Постанова № 41300519, 30.10.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2014
Номер справи
520/2927/13-а
Номер документу
41300519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2014 р. Справа № 520/2927/13-а

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Салтан Л.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря - Півень М.О.

за участю представника апелянта -Слюсаренко Ю.Б.

за участю представника позивача - Попова М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради на постанову Київського районного суду м. Одеси від 07 травня 2014 року по справі за позовом Малого підприємства у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю «Полімікс» до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання дії протиправними

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Мале підприємство у вигляді ТОВ «Полімікс» звернувся з позовом до Одеського міського управління земельних ресурсів, в якому просив визнати протиправними дії Одеського міського управління земельних ресурсів щодо проведення 7 лютого 2013 року перевірки позивача з питань дотримання вимог земельного законодавства, посилаючись на те, що перевірка була проведена без належної правової підстави, що за результатами проведеної перевірки було складено акт № 397 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 7 лютого 2013 року. Із цього акту вбачається, що позивач використовує земельну ділянку, яка є прилеглою до земельної ділянки, яка знаходиться в оренді позивача, без правовстановлюючих документів на землекористування, чим являє собою самовільне зайняття земельної ділянки та не відповідає вимогам ст.ст. 125, 126 ЗК України.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 07 травня 2014 року - позов задоволено. Визнано протиправними дії Одеського міського управління земельних ресурсів щодо проведення 7 лютого 2013 року перевірки Малого підприємства у вигляді ТОВ «Полімікс» з питань дотримання вимог земельного законодавства.

В апеляційній скарзі, Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 07.05.2014 року -скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, не визначився з предметом спору в даній справі, а тому не входив в його обговорення і оцінку, а обмежився лише дослідженням акту перевірки, який сам по собі не може бути предметом оскарження по адміністративній справі.

З матеріалів справи вбачається, що Одеськім міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради 7 лютого 2013 року була проведена перевірка позивача з питань дотримання вимог земельного законодавства України.

За результатами проведеної перевірки було складено акт № 397 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 7 лютого 2013 року. Із цього акту вбачається, що позивач використовує земельну ділянку, яка знаходиться за адресою:м. Одеса, пр-т М. Жукова, 32-Б на підставі договору оренди землі від 16 квітня 2004 року, укладений між позивачем та Одеської міською радою, який посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_3

Вказані дії посадових осіб Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської і є предметом спору в зазначеній справі.

У судовому засіданні встановлено, що відповідно до договору оренди землі від 16 квітня 2004 року МП у вигляді ТОВ «Полімікс» використовує земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, пр-т М. Жукова, 32-Б.

Відповідно до акту № 397 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 7 лютого 2013 року позивач використовує прилеглу земельну ділянку, орієнтованою площею 0,3 га, яка прилягає до земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, пр-т М. Жукова, 32-Б., без правовстановлюючих документів на землекористування, що свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки.

За змістом п. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальної власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно їх повноважень шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Ст. 125, 126 Земельного кодексу України регламентовано, що право власності та право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

П.1 пп.1) ст. 19 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що підставою для державної реєстрації є договори, укладені у порядку встановленому законом.

Ст. 6 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендарі набувають право оренди земельною ділянкою на підставі і в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України цим та іншими законодавством України та договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до Закону.

Однак договір оренди спірної земельної ділянки, площею 0,3 га, за адресою: м. Одеса, пр.-т М. Жукова, 32-Б позивач не оформив та у встановленому законом порядку не зареєстрував.

Так рішенням Одеської від 28.02.2011 р. №384-VІ « Про Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради» визначені повноваження та функції управління, в тому числі в сфері здійснення контролю за використанням і охороною земель міста та контролю за додержанням земельного законодавства в рамках ст. 189 Земельного кодексу України.

Зокрема п. 2.8.1 Положення на управління покладена функція щодо організації і здійснення контролю за використанням та охороною земель та контролю за додержанням земельного законодавства у місті.

З урахуванням п. 2.8.1 Положення, спеціалістами відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням земельного законодавства управління в межах повноважень було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №397 від 07.02.2013 р.

Згідно з п.п. 3.5, 3.6 Положення про відділ самоврядного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням земельного законодавства, затвердженого начальником Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради 19.05.2011 року, відділ має право здійснювати контроль за виконанням рішень Одеської міської ради про надання земельних ділянок, як на правах постійного користування, так і на правах оренди землі; складати відповідні акти про порушення орендарями умов договорів оренди земельних ділянок та приписи, щодо їх усунення.

Колегія суддів вважає, що Акт обстеження земельної ділянки є належним доказом у справі, оскільки він складений посадовими особами відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних ресурсів Одеської міської ради - органу, створеного міською радою відповідно до статей 12, 189 Земельного кодексу України та статті 12 Закону України "Про охорону земель" в тому числі для здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель комунальної власності і посадові особи цього управління при обстеженні земельної ділянки та складанні акту обстеження діяли у відповідності з Положенням.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції в даному випадку неповно з'ясував обставини справи і дійшов помилкового висновку щодо неправомірності

дій Одеського міського управління земельних ресурсів.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв постанову від 07 травня 2014 року з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, яка підлягає скасуванню.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.3 ч. 1 ст. 198, п.4ст. 202,ч. 2 ст. 205, ст.254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради - задовольнити.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 07 травня 2014 року по справі за позовом Малого підприємства у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю «Полімікс» до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання дії протиправними - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Малого підприємства у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю «Полімікс» - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлено 31 жовтня 2014 року.

Головуючий:

Судді: