Ухвала суду № 41296115, 06.11.2014, Вищий адміністративний суд України

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
827/887/13-а
Номер документу
41296115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2014 року м. Київ К/800/61474/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,провівши у порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи

за позовом приватного підприємства «Цибулькін» до Севастопольської міської державної адміністрації, треті особи: фізична особа-підприємець ОСОБА_4, Комунальне підприємство «Науково-дослідницький інститут економіки та розвитку міста» про скасування рішення,

за касаційною скаргою приватного підприємства «Цибулькін» на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року,

встановив:

В березні 2013 року ПП «Цибулькін» пред'явило позов до Севастопольської міської державної адміністрації, треті особи: фізична особа-підприємець ОСОБА_4, Комунальне підприємство «Науково-дослідницький інститут економіки та розвитку міста» про скасування рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом від 12 березня 2013 року № 6, в частині визнання переможцем конкурсу № 22 з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування НОМЕР_1 та НОМЕР_2 фізичну особу-підприємця ОСОБА_4

На обґрунтування позову ПП «Цибулькін» зазначило, що ФОП ОСОБА_4, станом на день проведення конкурсу, не мав необхідної кількості транспортних засобів, а тому не мав бути допущеним до участі у конкурсі № 22 з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28 серпня 2013 року позов задоволено: визнано протиправними дії Севастопольської міської державної адміністрації в особі конкурсного комітету по проведенню конкурсу № 22 з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування НОМЕР_1 в частині визначення переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_4; скасовано рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом № 6 від 12 березня 2013 року в частині визнання переможцем конкурсу № 22 з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_4

Додатковою постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 19 вересня 2013 року доповнено резолютивну частину постанови Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28 серпня 2013 року: визнано протиправними дії Севастопольської міської державної адміністрації в особі конкурсного комітету по проведенню конкурсу № 22 з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування НОМЕР_2 в частині визначення переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_4; скасовано рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом № 6 від 12 березня 2013 року в частині визнання переможцем конкурсу № 22 з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування НОМЕР_2 ФОП ОСОБА_4

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28 серпня 2013 року та додаткову постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 19 вересня 2013 року, а в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ПП «Цибулькін», посилаючись на недостатню кількість транспортних засобів для виконання перевезень у ФОП ОСОБА_4 та порушення процедури проведення конкурсу, просить скасувати прийняте апеляційним судом рішення і залишити в силі постанови суду першої інстанції.

В запереченні на касаційну скаргу ФОП ОСОБА_4 просить залишити рішення апеляційного суд без змін, посилаючись на його законність і обґрунтованість.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації від 9 січня 2013 року № 32-ОД «Про проведення і затвердження умов конкурсу № 22 з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування НОМЕР_1 « 2 відділення - площа 50-річчя СРСР (через 5-й км Балаклавського шосе, по Камишевому шосе - Європа - бухта Камишова, бухта Омега» та НОМЕР_2 « 5-й км Балаклавського шосе - площа 1-го Травня - 2 відділення» (далі - конкурс № 22, розпорядження № 32-ОД) оголошено проведення конкурсу та визначено характеристику об'єкту конкурсу, у тому числі структуру парку автобусів, клас автобусів (І,ІІ) та відповідну загальну кількість транспортних засобів відповідного класу, а саме: 5 на маршруті НОМЕР_1, 15 на маршруті НОМЕР_2 та 2 транспортних засоби для виконання соціальних маршрутів, у тому числі 2 транспортних засоби для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Рішенням конкурсного комітету, оформленим протоколом від 12 березня 2013 року № 6, переможцем конкурсу № 22 визнано ФОП ОСОБА_4

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем при проведенні конкурсу було порушено процедуру його проведення, зокрема, ФОП ОСОБА_4 станом на 12 березня 2013 року мав меншу за необхідну кількість транспортних засобів.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд дійшов висновку, що на момент проведення конкурсу у ФОП ОСОБА_4 було 127 транспортних засобу, а тому він був правомірно допущений до участі у конкурсі № 22.

Відповідно до статті 7 Закону України від 5 квітня 2011 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III) забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту, який, зокрема зобов'язаний проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути).

Статтею 43 Закону № 2344-III передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Статтею 44 Закону № 2344-III встановлено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно з статтею 45 Закону № 2344-III у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнанні з вантажних транспортних засобів.

Відповідно до статті 46 Закону № 2344-III для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев'ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс.

Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначено Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1081 організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону № 2344-III. Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Згідно з пунктом 19 Порядку № 1081 переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Пунктом 29 Порядку № 1081 встановлено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті, копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останні повні два квартали.

Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.

Підпунктом 4 пункту 12 Порядку № 1081 передбачено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення.

Відповідно до пункту 37 Порядку № 1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

До участі у конкурсі № 22 з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування НОМЕР_1 та НОМЕР_2 допущено два перевізника: ПП «Цибулькін» та ФОП ОСОБА_4, кожним з яких запропоновано для використання на об'єкті конкурсу 22 транспортних засоби, у тому числі 2 за технічними умовами і конструкцією пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, та 2 транспортних засоби для використання у якості забезпечення резерву.

За даними Управління Держаної автомобільної інспекції УМВС України в місті Севастополі від 4 березня 2013 року, за претендентом-перевізником ФОП ОСОБА_4 зареєстровано 82 автобуси різного класу та 4 переобладнаних транспортних засоби.

Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 387/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті - Укртрансінспекція (далі - Положення).

Згідно пункту 4 Положення Укртрансінспекція України видає ліцензії на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним, залізничним транспортом, видає ліцензійні картки на транспортні засоби підприємства.

Відповідно до пункту 4.2 Положення Укртрансінспекція видає ліцензійні картки на транспортні засоби суб'єкта господарювання.

Згідно з листом Управління Укртрансінспекції у місті Севастополі станом на 12 березня 2013 року ФОП ОСОБА_5 видано та діють 129 ліцензійних карток, з яких 127 для здійснення робіт з внутрішніх перевезень пасажирів автобусами, 1 для здійснення робіт з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі, 1 для здійснення робіт з внутрішніх перевезень пасажирів на замовлення.

За приписами пункту 3 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 341, основними завданнями Державтоінспекції є реалізація в межах своєї компетенції державної політики щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; організація контролю за додержанням законів, інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища від шкідливого впливу автомототранспортних засобів; удосконалення регулювання дорожнього руху з метою забезпечення його безпеки та підвищення ефективності використання транспортних засобів; виявлення та припинення фактів порушення безпеки дорожнього руху, а також виявлення причин і умов, що сприяють їх вчиненню.

Таким чином, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку, що відомості з Управління Держаної автомобільної інспекції УМВС України в місті Севастополі стосується лише транспортних засобів на предмет їх технічного стану та відповідності умовам безпеки дорожнього руху, на відміну від даних Укртрансінспекції, яка є органом ліцензування, інформація якої і має братися до відома при підготовці конкурсу.

Згідно зі статтею 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу приватного підприємства «Цибулькін» відхилити, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.