Постанова № 41251457, 15.10.2014, Вугледарський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
15.10.2014
Номер справи
223/484/14-а
Номер документу
41251457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 223/484/14-а

Провадження № 2-а/223/88/2014

Категорія 3

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2014 року м.Вугледар

Вугледарський міський суд Донецької області в складі: головуючого судді Жамбровського С . І., при секретарі Соколовій Л.М., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представників відповідача Вугледарської міської ради Гармаша С.М., Коваль В.О., Іваницького В.В., представників третьої особи ТОВ «Водотеплокоммунікації» Фоменко Г.Г. та Смолієнко Е.В., представника Комунального підприємства "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» Куранди Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Вугледарського міського суду Донецької області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вугледарської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Вугледарської міської ради від 31.12.2013/6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання»,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вугледарської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Вугледарської міської ради 31.12.2013 /6-46-3. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що на позачерговому засіданні Вугледарської міської ради було прийнято рішення 31.12.2013/6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання», згідно якого був визначений орендар цілісного майнового комплексу структурного підрозділу КП "Керуюча компанія з житлово - комунальних послуг Вугледарської міської ради" дільниці "Теплопостачання" ТОВ "Водотеплокомунікація", затверджений договір оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу КП "Керуюча компанія з житло - комунальних послуг Вугледарської міської ради" дільниці "Теплопостачання", визнано ТОВ "Водотеплокомунікація" правонаступником прав і обов'язків КП "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради" частково. Згідно договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу КП "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради" дільниці "Теплопосточання" визнано орендарем ТОВ "Водотеплокомунікація" строком на 30 років. Орендар ТОВ "Водотеплокомунікація" несе відповідальність за надання послуг виробництва, транспортування та постачання теплової енергії виключно на території міста Вугледар та на інших підпорядкованих йому територіях. У затвердженому договорі відсутні пункти про те, що мережі теплопостачання міста Вугледара в оренду беруться орендатором. Згідно договору, вони залишаються на балансі КП "Керуюча компанія з житло-комунальних послуг Вугледарської міської ради". Також ТОВ "Водотеплокомунікація" безкоштовно користується обладнанням об'єктів теплопостачання. В договорі оренди передбачено право ТОВ "Водотеплокомунікація" на власний розсуд залучати, усіма незабороненими законодавством способами, коштів від третіх осіб, за рахунок отримання кредитів, позик, випуску облігацій та інших паперів. Згідно викладеного, позивач ОСОБА_1 вважає, що рішення Вугледарської міської ради від 31.12.2013/6-46-3, яким було визначено орендатор прибуткового державного підприємства дільниці " Тепломережа" в оренду цілісного майнового комплексу структурного підрозділу КП "Керуюча компанія з житло-комунальних послуг Вугледарської міської ради" ТОВ"Водотеплокомунікація" і затверджений договір оренди, суперечить його інтересам та мешканців територіальної громади міста Вугледара. Вважає, що рішення Вугледарської міської ради 31.12.2013 /6-46-3 прийнято без урахування інтересів мешканців міста, що погіршують житлові умови мешканців міста Вугледара, в зв'язку з чим просить визнати незаконним і скасувати рішення Вугледарської міської ради 31.12.2013 /6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання».

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав і мотивів викладених у позовній заяві та просив суд задовольнити їх в повному обсязі, визнати незаконним і скасувати рішення Вугледарської міської ради від 31.12.2013 /6-46-3 про передачу в оренду цілісного майнового комплексу структурного підрозділу дільниці «Теплопостачання» КП "Керуюча компанія з житло-комунальних послуг Вугледарської міської ради» ТОВ "Водотеплокомунікація".

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити, пояснивши, що інтересом позивача, який потребує судового захисту, є його прагнення до дотримання діючого законодавства представницьким органом територіальної громади - Вугледарською міською радою при прийнятті рішень щодо розпорядження комунальним майном, яке є власністю територіальної громади, а отже і власністю позивача. Крім того, п. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню. Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Саме ці вимоги законодавства були порушені відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення. Отже, розпорядження комунальною власністю відбувається, перш за все, не в інтересах територіальної громади, на підставі та у спосіб, які не передбачені законом. Здійснення такої дії, як передача в оренду об'єктів централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення, які знаходяться у комунальній власності міста Вугледар, не може здійснюватися за чиїмось простим бажанням.

Прийняття рішення - після обговорення більшістю депутатів від загального складу, не доведено належними та допустимими доказами. Передачі в оренду цілісного майнового комплексу дільниці «Тепломережа» повинні передувати певні, визначені законом процедури і, насамперед, здійснення аналізу регуляторного впливу нормативно-правовового акту, яким буде регулюватися процедура передачі в оренду певних об'єктів. Рішенням від 02.12.2013/6-44-1, опубліковане на офіційному сайті 03 грудня 2013, було затверджено "Порядок передачі в оренду об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що знаходяться в комунальній власності міста Вугледар".

Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Крім того пленарне засідання міської ради 31.12.2013 року не було оголошено, що підтверджується роздруківкою з офіційного веб-сайту виконкому Вугледарської міської ради з розділу "Розпорядження міського голови", та розділу "Публічна інформація", в якому Порядок денний 46 позачергової сесії міської ради було опубліковано лише 08.01.2014 року, що є порушенням п. 9 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування", яким встановлено, що рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 року № 1160-IV зазначене рішення, як нормативно-правовий акт є регуляторним актом, оскільки його положення спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами та суб'єктами господарювання.

Однак, у судовому засіданні представник відповідача пояснив, що зазначений порядок при прийнятті оскаржуваного рішення не застосовувався, оскільки був скасований конкурс.

Незастосування зазначеного Порядку передачі в оренду об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності міста Вугледара не відповідає вимогам ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування", якою передбачено, що акти ради прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Разом з невиконанням Порядку регуляторний орган - міська рада не підготувала Аналіз регуляторного впливу цього порядку саме:

- визначити та проаналізувати проблему, яку пропонується розв'язати шляхом регулювання господарських відносин, а також оцінити важливість цієї проблеми;

- обґрунтувати, чому визначена проблема не може бути розв'язана за допомогою ринкових механізмів і потребує державного регулювання;

- обґрунтувати, чому визначена проблема не може бути розв'язана за допомогою діючих регуляторних актів, та розглянути можливість внесення змін до них;

- визначити очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта, у тому числі здійснити розрахунок очікуваних витрат та вигод суб'єктів господарювання, громадян та держави внаслідок дії регуляторного акта;

- визначити цілі державного регулювання;

- визначити та оцінити усі прийнятні альтернативні способи досягнення встановлених цілей, у тому числі ті з них, які не передбачають безпосереднього державного регулювання господарських відносин;

- аргументувати переваги обраного способу досягнення встановлених цілей;

- описати механізми і заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта;

- обґрунтувати можливість досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта;

- обґрунтовано довести, що досягнення запропонованим регуляторним актом встановлених цілей є можливим з найменшими витратами для суб'єктів господарювання, громадян та держави;

- обґрунтовано довести, що вигоди, які виникатимуть внаслідок дії запропонованого регуляторного акта, виправдовують відповідні витрати у випадку, якщо витрати та/або вигоди не можуть бути кількісно визначені;

- оцінити можливість впровадження та виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги;

- оцінити ризик впливу зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта;

- обґрунтувати запропонований строк чинності регуляторного акта;

- визначити показники результативності регуляторного акта;

- визначити заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття.

Відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності аналіз регуляторного впливу - документ, який містить обґрунтування необхідності державного регулювання шляхом прийняття регуляторного акта, аналіз впливу, який справлятиме регуляторний акт на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави, а також обґрунтування відповідності проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики.

Відповідно до ст. 36 цього Закону Регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:

відсутній аналіз регуляторного впливу;

проект регуляторного акта не був оприлюднений.

Отже, здійснення такої дії, як передача в оренду об'єктів централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення, які знаходяться у комунальній власності міста Вугледар, не може здійснюватися за чиїмось простим бажанням.

Передачі в оренду повинні передувати певні, визначені законом процедури і, насамперед, здійснення аналізу регуляторного впливу нормативно-правовового акту, яким буде регулюватися процедура передачі в оренду певних об'єктів.

Нездійснення аналізу регуляторного впливу зазначеного Порядку свідчить про порушення основних принципів державної регуляторної політики, визначених ст.4 Закону: доцільності, балансу інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави, прозорості та врахування громадської думки - відкритість для фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності, тощо.

Єдиною підставою прийняття як Порядку передачі в оренду, так і оскаржуваного рішення, відповідач визначає - "приведення господарських відносин у відповідність з законом".

При цьому, у своїх запереченнях до позову та неодноразово у судових засіданнях відповідач посилається на Постанову НКРЕ № 15.

Пункти 1 і 2 зазначеного Порядку визначають вимоги передачі в оренду об'єкта теплопостачання незалежно від того у якому порядку - конкурсному чи поза конкурсному - об'єкт теплопостачання передається в оренду.

Відповідно до п. 2 Порядку передачі в оренду об'єктів централізованого теплопостачання, затвердженого Вугледарською міською радою, визначені вимоги до організаційно-технічної підготовки об'єкта до передачі в оренду. Зазначені вимоги не суперечать вимогам п.2 ст..6 Закону України "Про особовості передачі в оренду..."і включає, зокрема такий захід як визначення вартості об'єкта шляхом здійснення незалежної оцінки, при цьому видом вартості визначається ринкова вартість. Оцінка об'єкта, який передається в оренду чи концесію, здійснюється відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність

Відповідно до п.2.1.1. договору оренди, затвердженого оскаржуваним рішенням, склад і вартість цілісного майнового комплексу визначено відповідно до акту оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу Підприємства, складеного за станом на 31.12.2013 р., вартість якого становить 4 767 263,00 грн.(чотири мільйони сімсот шістдесят сім двісті шістдесят три грн..00 коп.

При прийнятті оскаржуваного рішення міською радою не було дотримано вимоги як закону, так і власного Порядку, оскільки відповідно до ч.2 ст.10 Закону України "Про оцінку майна...." якщо законодавством передбачена обов'язковість проведення незалежної оцінки майна, органи державної влади та органи місцевого самоврядування виступають замовниками проведення такої оцінки майна шляхом укладання договорів з суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання, визначеними на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством.

Вугледарська міська рада, всупереч закону, не виступила замовником проведення незалежної оцінки майна, що підтверджується відсутністю договору між міською радою та суб'єктом оціночної діяльності. Більш того, суб'єкт оціночної діяльності, який здійснював оцінку майна - цілісного майнового комплексу, який передається в оренду, не був визначений на конкурсних засадах.

Делегування повноваження замовити незалежну оцінку опосередковано зацікавленій особі - Керуючій компанії з ЖКП, структурний підрозділ якої підлягає передачі в оренду об'єкту теплопостачання не було передбачено ані рішенням ради від 20.09.2013 р., яким лише було доручено: "2.2.Коммунальному підприємству «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» (Фоменко) провести позачергову інвентаризацію та експертну оцінку цілісних майнових комплексів, вказаних в пункті 1 цього рішення.

Керуюча компанія та її керівник, який станом на 20.09.2013 року був і керівником ТОВ «Водотеплокомунікація» - Фоменко - сам себе уповноважив, без проведення конкурсу, по відбору суб'єкта оціночної діяльності замовити проведення незалежної оцінки об'єкта оренди.

Крім того, відповідно до ст.10 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні від 12.07.2001 № 2658-III оцінка майна проводиться на підставі договору між суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання та замовником оцінки.

Оскільки Вугледарська міська рада, в якості замовника не укладала договір, то відсутня законодавчо визначена підстава проведення оцінки майна - договір.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, то є обов'язковим рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна). Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому, критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності.

Враховуючи, що незалежна оцінка майна не була виконана у відповідності до норм діючого законодавства, затвердження Договору оренди є незаконним.

Підставою для визначення орендаря відповідач зазначив протокол засідання конкурсної комісії по проведенню конкурсу на право отримання в оренду цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання» №2 від 04.12.2013 року та ч.4 ст.8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ч.4 ст.7 Закону України «Про особливості передачі в оренду або концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення ".

Стаття 8 Закону №2269 передбачає порядок прийняття рішення трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу про оренду цілісного майнового комплексу, відповідно до якої встановлено наступне.

Рішення трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу про оренду цілісного майнового комплексу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів трудового колективу підприємства. Ініціативу щодо оренди структурного підрозділу повинна підтримати більш як половина складу трудового колективу цього підрозділу.

Після прийняття рішення про оренду цілісного майнового комплексу члени трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу засновують, відповідно до чинного законодавства, господарське товариство.

До реєстрації у встановленому порядку статуту господарського товариства кожен член трудового колективу підприємства або його структурного підрозділу, цілісний майновий комплекс якого передається в оренду, має право вступити у зазначене господарське товариство на підставі особистої заяви.

Створене членами трудового колективу господарське товариство, у статутному (складеному) капіталі якого частка внесків членів трудового колективу становитиме, відповідно до статуту товариства, більш як 50 відсотків, має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, де створене це товариство.

Заява господарського товариства про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди подається орендодавцю до проведення конкурсу на право оренди цього майна.

Відповідно до поданих відповідачем доказів - протоколу загальних зборів трудового колективу від 09.08.2013 року, на зазначених зборах розглядалися наступні питання:

про утворення господарського товариства, яке буде здійснювати господарську діяльність в сфері теплопостачання

про звернення до Вугледарської міської ради з заявкою про передачу в оренду цілісних майнових комплексів - дільниці Теплопостачання та дільниці Водопостачання та Водовідведення.

За наслідком розгляду цих питань були прийняті відповідні рішення, за які проголосувало 248 осіб від 250 осіб трудового колективу.

Крім того, відповідачем в якості доказу надана Заявка ТОВ "Водотеплокомунікація" від 02.12.2013 року, з якої вбачається, що ТОВ "Водотеплокомунікація" (створене членами трудового колективу Керуючої компанії) просить прийняти заявку на участь у конкурсі щодо передачі в оренду трудовому колективу ЦМК дільниці "Теплопостачання" (а.с.25).

З рішення відповідача від 20.09.2014 р. вбачається, що з ініціативою заявою від 14.08.2014 року про передачу об'єкта в оренду звернувся трудовий колектив Керуючої компанії, який відповідно до ст.5 Закону України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» не може бути суб'єктом ініціювання.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив і, крім того, з проекту рішення від 20.09.2014 року вбачається, що заяву від 14.08.2014 року з ініціативою щодо оренди звернулося ТОВ "Водотеплокомунікація".

З пояснень відповідача не зрозуміло, хто ініціював передачу в оренду дільниці Теплопостачання і чи є ініціатор особою, яка може відповідно до ст. 5 бути ініціатором передачі в оренду.

Аналізуючи зміст Протоколу зборів трудового колективу від 09.08.2013 року та заявку ТОВ "Водотеплокомунікація" від 02.12.2013 року, можливо зробити висновок про те, що Протоколом підтверджується лише ініціатива щодо оренди майна, носієм якої був трудовий колектив Керуючої компанії, що вбачається з рішення Вугледарської міської ради від 20.09.2013 року. Зазначеним рішенням ради ініціатива щодо оренди була задоволена і міська рада надала згоду на передачу комунального майна - об'єктів теплопостачання в оренду.

Протоколом загальних зборів трудового колективу від 09.08.2013 р. може бути підтверджено прийняття рішення трудовим колективом підприємства, однак доказу підтримки ініціативи щодо оренди структурного підрозділу відсутній, оскільки ініціатива має бути підтримана більш як половиною складу трудового колективу цього підрозділу відповідно до ст.8 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", якою регулюється Порядок прийняття рішень трудовим колективом підприємства та його структурного підрозділу.

Чи існує, взагалі, трудовий колектив структурного підрозділу дільниці «Теплопостачання» і яка його кількість. Скільки голосів було надано на підтримку рішення щодо оренди саме трудовим колективом структурного підрозділу. Жодного доказу - наказу про утворення цього структурного підрозділу, його складу та кількості відповідач суду не надав. З доказів, які містяться в матеріалах справи - копій трудових книжок, вбачається наступне:

- ОСОБА_12 займає посаду головного бухгалтера Керуючої компанії

- ОСОБА_13, ОСОБА_11 , ОСОБА_14, ОСОБА_15 , ОСОБА_42, ОСОБА_16 , ОСОБА_17, ОСОБА_18 , ОСОБА_19, ОСОБА_20 з 01.07.2012 р. були переведені до Керуючої компанії взагалі без зазначення посади

- ОСОБА_21 прийнята 23.10.2012 р. до виробнично-технічного відділу Керуючої компанії

- ОСОБА_22 - з 15.10.2012 р. - начальник дільниці теплопостачання

- ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27 станом на 09.08.2013 р. сторож Керуючої компанії

- ОСОБА_28, ОСОБА_29- слюсар Керуючої компанії

- ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35 станом на 09.08.2013 р. були звільнені та мали статус безробітних

Станом на 09.08.2013 р. трудового колективу структурного підрозділу - дільниці Теплопостачання просто не існувало.

Більш того, як вбачається з Протоколу огляду місця події від 20.09.2013 року, складеного слідчим СВ Вугледарського МВ ГУМВС України в Донецькій області, приміщення актового залу має розмір 5м х 9м. та облаштоване 36 посадковими місцями та трьома лавками.

Аналізуючи зміст Протоколу можливо зробити висновок про те, що зазначене приміщення фізично не могло містити 250 членів трудового колективу та запрошених.

Враховуючи зазначене та керуючись ст. 143 КАС України, зазначає, що Протокол загальних зборів трудового колективу від 09.08.2013 р. викликає сумнів у його достовірності і підлягає виключенню його з числа доказів, і вирішувати справу необхідно на підставі інших доказів.

Дійсний господарський договір обов'язково повинен мати згоду сторін з усіх істотних умов договору, тобто можна стверджувати, що згода сторін з усіх істотних умов договору фактично і є однією із умов дійсності договору Договір, який не містить істотних умов, де факто є марним, договір «ні про що», він ніколи не створить тих наслідків, на які він спрямований, і саме тому закон не визнає існування таких договорів. Якщо спробувати розглянути «неукладені» договори за ступенем недійсності, то їх можна і треба відносити до договорів, які мають абсолютну недійсність (недійсність, яка виникає водночас з виникненням самого такого договору, тобто угоди) - нікчемність.

Отже, передача в оренду в даному випадку неможлива без прийняття відповідного рішення міської ради.

І таке рішення було прийнято 31.12.2013/6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання», яким було вирішено:

Відповідно до п. 2 оскаржуваного рішення вирішено: " Затвердити договір оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальним послугам Вугледарської міської ради» ділянки «Теплопостачання» ".

Предметом зазначеного договору відповідно до п. 2.1.1 є наступне : Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання», (надалі - Підприємство), що знаходиться за адресою: Україна, Донецька область, місто Вугледар, вул. 13 Десантників, 13, склад і вартість якого визначено відповідно до акту оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу Підприємства, складеного за станом на 31.12.2013 рік, вартість якого становить 4767263,00 грн.(чотири мільйони сімсот шістдесят сім тисяч двісті шістдесят три грнивні 00 коппійок), для здійснення Орендарем діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії.

Таким чином, передача в оренду відбулася шляхом затвердження Договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання» від 31.12.2013 р.

Затверджений міською радою договір оренди від 31.12.2013 р., предметом якого є передача в оренду дільниці "Теплопостачання", є неукладеним, оскільки сторони не домовились про усі істотні умови договору.

Крім того, пунктом 4.7. Порядку від 02.12.2013 р. передбачено, що Договір оренди земельної ділянки, що надається орендареві, полягає або одночасно з договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання, що перебуває у комунальній власності, або до укладення такого договору, з умовою вступу в силу договору оренди земельної ділянки - від дати набрання чинності договору оренди. Враховуючи, що земельна ділянка надається в оренду у зв'язку з необхідністю здійснення відповідної діяльності орендарем, в договорі оренди земельної ділянки передбачаються умови про його дострокове припинення в разі дострокового припинення договору оренди об'єкта централізованого тепло -, водопостачання і водовідведення, що перебуває у комунальній власності.

Зазначена вимога Порядку передачі в оренду не виконана відповідачем, що свідчить про порушення відповідачем Порядку передачі об'єкта в оренду.

Не виконана також вимога п. 4.8. про те, що "В рішенні ради про затвердження остаточної редакції договору оренди одночасно зазначається про повноваження певної посадової особи (наприклад, міського голови) на підписання договору.

Договір не відповідав вимогам Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 № 2633-IV та Закону України "Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до ст. 22 ЗУ "Про теплопостачання " у разі якщо суб'єкту господарювання надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс (індивідуально визначене майно) з вироблення теплової енергії, такий суб'єкт стає правонаступником за борговими зобов'язаннями з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання, що виникли у суб'єкта господарювання, який раніше використовував зазначене майно (володів або користувався ним).

Договори про постачання та транспортування енергоносіїв укладаються з правонаступниками реорганізованої теплопостачальної та/або теплогенеруючої організації виключно за умови погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період.

Відповідно до листа НАК «Нафтогаз-України» (а.с.233 т.2) заборгованість Керуючої компанії перед НАК Нафтогазом складає 11, 2 млн. грн.

Ще 04.01.2014 р. ТОВ "Водотеплокомунікація" звернулось до НАК «Нафтогаз-України» з пропозицією укласти договір купівлі-продажу природного газу, а 26.02.2014 р. ТОВ "Водотеплокомунікація" отримала роз'яснення щодо неможливості укласти такий договір, оскільки не погоджено порядок погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період (НАК «Нафтогаз-України»не погоджується на укладання договору переведення боргу).

Відсутність договору на поставку газу пов'язана з умисним ухиленням від юридичного оформлення правонаступництва по боргових зобов'язаннях попереднього користувача виробничих потужностей. Споживання газу, яке здійснює ТОВ "Водотеплокомунікація» є без договірним, що вважається грубим порушенням норм чинного законодавства, зокрема Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу» від 08.07.2010 № 2467-VI" відповідно до якого споживач зобов'язаний:

1) укласти договір на постачання природного газу;

3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу;

7) складати і підписувати з представниками газопостачального, газотранспортного та газорозподільного підприємства акти приймання-передачі природного газу (крім населення);

Таким чином, ще з лютого 2014 р. новостворене ТОВ "Водотеплокомунікація" порушує вимоги законодавства, не визнаючи себе правонаступником прав та обов'язків структурного підрозділу, який ним орендується.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Частиною 1 ст.6 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з положеннями ст.3 КАС України адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Тобто, лише особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист порушених прав та інтересів.

Посилаючись у своєму позові на норми Конституції України, ряд статей Цивільного кодексу України позивачі залишають поза увагою положення статей 386, 393 ЦК України, якими передбачено, що саме власник майна має право на судовий захист у разі порушення його прав іншою особою.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказами в адміністративному судочинстві, відповідно до ст. 69 КАС України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, який заперечував проти адміністративного позову, не було виконано обов'язку щодо доведення правомірності прийнятого рішення, як і не надано жодних обґрунтованих доказів в обґрунтування його правомірності. На підставі вищевикладеного просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представники відповідача Вугледарської міської ради: перший заступник міського голови Іваницький В.В., головний спеціаліст відділу житлово-комунального господарства Вугледарської міської ради Коваль В.О., голова постійної комісії з питань депутатської діяльності та етики, законності, правопорядку , захисту прав громадян, роботі з громадськими організаціями та по здійсненню державної регуляторної політики Гармаш С.М. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1, не визнали, вважають їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, надали суду письмове заперечення, в якому зазначили, що згідно статті 143 Конституції України, територіальні громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку та контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Статтею 144 Конституції України проголошено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території

Відповідно до п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Пунктами 30 та 31 ст. 26 вищевказаного Закону закріплено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади; прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Пунктом 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

11 червня 2013 року комунальне підприємство «Керуюча компанія з житлово- комунальних послуг Вугледарської міської ради» отримало лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі Комісія) № 1733/02-09-06 від 28.05.2014 року щодо набрання чинності Постанови №15 від 04.02.2013 «Про затвердження Порядку встановлення вимог щодо провадження суб'єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, та обмежень щодо суміщення видів господарської діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення» відповідно до якої, у випадку виявлення в матеріалах звітності, за результатами проведених перевірок фактів субсидіювання ліцензіатом на суміжних ринках інших, крім ліцензованих, видів діяльності за рахунок господарської діяльності на суміжних ринках або збитковості проваджуваного ним іншого, крім ліцензованих, видів діяльності Комісія приймає рішення про встановлення обмеження щодо суміщення господарської діяльності на суміжних ринках із відповідним іншим, крім ліцензованих, видів діяльності.

Згідно листа Комісії термін подання відповідних матеріалів, для встановлення вимог на провадження інших видів діяльності було встановлено до 19.09.2014 року.

З метою недопущення порушень Постанови № 15 та у зв'язку з тим, що всі види діяльності КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» на момент прийняття рішення про передачу дільниці в оренду були збитковими, трудовим колективом підприємства 09.08.2013 року було прийнято рішення щодо створення Товариства з обмеженою відповідальністю, яке має на меті ведення господарської діяльності в сфері теплопостачання та звернення до Вугледарської міської ради з заявою про передачу в оренду цілісного майнового комплексу дільниці «Теплопостачання».

Новостворене товариство з обмеженою відповідальністю «Водотеплокомунікація» звернулося до Вугледарської міської ради з ініціативою щодо передачі цілісного майнового комплексу структурного підрозділу КП "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання».

Основною метою створення товариства з обмеженою відповідальністю, було, та на теперішній час залишається, забезпечення надання підприємствам, установам, організаціям, фізичним особам-підприємцям, населенню територіальної громади м. Вугледар послуг з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, що відповідає стандартам, нормам, нормативам, порядкам і правилам, встановленим чинним законодавством України, вжиття всіх можливих заходів щодо вдосконалення вказаних послуг, модернізація енергозберігаючого устаткування, підвищення коефіцієнту корисної дії майна, отриманого в оренду та поповнення бюджету міста.

В свою чергу, 12.08.2013 року КП «Керуюча компанія з ЖКП ВМР» направило до Вугледарської міської ради, як до засновника Підприємства, лист № 2213 в якому викладалися інформація про збитковість фінансової діяльності підприємства та вимоги Постанови №15 щодо заборони провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності.

За результатами розгляду ініціативи новоствореного ТОВ «Водотеплокомунікація» та враховуючи лист КП «Керуюча компанія з ЖКП ВМР» Вугледарською міською радою 20.09.2013 року було прийнято рішення № 6-41-4 «Про надання згоди на передачу цілісного майнового комплексу структурних підрозділів КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» ділянки «Теплопостачання» і ділянки «Водопостачання та водовідведення» в оренду».

Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності», орган уповноважений управляти комунальним майном, здійснює його організаційно-технічну підготовку до передачі в оренду чи концесію. Організаційно-технічна підготовка включає в себе: проведення інвентаризації основних засобів і товарно- матеріальних цінностей у складі такого об'єкта; впорядкування і відновлення технічної та будівельної документації щодо такого об'єкта; визначення вартості об'єкта шляхом здійснення незалежної оцінки, при цьому видом вартості визначається ринкова вартість. Оцінка об'єкта, який передається в оренду чи концесію, здійснюється відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність.

КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» було надано до Вугледарської міської ради Звіт про незалежну оцінку необоротних активів комунального підприємства виконаний Товариством з обмеженою відповідальністю «РОНА». Правомочність виконаних робіт підтверджується сертифікатом оціночної діяльності Фонду державного майна України № 14961/13 від 20.05.2010 року.

Рішенням Вугледарської міської ради 02.12.2013/6-44-1 було затверджено Порядок передачі в оренду об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що знаходяться у комунальній власності міста Вугледара.

Рішенням Вугледарської міської ради 02.12.2013/6-44-2 було оголошено конкурс на право отримання в оренду цілісного майнового комплексу структурного підрозділу КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання».

Виконуючи вимоги ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», ЗУ «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності», Порядку передачі в оренду об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що знаходяться у комунальній власності міста Вугледара, Товариство з обмеженою відповідальністю «Водотеплокомунікація» звернулося до Голови конкурсної комісії Вугледарської міської ради з передачі в оренду цілісного майнового комплексу із Заявкою на участь у конкурсі на право отримання в оренду цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з ЖКП ВМР» дільниці «Теплопостачання».

До заявки на учать у конкурсі було надано необхідний пакет документів, що включав: установчі документи ТОВ «Водотеплокомунікація» та копії 28 документів про освіту та трудових книжок працівників новоствореного підприємства для підтвердження їхнього кваліфікаційного рівня та необхідного досвіду роботи на займаній посаді.

Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України «Про особливості передачі-в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності», у разі подання заявки господарським товариством, утвореним членами трудового колективу підприємства (його структурним підрозділом), цілісний майновий комплекс якого пропонується до передачі в оренду, таке товариство має право отримати об'єкт в оренду без проведення конкурсу.

На підставі рішення Вугледарської міської ради № 31.12.2013/6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-коммунальних послуг Вугледарської міської ради» ділянки «Теплопостачання» між «Водотеплокомунікація» 31.12.2013 року укладено Договір оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання».

Враховуючи вимоги чинного законодавства України, укладений Договір було зареєстровано у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, реєстраційний номер 0/9 від 15 січня 2014р.

Згідно даного Договору Товариство з обмеженою відповідальністю «Водотеплокомунікація» є правонаступником прав та обов'язків комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради», пов'язаних з діяльністю цілісного майнового комплексу структурного підрозділу дільниці «Теплопостачання» в наступній частині:

права користування дозволами та ліцензіями комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» щодо виробництва, транспортування та постачання теплової енергії до отримання таких ліцензій та дозволів Орендарем.

права застосування діючих тарифів на послуги з теплопостачання для усіх споживачів міста Вугледар, встановлених для комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» до моменту затвердження Орендарем нових тарифів згідно діючого законодавства.

Згідно з Договором все орендоване майно є власністю територіальної громади м. Вугледара та перебуває на балансі комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради».

В зв'язку з прийняттям міською радою рішення про визначення орендаря ЦМК дільниці «Теплопостачання» 09.01.2014 року були внесені відповідні зміни до рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради «Про визначення учасників договірних відносин у сфері надання житлово-комунальних послуг для будинків комунальної власності територіальної громади міста» (рішення № 3) відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Водотеплокомунікація» визначено Виробником комунальної послуги з виробництва, транспортування та реалізації теплової енергії.

Всі прийняті рішення Вугледарської міської ради на виконання вимог пункту 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» оприлюднювалися на офіційному сайті Вугледарської міської ради не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Тобто, всі зацікавлені особи мали доступ до вище вказаної інформації.

17 січня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Водотеплокомунікація» отримало ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг серії АЕ № 199689 на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), серії АЕ № 199690 на право провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та серії АЕ № 287701 на право провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії.

Відповідно до листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 184 від 06.02.2014 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Водотеплокомунікація» включено до переліку суб'єктів природних монополій на ринку транспортування теплової енергії на території міста Вугледар Донецької області в межах території, де знаходяться належні йому теплові мережі, та є суб'єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність на суміжному ринку з виробництва та постачання теплової енергії на території міста Вугледар Донецької області.

Тарифи на послуги з теплопостачання які надаються населенню, бюджетним організаціям та іншим споживачам встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг шляхом видачі Постанов на введення або припинення дії тарифу для ТОВ «Водотеплокомунікація».

Тобто, тарифи на послуги з опалення повністю контролюються і коригуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

ТОВ «Водотеплокомунікація» не має права самовільно включати ніяких витрат до складу собівартості.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст. ст. 143, 144 Конституції України; ст. ст. 16, 26, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; Законом України «Про особливості передачу в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності»; ст. ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України представники відповідача просили суд в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Вугледарської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення Вугледарської міської ради відмовити.

Представники третьої особи ТОВ «Водотеплокомунікації» Фоменко Г.Г. та Смолієнко Е.В. в судовому засіданні пояснили, що тарифи на послуги з теплопостачання, які надаються населенню, бюджетним організаціям та іншим споживачам нашого міста були встановлені для ТОВ «Водотеплокомунікація» Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг шляхом видачі Постанов на введення або припинення дії тарифу. Тобто, тарифи на послуги з опалення повністю контролювались та коригувались Національною комісією.

ТОВ «Водотеплокомунікація» не має право самовільно включати ніяких витрат до складу собівартості. І як наслідок, сплата орендної плати підприємством на користь Вугледарської міської ради не входить і не може бути включена до складу тарифів на послуги з теплопостачання. 11 червня 2013 року комунальне підприємство «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» отримало лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 1733/02-09-06 від 28.05.2014 року щодо набрання чинності Постанови №15 від 04.02.2013 «Про затвердження Порядку встановлення вимог щодо провадження суб'єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, та обмежень щодо суміщення видів господарської діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення» відповідно до якої, у випадку виявлення в матеріалах звітності, за результатами проведених перевірок фактів субсидіювання ліцензіатом на суміжних ринках інших, крім ліцензованих, видів діяльності за рахунок господарської діяльності на суміжних ринках або збитковості проваджуваного ним іншого, крім ліцензованих, видів діяльності Комісія приймає рішення про встановлення обмеження щодо суміщення господарської діяльності на суміжних ринках із відповідним іншим, крім ліцензованих, видів діяльності.

Згідно листа Комісії термін подання відповідних матеріалів, для встановлення вимог на провадження інших видів діяльності було встановлено до 19.09.2014 року.

З метою недопущення порушень Постанови № 15 та у зв'язку з тим, що всі види діяльності КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» на момент прийняття рішення про передачу дільниці в оренду були збитковими трудовим колективом підприємства було прийнято рішення щодо створення Товариства з обмеженою відповідальністю.

Основною метою створення товариства з обмеженою відповідальністю було та на теперішній час залишається забезпечення надання підприємствам, установам, організаціям, фізичним особам-підприємцям, населенню територіальної громади м. Вугледар послуг з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, що відповідає стандартам, нормам, нормативам, порядкам і правилам, встановленим чинним законодавством України, вжиття всіх можливих заходів щодо вдосконалення вказаних послуг, модернізація енергозберігаючого устаткування, підвищення коефіцієнту корисної дії майна, отриманого в оренду та поповнення бюджету міста.

У свою чергу, 12.08.2013 року КП «Керуюча компанія з ЖКП ВМР» направило до Вугледарської міської ради, як до засновника Підприємства, лист № 2213, в якому викладалися інформація про збитковість фінансової діяльності підприємства та вимоги Постанови №15 Комісії щодо заборони провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності.

За результатами розгляду ініціативи новоствореного ТОВ «Водотеплокомунікація» та враховуючи лист КП «Керуюча компанія з ЖКП ВМР», Вугледарською міською радою 20.09.2013 року було прийнято рішення № 6-41-4 «Про прийняття пропозицій на передачу цілісних майнових комплексів структурних підрозділів комунального підприємства« Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» ділянки «Теплопостачання» і ділянки «Водопостачання та водовідведення » в оренду». ТОВ «Водотеплокомунікація» неодноразово зверталося до НАК «Нафтогаз - України» з наміром укладення договорів купівлі-продажу природного газу. Окрім цього, підприємство перераховувало на розрахунковий рахунок постачальника кошти за спожитий природний газ. Укласти договори НАК «Нафтогаз - України» відмовився і кошти були повернені на рахунки підприємства.

У зв'язку з цим ТОВ «Водотеплокомунікація» було вимушене звернутися до Господарського суду м. Києва з позовною заявою про визнання договорів купівлі-продажу природного газу укладеними. На даний момент це питання ще розглядається.

Тому, вважають, що підприємство зробило все можливе для укладення вищевказаних договорів і просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Представник Комунального підприємства " Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради » Куранда Т.С. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, вважала їх необґрунтованими, просила суд позовну заяву позивача залишити без задоволення. Конкретних доводів своєї позиції не навела.

Свідок ОСОБА_36 суду пояснив, що група із п'яти ОСББ, профспілки шахт та громадські організації звертались до Вугледарської міської ради про відміну рішення щодо передачі дільниці «Теплопостачання» в оренду. За весь період його роботи секретарем Вугледарської міської ради при вирішенні питання щодо оренди майна проводили громадські слухання, крім розгляду питання профільною комісією з чотирьох депутатів. В оренду передано майно територіальної громади і земельні ділянки. Оренда землі взагалі не оформлена. Встановлено плату 18 000 грн. тільки за оренду майнового комплексу. Кошти не надходять до бюджету.

Опитана судом, за клопотанням позивача, депутат Вугледарської міської ради (вона ж голова ОСББ «Весна») Ханіна Г.В. пояснила , що є депутатом Вугледарської міської ради, але на засіданні ради 31.12.2013 року присутня не була, в комісіях при обговоренні рішення про передачу в оренду дільниці «Теплопостачання» участі не приймала, з рішенням не знайома. За час роботи ТОВ "Водотеплокомунікація" якість послуг не змінилася. В квартирах їхнього будинку холодно, але пояснює це тим, що будинок останній в мережі.

Заслухавши пояснення сторін, третіх осіб та свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. донецька зареєстрований та постійно проживає в квартирі АДРЕСА_1 з 28 грудня 1984 року, має повну цивільну дієздатність, є членом громади міста Вугледар, а тому визнаний судом належним позивачем за вимогами викладеними в позовній заяві (т.1, а.с.6).

Відповідно до ст. 10 Закон України « Про місцеве самоврядування в Україні», міські ради є органами місцевого самоврядування що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування визначені Конституцією України, цим Законом та іншими Законами України.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади міста безпосередньо або через утворювані ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до п.4 ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

визнання правочину недійсним;

зміна правовідношення;

припинення правовідношення та іншими, а суд може захистити цивільне право, або інтерес іншими способами, що встановлено договором чи законом.

Відповідно до ст. 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Згідно з ст.173 ЦК України у випадках і в порядку, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, від імені держави, Автономної Республіки Крим, територіальних громад за спеціальними дорученнями можуть виступати фізичні та юридичні особи, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.178 ЦК України об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.

Згідно з ст.191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Права на земельну ділянку та інші об'єкти нерухомого майна, які входять до складу єдиного майнового комплексу підприємства, підлягають державній реєстрації в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Як передбачає глава 23 Цивільного кодексу України правом власності - є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном на власний розсуд, а також на вчинення щодо свого майна будь-яких дій, які не суперечать закону.

Відповідно до Статуту КП "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» власником та засновником даного підприємства є Вугледарська міська рада, майно підприємства є комунальною власністю, закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Засновник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо та через уповноважені ним органи. До компетенції засновника належить визначення основних напрямків діяльності підприємства, затвердження перспективних планів та звітів про їх виконання, статуту, відчуження майна, здача в оренду, інші питання, що не суперечать чинному законодавству.

КП «Вугледартепломережа Вугледарської міської ради» заснована 13.10.2006 року на підставі рішення Вугледарської міської ради 13.10.2006 /5-9-1 шляхом передачі у комунальну власність територіальної громади м. Вугледар , цілісного майнового комплексу «Вугледартепломережа» обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго» . Основна задача підприємства - теплопостачання житловому фонду міста , бюджетним та іншим організаціям.

Рішенням 23.04.-2012/6-21-08 Вугледарської міської ради КП «Вугледартепломережа Вугледарської міської ради» реорганізоване шляхом приєднання до Комунального підприємства "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» (а.с.64-76).

КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» 11 червня 2013 року отримала листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі-Комісія) про набрання чинності постанови комісії від 04.02.2013 року №15 «Про затвердження порядку встановлення вимог щодо провадження суб'єкта природних монополій господарської діяльності, яка належить до сфери природних монополій та обмежень, що до суміщення видів господарської діяльності суб'єктам природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення» (далі Постанова) , та пропонували на виконання п.4 Постанови привести свою господарську діяльність у відповідність з вимогами Постанови, а саме до 19.09.2013 року надати матеріали для встановлення Комісією вимог по провадженню інших видів діяльності у встановленому порядку та попереджено за невиконання про можливість накладання господарських санкцій і адміністративну відповідальність керівників (т.2 ,а.с.1).

Пунктом 4 Постанови КМ України від 04.02.2013 року №15 суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію протягом шести місяців з дня набрання чинності цієї Постанови були зобов'язанні привести свою дільницю у відповідність до вимог цієї Постанови (т.2,а.с.2).

На виконання вказаного листа та Постанови КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» надіслано відповідний пакет документів, на підставі яких Національна комісія що, здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг видала розпорядження від 04.10.2013 року №139 «Про встановлення вимог Комунальному підприємству "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» щодо провадження інших , крім ліцензованих, видів діяльності» яким вирішено: встановити Комунальному підприємству "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради" (код ЄДРПОУ 33491364, 85670, Донецька обл., м. Вугледар, вул. Десантників, 13) при провадженні ним інших, крім ліцензованих, видів діяльності, а саме:

надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; організування поховань і надання суміжних послуг;

благоустрій міста (комплекс соціально-економічних, організаційно-правових заходів з покращення мікроклімату, розчищення, озеленення території);

збирання безпечних відходів (збирання та вивіз твердих побутових відходів); видання газет, такі вимоги;

обов'язкове ведення бухгалтерського обліку інших, крім ліцензованих, видів діяльності окремо від обліку господарської діяльності, що належить до сфери природних монополій;

недопущення субсидіювання інших, крім ліцензованих, видів діяльності за рахунок господарської діяльності, що належить до сфери природних монополій;

необхідність надання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, інформації про результати виконання вимог при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності у вигляді квартальних та річних звітів у встановленому законодавством порядку;

недопущення при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності зловживання монопольним становищем;

провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності лише в разі беззбитковості кожного з них.

Тобто жодних заборон чи обмежень для роботи дільниці «Теплопостачання» не настало і навіть надано дозвіл на інші види діяльності в разі беззбитковості кожного з них.

З чого суд робить висновок, що лист №2213 від 12.08.2013 року за підписом директора Комунального підприємства "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» Фоменко В.О. про нібито можливу заборону проваджених інших, крім ліцензованих видів діяльності і на що в своїх письмових запереченнях посилається представник третьої особи ТОВ «Водотеплокомунікації» і необхідність відокремлення дільниці «Теплопостачання» є безпідставним і надуманим.

На підставі вказаного листа №2213 від 12.08.2013 року Вугледарська міська рада 20.09.2013 року прийняла рішення №6-40-4 «Про прийняття пропозицій на передачу цілісних майнових комплексів структурних підрозділів Комунального підприємства "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання» та дільниці «Водопостачання та водовідведення в оренду.

На підставі вказаного листа №2213 від 12.08.2013 року адресованому міському голові було прийняте рішення Вугледарської міської ради 20.09.2013/6-41-4 яким вирішено:

Прийняти пропозицію про передачу в оренду цілісного майнового комплексу структурних підрозділів комунальному підприємству «Керуюча компанія з житлово-комунальним послугам Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання» і дільниці «Водопостачання та водовідведення». Доручити відділу житлово-комунального господарства Вугледарської міської ради (Мілокостова) і юридичному відділу (Захарова) розробити Порядок передачі в оренду цілісних майнових комплексів, зазначених у пункті 1 цього рішення, відповідно до чинного законодавства України; Комунальному Підприємству «Керуюча компанія по житлово- комунальним послугам Вугледарської міської ради» (Фоменко) доручено провести позачергову інвентаризацію та експертну оцінку цілісних майнових комплексів, зазначених у пункті 1 цього рішення, контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань розвитку підприємництва та торгівлі, засобів зв'язку, управління комунальною власністю, регулювання земельних відносин (Леонова).

Після проведення організаційно-технічної підготовки об'єкта до передачі в оренду рішенням 02.12.2013/6-44-2 Вугледарської міської ради було оголошено конкурс та затверджені умови і необхідна документація, створена конкурсна комісія та затверджено реєстраційний внесок. Умови конкурсу опубліковані в газеті «Вугледарські новини» №2(5) від 13.12.2013 року та на сайті Вугледарської міської ради. (а.с.8-15,190).

