Рішення № 41295031, 03.11.2014, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.11.2014
Номер справи
757/8273/14-ц
Номер документу
41295031
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/8273/14-ц

Категорія 58

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

03 листопада 2014 року Печерський районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді - Мельник А. В.,

при секретарі - Борисенко А. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_2, третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення грошових коштів,

В С Т А Н О В И В :

У березні 2014 р. позивач Управління праці та соціального захисту населення Печерської в м. Києві державної адміністрації звернувся до суду з вимогою до відповідача ОСОБА_2 про стягнення з останньої суму незаконно отриманих коштів в розмірі 5319, 24 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що, до управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації звернулась ОСОБА_2( далі- Відповідач) зі заявами: від 02.08.2010, 25.02.2011 та необхідними документами для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (діти: ОСОБА_3 р.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 р.н. ІНФОРМАЦІЯ_2).

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі - Допомога) призначається відповідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі-Закон) та до Порядку призначення i виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751).

Згідно п. 18 Порядку, Допомога призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих oci6 та oci6 - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

До заяв Відповідач надав всі необхідні документи, в тому числі i копію трудової книжки, в якій було зазначено, що звільнений з посади, а отже є непрацюючою особою.

Згідно наданих документів та відповідно до Закону та Порядку Управлінням було призначено Відповідачу Допомогу, як непрацюючий ocoбі.

При заповненні заяви від 02.08.2010 та заяви від 25.02.2011 про призначення ycix видів соціальної допомоги, відповідач своїми підписом підтвердив, що в разі працевлаштування впродовж терміну призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, він зобов'язується повідомити про це Управління.

Додатково, Відповідачем було підписано попередження про необхідність повідомити Управління у 3-денний термін у разі виходу на роботу у період отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Також, дане зобов'язання визначено ст. 22 Закону відповідно до якої, одержувачі державної допомоги зобов'язанні повідомити органи, що призначають i здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, та п. 46 Порядку в я кому визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи пращ та соціального захисту населення.

Відповідно до п. п. 3, 4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091, державним соціальним інспектором Управління проведено перевірку отримання Відповідачем доходів в період виплати Допомоги. За результатами перевірки, згідно інформації Державної податкової інспекцією у Печерському район" м. Києва, з'ясовано, що Відповідач в період виплати Допомоги отримував заробітну плату в комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентаризації Києво - Святошинської районної ради Київської області».

Управління зупинило призначення Допомоги до з'ясування обставин.

Листом від 05.02.2013 Управління повідомило Відповідача про результати перевірки та про необхідність звернутися до Управління для з'ясування даного питання. Але Відповідач на даний лист не відреагував.

Управлінням було направлено запит до комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Києво - Святошинської районної ради Київської області» з метою підтвердження інформацію про працевлаштування Відповідача.

Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації Києво - Святошинської районної ради Київської області» підтвердило факт прийняття на роботу Відповідача, в підтвердження надало відповідну копію наказів від 23.03.2011 та від 09.04.2013.

Відповідно до п. 23 Порядку, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у рази коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку трудових обов'язків).

Відповідач не повідомив Управління про працевлаштування.

У зв'язку з не повідомленням про працевлаштування, у Відповідача виникла переплата Допомоги.

Після виявлення даного факту, Управління повідомило Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр).

Оскільки, Управління здійснює лише призначення даного виду допомоги, в межах визначення права особи на отримання такої допомоги, внесення відповідних даних про особу до автоматизованої електронної системи та складання відповідних списків-розпоряджень.

Перевірку призначеної Управлінням Допомоги здійснює Центр. Саме він або підтверджує правильність призначення або повертає документи для доопрацювання. Якщо зауважень не заявлено, Центр безпосередньо готує документи на виплату допомоги та виплачує відповідні суми коштів.

Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 №147 «Про затвердження Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 07 червня 2006 р. №683/12557) та до п. 4.7. Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27.01.2007 № 65, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат разом з районними управління праці та соціального захисту населення вживає заходів до попередження i погашення сум переплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.

Після чого, Центр листом від 25.09.2013 повідомив Управління про нарахування переплати Допомоги за період з 23.03.2011 по 28.02.2013 в сум1 5319, 24 грн. та про необхідності її утримання з Відповідача

Згідно з ст. 22 Закону суми державної допомоги, виплачеш надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно зі закону.

Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Печерської в м. Києві державної адміністрації у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника Управління, зазначила, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Під час розгляду справи представник позивача підтримав позов з викладених в ньому підстав.

