ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.11.2014 року Справа № 5005/3800/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Крутовських В.І. - доповідач,
суддів: Дмитренко Г.К., Прокопенко А.Є.
при секретарі судового засідання Однорог О.В.
Представники сторін:
від Державної виконавчої служби України: Белінська О.І., довіреність №44-03/44/1714 від 25.12.2013 року, представник
Представники Позивача та Відповідача у судове засідання не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України, м. Київ на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року у справі №5005/3800/2011
за позовом Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", м. Київ
до Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі", м. Дніпропетровськ
про стягнення 35 776 373,48 грн.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року (суддя Петренко Н.Е.) скаргу Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" задоволено частково.
Зобов'язано державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Рагімову А.Н. виправити допущену у постанові про стягнення виконавчого збору від 05.03.2014 року, винесену у виконавчому провадженні №32230768 державним виконавцем, арифметичну помилку щодо розміру виконавчого збору, а саме зазначити про те, що сума виконавчого збору становить 2 573,60 грн., про що винести відповідну постанову.
Зобов'язано начальника відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, проконтролювати відповідні дії.
Не погодившись із зазначеною ухвалою, Державна виконавча служба України звернулась до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить вищезазначену ухвалу скасувати. У задоволені скарги Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" відмовити у повному обсязі.
Державна виконавча служба України вважає вищезазначену ухвалу такою, що прийнята судом з порушенням норм матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.08.2014 року у справі №5005/3800/2011 прийнято та призначено апеляційну скаргу до розгляду колегією суддів у складі: головуючий суддя: Крутовських В.І., судді Дмитренко Г.К., Березкіна О.В..
Розпорядженням секретаря судової палати Кузнецової І.Л. від 15.08.2014 року, у зв'язку з перебуванням судді Дмитренко Г.К. у відпустці справа передана на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя: Крутовських В.І. (доповідач), судді: Березкіна О.В., Чус О.В..
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 18.08.2014 року прийнято до свого провадження справу №5005/3800/2011 колегією суддів у складі: головуючий суддя: Крутовських В.І. (доповідач), судді: Березкіна О.В., Чус О.В..
19.08.2014 року на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду надійшли заперечення на апеляційну скаргу від представника Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі".
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.08.2014 року продовжено строк розгляду справи до 17.09.2014 року та відкладено розгляд справи на 04.09.2014 року.
14.08.2014 року на адресу суду надійшла касаційна скарга Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.07.2014 року.
Відповідно до статті 109 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд зобовязаний невідкладно надіслати касуційну скаргу разом зі справою до Вищого господарського суду України.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.08.2014 року зупинено провадження у справі №5005/3800/2011 до розгляду Вищим господарським судом касаційної скарги Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.07.2014 року.
27.08.2014 року справу №5005/3800/2011 направлено до Вищого господарського суду.
03.10.2014 року на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду надійшла справа №5005/3800/2011.
Розпорядженням секретаря судової палати Кузнецової І.Л. від 06.10.2014 року, у зв'язку з виходом на роботу суддів постійно діючої колегії Прокопенко А.Є., Дмитренко Г.К. справа передана на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя: Крутовських В.І. (доповідач), судді: Дмитренко Г.К., Прокопенко А.Є..
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.10.2014 року провадження у справі №5005/3800/2011 поновлено та призначено до розгляду на 21.10.2014 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.10.2014 року розгляд апеляційної скарги Державної виконавчої служби України на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року у справі відкладено на 06.11.2014 року.
Представники Позивача та Відповідача у судове засідання 04.11.2014 року не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, відповідно до вимог Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України 20.02.2013 року №28.
У судовому засіданні 06.11.2014 року було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Державної виконавчої служби України, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає в силу наступного.
При розгляді справи судом встановлено, що 04.04.2014 року до господарського суду Дніпропетровської області від Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" надійшла скарга на дії Відділу примусового виконання рішення Державної виконавчої служби України.
19.05.2011 року господарським судом Дніпропетровської області у справі №5005/3800/2011 прийнято рішення про стягнення з Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" заборгованість за поставлений природний газ у розмірі 27716205,86 грн., пеню у розмірі 2 225 677,62 грн., 3 % річних у розмірі 1 469 529,09 грн., інфляційні витрати у розмірі 4 364 960,91 грн., витрати по сплаті державного мита у розмірі 25 500,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн..
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.08.2011 року рішення господарського суду Дніпропетровської області від 19.05.2011 року у справі №5005/3800/2011 змінено, вирішено стягнути з Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" заборгованість за поставлений природний газ у розмірі 27716205,86 грн., пеню у розмірі 222 567,76 грн., 3% річних у розмірі 1 469 529,09 грн., інфляційні витрати у розмірі 4 364 960,91 грн., витрати по сплаті державного мита у розмірі 25 500,00 грн. та витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн..
30.08.2011 року на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.08.2011 року, яка набрала законної сили 23.08.2011 року, видано наказ.
Відповідно до вимог статті 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарською суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження". Ця норма є відтворенням норми статті 124 Конституції України, згідно з якою судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 11 Закону України "Про судоустрій"передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об'єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у ньому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В частині 1 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусово виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (стаття 17 згаданого Закону).
