Ухвала суду № 41302191, 30.09.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
804/16049/13-а
Номер документу
41302191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

30 вересня 2014 рокусправа № 804/16049/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.

за участю представників:

позивача: - Невмержицька О.М. дов від 30.01.2014

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року

у справі № 804/16049/13-а

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат»

до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

про визнання протиправним рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення №38 від 27.08.2013 Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню, оскільки норма закону, на яку посилається у рішенні відповідач - п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», втратила чинність на момент прийняття даного рішення.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року адміністративний позов задоволений в повному обсязі.

Постанова суду, з посиланням на принцип, закріплений у ст.58 Конституції України, мотивована тим, що до на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратив чинність, у зв'язку з чим застосування штрафних санкцій за неподання позивачем відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, є неправомірним.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що принцип, закріплений в ст.58 Конституції України, треба розуміти так, що дія нормативно-правового акту в часі починається з моменту набрання чинності цим законом і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, в даному випадку позивачем не надано своєчасно відомостей, які використовуються в системі персоніфікованого обліку до управління по застрахованій особі за 2009 рік.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання відповідач повідомлений судом належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечує, просить залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

ВАТ «Південний ГЗК» перебуває на обліку в УПФУ в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу як платник страхових внесків.

За результатами проведеної УПФУ в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу позапланової перевірки ВАТ «Південний ГЗК» складений акт № 90 від 27.08.2013 (а. с.27).

Перевіркою встановлено, зокрема, неподання товариством індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_2 за 2009 рік.

На підставі вищевказаного акту № 90 УПФУ в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу винесено рішення № 38 від 27.08.2013 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до товариства застосовані фінансові санкції в розмірі 15042,40 грн. (а.с.18).

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про протиправність оскаржуваного рішення.

Проти виявлених відповідачем фактів актом № 90 від 27.08.2013 позивач не заперечує.

Спірним в межах даної справи є питання правомірності притягнення позивача до відповідальності рішенням № 38 від 27.08.2013 за правопорушення, скоєне в 2009 році.

До 1 січня 2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 вказаного Закону в редакції, що діяла на період виникнення спірних правовідносин, страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Обов'язок страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, встановлена п.4 ч.2 ст.17 Закону № 1058-IV.

Згідно п.5 ч.9 ст.106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З 01.01.2011 набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2010 № 2464-VI.

На підставі вказаного Закону частину дев'яту статті 106 Закону № 1058-IV виключено.

Відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Щодо фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду, тобто за дії, що не пов'язані із сплатою страхових внесків, Закон № 2464-VI будь-яких приписів не містить.

Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Виходячи з наведених норм законодавства, апеляційний суд вважає неправомірним прийняття відповідачем оскаржуваного рішення № 38 від 27.08.2013 про застосування фінансових санкцій на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV за неподання відповідної звітності за 2009 рік, оскільки вказана правова норма втратила чинність з 01.01.2011 і на дату прийняття відповідачем рішення № 38 від 27.08.2013 не діяла.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення, передбачені ст.202 КАС України підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст.199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року у справі № 804/16049/13-а залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко