Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
04 листопада 2014 р. № 820/16593/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,
представників сторін:
позивача - Григор'єва В.В.,
відповідача - Щербак Л.О.,
третьої особи - Мельниченка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Харківського національного університету будівництва та архітектури до державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, третя особа: головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання нечинним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати нечинним та скасувати рішення № 0049381703 в.о. начальника Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області Іващенко Т.В. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про застосування штрафних санкцій у розмірі: 28937,66 грн. (10%) та нарахування пені у розмірі 578,75 грн. (0,1 % від суми недоїмки) за період з 23.12.2013 року до 24.12.2013 року.
Обґрунтовуючи заявлений позов позивач зазначив, що 08.09.2014 року рішенням №0049381703 університету нараховано штрафні санкції у розмірі 28937,66 грн. та пеню на суму 578,75 грн. На думку позивача рішення є необґрунтованими та неправомірним, оскільки університетом завчасно подано платіжні доручення для сплати єдиного внеску, а саме: 04.12.2014 року. А той факт, що головне управління Державної казначейської служби у Харківській області провело платіж лише 26.12.2014 року свідчить про порушення діючого законодавства з боку казначейської служби.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав вимоги та доводи позову та просив його задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною у судовому засіданні, де зазначив, що оскаржуване рішення прийнято контролюючим органом у відповідності до положень діючого податкового законодавства України, а тому дане рішення є обґрунтованим та законним. Також, пояснив, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок, у зв'язку із чим контролюючим органом нараховано пеню та застосовано до підприємства штрафну санкцію.
Представник головного управління Державної казначейської служби у Харківській області надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив що до ГУ ДКСУ у Харківській області 04.12.2013 року Харківським національним університетом будівництва та архітектури надані для оплати платіжні доручення №255, №256, №1515, №1517, №1527, №1530 від 04.12.2013 року. При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства в першу чергу та стислі терміни забезпечують виконання захищених статей видатків, перелік яких визначений частиною 2 статті 55 Бюджетного кодексу України. Захищеними видатками Державного бюджету України визначаються видатки загального фонду на виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів тощо, враховуючи наповнення єдиного казначейського рахунка органами, що контролюють справляння надходжень бюджету. Видатки за незахищеними статтями виконуються з урахуванням наявного фінансового ресурсу Єдиного казначейського рахунку. Тому, платіжні доручення позивача оплачені тільки 26.12.2013 року. Окрім іншого, зазначив, що при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи встановлено, що відповідачем 08.09.2014 року прийнято рішення №0049381703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про застосування штрафних санкцій у розмірі: 28937,66 грн. (10%) та нарахувати пеню у розмірі 578,75 грн. (0,1 % від суми недоїмки) за період з 23.12.2013 року до 24.12.2013 року (а.с. 47).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, визначаються виключно цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 вищевказаного Закону України платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
В силу приписів частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Зі змісту пункту 10 статті 25 вищевказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: 2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
За правилами частини 14 статті 25 вищевказаного Закону про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску.
З матеріалів справи судом з'ясовано, сторонами по справі не заперечувалось, що позивачем сплачено єдиний внесок 26.12.2014 року платіжними дорученнями від 04.12.2013 року №255, №256, №1515, №1517, №1527, №1530 (а.с. 15-20).
За правилами п.п.1 п.10 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Відповідно до положення про Державну казначейську службу України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 року №460/2011, Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.
Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ст. 55 Бюджетного кодексу України, захищеними видатками бюджету визнаються видатки загального фонду бюджету, обсяг яких не може змінюватися при здійсненні скорочення затверджених бюджетних призначень.
Захищеними видатками Державного бюджету України визначаються видатки загального фонду на: оплату праці працівників бюджетних установ; нарахування на заробітну плату; придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів; забезпечення продуктами харчування; оплату комунальних послуг та енергоносіїв; обслуговування державного боргу; поточні трансферти населенню; поточні трансферти місцевим бюджетам; підготовку кадрів вищими навчальними закладами I - IV рівнів акредитації; забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування; фундаментальні дослідження, прикладні наукові та науково-технічні розробки; роботи та заходи, що здійснюються на виконання Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, та роботи з посилення бар'єрних функцій зони відчуження; компенсацію процентів, сплачуваних банкам та/або іншим фінансовим установам за кредитами, отриманими громадянами на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла.
Видатки за незахищеними статтями виконуються з урахуванням наявного фінансового ресурсу Єдиного казначейського рахунку.
Враховуючи, що на єдиному казначейському рахунку не було суми достатньої для сплати незахищених статей видатків, платіжні доручення позивача сплачені тільки 26.12.2013 року.
Поряд із цим, суд вважає за необхідне вказати, що станом на 20.12.2013 року у КОР по платнику єдиного внеску - Харківському національному університету будівництва та архітектури рахується переплата у сумі 1058485,61 грн. Згідно звіту від 18.12.2013 року за листопад 2013 року до КОР проведені нарахування у сумі 1347862,24 грн. У зв'язку з відсутністю сплати поточних нарахувань в КОР виникла заборгованість у розмірі 289376,63 грн. 24.12.2013 року позивачем здійснена сплата єдиного внеску в сумі 901426,14 грн., з якої погашена недоїмка в порядку черговості у розмірі 289376,63 грн. та частково сплачені внески за грудень 2013 року у сумі 612049,51 грн.
Тобто, позивачем вчасно не сплачено єдиний внесок до органів доходів і зборів.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що контролюючий орган правомірно сформував рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.09.2014 року №0049381703, відтак державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області приймаючи дане рішення діяла в межах, у спосіб та в порядку визначеному положеннями чинних нормативно - правових актів України.
За правилами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-12, ст..ст.158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Харківського національного університету будівництва та архітектури до державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, третя особа: головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання нечинним та скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 листопада 2014 року.
Суддя М.О. Лук'яненко