Статтею 25 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено прийняття виконавчого документа до виконання:
1. Державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
2. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
3. Виконавчий документ, виданий на підставі рішення, яким надано відстрочку виконання, приймається державним виконавцем до виконання після закінчення строку відстрочки в межах строку, встановленого для його пред'явлення.
4. У разі відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, забезпечення позовних вимог або якщо рішення підлягає негайному виконанню строк, встановлений частиною другою цієї статті, не надається.
5. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
6. Постанова про відкриття виконавчого провадження може бути оскаржена сторонами у десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Загальна сума стягнення за наказом від 30.08.2011 року по справі №5005/3800/2011 складає 33 798 999,62 грн. Відповідачем було:
- 6 057 057,76 грн. списано протоколом №2 від 04.10.2011року (т. 20, а.с. 23-26);
- 2 559 385,50 грн. сплачено платіжним дорученням №06400 від 21.12.2011 року (т. 20, а.с. 31);
- 25 156 820,36 грн. сплачено платіжним дорученням №06689 від 07.12.2012 року (т. 20, а.с. 30);
- 25 736,00 грн. сплачено платіжним дорученням №2874 від 12.06.2014 року.
04.06.2011 року набув чинності Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" №3319-VI від 12 травня 2011 року.
Відповідно до статті 1 зазначеного закону, його дія поширюється, на підприємства незалежно від їхніх форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок".
Відповідно до пунктів 2.1. і 2.2. статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" підлягає списанню заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (3% річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 01.01.1997 року по 01.01.2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Пунктом 2.5 вказаного Закону передбачено, що списання заборгованості здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 року №894 затверджено Порядок списання заборгованості за природний газ та електричну енергію. Даний порядок визначає механізм списання заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ та електричну енергію, зокрема зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, що нараховані на заборгованість за природний газ, відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію".
Встановлений механізм передбачає вчинення низки дій, направлених на здійснення списання заборгованості, зокрема утворення повноважних комісій, складання відповідних протоколів та актів.
Пунктом 6 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №894 від 08.08.2011 року, передбачено, що для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входить керівник такого учасника, як голова комісії, та головний бухгалтер і яка визначає обсяг заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів.
Списання заборгованості проводиться на підставі протоколів зазначеної комісії, затверджених її головою. Датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу.
Місцевим господарським судом було встановлено та Позивачем не заперечувалося, що Відповідач (боржник) добровільно сплатив на користь Позивача (стягувача) суму основної заборгованості в розмірі 27 741 941,86 грн., що підтверджується платіжними дорученнями, які знаходяться в матеріалах справи.
Протоколом №2 від 04.10.2011 року засідання Комісії з питань списання заборгованості за природний газ та електричну енергію відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" № 3319-VI від 12 травня 2011 року та постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 року №894 списано заборгованість Відповідача у сумі 6 057 057,76 грн. (річні та інфляційні).
Стаття 28 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що:
1. У разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
2. Виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, стягнення виконавчого збору, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, відшкодування витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, і стягнення штрафів, накладених відповідно до вимог цього Закону.
3. Постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при першому надходженні виконавчого документа державному виконавцю. При наступних пред'явленнях до виконання виконавчого документа державному виконавцеві виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута при попередньому виконанні.
4. Розмір фактично стягнутого з боржника виконавчого збору державний виконавець зазначає у виконавчому документі.
5. У разі якщо стягнутої з боржника суми недостатньо для задоволення в повному обсязі вимог стягувача, виконавчий збір сплачується пропорційно до стягнутої суми.
6. У разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню на основі виконавчого документа, виконавчий збір повертається боржникові.
7. У разі завершення виконавчого провадження з виконання рішення немайнового характеру та в разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 49 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня після завершення (закінчення) такого виконавчого провадження відкриває виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору.
05.03.2014 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Рагімовою А.Н. винесено постанову про стягнення виконавчого збору по ВП №32230768, виходячи з суми залишку боргу по наказу №5005/3800/2011 від 30.08.2011 року у розмірі 6 082 793,76 грн., у розмірі 10 відсотків від зазначеної суми - 608 279,38 грн..
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з тим, що державним виконавцем правомірно винесено постанову про стягнення виконавчого збору, але не з вірної суми залишку боргу, а саме станом на 05.03.2014 року Відповідач мав заборгованість перед Позивачем по вищевказаному наказу у сумі 25 736,00 грн..
Отже з вищезазначеного вбачається, що виконавчий збір становить 2 573,60 грн. - 10 відсотків від суми заборгованості.
Враховуючи викладене, підстав для скасування чи зміни рішення суду відповідно до статті 104 Господарського процесуального кодексу України не вбачається, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Дніпропетровської області - без змін.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-106 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України, м. Київ на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року у справі №5005/3800/2011 залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2014 року у справі №5005/3800/2014 залишити без змін.
Постанова набирає чинності з дня її оголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцятиденного строку з дати її прийняття.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 11.11.2014 року.
Головуючий суддя В.І. Крутовських
Суддя Г.К. Дмитренко
Суддя А.Є. Прокопенко