ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4163/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Циганій С.І.,
при секретарі: Чернієнко М.В.,
за участю прокурора - Кузнєцової О.І., представника відповідача - Шевченко Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом в.о. прокурора Білозерського району Херсонської області в інтерах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Правдинської сільської ради Білозерського району Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
В.о. прокурора Білозерського району Херсонської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі державної екологічної інспекції в Херсонській області до Правдинської сільської ради Білозерського району Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії, щодо усунення порушень природоохоронного законодавства. Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що у жовтні 2014р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України у сфері поводження з відходами на території Правдинської сільської ради. За результатами проведеної перевірки встановлено грубі порушення вимог законодавства в указаній сфері. Прокурор просив визнати неправомірною бездіяльність сільської ради щодо усунення порушень природоохоронного законодавства, а саме ст.ст.21, 27, 28, 31, 32, 33 Закону України "Про відходи", та зобов'язати її усунути виявлені порушення.
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги на підставах, що вказані в позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, проти задоволення позову не заперечував.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до акту перевірки від 16-18.05.2012р. та акту перевірки дотримання вимог прироохоронного законодавства, проведеної державною екологічною інспекцією в Херсонській області, виявлені порушення природоохоронного законодавства, а саме: на території сільської ради не організовано роздільне збирання корисних відходів в населених пунктах Правдинської сільської ради; тверді побутові відходи вивозяться на несанкціоноване стихійне сміттєзвалищ, що знаходиться на земельній ділянці за межами населеного пункту с.Правдине; правовстановлюючі документи на право володіння або користування земельною ділянкою відведеною під сміттєзвалище відсутні; відсутній спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів; відсутня організація збирання та видалення побутових відходів виключно на створений полігон для їх захоронення, а також організація роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; відсутній первинний облік відходів за встановленою формою 1-ВТ.
Правдинська сільська рада Білозерського району Херсонської області є органом місцевого самоврядування, до компетенції якого згідно ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належить вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства.
Відповідно до п.п.6 та п.п.15 п."а"ч.1 ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.
Згідно з п.п.2 п. "а" ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.
Пунктом 7 ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про відходи", органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції тощо. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
Статтями 21, 27, 28, 31, 32, 33 Закону України "Про відходи" на сільські ради покладені обов'язки щодо організації збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, організацію роздільного збирання корисних компонентів, затвердження місцевих та регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про відходи", зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Частиною 9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 1999 р. № 2034 передбачено, що паспортизація відходів ведеться підприємствами з метою їх вичерпної ідентифікації та визначення оптимальних шляхів поводження з ними. Паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 "Класифікатор відходів" та номенклатури відходів. Форми паспортів відходів та інструкції щодо їх ведення розробляються Мінприроди за участю інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади і затверджуються ним за погодженням з МОЗ.
Суд зазначає, що питання створення полігонів для захоронення відходів не вирішується протягом тривалого часу. Розпорядженням Білозерської районної державної адміністрації від 13.01.2012р. №890 надано дозвіл на розробку проекту відведення із землеустрою. Судом встановлено, що питання щодо оформлення правовстановлюючих документів на право володіння або користування земельною ділянкою під полігон твердих побутових відходів до теперішнього часу не вирішено.
Згідно п. 3 Наказу Мінприроди від 07.07.2008 N 342, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 вересня 2008 р. за N 824/15515 "Про затвердження типової форми первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" та Інструкції щодо її заповнення, первинний облік за типовою формою та Інструкцією, затвердженими цим наказом, здійснюється юридичними особами всіх форм власності, видів економічної діяльності та організаційно-правових форм господарювання, фізичними особами-підприємцями, у діяльності яких утворюються відходи та використовуються пакувальні матеріали й тара.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені прокуратурою порушення відповідачем вимог законодавства щодо поводження з відходами створюють екологічну небезпеку, негативний вплив на довкілля та здоров'я населення.
Враховуючи що вищевикладене підтверджується актом перевірки від 16-18.05.2012р., приписом №04-8/1066 від 24.05.2012р., протоколами про адміністративне правопорушення: від 16.05.2012р. № 0667; від 17.05.2012 №0671, а також, те що в судовому засіданні відповідачем визнано позов, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов в.о. прокурора Білозерського району Херсонської області задовольнити.
Зобов'язати Правдинську сільську раду Білозерського району Херсонської області розробити проект будівництва полігону побутових відходів.
Зобов'язати Правдинську сільську раду Білозерського району Херсонської області отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів.
Зобов'язати Правдинську сільську раду Білозерського району Херсонської області організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства, полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів.
Зобов'язати Правдинську сільську раду Білозерського району Херсонської області отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів на 2014р.
Зобов'язати Правдинську сільську раду Білозерського району Херсонської області впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 листопада 2014 р.
Суддя Циганій С.І.
кат. 7.1