ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2014 р. Справа № 638/1958/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.08.2014р. по справі № 638/1958/14-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
07 лютого 2014 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова (далі по тексту - відповідач), в якому просила суд:
- дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова при щомісячному обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2 та при відмові їй 27.01.2014 р. в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років - визнати протиправними, як такими, що суперечать ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та постанові КМУ від 10.02.2000 р. № 264 "Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації";
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити з 13.01.2013 р. перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та постанові КМУ від 10.02.2000р. № 264 "Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації" та п.п. "б" ч. 4 пункту 7 "Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації", затвердженого постановою КМУ № 418 від 21.07.1992 р., виключно по заробітку згідно довідки про заробітну плату за період роботи з листопада 1995 р. по жовтень 1997 р. та із застосуванням показника середньої зарплати одного штатного працівника по економіці України в цілому за грудень 2013 р. - в розмірі 3619,23 грн., з урахуванням раніше проведених виплат;
- допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць з 01.02.2013 р. по 28.02.2013 р.;
- відшкодувати ОСОБА_2 судові витрати у розмірі судового збору 73,08 грн.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.03.2014 р. позовні вимоги позивача залишені без розгляду за період з 13 січня 2013 року по 06 серпня 2013 року.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивачем оскаржено її в апеляційному порядку.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2014 року по справі № 638/1958/14- а апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення.
Ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.03.2014р. по справі № 638/1958/14-а залишено без змін.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.08.2014р. по справі № 638/1958/14-а позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії залишено без задоволення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.08.2014р. по справі № 638/1958/14-а скасувати та ухвалити нову постанову, якою:
- визнати протиправними дії відповідача при щомісячному обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2. та при відмові їй 27.01.2014 року в проведенні перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 07.08.2013 року відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення", постанови КМУ від 10.02.2000 р. № 264 "Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації" виключно по заробітку за період роботи з листопада 1995 року по жовтень 1997 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови приписів ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши в межах апеляційних скарг рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи рішення про залишення без задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач передчасно звернувся до суду, оскільки позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова не було відмовлено в перерахунку пенсії.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 13 січня 2014 року ОСОБА_2 звернулась із заявою до начальника Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якій просила провести перерахунок її пенсії з 13.01.2013 р. відповідно до Постанови Верховного Суду України від 24.06.2008 р. № 08/143, як особі льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації. Також, ОСОБА_2 в заяві зазначила що згідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України зазначена постанова Верховного Суду України від 24.06.2008 р. № 08/143 є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які в своїй діяльності застосовують положення ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
27.01.2014 р. за № 10/Ю - 11 Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова надало відповідь ОСОБА_2, в якій зазначило, що провести перерахунок її пенсії згідно ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не має можливості, оскільки матеріали пенсійної справ не містять документів, які підтверджують роботу в якості особи льотного екіпажу повітряного судна цивільної авіації або льотно-випробового складу, чим саме відмовило позивачу у перерахунку пенсії відповідно до вимог ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Також, Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в відповіді від 27.01.2014 р. за № 10/Ю - 11 зазначається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні з 20.11.1997 р. та отримуєте пенсію за вислугу років, як працівник льотного складу, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Як встановлено судом апеляційної інстанції, в матеріалах пенсійної справи позивача наявні документи, які підтверджують, що ОСОБА_2 працювала з 30 вересня 1986 року по 01 лютого 1994 року на посаді льотчика - інструктора, з 02 лютого 1994 року по 04 березня 1997 року та з 11 березня 1997 року по 31 жовтня 1997 року на посадах льотчика - інструктора та командира повітряного судна-інструктора у Богодухівському учбовому авіаційному центрі ДОСААФ СРСР, який 01.02.1994 року було переформовано у Військову частину А - 3945 (а.с. 105-15).
Відповідно до довідки Військової частини А - 3945 № 58 від жовтня 1997 року ОСОБА_2 в період навчання в Вовчанському АУЛ з 01.09.1983 року по 30.08.1986 року та роботи у Богодухівському учбовому авіаційному центрі ДОСААФ з 30.09.1986 року по 01.02.1994 року на посаді льотчика - інструктора при виконанні польотів (1987-1994) виконувала план навчально-льотної підготовки та польоти по видам складного пілотажу (а.с. 116).
Згідно із довідкою Військової частини А - 3945 № 3 від 05 січня 1997 року ОСОБА_2 за період служби в учбово-авіаційному центрі в/ч А - 3945 з 01.02.1994 р. по 04.03.1997 р. та з 11.03.1997 р. по 31.10.1997 р. виконувала польоти по видам складного пілотажу та план навчально-льотної підготовки на посаді командира повітряного судна-інструктора (а.с.117).
Наліт по рокам за період з 1981 року по 1997 рік складає одна тисяча вісімсот вісімдесят п'ять годин тридцять одна хвилина, що підтверджується довідкою Військової частини А - 3945 № 57 від жовтня 1997року (а.с. 117).
Трудовий стаж позивача на посадах льотного складу за вислугою років складає більше ніж 25 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції Закону від 17.11.1999 року) працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами 1 - 3, 6 статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 % заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 % заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Перелік окремих категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений статтею 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Даною нормою, зокрема, передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, у яких вони зайняті, та що перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання положень статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу" від 21 липня 1992 р. № 418.
Підпунктом "г" пункту 1 затвердженого цією постановою Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам авіації і льотно-виробничого складу рахується один рік роботи на посадах льотного складу в навчальних і спортивних авіаційних організаціях ДТСААФ, Товариства сприяння обороні України - за півтора року вислуги за умови виконання плану навчально-льотної підготовки, а при виконанні елементів складного або вищого пілотажу - за два роки вислуги.
У п.1та п.2 затвердженого тією ж постановою Переліку посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, названо членів екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, а також льотно-інструкторський склад.
Відповідно до п. 1 "Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації", затвердженого Кабінетом Міністрів України від 21липня 1992 року, пенсії за вислугу років відповідно до ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і цього Порядку призначаються відповідно до ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівникам льотно - випробного складу, безпосередньо зайнятим у льотних випробуваннях (дослідженнях) дослідної та серійної авіації і парашутно-десантної техніки, незалежно від відомчої належності підприємства, організації де вони працюють.
Згідно роз'яснення Міністерства транспорту та зв'язку України до Міністерства праці та соціальної політики України від 28 березня 2007 року за № 1993/40/10-07, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 234/р та роз'яснення Держкомпраці СРСР від 30 травня 1988 року № 726-13 - повітряні судна ДТСААФ, яке діяло під наглядом Міноборони, вважаються цивільними суднами, а льотний склад ДТСААФ відноситься до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації.
Отже, посади, які обіймав позивач до виходу на пенсію за вислугою років, підпадають під підстави для призначення йому такої пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і перерахунку цієї пенсії у розмірі, встановленому ч. 3 ст. 53 названого Закону.
З урахуванням викладеного, зміст ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слід розуміти таким чином, що до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, належать і члени екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, льотно-інструкторський склад організацій ДТСААФ, Товариства сприяння обороні України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів зазначає що Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.08.2014р. по справі № 638/1958/14-а не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вона ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.08.2014р. по справі № 638/1958/14-а через порушення судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.08.2014р. по справі № 638/1958/14-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 07.08.2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 61058, АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 36 грн. 54 коп. (тридцять шість) гривень 54 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. Повний текст постанови виготовлений 03.11.2014 р.