ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
10 листопада 2014 року м. Київ справа № 800/483/14
Суддя Вищого адміністративного суду України Мойсюк М.І., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
6 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Президента України та зобов'язати відповідача видати указ про звільнення (демобілізацію) військовослужбовців строкової служби, у яких сплив (спливає) шестимісячний строк перевищення строку служби, встановленого частиною 1 статті 23 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Ознайомившись зі змістом позовної заяви та доданими до неї документами, суддя-доповідач дійшов висновку про наявність підстав для залишення такої без руху з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати, а пунктом 5 частини 1 цієї статті передбачено, що у разі необхідності у позовній заяві зазначаються, зокрема, клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Отже, за наявності пільг щодо сплати судового збору або обставин, за яких його не належить сплачувати, позивач повинен повідомити суд про такі, зазначивши у позові відповідне клопотання і надати документи на їх підтвердження.
У своєму позові ОСОБА_1 просить звільнити його від сплати судового збору з урахуванням його майнового стану.
Разом з тим, позивач не надав до суду доказів, на підтвердження обставин, зазначених у клопотанні про звільнення від сплати судового збору, а тому підстави для його задоволення відсутні.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір, в розмірі, передбаченому Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (далі Закон № 3674-VI) та надати документ про його оплату, або звернутись до суду з відповідним клопотанням, із зазначенням інших доводів та обставин, які дають підстави для його задоволення, одночасно надавши докази на їх підтвердження.
Водночас, позивачу, при визначенні розміру ставки судового збору слід врахувати те, що абзацом 2 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
За приписами частини 1 статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Станом на 1 січня 2014 року, розмір мінімальної заробітної плати складав 1218 гривень, а тому, з урахуванням вимог вищезазначених норм Закону № 3674-VI, розмір ставки судового збору в даному випадку становить 73,08 гривень та справляється на наступні реквізити: отримувач коштів - УДКCУ у Печерському р-ні, рахунок отримувача: 31210255700007, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030005 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)", символ звітності - 255.
Крім того, позовна заява не відповідає вимогам пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивач просить вирішити питання про права, свободи та інтереси інших осіб, а саме військовослужбовців строкової служби, при цьому, у заяві відсутні будь - які відомості про таких осіб.
Так, у відповідності до вищевказаної процесуальної норми права, у касаційній скарзі зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
В свою чергу, частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За змістом пункту 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
При цьому, у відповідності до частини 1 статті 104 та частини 1 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, позов пред'являється шляхом подання письмової позовної заяви до суду першої інстанції особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
Таким чином, як вбачається зі змісту вищезазначених правових норм, право на судовий захист носить особистий, індивідуальний характер та може бути використано лише самою особою за її бажанням, шляхом подання позовної заяви особисто, або через представника, а його практична реалізація відбувається в порядку, встановленому процесуальним законодавством.
Окрім того, виходячи зі змісту статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні вимоги повинні стосуватись прав, свобод та інтересів конкретної особи (осіб), а позовна заява має відповідати вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням у ній ім'я (найменування) такої особи (осіб), поштової адреси, номеру засобу зв'язку і адреси електронної пошти, якщо такі є та, у разі необхідності, відповідних клопотань.
Одночасно, згідно частин 4 і 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання, а до позовної заяви мають бути додані її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
В порушення приписів вищезазначених процесуальних норм, позивач, зазначаючи вимоги щодо захисту прав, свобод та інтересів інших осіб, не додав довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження як представника, а також не зазначив відомостей про таких осіб, у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин, позивачу, крім іншого, необхідно привести у відповідність статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги позовної заяви, зазначивши конкретних осіб, про захист прав, свобод та інтересів яких він просить із наступним виконанням усіх вимог, передбачених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху та надати позивачеві достатній строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Роз'яснити позивачеві, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України,-
у х в а л и в :
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 26 листопада 2014 року для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити, що у разі не усунення недоліків позовна заява буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає та може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя Вищого
адміністративного суду України М.І. Мойсюк