Оскільки відповідачі були повідомлені про день, час та місце розгляду справи належним чином у порядку статей 74, 76 ЦПК України, в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, заяв про розгляд справи у їх відсутності до суду не надходило, а представник позивача не заперечував проти розгляду справи у відсутності відповідачів в заочному порядку, суд, керуючись ч. 4 ст. 169, ч. 1 ст. 224 ЦПК України, розглянув справу заочно на підставі наявних у справі доказів.

Представник третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що до управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації звернулась ОСОБА_2 зі заявами: від 02.08.2010, 25.02.2011 та необхідними документами для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (діти: ОСОБА_3 р.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 р.н. ІНФОРМАЦІЯ_2).

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається відповідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та до Порядку призначення i виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.

Згідно п. 18 Порядку, Допомога призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих oci6 та oci6 - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

До заяв Відповідач надав всі необхідні документи, в тому числі i копію трудової книжки, в якій було зазначено, що звільнений з посади, а отже є непрацюючою особою.

Згідно наданих документів та відповідно до Закону та Порядку Управлінням було призначено Відповідачу Допомогу, як непрацюючий ocoбі.

При заповненні заяви від 02.08.2010 та заяви від 25.02.2011 про призначення ycix видів соціальної допомоги, відповідач своїми підписом підтвердив, що в разі працевлаштування впродовж терміну призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, він зобов'язується повідомити про це Управління.

Відповідачем було підписано попередження про необхідність повідомити Управління у 3-денний термін у разі виходу на роботу у період отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане зобов'язання визначено ст. 22 Закону відповідно до якої, одержувачі державної допомоги зобов'язанні повідомити органи, що призначають i здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, та п. 46 Порядку в я кому визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи пращ та соціального захисту населення.

Відповідно до п. п. 3, 4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091, державним соціальним інспектором Управління проведено перевірку отримання Відповідачем доходів в період виплати Допомоги. За результатами перевірки, згідно інформації Державної податкової інспекцією у Печерському район" м. Києва, з'ясовано, що Відповідач в період виплати Допомоги отримував заробітну плату в комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентаризації Києво - Святошинської районної ради Київської області».

Управління зупинило призначення Допомоги до з'ясування обставин. Листом від 05.02.2013 Управління повідомило Відповідача про результати перевірки та про необхідність звернутися до Управління для з'ясування даного питання. Але Відповідач на даний лист не відреагував.

Також, Управлінням було направлено запит до комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Києво - Святошинської районної ради Київської області» з метою підтвердження інформацію про працевлаштування Відповідача.

Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації Києво - Святошинської районної ради Київської області» підтвердило факт прийняття на роботу Відповідача, в підтвердження надало відповідну копію наказів від 23.03.2011 та від 09.04.2013.

Відповідно до п. 23 Порядку, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у рази коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку трудових обов'язків).

Відповідач не повідомив Управління про працевлаштування.

У зв'язку з не повідомленням про працевлаштування, у Відповідача виникла переплата Допомоги.

Після виявлення даного факту, Управління повідомило Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Оскільки, Управління здійснює лише призначення даного виду допомоги, в межах визначення права особи на отримання такої допомоги, внесення відповідних даних про особу до автоматизованої електронної системи та складання відповідних списків-розпоряджень.

Перевірку призначеної Управлінням Допомоги здійснює Центр. Саме він або підтверджує правильність призначення або повертає документи для доопрацювання. Якщо зауважень не заявлено, Центр безпосередньо готує документи на виплату допомоги та виплачує відповідні суми коштів.

Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 №147 «Про затвердження Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 07 червня 2006 р. №683/12557) та до п. 4.7. Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27.01.2007 № 65, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат разом з районними управління праці та соціального захисту населення вживає заходів до попередження i погашення сум переплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат листом від 25.09.2013 повідомив Управління про нарахування переплати Допомоги за період з 23.03.2011 по 28.02.2013 в сумі 5319, 24 грн. та про необхідності її утримання з Відповідача

Згідно з ст. 22 Закону суми державної допомоги, виплачеш надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно зі закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки в судовому засіданні знайшла своє підтвердження та обставина, що відповідачем не повернуто позивачу суму незаконного отриманих коштів, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача коштів в розмірі 5319 грн. 19 коп. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, оскільки суд задовольняє позов з відповідача на користь держави підлягають стягненню 243 грн. 60 коп. у відшкодування судових витрат.

На підставі ст. ст. 3, 4, 10, 11, 60, 88, 169, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_2, третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення грошових коштів задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації (ЄДРПОУ 37451587) 5319 грн. 24 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави 243 грн. 60 коп. у відшкодування судових витрат.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особою яка була відсутня при проголошенні рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий