Копія
Справа № 822/4135/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретаріЖуковському Д.Є. за участі:представників позивача Кривенка О.П. і Хлімоненкової М.В. представника відповідача Рисюка П.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Берест-2012" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В поданому до суду адміністративному позові товариства з обмеженою відповідальністю «Берест - 2012» просить визнати протиправним та скасувати прийняте на підставі акту перевірки №541/22-09-22-02/38166363 від 16.05.2013 року податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області від 27.05.2014 року №0003132202 про збільшення суми грошового зобов"язання з орендної плати за землю в частині основного платежу в сумі 1401,95 грн. та за штрафних санкцій в сумі 350,49 грн.
Вважає безпідставними зазначені у акті перевірки висновки відповідача щодо заниження позивачем орендної плати за землю, оскільки у відповідності до п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) та ст.6 Закону України "Про оренду землі" обов»язок щодо сплати орендної плати за землю виникає з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки, а не з моменту передачі її в фактичне користування відповідно до акту приймання-передачі.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірне податкове повідомлення-рішення законним, оскільки факт порушення позивачем вимог п.287.1 ст.287 ПК України та заниження орендної плати за землю в розмірі 1401,95 грн. встановлений документальною позаплановою виїзною перевіркою з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати плати за землю за 2013-2014 роки, результати якої оформлені актом №541/22-09-22-02/38166363 від 16.05.2013 року.
В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що п.287.1 ст.287 ПК України зобов»язує платника податків сплачувати орендну плату за землю за весь період фактичного користування земельною ділянкою, починаючи з дати підписання акту її приймання-передачі.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з урахуванням викладеного нижче.
Суд встановив, що позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Берест - 2012» 26.03.2001 року зареєстроване 12.07.2012 року виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради. Перебуває на податковому обліку в Кам'янець-Подільській ОДПІ.
В травні 2014 року на підставі направлення №516 від 12.05.2014 року, відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 ПК України та наказу Кам'янець-Подільської ОДПІ №597 від 05.05.2014 року посадовими особами відповідача проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати плати за землю за 2013-2014 роки, результати якої оформлені актом №541/22-09-22-02/38166363 від 16.05.2013 року.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 27.05.2014 року №0003132202 про збільшення суми грошового зобов"язання з орендної плати за землю за основним платежем в сумі 26824,74 грн. та за штрафними санкціями в сумі 6706,19 грн. зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржене позивачем в адміністративному порядку.
За наслідками розгляду первинної скарги позивача Головне управління Міндоходів у Хмельницькій області рішенням від 26.06.2014 року №8358/10/22-01-10-03-14 скасувало податкове повідомлення-рішення від 27.05.2014 року №0003132202 про збільшення суми грошового зобов"язання з орендної плати за землю в частині основного платежу в сумі 25422,79 грн. та за штрафних санкцій в сумі 6355,70 грн.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 27.05.2014 року №0003132202 про збільшення суми грошового зобов"язання з орендної плати за землю, з урахуванням рішення від 26.06.2014 року №8358/10/22-01-10-03-14, в частині основного платежу в сумі 1401,95 грн. та за штрафних санкцій в сумі 350,49 грн., не скасованій Головним управлінням Міндоходів, позивач оскаржив його до суду.
Податкове повідомлення-рішення від 27.05.2014 року №0003132202 в частині, що оскаржується позивачем, базується на висновках відповідача щодо порушення позивачем вимог п.287.1 ст.287 ПК України та заниження орендної плати за землю в сумі 1401,95 грн. у зв»язку з її нарахування за період з дати державної реєстрації права користування землею, а не з дати приймання-передачі земельної ділянки в фактичне користування.
Досліджуючи правомірність податкового повідомлення-рішення від 27.05.2014 року №0003132202 в частині, що оскаржується позивачем, суд враховує наведене нижче.
Рішенням 48 сесії VI скликання від 12.11.2013 року №47/48 Кам'янець-Подільська міська рада передала ТОВ «Берест-2012» (позивачу) в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 17580 м.кв. (1,7580 га) за адресою вул .Хмельницьке шосе, 32, м.Кам'янець-Подільський.
Умови користування зазначеною земельною ділянкою Кам'янець-Подільська міська рада та позивач визначили в договорі оренди від 14.01.2014 року, підписаному з протоколом розбіжностей від 19.02.2014 року, узгодженим міською радою листом від 31.03.2014 року.
Відповідно до умов договору оренди, з урахуванням протоколу розбіжностей, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3364636,20 грн.(п.2.3 договору), розмір орендної плати - 100939,10 грн. в рік (п.ч.2 договору). Пунктом 6.3 договору передбачено, що передача земельної дія ланки орендарю здійснюється за актом приймання-передачі протягом тижня після державної реєстрації цього договору.
Зазначену земельну ділянку ТОВ «Берест-2012» прийняло у користування згідно до акту приймання - передачі б/н від 04.04.2014 року.
Право оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі від 14.01.2014 року зареєстроване державним реєстратором Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції 09.04.2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 5344472.
12.05.2014 року позивач подав до Кам'янець-Подільської податкової декларацію з плати за землю за 2014 рік, в якій задекларував орендну плату за квітень 2014 року в сумі 6168,50 грн., травень-грудень 2014 року в сумі 84159,59 грн. за період з 09.04.2014 року (дати реєстрації договору в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права) по 31.12.2014 року.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (п.1.1. ПК України). Терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п.5.3 ст.5 ПК України).
В силу частин 1 статей 2 і 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 N 2768-III (далі - ЗК України), суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно ст.5 Закону України "Про оренду землі" орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до пп.269.1.2 п.269.1. ст.269 ПК України платниками податку за земельні ділянки являються землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (пп.270.1.1 ст.270 ПКУ).
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації (пп.271.1.1 ст.271 ПКУ).
Відповідно до п.288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а згідно п.288.4 зазначеної статті розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем і орендарем.
Пунктом 287.1 статті 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Отже, об'єктом оподаткування є ті земельні ділянки, земельні частки (паї), що перебувають у власності або в користуванні платника податку на будь-яких умовах, включаючи, але не обмежуючись, орендою.
При цьому, вказаною нормою не встановлено, що відповідні права на ділянки (зокрема, право користування) мають бути певним чином оформлені та зареєстровані, тому відсутність належного оформлення земельних ділянок, зокрема, відсутність державної реєстрації відповідних договорів оренди, не є підставою для звільнення платника земельного податку від нарахування податку з площі всіх ділянок, що перебувають у його користуванні.
Таким чином, земельний податок сплачується з усіх земель, що фактично використовуються платником цього податку для здійснення своєї господарської діяльності.
Документом, що підтверджує отримання в користування землі або повернення земельної ділянки орендодавцю після припинення договору оренди землі є відповідний акт приймання-передачі земельної ділянки. Тому, саме з дати підписання акту приймання-передачі земельної ділянки, яким орендодавець та орендар засвідчують факт передачі земельної ділянки в користування орендаря, який є платником орендної плати за землю, останній зобов»язаний нараховувати та сплачувати орендну плату за землю
Отже, позивач зобов»язаний нарахувати та сплатити оренду плату за землю за весь період фактичного використання земельної ділянки - з 04.04.2014 року (дати приймання-передачі земельної ділянки в оренду) по 31.12.2014 року.
При цьому, суд вважає безпідставним посилання позивача на ч.3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до якої права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації, оскільки вказана норма, визначає момент виникнення права орендаря на оренду земельної ділянки, як на об»єкт цивільного права, проте, не регулює відносини щодо сплати орендарем орендної плати за землю, які регулюють положення ПК України.
З урахуванням викладеного, суд вважає правомірними висновки відповідача щодо заниження позивачем грошового зобов"язання з орендної плати за землю на 1401,95 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене відповідачем доведено правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, тому позовні вимоги про його скасування не підлягають до задоволення.
Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оренду землі", та ст.ст. 11, 70, 71, 94, 99, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Берест-2012" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.05.2014 року №0003132202 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 15 жовтня 2014 року
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук