ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_____________
У Х В А Л А
"11" листопада 2014 р. Справа № 902/1442/14
за позовом: Прокурора Гайсинського району Вінницької області (вул. Енгельса, 15, м. Гайсин, Вінницька обл., 23700) в інтересах держави в особі: Гайсинської районної державної адміністрації (вул. 1 Травня, 40,м. Гайсин, Вінницька обл., 23700), Кузьминецької сільської ради (вул. Леніна, 11, с. Кузьминці, Гайсинський р-н, Вінницька обл.)
до: Селянського фермерського господарства "Октема" (вул. Леніна, 8, с. Кузьминці, Гайсинський р-н, Вінницька обл., 23712)
про внесення змін до договору оренди землі
Суд:
Суддя Кожухар М.С.
Cекретар судового засідання Матущак О.В.
Представники :
прокурор: Стецюк Н.Д.
1-го позивача: не з'явився
2-го позивача: не з'явився
відповідача: Обертос С.П. - керівник
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Гайсинського району Вінницької області звернувся до господарського суду Вінницької області в інтересах держави в особі Гайсинської районної державної адміністрації та Кузьминецької сільської ради до Селянського фермерського господарства "Октема" з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2007р., укладеного між Селянським фермерським господарством "Октема" і Гайсинською районною державною адміністрацією та зареєстрованого у Відділі Держземагенства у Гайсинському районі Вінницької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.01.2008р. за № 040883000002.
Позовні вимоги мотивовано наступним.
В ході перевірки, проведеної прокуратурою Гайсинського району Вінницької області у вересні 2014 року, встановлено порушення вимог чинного земельного законодавства.
Встановлено, що 14.12.2007 між Гайсинською районною державною адміністрацією, (Орендодавець) та СФГ "Октема" (як Орендар) укладено договір оренди землі, за яким Гайсинською РДА передано в строкове платне користування, строком на 49 років, земельні ділянки загальною площею 17,97 га, у тому числі 3,5 га - ріллі та 14,47 га - пасовища, які знаходиться на території Кузьминецької сільської ради Гайсинського району за межами населеного пункту.
Вказаний Договір зареєстрований у відділі Держземагенства у Гайсинському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.01.2008 за № 040883000002.
Згідно з п. 5 Договору оренди, нормативна грошова оцінка вищевказаних земельних ділянок становить 68426 грн.
Відповідно до п. 9 Договору, орендна плата за земельну ділянку площею 17,97 га, вноситься орендарем у грошовому вигляді 1,5% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1026,39 грн. в рік. Орендна плата вноситься на рахунок Кузьминецької сільської ради Гайсинського району.
Відповідно до п. 10 Договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Пунктом 11. Договору, орендна плата вноситься щомісячно в рівних частках від річної орендної плати.
Згідно з п. 13 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз в рік у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до розпорядження голови Гайсинської районної державної адміністрації від 08.10.2010 № 277 "Про встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки на території Гайсинського району", встановлено ставку орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які знаходяться в оренді на території Гайсинського району. Вказане розпорядження було доведено до відома орендарів Гайсинського району, шляхом опублікування в районній газеті "Трибуна праці".
Разом з тим, станом на 15.09.2014 розмір річної суми орендної плати за вказаним више договором не приведений у відповідність до вимог ст. 288 Податкового кодексу України та розпорядження Гайсинської райдержадміністрації від 08.10.2010 № 277 "Про встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки на території Гайсинського району".
Про необхідність приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України СФГ "Октема" повідомлено Гайсинською райдержадміністрацією листом від 23.09.2011 № 02-30-1652.
Однак СФГ "Октема" не погоджується внести зміни до договору у добровільному порядку.
Ухвалою від 10.10.2014р. порушено провадження у даній справі з призначенням судового засідання на 23.10.2014р.
Ухвалою суду від 23.10.2014р. розгляд справи відкладено на 11.11.2014р.
