ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2014 року , об 11-10 годині,Справа № 808/5797/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
за участю секретаря Передерій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до публічного акціонерного товариства «Український графіт»
про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що на обліку в УПФУ знаходиться ПАТ «Український графіт», яке зобов'язане відшкодовувати органам ПФУ фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII). Згідно з розрахунками по відшкодуванню цих витрат, УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було нараховано відповідачу до сплати 74 390,54 гривень за період з червня по серпень 2014 року включно. У зв'язку з тим, що нараховані суми сплачені не були, представник позивача просить задовольнити позов й стягнути з відповідача вказану заборгованість, розглянувши справу без його участі.
Відповідач позов не визнає, зазначивши в запереченнях, що для визначення розміру відшкодування УПФУ використовує в розрахунках - всупереч положень чинного законодавства - розмір пенсій з надбавками за понаднормативний стаж. Між тим, надбавки до пенсій за понаднормативний стаж не повинні відшкодовуватись підприємством відповідача.
Відповідно до протоколу про призначення пенсій, сума щомісячних доплат за понаднормативний стаж по пенсіонерам складає: ОСОБА_1 - 114,6 гривень, ОСОБА_2 - 37,96 гривень, ОСОБА_3 - 160,92 гривень, ОСОБА_4 - 37,96 гривень, ОСОБА_5- 26,82 гривень, ОСОБА_6 - 53,64 гривень, ОСОБА_7 - 44,7 гривень, ОСОБА_8 - 80,44 гривень, ОСОБА_9 - 80,46 гривень, ОСОБА_10 - 143,04 гривень, ОСОБА_11 - 53,64 гривень, ОСОБА_12 - 37,96 гривень. Відповідно, сума доплат за понаднормативний стаж за 3 місяці, яка не повинна включатися в розрахунок до відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, складає 1024,7 гривень.
Тому вимоги щодо стягнення з ПАТ «Укрграфіт» суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до списку 1, в частині стягнення доплат, в тому числі за понаднормативний стаж, надбавок та підвищень, включених до наданих позивачем розрахунків за період з червня по серпень 2014 року включно, не мають жодних правових підстав. Крім цього, при визначенні проценту пільгового стажу, що підлягає сплаті ПАТ «Укрграфіт», позивач має брати до уваги весь відпрацьований працівником стаж, який дає право на призначення пільгової пенсії за списком № 1 чи № 2.
По пенсіонерам ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_12 позивач розрахував процент пільгового стажу, що підлягає сплаті ПАТ «Укрграфіт», а відтак, й суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не пропорційно стажу роботи на всіх підприємствах, де працювали ці особи повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1.
Всупереч вимогам законодавства при розрахунку суми відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій позивач необґрунтовано відніс витрати на виплату та доставку пенсій ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_9, які до 01.01.1992 працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці на ПАТ «Укрграфіт».
Позивач помилково ототожнює норми, які регулюють призначення особам пільгових пенсій, а саме: ст.100 Закону №1788-XII, п. «а» ст.13 Закону №1788-XII, що стосуються саме порядку призначення пільгових пенсій, а не порядку відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, та норми, якими регулюється відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а саме ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-VI).
В якості доказів УПФУ надані до матеріалів справи копії протоколів про призначення пенсій. Однак суми пенсій, зазначені в цих протоколах, є значно меншими від сум, зазначених в розрахунках позивача. Позивач не надав документів, які б підтверджували правомірність нарахування зазначених в розрахунках сум, з яких би вбачалося з чого складається сума пенсії, які надбавки та доплати входять до її складу, коли та на якій підставі збільшувались суми пенсій (здійснювався перерахунок), а саме - копій трудових книжок зазначених в розрахунках осіб, яким призначено пільгові пенсії.
Окрім того, оскільки йдеться мова про відшкодування фактичних витрат позивача на виплату та доставку пільгових пенсій, вимозі про відшкодування коштів має передувати сам факт здійснення таких витрат. Позивач має довести, що ним такі витрати були фактично понесені, тобто, надати докази на підтвердження факту отримання коштів пенсіонерами.
Такими доказами мають бути відповідні розрахункові документи, з яких би прямо вбачалося перерахування коштів на відкритий пенсіонеру картковий рахунок, або видача коштів готівкою через підприємства зв'язку. Надані позивачем довідки не можуть вважатися належними доказами понесення позивачем фактичних витрат, оскільки вони складені самим позивачем, свідчать лише про нараховані до виплати пенсіонерам суми пенсій й не містять підпису особи про отримання цих сум.
