Справа № 2-а-2/11
Провадження № 6-а/316/39/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" листопада 2014 р. Енергодарський міський суд
Запорізької області
в складі головуючого судді: Бульби О.М.,
суддів: Ткаченко І.М., Курач І.В.,
при секретарі: Демешко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Енергодар заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення Енергодарського міського суду по адміністративній справі №2-а-2/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради Запорізької області, про визнання незаконним та скасування рішення Енергодарської міської ради, визнання позивача звільненим з посади міського голови у зв'язку з закінченням повноважень та зобов'язання відповідача внести зміни до трудової книжки позивача, -
В С Т А Н О В И В:
05.01.2011 року Енергодарським міським судом Запорізької області за результатами розгляду адміністративної справи №2-а-2/2011 ухвалено постанову якою:
- визнано незаконним та скасовано рішення сорок першої (позачергової) сесії Енергодарської міської ради п'ятого скликання №17 від 26.05.2010 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1»;
- визнано ОСОБА_1 звільненим з посади міського голови м. Енергодар Запорізької області у зв'язку із закінченням повноважень відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- зобов'язано Енергодарську міську раду Запорізької області внести зміни до трудової книжки ОСОБА_1, сформулювавши запис №19: «звільнений у зв'язку із закінченням повноважень відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- стягнуто з Енергодарської міської ради Запорізької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 15.06.2010 року по 08.11.2010 року у сумі 72026 грн. 87 коп. за вирахуванням всіх обов'язкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства (т.1 а.с.226-229).
04.10.2012 року ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду (т.2 а.с.20-23) та 28.01.2014 року ухвалою Вищого адміністративного суду України (т.2 а.с.53-55) наведену постанову Енергодарського міського суду від 05.01.2011 року по справі №2-а-2/2011 залишено без змін.
02.10.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Енергодарського міського суду з заявою про зміну способу виконання судового рішення від 05.01.2011 року по справі №2-а-2/2011, в якій останній просив встановити спосіб та порядок виконання постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 05.01.2011 року у справі №2-а-2/2011 шляхом стягнення з Енергодарської міської ради ідентифікаційний код 20514818, на користь ОСОБА_1, паспорт: серія НОМЕР_2, виданий 05 квітня 2001р. Енергодарським МВ УМВС України в Запорізькій області, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер за ДРФО України) № НОМЕР_1, середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 15.06.2010 року по 08.11.2010 року у сумі 72026 грн. 87 коп. за вирахуванням всіх обов'язкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства за рахунок затверджених (виділених) відповідним рішенням Енергодарської міської ради Запорізької області у загальному фонді місцевого бюджету асигнувань на оплату праці органів місцевого самоврядування (код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 010116), головним розпорядником яких Енергодарською міською радою визначений виконавчий комітет Енергодарської міської ради, ідентифікаційний код 04526934.
В обґрунтування зазначеної вимоги ОСОБА_1 в заяві зазначив, що виконавчий лист, виданий Енергодарським міським судом у справі №2-а-2/2011 про стягнення на його користь з Енергодарської міської ради Запорізької області середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 15.05.2010 року по 08.11.2010 року у сумі 72026 грн. 87 коп. за вирахуванням всіх обов'язкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства, йому неодноразово повертався без виконання. При цьому позивач зазначає, що Енергодарська міська рада своїм рішенням, як власник коштів міського бюджету, визначила, що розпорядником коштів, пов'язаних з виділенням у загальному фонді місцевого бюджету асигнувань на оплату праці органів місцевого самоврядування є виконавчий комітет Енергодарської міської ради. В зв'язку з цим, на думку ОСОБА_1, необхідно встановити спосіб та порядок виконання постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 05.01.2011 року у справі №2-а-2/2011, яким в ході стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з Енергодарської міської ради фактично здійснити стягнення з Виконавчого комітету Енергодарської міської ради.
Дослідивши заяву, додані до неї матеріали, матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення, суд приходить до висновку, в задоволені заяви має бути відмовлено з наступних підстав.
Відповідно до ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Згідно ст.64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
У відповідності до ст.63 Бюджетного кодексу України місцевий бюджет відповідно до цього Кодексу містить надходження і витрати на виконання повноважень органів влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст.78 Бюджетного кодексу України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад або сільські голови (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів. Місцеві фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координують діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Таким чином, Енергодарська міська рада самостійно розпоряджається коштами міського бюджету, що свідчить про можливість виконання постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 05.01.2011 року у справі №2-а-2/2011 в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо, тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Тобто, під зміною способу і порядку виконання рішення суду розуміється прийняття судом нових заходів для реєстрації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту. При цьому, відстрочити або розстрочити, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може лише у виняткових випадках.
Право Енергодарської міської ради визначити розпорядником своїх коштів на певні цілі Виконавчий комітет даної ради та факт використання даного права не свідчить про неможливість ради самостійно виконати наведене рішення.
Крім того, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013р. №45).
У п.2 цього Порядку терміни вживаються в такому значенні:
безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;
боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства;
виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження»;
стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів.
Згідно приписів п.41. Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013р. №45) орган Казначейства здійснює безспірне списання коштів місцевих бюджетів для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування, яким за судовим рішенням є Енергодарська міська рада. Енергодарська міська рада на підставі положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» віднесена до органів місцевого самоврядування. Згідно цих приписів безспірне списання здійснюється з місцевих бюджетів, при цьому про таку підставу для відмови у писанні як відсутність рахунку в органу місцевого самоврядування, зазначене Положення не містить.
Отже, виконання постанови суду першої інстанції фактично можливе за певних умов, в тому числі шляхом добровільного виконання боржником рішення суду, так і внаслідок безспірного списання Управлінням Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області коштів місцевого бюджету.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що Виконавчий комітет Енергодарської міської ради не був стороною в адміністративній справі №2-а-2/2011, та зміна способу, шляхом покладення обов'язку відшкодування шкоди на іншу юридичну особу неприпустимо.
Однак, відповідно до ст. 263 КАС України, суд за власною ініціативою має право встановити спосіб виконання рішення.
Враховуючи, що рішення суду тривалий час не виконується, є всі підстави для його виконання, суд вважає за потрібне вимоги задовольнити частково та встановити порядок виконання рішення відповідно до п. 41 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013р. №45).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159-160, 165, 263 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Встановити порядок виконання рішення Енергодарського міського суду по адміністративній справі №2-а-2/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради Запорізької області, про визнання незаконним та скасування рішення Енергодарської міської ради, визнання позивача звільненим з посади міського голови у зв'язку з закінченням повноважень та зобов'язання відповідача внести зміни до трудової книжки позивача відповідно до п. 41 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013р. №45) шляхом безспірного списання коштів Управлінням Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області з місцевого бюджету м. Енергодар на користь ОСОБА_1, які знаходяться та відкриті в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя О. М. Бульба
судді І. В. Курач
І. М. Ткаченко