Справа № 349/1393/14-а
Провадження № 2-а/349/53/14
П О С Т А Н О В А
іменем України
29 жовтня 2014 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області в складі: головуючого судді Поглод О.В., з участю секретаря Боянівської Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рогатині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
в с т а н о в и в:
25 липня 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про визнання незаконною відмову відповідача в перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з дати її призначення в розмірі 86 відсотків за період з 01 серпня 2009 року по 31 серпня 201 1 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 9441,16 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 1029,00 грн. та індексації заробітної плати в сумі 7674,99 грн. Також просить зобов'язати відповідача в подальшому здійснювати нарахування пенсії з врахуванням виплат допомоги для оздоровлення та грошової винагороди.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Надала всі необхідні документи, в тому числі довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Однак, відповідачем при перерахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби, індексація заробітної плати, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця, з них фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просила зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в суму заробітку, з якого обчислювалась пенсія.
Позивач в судове засідання не прибула, на адресу суду направила письмову заяву про розгляд справи в її відсутності, в заяві зазначила, що позовні вимоги підтримує, просить справу слухати в її відсутності.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, на адресу суду направив письмову заяву про розгляд справи в його відсутності, в заяві зазначив, що позову не визнає, просить справу слухати в його відсутності, окрім того подав суду письмові заперечення, в яких зазначено, що дійсно при призначенні пенсії позивачу, як державному службовцю, не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Дані суми не враховані, оскільки згідно ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати є додатковим благом і не входить в структуру заробітної плати. Просив в задоволенні позову відмовити .
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
ОСОБА_1 з 31 серпня 2011 року було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач до виходу на пенсію працювала державним службовцем, що підтверджується записами в трудовій книжці.
05 вересня 2014 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2009 року по 31 серпня 2011 року.
Листом № 178/П-08 від 12 вересня 2014 року УПФ України в Рогатинському районі ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" оскільки індексація та матеріальна допомога не є надбавками та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з наступного.
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95 законодавцем встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 даного Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, відповідно до положень наказу Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року за № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" фонд оплати праці складається з: фондів основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних компенсаційних виплат. (п. 1.3. Інструкції). При цьому, до складу додаткової заробітної плати Держкомстат України відносить, в тому числі: суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати (доходу) працівників (службовців) - (п.2.2.7. Інструкції), а до складу фонду інших заохочувальних та компенсаційних виплат - матеріальну допомогу, яка надається всім або більшості працівників (в тому числі - на оздоровлення) - (п.2.3.3. Інструкції).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідок управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області № 3491/02 та № 3490/02 від 539 від 05 вересня 2014 року вбачається, що позивач отримувала за період з 01 серпня 2009 року по 31 серпня 2011 року матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 10470,16 грн., індексацію заробітної плати за період з 01 серпня 2009 року по 31 серпня 2011 року в сумі 7674,99 грн. На всі виплати, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено до розрахунку пенсії позивача.
Позивач в своєму позові просить зобов'язати відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії , як державному службовцю з включенням відповідних сум на загальну суму 18145, 15 грн., однак суд вважає, що вирішуючи позовну вимогу в цій частині судом фактично буде підмінено функцію управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області.
Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
А згідно вимог статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум нарахованої індексації .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з 31 серпня 2011 року та виплатити недоплачену пенсію.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно зробленого перерахунку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий: Поглод О.В.