Справа №552/6351/14-а
Провадження № 2-а/552/212/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2014 року Суддя Київського районного суду м. Полтави Самсонова О.А., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
В поданій до суду позовній заяві позивач посилався на те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи. Вважає, що відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення державної пенсії в розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком як інвалід 2 групи.
В поданій до суду позовній заяві просив суд визнати дії управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві щодо відмови у здійснені перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, протиправними. Просив зобов'язати відповідача починаючи з 08 липня 2014 року провести нарахування та виплату державної пенсії у розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням проведених виплат та до змін в законодавстві.
Також просив суд зобов'язати відповідача подати звіт до суду першої інстанції про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою суду чинності.
Суддя, розглянувши справу в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем обставини, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, йому встановлено 2 групу інвалідності (а.с.6).
Також встановлено, що позивач як пенсіонер перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2 групи призначається також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином позивач має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідному розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, що передбачено ст. 50 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та державної пенсії у розмірі, не нижчому, ніж вісім мінімальних пенсій за віком, що передбачено ст. 54 зазначеного Закону.
Із статей 50, 54 вказаного Закону випливає, що під час визначення розміру державної пенсії та пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Згідно із чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Посилання відповідача на те, що позивач отримує додаткову пенсію в розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210 при вирішенні справи не приймається до уваги.
При цьому суд виходить з того, що Кабінет Міністрів України, встановлюючи порядок нарахування та виплати додаткової пенсії, не може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.50 та ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням визначення поняття мінімального пенсії за віком частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанови Кабінету Міністрів України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату недоплаченої пенсії з 08 липня 2014 року з урахуванням проведених виплат в межах позовних вимог.
З метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві щодо відмови позивачу в нарахуванні державної пенсії позивачу в розмірі, передбаченому ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та додаткової пенсії в розмірі, передбаченому ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача подати звіт до суду першої інстанції про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою суду чинності, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 ст.267 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту та накласти на винну посадову особу, відповідальну за виконання постанови, штраф в розмірі від ста до трьохсот мінімальних заробітних плат.
Як вбачається з наведених норм, зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення є формою судового контролю за виконанням судового рішення.
До виконання звертається судове рішення, яке набрало законної сили.
Звертаючись до суду з такими позовними вимогами, позивач не взяв до уваги, що зазначене питання може вирішуватися судом по судовому рішенню, яке набрало законної сили.
Одночасно з ухваленням судового рішення вирішення питань про надання звіту про його виконання чинним законодавством не передбачено.
Тому в задоволенні даної позовної вимоги необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 64 Конституції України, ст.ст. 45, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 7, 8,9, 10, 11, 71, 159,160 - 163, 183 2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві у здійснені перерахунку додаткової пенсії ОСОБА_1 з 08 липня 2014 року в розмірах, передбачених ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та державної пенсії в розмірах, передбачених ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за період з 08 липня 2014 року та провести виплату недоплаченої пенсії з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком за період з 08 липня 2014 року та провести виплату недоплаченої пенсії з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Київського районного
суду м. Полтави О.А.Самсонова
29.10.2014