ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2014 року № 813/5975/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання Процько Ю.В.,
представників:
від позивача - Козицька Р.І., згідно довіреності,
від відповідача - Богданов О.В., згідно довіреності.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова до публічного акціонерного товариства «Конвеєр» про стягнення заборгованості в сумі 484352,99 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених по Списку № 1 та № 2, -
в с т а н о в и в :
управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова (далі - УПФ України у Залізничному районі м. Львова, позивач) звернулось до суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Конвеєр» (далі - ПАТ «Конвеєр», відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 484352,99 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених по Списку № 1 та № 2.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, надав суду письмові заперечення від 15.09.2014 року, вх. № 31140, в яких зазначає про безпідставність позовних вимог, оскільки вони не підтверджені належними доказами. В задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративну судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2.
Відповідно до покладених на нього завдань, управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, спір за участю відповідного управління Пенсійного фонду України та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України має вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року із змінами і доповненнями (далі - Закон), до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсії застрахованим особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.5 вказаної Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Пунктом 6.8 Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
ПАТ «Конвеєр», ЄДРПОУ 05763754, зареєстроване за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, 317.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачу направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для відшкодування сум сплати по пільгових пенсіях за місцем знаходження підприємства-платника по особах ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40
Крім того, відповідно до пп. «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для відшкодування сум сплати по пільгових пенсіях за місцем знаходження підприємства-платника по особах ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71
Дані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій направлялися за період з 01.05.2014 року по 01.08.2014 року та були ними отримані, але суми коштів, вказані у таких розрахунках, - не відшкодовані.
Відповідно до наявного в матеріалах справи зведеного розрахунку суми боргу ПАТ «Конвеєр» по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.05.2014 року по 01.08.2014 року, станом на момент розгляду справи в суді сума заборгованості відповідача складає 484352,99 грн.
Доказів сплати заборгованості відповідачем суду не представлено.
Суд не бере до уваги твердження відповідача, що ПАТ «Конвеєр» не перебуває на обліку в УПФУ в Залізничному районі м. Львова, оскільки таке спростовується долученою довідкою УПФ України в Залізничному районі м. Львова від 23.10.2014 року № 11807/04-35, згідно якої ПАТ «Конвеєр» (код ЄДРПОУ 05763754) взято на облік в УПФ України в Залізничному районі м. Львова з 07.05.1991 року.
Окрім цього, з матеріалів справи вбачається, що усі розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у більшості випадків складені не позивачем, а іншими управліннями Пенсійного фонду, зокрема управлінням Пенсійного фонду у Шевченківському районі м. Львова. Зауважень чи заперечень щодо даних розрахунків відповідачем не висловлювались.
Долученими до матеріалів справи копіями виданих ВАТ «Конвеєр» довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки чи відповідних записів у них ОСОБА_20, ОСОБА_18, ОСОБА_46 та ін., довідками про виплату таких пенсій за період з 01.05.2014 року по 01.08.2014 року та копіями розпоряджень (протоколів) про призначення пільгових пенсій підтверджується факт призначення пільгових пенсій громадянам за Списком №1 та Списком №2 та виплати таких пенсій.
Що ж стосується твердження представника відповідача про те, що розрахунки та повідомлення, що надсилаються органами Пенсійного фонду України, не носять імперативного характеру та за своєю юридичною природою не є рішеннями, на підставі яких може бути заявлено стягнення суми з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, то суд зазначає, що відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, розрахунок є документом, який визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Обов'язок сплатити фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у відповідача виникає не у зв'язку з надісланням розрахунку і не на його підставі, а на підставі нормативно-правових актів. Розрахунок є лише повідомленням про призначення і подальшу виплату пільгових пенсій.
Щодо наявних, на думку відповідача, помилок у відсотках відшкодування виплачених пенсій, а відтак і суми відшкодування, то слід зазначити, що відповідачем в досудовому порядку заперечень щодо таких розрахунків не висловлював та до органів Пенсійного фонду не звертався.
Отже, оскільки самостійно відповідачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій повністю відшкодовані не були, вказана сума заборгованості підлягає стягненню з ПАТ «Конвеєр» в користь УПФ України в Залізничному районі м. Львова.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV зі змінами та доповненнями, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Конвеєр», код ЄДРПОУ 05763754, що зареєстроване за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, 317, на користь управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова, код ЄДРПОУ 20847425, адреса: 79022, м. Львів, вул. Городоцька, 172, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених згідно пп. «а», «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в розмірі 484352 (чотириста вісімдесят чотири тисячі триста п'ятдесят дві) гривні 99 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 03.11.2014 року.
Суддя Потабенко В.А.