Постанова № 41299244, 06.11.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
820/17796/14
Номер документу
41299244
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 листопада 2014 р. № 820/17796/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,

представників сторін:

позивача - не прибув,

відповідача - Васюк О.М.,

третьої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Центру поштового зв'язку № 14 Луганської дирекції УДППЗ "Укрпошта", за участі третьої особи : Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Центру поштового зв'язку № 14 Луганської дирекції УДППЗ "Укрпошта", за участі третьої особи: Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, в якому просить суд стягнути з відповідача Українського державного підприємства поштового зв'язку 'Укрпошта" в особі Центра поштового зв'язку № 14 Луганської дирекції УДППЗ "Укрпошта" користь управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області сплачену суму державної соціальної допомоги в розмірі 10177,66 грн. (та перерахувати :Банк: Луганське обласне управління ВАТ Ощадбанк м. Луганськ, МФО 304665, код ЄДРПОУ 21792407, р/р 25608314733. )

Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради який належним чином повідомлений, відповідно в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував в повному обсязі. Надав письмові заперечення в яких виклав свою позицію.

Третя особа, Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області яка належним чином повідомлена, відповідно в судове засідання не прибула, причину неявки суду не повідомила.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності позивача та третьої особи на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Судом встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» згідно з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженим постановою КМУ від 02.04.2005 № 261 (далі - Порядок), була призначена державна соціальна допомога Інваліду 2 групи ОСОБА_3, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, з 10.01.2004 року.

В квітні 2014 року ОСОБА_3 надав до УПСЗН довідку про звільнення з місця позбавлення волі. УПСЗН звернулось до Лисичанського міського суду з запитом щодо застосування до ОСОБА_3 покарання у вигляді позбавлення волі. За повідомленням Лисичанського міського суду від 08.05.2014 ОСОБА_3 був засуджений до покарання у вигляді позбавлення волі вироком, який набрав законної сили 12.10.2006р. Звільнений з місць позбавлення волі 18.03.2010р. Вдруге, ОСОБА_3 засуджений до покарання у вигляді позбавлення волі за вироком Лисичанського міського суду, який набрав чинності з 27.05.2011р. За довідкою Алчевської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області серії ЛУГ №020955 звільнений з місць позбавлення волі 08.04.2014 р.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, що за приписами п. 36 Порядку у разі застосування до одержувача соціальної допомоги такого виду покарання, як позбавлення волі, виплата допомоги припиняється з дня набрання сили обвинувальним вироком суду і поновлюється з дня закінчення строку ув'язнення. Тобто ОСОБА_3 не мав права на отримання допомоги за період з 12.10.2006р. по 18.03.2010р.

У зв'язку з відсутністю відомостей про ув'язнення ОСОБА_3 управлінням праці та соціального захисту населення здійснювались нарахування державної соціальної допомоги за весь вказаний період.

Виплата допомоги в період з жовтня 2006р. по травень 2009р. здійснювалась Центром поштового зв'язку № 11 Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» відповідно до укладених договорів про співробітництво та надання послуг по виплаті грошової допомоги на 2006-2009 роки.

Предметом зазначених договорів є виплата грошової допомоги згідно з Інструкцією про порядок організації оформлення, фінансування та виплати грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України, затвердженою наказом Державного комітету зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України від 02.07.1998 № 101/123/67 (далі - Інструкція).

З 01.01.2012 року була проведена реорганізація Центру поштового зв'язку № 11 шляхом приєднання до Центру поштового зв'язку № 14. Функції по організації виплати державної соціальної допомоги та грошової допомоги, обліку коштів на їх виплату, контролю звітності і розрахунків покладені на ЦПЗ № 14 .

Пунктом 5.3 Інструкції передбачено, що виплата пенсій, соціальних допомог провадиться працівником зв'язку особисто одержувачу після звірення даних пред'явленого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними органом праці та соціального захисту населення у відомості за формою В 1-М. За отримання грошей одержувач розписується у відомості і проставляє дату одержання, а працівник зв'язку розписується за здійснення виплати. Відповідно до п. 6.1 Інструкції у разі невиплати пенсій, соціальних допомог одержувачу у відривному талоні виплатної відомості зазначається причина («Відсутній», «Помер», «Виїхав» тощо). Відповідно до п. 6.9 Інструкції органи праці та соціального захисту населення після звірення з центрами поштового зв'язку сум виплачених і невиплачених соціальних допомог заповнюють звіт за формою 57-а, який засвідчується підписами керівника, головного бухгалтера та печаткою.

Таким чином на думку Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, відповідач порушив умови Договорів про співробітництво та надання послуг по виплаті грошової допомоги на 2006-2009 роки та приписів Інструкції призвело до виникнення переплати у сумі 10177,66 грн. за період з жовтня 2006 року по травень 2009 року.

Правові засади призначення та виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам врегульовані Законом України від 18.05.2004р, №1727-ІУ «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» (далі - Закон), Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 02.04.2005р. №261 (далі - Порядок).

Так, ст.. 9 Закону встановлено, що державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам призначається відповідними структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій.

Відповідно до ст. 14 Закону одержувачі державної соціальної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають державну соціальну допомогу, про обставини, що можуть вплинути на умови призначення державної соціальної допомоги та її виплату. У разі невиконання цього обов'язку та одержання у зв'язку з цим зайвих сум державної соціальної допомоги одержувачі повинні відшкодувати органам, що призначають державну соціальну допомогу, надміру виплачені суми.