Представник відповідача позов не визнає з підстав, викладених у запереченнях, просить відмовити у позові, розглянувши справу за участю його представника. Між тим, в запереченнях вказано ст. 122 КАС України щодо права особи, яка бере участь у справі, заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У судове засідання представник відповідача не з'явився з невідомих причин, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. У зв'язку з вищенаведеним суд розглянув справу за відсутності представника відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке: судом встановлено, що пенсіонерам ПАТ «Укрграфіт» ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_12 призначено та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-XII. Згідно з розрахунком, заборгованість по відшкодуванню цих витрат за період з червня по серпень 2014 року включно становить 74 390,54 гривень. Вищевказані пенсіонери працювали на ПАТ «Укрграфіт» та були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, а тому вони мають право на призначення пенсії на пільгових умовах. У зв'язку з цим відповідач за рахунок власних коштів повинен покривати фактичні витрати на виплату і доставку пільгової пенсії своїм працівникам.
Як визначено в п. "а" ст.13 Закону №1788-XII, «на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам».
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-VI, «пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди».
Відповідно до пп. 6.1 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663, «відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року».
Згідно з пп.пп. 6.4, 6.8 зазначеного пункту, «розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах».
Таким чином, якщо працівникам призначено пенсію відповідно до пункту «а» ч.1 ст.13 Закону України №1788-ХІІ, то фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах покриваються підприємствами, робота на яких дає право на пільгову пенсію, - в даному випадку це ПАТ «Укрграфіт».
Судом встановлено, що відповідачу надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV, за період з червня по серпень 2014 року включно на загальну суму 74390,54 гривень. Відповідач не надав доказів оскарження цих розрахунків як до Пенсійного фонду України, так і до суду. З вказаних підстав судом не приймаються до уваги доводи відповідача щодо невірності калькуляцій витрат позивачем.
Крім того, судом досліджено довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, видані відповідачем вищезазначеним пенсіонерам, які працювали на роботах за списком №1. Також, судом досліджено протоколи та розрахунки стажу вищевказаних пенсіонерів, яким призначено пенсії за віком на пільгових умовах. Разом з цим, відповідач, заперечуючи проти позову, не надав суду будь-яких платіжних документів, які б свідчили про повне/часткове відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій вищезазначених пенсіонерів.
Заперечення відповідача щодо відшкодування витрат на виплату й доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з урахуванням надбавок та доплат, є необґрунтованими, оскільки, як встановлено із розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що направлялись відповідачу, до відшкодування визначено суму пенсій без надбавок, доплат та підвищення (рядок 8-9 розрахунків).
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що УПФУ при визначенні суми, яка підлягає відшкодуванню, не враховано відпрацьований час на підприємстві відповідача.
Згідно з розрахунками, які містяться в матеріалах справи, позивачем визначено розмір відшкодування витрат на виплату та доставку пропорційно стажу, відпрацьованому на підприємстві відповідача. В матеріалах справи містяться довідки, які уточнюють особливий характер роботи кожного пенсіонера та видані безпосередньо відповідачем.
Крім того, із змісту статті 100 Закону № 1788-ХІІ випливає, що право на пенсію відповідно до вказаної статті має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992, і після цієї дати не працювала на цих роботах. В свою чергу, особі, яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених списками, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
На момент звернення до суду з даним позовом пенсії усім зазначеним у ньому пенсіонерам були призначені на підставі ст.13 Закону №1788-ХІІ, доказами чого є протоколи про призначення пенсій, що додані до адміністративного позову, а тому є всі правові підстави для стягнення заборгованості.
Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, «основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами».
Згідно зі ст. 62 Закону 1788-ХІІ, «основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до абз.абз. 1, 2 п. 20 зазначеного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Аналогічні відомості мають бути зазначені і в трудовій книжці для того, щоб призначити пенсію без уточнюючої довідки.
Таким чином, уточнюючі довідки, які видані ПАТ «Укрграфіт» пенсіонерам, заявленим у позові, містять детальну інформацію про стаж роботи саме на посадах, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а тому є належними доказами у справі.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій у повному розмірі. Тому заборгованість у сумі 74390,54 гривень за період з червня по серпень 2014 року включно, яка обліковується за відповідачем перед органом Пенсійного фонду України, підлягає стягненню.
Оскільки матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню в повному обсязі. Вищенаведена позиція є тотожною із правовою позицією Верховного Суду України, висловленою в постановах від 25.09.2012 у адміністративних справах №21-293а12 та №21-294а12.
Керуючись ст.ст. 158,160-163,167 КАС України, ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Український графіт» (вул. Північне шосе, буд. 20, м. Запоріжжя, 69600, ЄДРПОУ 00196204) на користь УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя витрати на виплату та доставку пільгових пенсій пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_12 за період з червня по серпень 2014 року включно в розмірі 74 390 (сімдесяти чотирьох тисяч трьохсот дев'яноста) гривень 54 копійок на р/р 25605301201080, ЄДРПОУ 20508396, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України».
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Матяш