивач проживає в населеному пункті (смт.Жовтневе, Лугинського району, Житомирської області), який віднесено до зони гарантованого добровільного відселення та має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії. На даний час позивач працює в Центрі поштового зв'язку №2 та отримує виплати згідно зі ст. ст. 37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у меншому розмірі, ніж визначено Законом.

Крім того, ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Дитина позивачки належить до категорії дітей, потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.39 Закону №796-ХІІ громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати, гарантованого відселення - дві мінімальні заробітні плати, посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом № 796-XII, визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.

Суд вірно зазначив, що в спірний період норма статті 39 Закону №796-ХІІ не скасована та не зупинена, а тому підлягає застосуванню.

Крім того, Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону), у вказаний період не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру доплати застосуванню підлягає саме ст. 39 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ від 26.07.1996 р. за №836, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Згідно із п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, соціальні виплати за ст.39 Закону №796-ХІІ проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.

Відтак, саме на відповідачів покладено обов'язок по нарахуванню і виплаті доплати, передбаченої ст.39 Закону №796-ХІІ.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "24" липня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: Б.С. Моніч

К.С. Франовська

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11310

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області вул.Кірова, 8,м.Коростень,Житомирська область,11500

4-Жовтнева селищна рада Лугинського району Житомирської області смт.Жовтневе,Лугинський район, Житомирська область,11310

5-Житомирська дирекція центру поштового зв'язку №2 вул.Грушевського,9,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500

6- Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул. Червона Гірка, 21,смт. Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301

- ,