07.11.2014р. до суду надійшов лист № 05/6708 від 06.11.2014р. Відділу держземагентства у Гайсинському районі Вінницької області, в якому зокрема зазначено, що СФГ "Октема" орендує на території Кузьминецької сільської ради земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 17,97 га, в тому числі землі запасу площею 17,97 га, з них ріллі 3,5 га та 14,47 га пасовища.
Дана земельна ділянка використовується на підставі договору оренди землі укладеного 14.12.2007 року між Гайсинською райдержадміністрацією та СФГ "Октема". Даний договорів зареєстрований у Вінницькій регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 22.01.2008 року за № 040883000002.
В судове засідання 11.11.2014р. з"явився прокурор та представник відповідача.
Позивачі повноважних представників в судове засідання не направили. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення першому позивачу за № 2370002979593 та другому позивачу за № 2371200003379.
Отже судом вчинено усі можливі дії для повідомлення позивачів про час і місце розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника відповідача, дійшов такого висновку.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р. N 5245-VI (із змінами і доповненнями, внесеними ЗУ від 14.05.2013р. N 233-VI) внесено зміни до Земельного кодексу.
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю (ч. 1 ст. 83 ЗК України).
У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування (ч.2 ст. 83 ЗК України в редакції Закону № 5245-VI від06.09.2012р.)
Відповідно до ч. 1,2 ст. 84 ЗК України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин визначені статтею 12 ЗК України. Зокрема, відповідно до п. а) ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Статтею 17 ЗК України визначено повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин. Так, відповідно до п. а) ст.. 17 ЗК України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. є-1 ст. 15-1 ЗК України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Зокрема, відповідно до ч. 4 с. 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до п. 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України (п. 1 в редакції Указу Президента України від 03.01.2012 р. N 1/2012), - далі Положення, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Згідно з п. 6-1 п. 4 Положення, Держземагенство України відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб (пункт 4 доповнено підпунктом 6 1 згідно з Указом Президента України від 29.12.2012 р. N 770/2012).
Статтею 2 ГПК України передбачено, що господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.
У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або в інтересах громадянина зазначений орган чи громадянин набуває статусу позивача, а в разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача і як такий зазначається у позовній заяві.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 N 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
У п. 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 року N 7 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" зазначено, що господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.
Інтереси держави мають чітко формулюватися й умотивовуватися прокурором.
У випадках неправильного визначення прокурором позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, або якщо прокурор у позовній заяві не вказав обставин, пов'язаних з порушенням інтересів держави або з обґрунтуванням необхідності захисту таких інтересів, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.
Якщо господарський суд порушив провадження у справі за позовом прокурора, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК.
Виходячи з вищенаведених положень Закону та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що Гайсинська районна державна адміністрація та Кузьминецька сільська рада не є органом, уповноваженим державою у правовідносинах, що стосуються спірних земельних ділянок. Розпорядження цими земельними ділянками законодавством на даний час покладено на відповідний територіальний орган Державного агентства земельних ресурсів України. Отже прокурором Гайсинського району Вінницької області неправильно визначено позивача у даній справі.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без розгляду на підставі п.1ч.1 ст. 81 ГПК України, що не позбавляє права на повторне звернення до суду з відповідним позовом після усунення допущених порушень.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 81 (ч.1 п.1), 86, 115 ГПК України суд, -
У Х В А Л И В :
Позов прокурора Гайсинського району Вінницької області в інтересах держави в особі Гайсинської районної державної адміністрації та Кузьминецької сільської ради до СФГ "Октема" про внесення змін до договору оренди землі залишити без розгляду.
Суддя Кожухар М.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - Гайсинській РДА (вул.1 Травеня, 40, м. Гайсин Вінницької обл.)
3 - Кузьминецькій сільській раді (вул. Леніна, 11, с. Кузьминці Гайсинського р-ну Вінницької обл.).