ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 листопада 2014 року № 826/9853/14
О 16 годині 59 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Голубничій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1
до Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Державний вищий навчальний заклад "Київський коледж транспортної інфраструктури"
про визнання протиправними дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог) про визнання неправомірною бездіяльність державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Козака Романа Петровича, яка полягає у невиконанні ним приписів частини першої статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому провадженні ВП № 43142235 від 30 квітня 2014 року; визнання протиправною бездіяльність державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Козака Романа Петровича, яка полягає у не виконанні ним свого обов'язку провести виконавчі дії з виконання рішення суду у двомісячний строк з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 43142235 від 30 квітня 2014 року; зобов'язання відділ державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві здійснити виконавчі дії щодо примусового виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а за позовом ОСОБА_1 до Державного вищого навчального закладу "Київський коледж транспортної інфраструктури" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії та про визнання незаконною постанову про закінчення виконавчого провадження № 43142235 від 5 травня 2014 року.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, Конституцію України, Закон України "Про виконавче провадження", Інструкцію з організації примусового виконання рішень, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 2 квітня 2012 року № 512/5, та зазначає, що державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Козаком Романом Петровичем в порушення вимог чинного законодавства не вчинено дій з метою виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а та незаконно закінчено виконавче провадження № 43142235.
Представник відповідача заперечила по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Закону України "Про виконавче провадження" та зазначила про відсутність бездіяльності державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Козака Р.П. в частині примусового виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а, оскільки в матеріалах виконавчого провадження наявні документи про вжиття боржником заходів, спрямованих на виконання рішення суду у строк для самостійного виконання. Також представник відповідача вказала на те, що виконуючим обов'язки начальника відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Ткачовою К.В. скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження № 43142235.
Представник третьої особи заперечила проти позову та вказала, що Державним вищим навчальним закладом "Київський коледж транспортної інфраструктури" виконано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
30 квітня 2014 року головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козаком Романом Павловичем відкрито виконавче провадження № 43142235 по примусовому виконанню виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2014 року № 826/13183/13-а про зобов'язання Державний вищий навчальний заклад "Київський коледж транспортної інфраструктури" розглянути та надати відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 від 28 травня 2013 року в порядку і строки, визначені Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Державним вищим навчальним закладом "Київський коледж транспортної інфраструктури" надіслано відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві завірену копію штатного розкладу та докази на підтвердження надіслання 19 вересня 2013 року на адресу ОСОБА_1 копії штатного розкладу.
За результатами розгляду поданих Державним вищим навчальним закладом "Київський коледж транспортної інфраструктури" матеріалів, 5 травня 2014 року головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козаком Романом Павловичем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 43142235 у зв'язку з фактичним виконанням рішення, згідно з виконавчим документом.
Відповідно до статті 1 Закону України від 21.04.1999 № 606-ХІV "Про виконавче провадження" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 606-ХІV) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Частинами першою та другою статті 2 Закону № 606-ХІV встановлено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" (далі - державні виконавці).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 606-ХІV державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (частина перша статті 11 Закону № 606-ХІV).
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Закону № 606-ХІV підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі листи, що видаються судами.
Згідно частини першої статті 25 Закону № 606-ХІV державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Відповідно до частини другої статті 25 Закону № 606-ХІV державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові (частина п'ята статті 25 Закону № 606-ХІV).
У разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення (частина перша статті 27 Закону № 606-ХІV).
Згідно частини першої, другої статті 30 Закону № 606-ХІV державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку, а саме:
- закінчення виконавчого провадження - згідно із статтею 49 цього Закону;
- повернення виконавчого документа стягувачу - згідно із статтею 47 цього Закону;
- повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадовій особі), який його видав, - згідно із статтею 48 цього Закону.
Державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.
Пунктом 8 частини першої статті 49 Закону № 606-ХІV встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Отже, під час розгляду справи встановлено, що головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козаком Р.П. закінчено виконавче провадження № 43142235 у зв'язку з фактичним виконанням рішення, згідно з виконавчим документом.
Як вбачається з матеріалів справи, 28 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві із заявою про прийняття до виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2014 року № 826/13183/13-а про зобов'язання Державний вищий навчальний заклад "Київський коледж транспортної інфраструктури" розглянути та надати відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 від 28 травня 2013 року в порядку і строки, визначені Законом України "Про доступ до публічної інформації".
До заяви ОСОБА_1 додав оригінал виконавчого листа від 28 січня 2014 року у справі № 826/13183/13-а та копію інформаційного запиту ОСОБА_1 від 28 травня 2013 року.
30 квітня 2014 року головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козаком Р.П. відкрито виконавче провадження № 43142235 по примусовому виконанню виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2014 року.
На виконання рішення суду Державним вищим навчальним закладом "Київський коледж транспортної інфраструктури" надіслано на адресу відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві та ОСОБА_1 завірену належним чином копію штатного розпису Київського коледжу транспортної інфраструктури на 2013 рік, який вводиться в дію з 1 квітня.
За результатами розгляду поданих Державним вищим навчальним закладом "Київський коледж транспортної інфраструктури" матеріалів, 5 травня 2014 року головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козаком Р.П. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 43142235 у зв'язку з фактичним виконанням рішення, згідно з виконавчим документом.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, в інформаційному запиті від 28 травня 2013 року ОСОБА_1 просив Київський коледж транспортної інфраструктури надати завірену копію штатного розкладу Київського коледжу транспортної інфраструктури в редакції станом на 10 грудня 2012 року та про результати розгляду запиту повідомити у строк, визначений законом.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про невиконання Державним вищим навчальним закладом "Київський коледж транспортної інфраструктури" рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а та не надання завіреної копії штатного розкладу Київського коледжу транспортної інфраструктури в редакції станом на 10 грудня 2012 року на інформаційний запит ОСОБА_1 від 28 травня 2013 року, а тому суд зазначає про невиконання державним виконавцем свого обов'язку щодо здійснення заходів для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення та безпідставність закінчення виконавчого провадження № 43142235.
За таких обставин судом визнається протиправною бездіяльність державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козака Романа Петровича щодо проведення виконавчих дій по примусовому виконанню постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а.
Проте, враховуючи, що виконавче провадження № 43142235 відкрито 30 квітня 2014 року та 5 травня 2014 року головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козаком Р.П. закінчено виконавче провадження № 43142235, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Козака Р.П., яка полягає у не виконанні ним свого обов'язку провести виконавчі дії з виконання рішення суду у двомісячний строк з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 43142235 від 30 квітня 2014 року.
Разом з тим як встановлено під час розгляду справи, виконуючим обов'язки начальника відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві, за результатами проведеної перевірки матеріалів виконавчого провадження № 43142235, винесено постанову від 29 жовтня 2014 року, якою скасовано постанову від 5 травня 2014 року про закінчення виконавчого провадження № 43142235 як таку, що винесена передчасно та зобов'язано головного державного виконавця Гресь Т.О. вжити заходів примусового виконання рішення за виконавчим листом Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2014 року № 826/13183/13-а.
Згідно статті 83 Закону № 606-ХІV контроль за своєчасністю, правильністю і повнотою виконання рішень державним виконавцем здійснюють начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, а також керівник вищестоящого органу державної виконавчої служби.
Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, визнати недійсним складений державним виконавцем акт, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.
З урахуванням наведеного та з огляду на те, що виконуючим обов'язки начальника відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві при здійснені контролю за діями державного виконавця при примусовому виконанні виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2014 року № 826/13183/13-а скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження № 43142235, суд зазначає про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання незаконною постанову про закінчення виконавчого провадження № 43142235 від 5 травня 2014 року.
При цьому, враховуючи відсутність доказів виконання Державним вищим навчальним закладом "Київський коледж транспортної інфраструктури" рішення суду, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання відділ державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві провести виконавчі дії по примусовому виконанню постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 98, 160-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Козака Романа Петровича щодо проведення виконавчих дій по примусовому виконанню постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а.
3. Зобов'язати відділ державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві провести виконавчі дії по примусовому виконанню постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2013 року у справі № 826/13183/13-а.
4. В решті позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Повний текст постанови складений 10 листопада 2014 року.