Ухвала суду № 41243712, 04.11.2014, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
04.11.2014
Номер справи
924/886/13
Номер документу
41243712
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

"04" листопада 2014 р.Справа № 924/886/13

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Танасюк О.Є., розглянувши матеріали скарги МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" на дії органу Державної виконавчої служби по справі

за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ

до Міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" м. Хмельницький

про стягнення 7 583 742,47 грн. заборгованості, з них: 6 511 410,37 грн. - основний борг, 789 041,04 - пеня, 68 513,70 - штраф 7%, 56 969,15 грн. - інфляційні, 157 808,21 грн. - 3% річних

Представники сторін:

від позивача: Безпалюк О.Л. представник по довіреності № 14-95 від 18.04.14р.

від відповідача: (скаржника) Стороженко Ю.В. - представник за довіреністю № 16/02 від 03.01.2014р.

від відділу ДВС: Кіт А.М. представник по довіреності № 07.6-01/485 від 17.02.14р.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 30.09.2013 р. у справі №924/886/13 частково задоволено позов НАК "Нафтогаз України" до МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" про стягнення заборгованості за поставлений природний газ та штрафних санкцій за несвоєчасну його оплату та присуджено стягнути з Міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 6511410,37 грн. (шість мільйонів п'ятсот одинадцять тисяч чотириста десять гривень 37 коп.) основного боргу, 394 520,52 грн. (триста дев'яносто чотири тисячі п'ятсот двадцять гривень 52 коп.) пені, 34256,85 грн. (тридцять чотири тисячі двісті п'ятдесят шість гривень 85 коп.) - 7% штрафу, 157 808,21 грн. (сто п'ятдесят сім тисяч вісімсот вісім гривень 21 коп.) 3% річних, 26 085,26 грн. (двадцять шість тисяч вісімдесят п'ять гривень 26 коп.) інфляційних втрат, 68 653, 51 грн.. (шістдесят вісім тисяч шістсот п'ятдесят три гривні 51 коп.) судового збору. Всього стягнуто суму 7 192 734,72 грн.

25.11.2013р. постановою Рівненського апеляційного господарського суду вищезазначене рішення господарського суду Хмельницької області від 30.09.2013 р. залишено без змін.

27.12.2013р. господарським судом Хмельницької області, відповідно до ст.116 ГПК України, видано наказ на примусове виконання рішення суду від 30.09.2013р.

24.09.2014 року на адресу господарського суду Хмельницької області від МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" надійшла скарга на дії органу Державної виконавчої служби, у якій просить скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області від 17.09.2014 р. про стягнення з міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" 719 273, 47 грн. виконавчого збору.

Вказує, що 18.03.2014 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою боржнику було встановлено семиденний строк для самостійного виконання рішення суду.

Зазначає, що платіжним дорученням №322 від 31.03.2014 р. боржник перерахував стягувачу 6470411,48 грн. на погашення основного боргу. Окрім того, ще в процесі розгляду справи судами України було перераховано стягувачу 40998,89 грн. Таким чином, стверджує, що боржник самостійно погасив суму основного боргу.

Скаржник вказує, що державний виконавець не здійснював заходів щодо примусового виконання рішення господарського суду Хмельницької області від 30.09.2013 р. у справі №924/886/13. Всі грошові кошти на його виконання були перераховані боржником стягувачу самостійно. Відповідно, у державного виконавця були відсутні підстави стягувати з МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" виконавчий збір.

17.09.2014 р. державним виконавцем винесено постанову про зупинення виконавчого провадження. При винесені постанови про стягнення виконавчого збору державний виконавець вийшов за межі повноважень, наданих йому ч. 4 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".

Окрім вищевикладеного, на думку скаржника, оскаржувана постанова є незаконною, оскільки при її винесенні державний виконавець невірно обраховував суму виконавчого збору. Звертає увагу, що станом на дату винесення постанови про стягнення виконавчого збору боржник погасив 6511419,37 грн. боргу, стягнутого за рішенням суду. Про дані обставини було повідомлено державного виконавця. Належною до стягнення залишилась сума 722323, 24 грн. Однак, державний виконавець обрахував суму виконавчого збору з усієї суми заборгованості, вказаної в наказі суду, а не з суми, що підлягає стягненню.

На підставі вищевказаного, скаржник просить скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області від 17.09.2014 р. про стягнення з міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" 719273,47 грн. виконавчого збору.

Представник скаржника в судовому засіданні підтримав подану скаргу на дії відділу ДВС.

Представник відділу ДВС в судовому засіданні та у письмовому запереченні №3999 від 24.10.2014р. просить відмовити в задоволені скарги. Вважає, що постанова про стягнення виконавчого збору від 17.09.2014р. винесена правомірно, оскільки боржником рішення суду в строк наданий на самостійне виконання виконано не було.

Заслухавши доводи і заперечення представників сторін, розглянувши скаргу, судом враховується наступне:

В ст. 124 Конституції України та ст.115 ГПК України визначено, що судові рішення, які набрали законної сили є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Згідно частини 2 статті 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 32 Закону України "Про виконавче провадження" заходами примусового виконання рішень є:

1) звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб;

2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника;

3) вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні;

4) інші заходи, передбачені рішенням.

Статтею 46 ЗУ "Про виконавче провадження" визначено, що у разі невиконання рішення у строк, установлений для добровільного його виконання, з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 % від фактично стягненої суми або вартості майна боржника, яке передане стягувачу за виконавчим документом.

Як вбачається з матеріалів справи, 18.03.2014 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою боржнику було встановлено строк для самостійного виконання рішення суду до 25.03.2014р.

Боржником було погашено основну суму боргу, що підтверджується платіжними дорученнями: №322 від 31.03.2014 р. на суму 6470411,48 грн. Також відповідачем сплачувалися грошові кошти до відкриття виконавчого провадження (платіжні доручення: №7223 від 23.05.2013р. на суму 16423,91 грн., №9415 від 01.11.2013р. на суму 24574,98 грн.).

17.09.2014р. відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про стягнення з міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" 719273,47 грн. виконавчого збору.

27.10.2014р. відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.

29.10.2014р. відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанови про арешт коштів боржника.

За змістом ст. ст. 44-45 Закону України "Про виконавче провадження" грошові суми, стягнені з боржника, зараховуються державним виконавцем на депозитний рахунок відповідного органу державної виконавчої служби. Стягувачам-юридичним особам стягнуті суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на вказані стягувачами належні їм рахунки.

На підставі ст. 43 Закону України "Про виконавче провадження " з грошової суми (в тому числі одержаної від реалізації майна боржника), яка стягнута державним виконавцем з боржника, в першу чергу повертається авансовий внесок сторін та інших осіб на проведення виконавчих дій, в другу чергу компенсуються витрати ДВС на здійснення виконавчих дій, не покриті авансовим внеском сторін та інших осіб, у третю чергу задовольняються вимоги стягувана та стягується виконавчий збір.

Тобто, як вбачається із змісту норм законодавства, у виконавчому провадженні при зверненні стягнення на грошові кошти боржника всі операції пов'язані з рухом грошових коштів від боржника до стягувача здійснюється через депозитний рахунок відповідного органу державної виконавчої служби.

В силу вимог ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір та витрати, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій не стягуються з боржника, в разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання і зобов'язує державного виконавця закінчити виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом.

Як встановлено судом, на момент винесення постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 17.09.2014р. сума основного боргу була погашена відповідачем самостійно до початку вчинення державним виконавцем дій, пов'язаних з примусовим виконанням рішення, що не заперечується відділом ДВС. Дії по примусовому виконанню рішення суду відділом ДВС починали вчинятися після винесення постанови про стягнення з боржника виконавчого збору, що підтверджується постановою про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 27.10.2014р. та постановами про арешт коштів боржника від 29.10.2014р.

Судом зважається на те, що сплив строку на добровільне виконання судового рішення сам по собі не може бути достатньою підставою для стягнення виконавчого збору, оскільки виконавчою службою не вчинено будь-яких дій, пов'язаних з виконанням рішення. (Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 04.07.2013р. по справі №2/5025/2168/11, постанові Вищого господарського суду від 17.04.2013р. по справі №7/29).

Також судом враховується, що відповідно до 46 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання рішення у строк, установлений для добровільного його виконання, з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 % від фактично стягненої суми або вартості майна боржника, яке передане стягувачу за виконавчим документом. Проте державним виконавцем при визначенні суми виконавчого збору не було враховано положення зазначеної статті Закону та не взято до уваги сплати, які проводилися боржником.

Судом приймається до уваги п.9.13 Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012р. "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", в якому зазначено, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

З огляду на зазначене, доводи скаржника визнаються правомірними, скаргу МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" на постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області від 17.09.2014р. про стягнення з міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" 719273,47 грн. виконавчого збору необхідно задовольнити, а постанову виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області від 17.09.2014р. про стягнення з міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" 719273,47 грн. виконавчого збору визнати недійсною.

Керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Скаргу міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" на постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області від 17.09.2014р. про стягнення з міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" 719273,47 грн. виконавчого збору по справі №924/886/13 задовольнити, доводи міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" визнати правомірними.

Визнати недійсною постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області від 17.09.2014р. про стягнення з міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" 719273,47 грн. виконавчого збору по справі №924/886/13.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 4 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу ( м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6);

3 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Пересипкіна, 5);

4.- Відділ примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Хмельницькій обл. (29000, м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/2).