Дата документу 30.09.2014
Справа № 320/5645/14-а
Провадження № 2а/320/192/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді: Іваненко О.В.,
при секретарі: Бєгушевій Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплати пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області про визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області щодо відмови врахувати при перерахунку пенсії державного службовця сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та відряджень , які йому виплачувалися протягом роботи на державній службі.
В обґрунтування своїх вимог, позивач посилається на те, що з 31.03.2014 р. йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування в Україні». Він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області. Позивач зазначає, що він звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області з заявою про перерахунок розміру його пенсії, з врахуванням виплат зазначених у графі «Інші виплати», відповідно до довідки від 31.03.2014р. № 01-16/83 «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.04.2012р. по 31.03.2014р, за формою затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1. У зазначеній довідці вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В квітні 2014 року він надав письмову заяву до УПФУ в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, у якій просив роз'яснити йому результати перерахунку його пенсії з урахуванням усіх зазначених у довідці виплат.
У наданій відповідачем відповіді від 16.04.2014р. №58/Б-7,Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області зазначило, що пенсія позивачу розрахована та призначена згідно вимог законодавства України і не має підстав для її перерахування.
Свою відмову УПФУ в м. Мелітополі і Мелітопольському районі Запорізької області мотивує тим, що зміни до чинного законодавства, зокрема ЗУ «Про державну службу» та Постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» зміни не вносилися і відповідно при призначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Позивач вважає, що дії Управління ПФУ в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області суперечать вимогам діючого законодавства та порушують його особисті права та інтереси, гарантовані основним Законом України - Конституцією України.
Тому позивач просить суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області щодо відмови провести перерахунок його пенсії з урахуванням сум виплачених йому матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та відряджень, відображених у довідці. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та відряджень з урахуванням відсотка розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення пенсії 80%.
У судове засідання позивач не з'явився, але надав заяву про розгляд справи у його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає в повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача - Карпова К.В.- не з'явилася, але надала заяву про розгляд справи у її відсутності. Проти задоволення позову заперечують в повному обсязі, з наступних підстав. В запереченні представник відповідача вказує, що Постановою ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за буд-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 за № 210/18948. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». При цьому, установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність та обґрунтованість видачі довідки. Згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань не входить до інших надбавок та не може враховуватися в суму заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. Тобто, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Представник зазначає, що ОСОБА_1 з квітня 2014 року встановлено пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу", тому перераховувати пенсію на цей час немає підстав. Тому представник відповідача вважає, що Управління Пенсійного Фонду України не вбачає в своїх діях протиправних, неправомірних дій, так як діяло винятково на підставі діючого законодавства, атому просить суд відмовити в задоволення позову.
Відповідно до ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачу з 31.03.2014 р. призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування в Україні».
31.03.2014 року фінансовим управлінням Мелітопольської районної ради була видана Довідка про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №01-16/82 та №01-16/83 «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.04.2012р. по 31.03.2014р, за формою затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1. У зазначеній довідці вказано, що на всі виплати, уключені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В зазначеній довідці заповнено колонку «Інші виплати» та надано розшифровку цих виплат (а.с.16,17).
15.04.2014 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (а.с.19).
16.04.2014 року УПФ України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області позивачу було надано відповідь №58/Б-7, згідно якої позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При розрахунку пенсії, як державному службовцю, заробітна плата розраховувалась згідно наданих довідок з окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (40%), надбавки за високі досягнення у праці, щомісячних премій та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат. Матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати державного службовця, не передбачені законодавством та при призначенні пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» не враховуються (а.с.20-21).
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. В преамбулі цього Закону зазначено, що цей Закон визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у правових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання.
Вищий Адміністративний Суд України в ухвалі від 21.11.2012 р. (к-39768/10) зазначив наступне:
«... Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 (надалі - Постанова № 5-1) затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що надається для призначення пенсії відповідно до Закону, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 р. за № 210/18948. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». В Постанові № 5-зазначено, що установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку пенсії) при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за обґрунтованість видачі довідки.
У відповідності до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року N 865 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики. Крім того, нова форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 від 14 лютого 2011 р. № 5-1», відповідає вимогам Закону України "Про державну службу".
Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року № 19-11, із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 р. за № 210/18948, передбачено нову форму довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та інші виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 (постанова набрала законної сили і її було залишено без змін згідно з Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року).
«В ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року по справі № 2а-4753/09 вказано: «... Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
..Доводи апелянта (Пенсійного фонду України) щодо не включення допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення до складу заробітної плати судом не приймається до уваги, оскільки норми Законів України «Про оплату праці» та «;Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати.
...Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 передбачені форми довідок про заробітну плату, на підставі яких провадиться призначення (перерахунок) пенсії, в яких не враховано складові заробітної плати, запроваджені нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, що не відповідає Закону України "Про державну службу" та постанові Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865».
Також в рішенні Верховного суду України від 20.02.2012 (справа 21-430а11), який розглядав справу по питанням, в тому числі і включення до складу заробітної плати сум одержаної працівником податкової служби сум матеріальної допомоги, зазначено, що «...отримані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.»
Крім того, Вищий Адміністративний суд України на виконання ухвали зазначеного вище рішення Верховного суду України від 20.02.2012 (справа 21-430а11), повторно розглянув справу і в ухвалі від 21 червня 2012 року (к-47009/09) повністю продублював наведений висновок Верховного Суду України, і вказав що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.
Також, в ухвалі Віщого Адміністративного суду України від 21 червня 2012 року (к-47009/09), зазначено що:
«За приписами частини другої, статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.»
Крім того, відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, затверджені форми довідок про заробітну плату, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Частиною 2 цієї Постанови визнано такою, що втратила чинність, Постанову Правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає необхідним визнати незаконними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок позивачу пенсії з урахуванням сум виплаченої йому матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця з 31.03.2014 року з урахуванням сум виплаченої йому матеріальної допомоги, індексації та відряджень, відображених у довідці від 31.03.2014р. №01-16/82 та №01-16/83, з урахуванням відсотка розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення пенсії (80%) відповідно до ЗУ «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, ст.ст. 2, 4, 5, 11, 17-19, 69-71, 99, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплати пенсії - задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області щодо відмови провести перерахунок
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (інн.НОМЕР_1) мешкає: АДРЕСА_1, пенсії з урахуванням сум виплачених йому матеріальної допомоги, індексації та відряджень, відображених у довідці фінансового управлінні Мелітопольської районної ради від 31.03.2014р. № 01-16/83.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (інн.НОМЕР_1) мешкає: АДРЕСА_1, пенсії державного службовця з 31.03.2014 р., з урахуванням сум виплачених йому матеріальної допомоги, індексації та відряджень, відображених у довідці фінансового управлінні Мелітопольської районної ради від 31.03.2014р. № 01-16/83, з урахуванням відсотка розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення пенсії (80%) відповідно до ЗУ «Про державну службу в органах місцевого самоврядування».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (інн.НОМЕР_1) мешкає: АДРЕСА_1, недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області (код ЄДРПОУ 37927773), яке розташоване: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Крупської 2, на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (інн.НОМЕР_1) мешкає: АДРЕСА_1, судовий збір у сумі 73,08гривні.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Мелітопольського
міськрайонного суду О. В. Іваненко