Рішенням від 02.12.2013 року Вугледарською міською радою затверджено Порядок передачі в оренду об'єктів Водотеплопостачання та Водовідведення (а.с. 16-24).

В той же день 02.12.2013 року від ТОВ «Водотеплокомунікації» надійшла заява про участь у конкурсі з пакетом документів (а.с.25-151).

31.12.2013 року Вугледарська міська рада на позачерговій сесії прийняла рішення 6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» ділянці «Теплопостачання» та затверджено договір оренди (а.с.152-189).

Більшість доводів позивача та його представника про не проведення конкурсу не відповідає та подальше затвердженому порядку проведення конкурсу, не обговорення проекту рішення з громадою і відсутність публікації проекту рішення до його прийняття, оплата оцінки об'єкта оренди без конкурсу оцінювачів, занижена вартість об'єкта оренди та інші суд визнає як порушення діючого законодавства але не може визнати їх суттєвими що тягнуть за собою відміну рішення повністю, а деяку частину доводів не підтверджену доказами, а тому приходить до висновку про необхідність спірне рішення визнати частково незаконним та частково відмінити його.

Згідно з ст.5 ЗУ «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» від 21.10.2010 № 2624-VI передача такого об'єкта в оренду здійснюється за ініціативою фізичних чи юридичних осіб, які можуть бути орендарями або виконавчих органів відповідних рад чи місцевих органів виконавчої ради.

В даному випадку суд вважає, що була ініціатива як ТОВ «Водотеплокомунікації» так і виконавчого органу міської ради на підставі інформації директора комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради».

Згідно ст.6 вище вказаного Закону №2624-4 організаційно-технічну підготовку об'єкта для передачі в оренду проводить орган уповноважений управляти майном спільно з органам (підприємством), у господарському віданні, або оперативному управлінні якого перебуває такий об'єкт, а тому твердження, що оплата роботи оцінювача об'єкта оренди, який виконав незалежну оцінку не може бути підставою для відміни рішення, як і твердження про занижену вартість об'єкта, так як суду не надано висновок про дійсну його вартість, або певний розрахунок, а тому суд не може відмінити пункт 5 спірного рішення яким рішення 02.12.2013/6-44-2 «Про оголошення конкурсу на право отримання в оренду цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання» конкурсній комісії провести конкурс у відповідності з діючим законодавством України. Результати проведення конкурсу винести на затвердження міської ради визнано втративши силу як і не може відмінити пункт 5, яким встановлено контроль над виконанням цього рішення, як і п.1 вказаного рішення.

Пунктом 4 ст.7 ЗУ №2624-4 від 21.10.2010 року передбачено , що у разі подання заявки господарським товариством, утвореним членами трудового колективу підприємства (його структурним підрозділом), цілісний майновий комплекс якого пропонується до передачі в оренду, таке товариство має право отримати об'єкт в оренду без проведення конкурсу.

Пункт 3 спірного рішення 31.12.2013/6-46-3 є частково незаконним, так прийнятий за межами повноважень та компетенції Вугледарської міської ради, отримуючи майновий комплекс дільницю «Теплопостачання» в оренду ТОВ «Водотеплокоммунікації» одночасно стає правонаступником, що передбачає повністю, як прав, так і обов'язків, що є невід'ємною частиною. Визнаючи ТОВ «Водотеплокоммунікації» правонаступником прав та і обов'язків лише згідно Договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання» звільнило орендатора від виконання боргових обов'язків в тому числі і більше дванадцяти мільйонів грн. перед «НАК» «Нафтогаз -України» та іншими, перетворивши КП «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» на фактичного банкрута, чим грубо порушили вимогу ст.22 ЗУ «Про теплопостачання» №2633 від 02.06.2005 року із відповідними змінами і доповненнями якою передбачено: зміна форми власності або перехід права власності на відповідні об'єкти з виробництва, постачання та транспортування теплової енергії, яка здійснюється в порядку, передбаченому законами України, не повинна призводити до погіршення умов та якості теплопостачання споживачам. У разі якщо суб'єкту господарювання надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс (індивідуально визначене майно) з вироблення теплової енергії, такий суб'єкт стає правонаступником за борговими зобов'язаннями з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання, що виникли у суб'єкта господарювання, який раніше використовував зазначене майно (володів або користувався ним).Договори про постачання та транспортування енергоносіїв укладаються з правонаступниками реорганізованої теплопостачальної та/або теплогенеруючої організації виключно за умови погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період.

Оскільки конкурс з подачею заяв ТОВ «Водотеплокоммунікації» не проводиться і п.1 спірного рішення викладення якого починається зі слів «Визнати орендатором» є не коректним, так як законодавець передбачив два шляхи передачі комунального майна в оренду: шляхом прийняття рішення про передачу майна в оренду, або заключення договору оренди такого майна уповноваженою особою з послідуючим затвердженням рішенням відповідної ради.

Суд визнає, що п.1 спірного рішення, з урахуванням некоректного його викладання (написання), є першим шляхом передачі майна дільниці «Теплопостачання» в оренду, і не находить підстав для визнання його незаконним, а п.2 не що інше як передача майна в оренду шляхом затвердження укладеного договору, але зроблене це з порушенням діючого законодавства так, як з протоколу засідання №46 (позачергової сесії Вугледарської міської ради 6 скликання від 31.12.2013 року ) вбачається, що сесія проводилась з дев'ятої години 00 хвилин до дев'ятої години 45 хвилин, і на ній були присутні 17 депутатів із 30 обраних при цьому за рішення проголосували 16 депутатів із 17 присутніх один утримався. Вказівка, що до наявності договору в протоколі відсутня він до рішення не долучений (а.с.53-57). Сам же договір оренди, підписаний головою Ширінським А.М. і директором ТОВ «Водотеплокоммунікації» Фоменко В.О., був зареєстрований державним нотаріусом Бурш Л.І. за №1358 31.12.2013 року, починаючи з 14 години 24 хвилин по 15 годину 31 хвилину, що вбачається з витягів з державного реєстру речових прав (т.2 а.с.242-246) та говорить про відсутність зареєстрованого тобто заключного і набравшого чинності договору на момент його затвердження Вугледарською міською радою.

Суд вважає вказаний договір оренди дільниці «Теплопостачання» від 31.12.2013 року також незаконним, так як в ньому не прописані всі обов'язкові істотні умови договору оренд, які передбачені ст.10 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» зі змінами та і доповненнями) №2269-12 від 10.04.1992 року та ст.8 ЗУ «Про особливості передачі в оренду або концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності " №2624-6 від 21.10.2010 року . Крім того, пунктами 4.2,16 вказаного договору оренди площа землі, що використовується орендарем не визначена, а податок на землю залишено на відшкодування балансоутримувачу об'єкта оренди витрат по земельному податку, тобто КП«Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» зобов'язано зі своїх активів, яких не вистачає на своєчасну виплату заробітної плати працівникам та погашення боргів, сплачувати податок на землю під об'єктом переданим в оренду, а орендар невідоме коли їх повертає, тим більше, змушене буде сплачувати. При наявності інших порушень діючого законодавства суд позбавлений можливості визнати такий договір незаконним та відмінити його , так як така вимога не заявлялась, і суд не може вийти за межі позовних вимог.

