Ухвала суду № 41300654, 04.11.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2014
Номер справи
538/1842/13-а
Номер документу
41300654
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2014 р.Справа № 538/1842/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання Дудка О.А. Дудка Русанової В.Б.

третьої особи ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 18.08.2014р. по справі № 538/1842/13-а

за позовом ОСОБА_2

до Лохвицької міської ради треті особи ОСОБА_1

про визнання недійсним рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Лохвицького районного суду Полтавської області від 18.08.2014 р. позов ОСОБА_2 задоволено.

Визнано недійсним рішення Лохвицької міської ради № 24 від 12.06.2008 р. «Про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання дозволу на передачу в користування земельної ділянки».

ОСОБА_1 (далі - третя особа), не погодившись з судовим рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 18.08.2014 р. та винести нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування посилається на порушення судом норм матеріального права, неправильного та неповного з'ясування обставин справи, що привело до невірного вирішення справи.

В судовому засіданні третя особа підтримала апеляційну скаргу просила її задовольнити.

ОСОБА_2 (далі- позивач) та Лохвицька міська рада до суду не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, позивач надав письмові заперечення, в яких просить залишити скаргу без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення третьої особи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником 14/50 частки житлового будинку із відповідною кількістю надвірних споруд, незавершеного об'єкту будівництва магазину-кафе та готелю за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу від 26.10.2007 р., витягом з Єдиного державного реєстру права власності на нерухоме майно, рішенням виконкому Лохвицької міської ради № 430 від 27.08.2004 р. та розпорядженням Лохвицького міського голови №133-В від 04.10.2007 р. (з урахуванням змін від 19.10.2007 р.) (т.1, а.с. 6, 7,9-10).

Також позивач є власником земельної ділянки , площею 0,0437 га по АДРЕСА_2, що підтверджується державним актом на право власності земельної ділянки від 01.04.2011р.

ОСОБА_1, є суб'єктом підприємницької діяльності, мала дозволи на підготовку матеріалів погодження розташування земельної ділянки під будівництво магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» із земель запасу Лохвицької міської ради ненаданих у власність та простійне користування в межах населеного пункту та на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0238 га, в АДРЕСА_2, та виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», що підтверджується копіями рішень Лохвицької міської ради від 17.11.2006р . № 645 та від 04.06.2007р. № 36, акту вибору й обстеження земельної ділянки від 24.05.2007 р., висновків (т.1, а.с. 24-36).

12.06.2008 р. ОСОБА_1 звернулась до Лохвицької міської ради із заявою в якій просила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки під будівництво магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за в АДРЕСА_2 та надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою (т.2, а.с. 169).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 під будівництво магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1» в АДРЕСА_2 розроблено ПП « Меридіан». Згідно цього проекту , земельна ділянка, які запроектована до відведення, має кадастровий номер 5322610100:50:004: 0064.(а.с.22-36)

12.06.2008 р. Рішенням Лохвицької міської ради № 24 затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0238 га. в АДРЕСА_2 під будівництво магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1», надано дозвіл на розробку технічної документації землеустрою щодо посвідчення права користування цією земельною ділянкою з земель комерційного призначення.(а.с.11)

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з незаконності рішення відповідача, оскільки ним затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за відсутність погодження її меж з позивачем, як суміжним землекористувачем.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, зважаючи на таке.

Згідно ст. 120 ЗК України (в редакції від 03.06.2008 р. чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти.

До особи, яка набула права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Згідно ст. 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами та певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Колегія суддів зазначає, що індивідуалізація земельної ділянки здійснюється виходячи з визначення меж та визначення певного місця розташування ділянки. Межі земельної ділянки визначають територіальну і просторову сферу здійснення прав і виконання обов'язків їх власниками чи іншими особами.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. «а», «в» ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Згідно з ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Згідно п. «в» ст. 20 Закону України «Про землеустрій» землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі: надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Відповідно ч. 3 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Згідно ч. 8, 9 ст. 118 ЗК України проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Згідно п. «а», «ґ», «д», «е» ст. 184 ЗК України змістом землеустрою є: встановлення (відновлення) на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, землеволодінь і землекористувань; складання проектів впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань та створення нових; складання проектів відведення земельних ділянок; встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок.

Згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.

Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Згідно п. «г» ст. 56 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, включає: матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки.

Відповідно до ст. 198 ЗК України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.

Кадастрова зйомка включає: геодезичне встановлення меж земельної ділянки; погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; відновлення меж земельної ділянки на місцевості; встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.

Відповідно п.п. «б», «в» п. 1 ст. 186 ЗК України розгляд і затвердження землевпорядної документації проводиться в такому порядку:

проекти відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які надають і вилучають земельні ділянки.

Як встановлено судом, 12.06.2008 р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою до якої додала на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0238 га. за кадастровим номером 5322610100:50:004:0064 в АДРЕСА_2 , розроблений ПП "Меридіан". (т. 1, 154-194).

Зазначена проектна документація містить висновки органів по земельних ресурсах, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних, органів архітектури і охорони культурної спадщини, а також акт вибору та обстеження земельної ділянки під будівництво магазину від 24.05.2007р.

Згідно зазначеного акту , складеного комісією у складі заступника міського голови, начальника Лохвицького районного відділу земельних ресурсів, завідуючої Лохвицьким сектором за дотриманням природоохоронного законодавства, головного архітектора Лохвицького району , начальнику відділу культури Лохвицької РДА, землевпорядника Лохвицької міської ради, ФОП ОСОБА_1 вбачається, що земельна ділянка площею 0,0238 га, по АДРЕСА_2 межує з заходу з розпочатим будівництвом гр. ОСОБА_3 (а.с.29)

На час винесення спірного рішення від 12.06.2008р. , ОСОБА_2.( як особа, що придбала нерухоме майно у ОСОБА_3.) був землекористувачем земельної ділянки по АДРЕСА_1.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що проектна документація, надана ОСОБА_1 не містить відомостей про погодження меж земельної ділянки із суміжними землевласниками (зокрема, з позивачем), як передбачено ст. 198 ЗК України.

Крім того, факт наявності перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322610100:50:004:0064, щодо якої затверджено проект землеустрою ОСОБА_1 , з земельною ділянкою з кадастровим номером 5322610100:50:004:0110, що розташована в АДРЕСА_1, та перебуває у власності ОСОБА_2 підтверджується відомостями в геоінформаційній системі державного земельного кадастру.

Згідно ст. 59 ЗУ "Про землеустрій" врахування приватних інтересів при здійсненні землеустрою на місцевому рівні полягає у забезпеченні фізичним та юридичним особам рівних можливостей набуття у власність або користування, у тому числі на умовах оренди, земельних ділянок і в захисті їхніх прав на землю.

Судом встановлено, що затвердження відповідачем проектної документації ОСОБА_1 щодо відведення землі здійснено без погодження меж ділянок позивача та третьої особи.

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції що рішення відповідача про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки від 12.06.2008р. № 24 прийнято з порушенням норм земельного законодавства .

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення , а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 18.08.2014р. по справі № 538/1842/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Русанова В.Б.Судді Курило Л.В. Присяжнюк О.В. Повний текст ухвали виготовлений 10.11.2014 р.