Статтею 14 Закону передбачено, що у разі виявлення зловживань з боку одержувача державної соціальної допомоги (подання документів з неправдивими даними, неподання відомостей про зміну у складі сім'ї, про працевлаштування), суми державної соціальної допомоги, надміру виплачені одержувачу стягуються на підставі рішень органів, що призначають державну соціальну допомогу, а у разі припинення виплати - в судовому порядку.

Отже, виходячи із вищезазначеного Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради повинено було стягнути надміру виплачену суму з одержувача соціальної допомоги - ОСОБА_3, так як в порушення приписів ст.. 14 Закону він не повідомив позивача про той факт,, що в період з 12.10.2006 р, по 18.03.2010 р. він перебував в місцях позбавлення волі, в зв'язку з чим не мав права на виплату допомоги. Однак, жодних доказів того, що Позивач вчинив будь-які дії щодо повернення надмірно сплачених сум саме з ОСОБА_3 до позову не надано.

Виплата допомоги здійснювалася Відповідачем за відомостями наданими Позивачем (форма В 1-М) у відповідності з укладеними договорами «Про співробітництво та надання послуг по виплаті грошової допомоги» та приписами Інструкції про порядок організації оформлення, фінансування та виплати пенсій, грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України, затвердженої наказом Державного комітету зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України від 02.07.98 N 101/123/67 (далі - Інструкція), яка втратила чинність на підставі Наказу Міністерства транспорту та зв'язку N 463/155/53 від 28.04.2009 р..

Так, пунктами 38, 41-44 Інструкції встановлено, що виплата пенсій (допомоги на поховання) проводиться листоношею особисто одержувачу після звірення серії та номера пред'явленого паспорта з даними, зазначеними у відомості (разовому дорученні). За отримання грошей одержувач розписується у відомості (разовому дорученні) з проставленням дати одержання, а працівник зв'язку - за здійснення оплати. При оплаті пенсії за разовими дорученнями заповнюються також і відривні талони до цих доручень. Одержувач пенсії може уповноважити іншу особу одержати пенсію за довіреністю. Довіреності осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, засвідчуються начальниками відповідних установ. Термін дії довіреності не може перевищувати трьох років. Довіреність може бути видана як на один, так і на два-три місяці підряд. Після закінчення зазначеного терміну довіреність може бути переоформлена без обмеження кількості переоформлень. Після відновлення довіреності пенсія може бути сплачена за весь час відсутності одержувача за місцем його постійного проживання або перебування його у лікувальній установі. За довіреностями, засвідченими стаціонарними, лікувально-профілактичними закладами, виплата пенсії здійснюється один раз, після чого довіреність підлягає переоформленню.

При виплаті пенсій за довіреністю працівник поштового зв'язку перевіряє правильність її оформлення і виплачує пенсію особі, на яку оформлена довіреність, згідно з вимогами пункту 38 цієї Інструкції. Після першої виплати пенсії довіреність відбирається і зберігається в підприємстві поштового зв'язку в порядку, що забезпечує наявність довіреності в окремій справі.

Пунктом 60 Інструкції встановлено, що відомості і разові доручення в поштамтах (вузлах зв'язку), підібрані за номерами до однієї підшивки, в установленому порядку зберігаються протягом 3-х років.

Такий термін зберігання відомостей та довіреностей (3 роки) передбачений і пунктами. 318 (відомості на виплату грошей), 319 (довіреності (у тому числі анульовані) на одержання грошових сум і товарно-матеріальних цінностей; на одержання заробітної плати та інших виплат) Переліку типових документів, що створюються під час діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування інших установ, підприємств, організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 р. №578/5.

В зв'язку з закінченням терміну зберігання відомості і довіреності за період з 2006 р. по 2009 р.були знищені, про що складено акти.

Крім того, слід зазначити, що у відповідності з п. 1.3 Порядку організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду на підприємствах поштового зв'язку, затвердженого Наказом Державного комітету зв'язку та Пенсійного фонду України від 17.02.1998 року №13/35 працівниками відповідного міського відділу Пенсійного Фонду, який фінансує виплати пенсії та грошової допомоги, у відділеннях поштового зв'язку УДППЗ «Укрпошта» раз в квартал проводяться перевірки з питання цільового використання коштів Пенсійного фонду.

Одним із основних питань, які підлягають перевірці на підприємствах поштового зв'язку є цільове використання коштів Пенсійного фонду України При цьому органи ПФУ перевіряють правильність заповнення відомостей про виплачені кошти.

За результати перевірки складається акт в двох примірниках, що підписується працівниками, які проводили перевірку та керівником і головним бухгалтером підприємства поштового зв'язку.

При виявленні порушень порядку використання коштів Пенсійного фонду встановлена сума їх нецільового використання підлягає обов'язковому відшкодуванню. У разі виявлення зловживань, матеріали перевірки передаються до правоохоронних органів (п.п. 5.3-5.4 Порядку).

За період з 2006 р. по 2009 р. органами ПФУ не було виявлено жодних порушень щодо виплати соціальної допомоги ОСОБА_3 за відомостями, які надавалися Позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, позивачем належними та допустимими доказами не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги вимоги, отже, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 128,159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Центру поштового зв'язку № 14 Луганської дирекції УДППЗ "Укрпошта", за участі третьої особи : Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про стягнення суми - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 11 листопада 2014 року.

Суддя Панов М.М.