Доводи позивача та його представника про те, що ТОВ «Водотеплокоммунікації» створено незаконно без проведення загальних зборів трудового колективу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання» , а було складено лише протокол цих зборів за участю 250 працюючих осіб, який не відповідає дійсності та є підставою для визнання спірного рішення незаконним, суд не може прийняти як доказ для визнання договору незаконним, так як хоч протокол і викликає у суду сумніви, але розслідування по кримінальному провадженню №12014050540000095 зареєстрованому 20.05.2014 року в ЕРДР за заявою ОСОБА_1 за ознаками ст.197 ч.1 КК України про неправомірні дії працівників Вугледарської міської ради по передачі дільниці «Теплопостачання» в оренду не закінчено. Як вбачається з відповіді на запит суду слідчого Вугледарського міського відділу УМВД України в Донецькій області Семенчук І.О. та Мар'їнського міжрайонного прокурора Войцеховського В.В. по справі опитано 15 осіб, приміщення не може вмістити всіх 250 чоловік, підозру нікому не пред'явлено факту фальсифікації протоколу проведення зборів колективу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» не встановлено.За таких обставин, суд, вважає факт фальсифікації протоколу зборів не доведеним до закінчення розслідування по справі. Твердження позивача та його представника про те, що передача дільниці «Теплопостачяння» в оренду ТОВ «Водотеплокомунікації» призведе до підвищення тарифів на послуги на теплову енергію не підтверджено документально чи шляхом проведення розрахунків. Крім того, відповідно до відповідей Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, на запит суду комісія здійснює ліцензування та встановлення економічно-обгрунтованих тарифів на рівні, що покриває економічно обґрунтовані витрати в собівартості цих тарифів. При цьому, у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих складових витрат з причин , які не залежать від виконавця - виробника, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахунків, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси може проводитися коригування. Постановою Комісії від 27.06.2014 року №795 ТОВ «Водотеплокомунікації» встановлено тариф на теплову енергію для потреб населення на рівні 297,23 грн. за 1Гкал. (без ПДВ) (т.2 а.с.234, т.3 а.с.).

Крім основних засад судочинства, передбачених ст.129 Конституції України при здійсненні правосуддя суд вважає за необхідно керуватися здоровим глуздом!

Як вбачається з листа «Нафтогаз - України» 04.01.2014 року ТОВ «Водотеплокомунікації» звернулося з листом №03 від 04.01.2014 року про укладання договору купівлі-продажу природного газу, борг КП "Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» на той час складав 11 202532,00 грн.

Згідно із ст. 22 Закону України «Про теплопостачання» у разі якщо суб'єкту господарювання надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс {індивідуально визначене майно) з вироблення теплової енергії, такий суб'єкт стає правонаступником за борговими зобов'язаннями з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання, що виникли у суб'єкта господарювання, який раніше використовував зазначене майно (володів або користувався ним). Ці положення були роз'ясненні Товариству листом Компанії від 26.02.2014 року №26-761/1.5-14. Відповідно до пункту 3 рішення міської ради м. Вугледар від 31.12.2013 №6-46-3 ТОВ «Водотеплокомунікація» визнано правонаступником прав та обов'язків КП «Керуюча кампанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради». Проте, Товариство визнає своє правонаступництво лише в частині права користуватися ліцензіями і дозволами КП «Керуюча кампанія з житлово- комунальних послуг Вугледарської міської ради», а також права застосовувати діючі тарифи на послуги з теплопостачання, встановлених для комунального підприємства, про що повідомляє в листі від 06.03.14 №364 (копія додається). При цьому, Товариство відмовляється визнати себе правонаступником попереднього підприємства в частині фінансових (боргових) зобов'язань і не погоджується на укладання договору переведення боргу. У зв'язку із вищенаведеним, ТОВ «Водотеплокомунікація» було відмовлено в укладанні договору купівлі-продажу природного газу до вирішення питання про переведення боргів та можливості їх погашення. Кошти, які ТОВ «Водотеплокомунікація» перераховувало на рахунки Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» за спожитий природний газ поверталися Компанією як безпідставно отримані.

ТОВ «Водотеплокомунікація» на цей час не мас підписаного договору на поставку газу через навмисне ухилення від юридичного оформлення правонаступництва боргових зобов'язань попередніх виробничих потужностей, а саме КП «Керуюча кампанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради». Споживання газу, яке здійснює ТОВ «Водотеплокомунікації»є без договірним, що вважається грубим порушенням норм чинного законодавства України, зокрема Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу».

Відмову НАК «Нафтогаз-України» заключити договір купівлі-продажу газу для виконання своїх обов'язків ТОВ «Водотеплокомунікації» оскаржувало до Київського господарського суду, але позовні вимоги про зобов'язання укладання договору не задоволені і це рішення залишене в силі апеляційною інстанцією, а без зміни договору оренди від 31.12.2013 року та прийняття боргу договір не може бути укладений і газ для опалення міста Вугледару-членів громади в тому числі і квартири позивача можливо отримати лише шляхом незаконного відбору - викрадання, що є кримінальним злочином.

Прийняття частково незаконного рішення 31.12.2013 року 6-46-3 Вугледарською міською радою призвело до грубого порушення прав позивача та мешканців територіальної громади м. Вугледар на отримання якісних послуг з теплопостачання і на початок опалювального сезону, коли виноситься рішення будівлі м. Вугледар повністю позбавлені теплової енергії з чим суд не може погодитися.

Відповідно до п.31 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення, віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Згідно ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені і в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти, права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавані і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Як зазначив Конституційний Суд України у мотивувальній частині свого рішення № 7- рп/2009 від 16.04.2009 року зі змісту частини другої ст.144 Конституції України (254к/96-ВР ) га частини десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції (254к/96-ВР) або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову .

Згідно статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок: доказів у їх сукупності.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст.143,144 Конституції України, ст.11 ч.4, ст.16 ч.1,ч.2, ст.169, ст.172, ст.173, ст.178 ч.1, ст.191 ч.1 ч.2 ч.4, ст.203 ч.1 ч.4, ст.327 ч.1 ч.2 ЦК України, ст.ст. 2,3,4,6,10,16,24,26,30,41,59,60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 року, ст.ст.5,6,7,8,9-11 ЗУ «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» №2624-VI від 21.10.2010 року зі змінами та доповненнями, ст.1 п.6, ст.ст. 1,2,5,6,7,8,10,17,19 ЗУ «Про оренду державного і комунального майна» №2269-12 від 10.04.1992 року зі змінами та доповненнями, п.4,5,6 ч.1 ст.7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV від 24.06.2004 року зі змінами та доповненнями, ст.22, 25 ЗУ «Про теплопостачання» №2633-4 від 02.06.2005 року, керуючись ст.ст.6,8,11,14,18,22,160,165,167,186,254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Вугледарської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Вугледарської міської ради від 31.12.2013/6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання», задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати пункт 2 рішення Вугледарської міської ради 31.12.2013/6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання».

Визнати незаконним та частково скасувати пункт 3 рішення Вугледарської міської ради 31.12.2013/6-46-3 «Про визначення орендаря цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання», вилучивши з нього обмеження прав і обов'язків ТОВ «Водотеплокомунікації» фразу - «відповідно договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу комунального підприємства «Керуюча компанія з житлово-комунальних послуг Вугледарської міської ради» дільниці «Теплопостачання».

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1- відмовити.

Стягнути з Вугледарської міської ради на користь держави судовий збір в сумі 73 грн. (сімдесят три гривні) 08 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку і подана в апеляційну інстанцію через Вугледарський міський суд Донецької області протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови, а в зв'язку з застосуванням судом ч.3 ст.160 КАС України протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Суддя Вугледарського

міського суду Донецької області С . І. Жамбровський