ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2014 року № 813/6470/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар Н.А.
секретар судового засідання - Жовковська Ю.В.
за участю:
представників позивача - Карпин Л.В., Штогрин Л.В.
представника відповідача - Чабана О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними і скасування рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Львівський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості звернувся з позовом до суду в якому просить визнати протиправним та скасувати винесене Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області рішення від 14.05.2014 р. № 0005421703 та рішення від 14.05.2014 року № 0005431703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що податковим органом 14.05.2014 року було прийнято рішення про застосування до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 2403,50 грн. за період з 22.10.2013 року та 2278,39 грн. за період з 21.11.2013 року та нараховано пеню у розмірі 240,35 грн. та 182,28 грн. Посилається на ч.8. ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якою передбачено, що платник єдиного внеску, крім платників, зазначених у п.4 і 5 ч.1 статті 4 цього закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Зазначає, що Львівським центром професійно-технічної освіти державної служби зайнятості своєчасно подано платіжні доручення в УДКСУ у Сихівському районі м.Львова Львівської області для подальшої проплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується платіжними дорученнями, а тому просить визнати протиправними та скасувати прийняті податковим органом рішення про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, в якому зазначає, що згідно картки особового рахунку платника нарахування єдиного соціального внеску в сумі 30348,09 грн. з граничним терміном сплати 21.10.2013 року призвело до виникнення боргу в розмірі 24035,16 грн., який сплачено 31.10.2013 року та згідно картки особового рахунку платника нарахування єдиного соціального внеску в сумі 38345,38 грн. з граничним терміном сплати 20.11.2013 року призвело до виникнення боргу в розмірі 22783,94 грн., який сплачено 28.11.2013 року. У зв'язку з цим, Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області прийнято рішення від 14.05.2014 р. № 0005421703, яким застосовано штраф в сумі 2278,39 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 22783,94 грн. 28.11.2013 року з граничним терміном сплати 20.11.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 182,28 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недосплати та рішення від 14.05.2014 року № 0005431703, яким застосовано штраф в сумі 2403,51 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 24035,16 грн. 31.10.2013 року з граничним терміном сплати 21.10.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 240,35 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недосплати. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченні.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Львівський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості зареєстрований як юридична особа, код ЄДРПОУ - 36738974, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та являється платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як вбачається з платіжних доручень № 1041 від 03.10.2013 року на суму 1624,34 грн., № 1037 від 03.10.2013 року на суму 1653,31 грн., № 1036 від 03.10.2013 року на суму 5396,24 грн., № 1035 від 03.10.2013 року на суму 12760,23 грн., № 1117 від 05.11.2013 року на суму 12619,48 грн., № 1118 від 05.2013 року на суму 5978,17 грн., № 1119 від 05.11.2013 року на суму 1683,10 грн., № 1075 від 07.10.2013 року на суму 457,57 грн., № 1076 від 07.10.2013 року на суму 44,79 грн., № 1097 від 16.10.2013 року на суму 703,21 грн., № 1173 від 19.11.2013 року на суму 784,67 грн. та № 1177 від 25.11.2013 року на суму 458,34 грн., № 1178 від 25.11.2013 року на суму 34,34 грн. позивач сплатив суму єдиного соціального внеску на загальну суму 44197,79 грн. на рахунок Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області.
Відповідно до Листа Управління державної казначейської служби України у Сихівському районі м.Львова Львівської області № 03-16/903 від 27.05.2014 року проведення платіжних доручень від 03.10.2013 року, 07.10.2013 року, 16.10.2013 року та від 05.11.2013 року, 19.11.2013 року та 25.11.2013 року на оплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування було здійснено після отримання відповідного підкріплення на виплату заробітної плати тобто із запізненням.
Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області 14.05.2014 року прийнято рішення:
- № 0005421703 про застосування до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф в сумі 2278,39 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 22783,94 грн. 28.11.2013 року з граничним терміном сплати 20.11.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 182,28 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недосплати;
- № 0005431703 про застосування до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф в сумі 2403,51 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 24035,16 грн. 31.10.2013 року з граничним терміном сплати 21.10.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 240,35 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недосплати.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями № 0005421703 та № 0005431703 від 14.05.2014 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску повивач звернувся до суду з вимогою про скасування вказаного рішення.
При вирішені спору по суті суд виходив з такого.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Відповідно до п.3 ст.9 вказаного Закону обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з п.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною 13 статті 25 Закону передбачено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Відповідно до п.2 ч.11 ст. 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Підпунктом 2 пункту 7.2 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013р. №455 (далі - Інструкція) відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Як вбачається з матеріалів справи (виписки з УДКСУ у Сихівському районі), на час подання платіжних доручень на рахунку позивача було достатньо коштів для їх проплати.
Суд вважає, що по платіжних дорученнях № 1041 від 03.10.2013 року на суму 1624,34 грн., № 1037 від 03.10.2013 року на суму 1653,31 грн., № 1036 від 03.10.2013 року на суму 5396,24 грн., № 1035 від 03.10.2013 року на суму 12760,23 грн., № 1117 від 05.11.2013 року на суму 12619,48 грн., № 1118 від 05.2013 року на суму 5978,17 грн., № 1119 від 05.11.2013 року на суму 1683,10 грн., № 1075 від 07.10.2013 року на суму 457,57 грн., № 1076 від 07.10.2013 року на суму 44,79 грн., № 1097 від 16.10.2013 року на суму 703,21 грн., № 1173 від 19.11.2013 року на суму 784,67 грн. немає підстав для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки всі платіжні доручення подано в Управління державної казначейської служби України у Сихівському районі м.Львова до 20 числа наступного місяця, як і передбачено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Разом з тим, суд встановив, що позивач несвоєчасно сплатив суму єдиного внеску, лише по двох платіжних дорученнях № 1177 від 25.11.2013 року на суму 458,34 грн. та № 1178 від 25.11.2013 року на суму 34,34 грн. у зв'язку з чим відповідач правомірно застосував до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми, а саме 45,83 грн. та 3,43 грн.
Відповідно до п.129.6. ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Відповідно до п.8.1. ст.8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади і їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме визнати протиправним та скасувати рішення від 14.05.2014 р. № 0005421703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області та визнати протиправним та скасувати рішення від 14.05.2014 року № 0005431703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області частково на суму 2407,47 грн, а у задоволенні решті позовних вимог слід відмовити.
Щодо судових витрат, то суд зазначає, що позивач у відповідності до ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору за подання позову.
Згідно вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 14.05.2014 року № 0005421703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 14.05.2014 року № 0005431703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області частково на суму 2407,47 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 07.11.2014 року.
Повний текст постанови виготовлено 07.11.2014 року.