ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.11.2014 р. Справа № 914/3108/14
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань Бобаку Т.О. розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" (надалі - ЛМКП "Львівводоканал"), м. Львів,
до відповідача Державного підприємства (надалі - ДП) «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (скорочена назва ДП НДІ «Система»), м. Львів,
про стягнення 17215,77 грн.
За участю представників:
від позивача - Коваль Р.П. - представник, Сорока Д.М. - представник.
від відповідача - Крамар І.І. - представник.
Суть спору: ЛМКП "Львівводоканал", м. Львів, звернулось до господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», скорочена назва ДП НДІ «Система», м. Львів, 17215,77 грн. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень. Позовні вимоги мотивовані, зокрема нормами п.п. 2.1.2., 2.2.1. Договору № 200972 від 27 квітня 2000 р., п.п. 3.1.4., 3.1.5., 3.2.4., 3.5.1., 3.6., 3.6.3., 4.2.2.4., 4.3.3., 4.4.1., 4.4.1.1., 4.5.2., 7.1.3.3., 7.2.9., 9.1., 9.2.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, а також нормами ст.ст. 509, 526, 610, 611 ЦК України.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що на підприємстві відсутній будь-який технологічний процес, що виключає перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах підприємства. Відповідач вважає результат вимірювань № 1681 показників якості стічних вод від 03.01.2014 р. недостовірним. Відбір проб здійснено позивачем з порушенням Національних стандартів України. Зокрема відбір стічних вод здійснено позивачем не з місця з турбулентною течією, а з мулу на дні контрольного колодязя. Позивачем не виконано вимог щодо консервації відібраної проби води шляхом додавання сірчаної кислоти або охолодження проби до 2-5 С 0 , що вплинуло на достовірність результату вимірювань. Для проведення вимірювань показників якості стічних вод позивачем надавалась проба № 1 , а не № 5754 відповідно до номера акта про відбір контрольної проби.
Позивач у запереченні на відзив вказує, що відносини між сторонами щодо скиду відповідачем стічних вод у каналізаційну мережу позивача регулюються укладеним між ними Договором № 200972. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається місцевими правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту. Цими правилами домовились керуватись і сторони, укладаючи Договір № 200972 (п. 1.1.). Зміст та форма Актів відбору проб передбачені вищезгаданими Місцевими правилами. Порядок відбору проб не порушено. Аналіз проби виконувала належним чином атестована Хімбаклабораторія. Повідомлення про порушення Правил, у разі виявлення перевищення норм допустимої концентрації, надіслано відповідачу вчасно, а саме: 08.01.2014 р.
У судових засіданнях оголошувались перерви.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню. Роблячи такий висновок, господарський суд виходив з наступного.
Між сторонами у справі 27 квітня 2000 р. укладено Договір № 200972 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі. Згідно з п.п. 1.1. Договору позивач (Львівводоканал) надає відповідачу послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а відповідач користується послугами: здійснює забір води з водопроводу та скид стічних вод у каналізацію і сплачує за надані послуги на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: "Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України", "Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення", „Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України", „Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста Львова" (надалі Правила місцеві).
Відповідно до п. 2.1 Державних правил, п.п. 3.1.4, 3.1.5, 3.2.3, 3.2.4 Місцевих правил, п.п. 2.1.2, 3.6 Договору водоканалу надано право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод свого абонента; здійснювати відбір проб для контролю за їх якістю, пред'являти абоненту рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, проводити обстеження систем водопостачання та водовідведення на предмет дотримання відповідачем умов Договору тощо. Згідно з п. 4.3.1 Місцевих правил уповноваженим органом Львівської міської ради затверджено перелік підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію. У відповідності до п.п. 4.4.1, 4.4.1.1 Місцевих правил відповідач внесений у Перелік підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію. Обов"язок відповідача погоджувати Проект ліміту передбачено Договором (п.2.2.1) та Місцевими правилами (п.п. 4.3.2., 4.3.3). На підставі Проекту ліміту до вилучення підприємства з вищезгаданого Переліку воно зобов"язано отримувати Дозвіл на скид стічних вод. Відповідачу 30.11.2012 р. затверджено позивачем Ліміт № 1900 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації. Позивачем 25.12.2013 р. проведено вибірковий контрольний аналіз стічних вод відповідача (акт про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного аналізів № 5754). Проби для проведення контрольного аналізу передано в хімбаклабораторію ЛМКП "Львівводоканал". Як вбачається з вищезгаданого акта, проби для контрольного аналізу передано й відповідачу, проте контрольний аналіз ним не проводився. З результату вимірювань № 1681 від 25.12.2013 р. вбачається, що відповідач скидав використану воду з перевищенням допустимих концентрацій забруднювальних речовин, встановлених Лімітом № 1900, зокрема з перевищенням концентрацій, встановлених для фосфатів, аміаку, БСК5 та завислих речовин. Вказане є порушенням вимог ст.ст. 10, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". За виявлені таким чином перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах ЛМКП "Львівводоканал" відповідно до п.п. 4.2.2.4., 8.4.3., 9.2.2. Місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Львова та п. 3.6 Договору нарахував відповідачу додаткову плату у розмірі 17215,77 грн. Розрахунок додаткової плати № 5296/36 від 10.01.2014 р. відповідає вимогам Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37 (надалі - Інструкція) та розділу 8 Місцевих правил. На достатність разового виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин вказують: п. 7.8. Державних правил, п. 3. 6 Інструкції та п.7.2.2. Місцевих правил.
Згідно з п. 4.2. Інструкції 20% плати за скид понаднормативних забруднень (2968,24 грн.) перераховуються до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища.
Заперечення відповідача проти позову не беруться судом до уваги з таких підстав. Постановою Кабміну від 25 березня 1999р. № 465 затверджено Правила охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами. Пунктом 20 цих Правил встановлено, що водокористувачі, які скидають промислові стічні води до каналізаційних мереж, повинні дотримуватися правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ. Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (надалі - Державні правила), затверджені наказом Держбуду № 37 від 19.02.2002р., відповідно до п. 1.2. поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів. На підставі Державних правил (п.п. 1.5, 7.4) та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (надалі - Інструкція) водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту у яких, зокрема визначається порядок та періодичність відбору контрольних проб. Відповідно до п. 2.4 Державних правил підприємства зобов'язані: виконувати в повному обсязі вимоги, у тому числі й місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі - Місцеві Правила), якими визначено порядок контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію (розділ 7), в тому числі й порядок відбору проб (п. 7.2). Відповідно до п. 7.2.2 Місцевих Правил, з метою контролю якості стічних вод Підприємств здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявлені таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати. Крім того, згідно з п. 1.1 Договору № 200972 сторони домовились керуватись Місцевими Правилами у правовідносинах, що виникатимуть між ними на підставі Договору, а відтак, й відповідним порядком контролю за скинутими стічними водами в каналізацію м. Львова. Зміст актів про відбір проб при скидах води в каналізацію, їх форма, що складаються на підставі п.п. 7.2.5, 7.2.6., 7.4.3 місцевих Правил, наведено в Додатку 10.12. місцевих Правил.
Відповідно до Листа №08-3778 Держекоінспекції від 08.08.12р. ДСТУ І8О 5667-3-2001 та ДСТУ І8О 5667-10-2005 не внормовують скиди в міську каналізацію, а стосуються контролю за стічними водами, які скидаються у відкриті водойми (річки, озера тощо). Таким чином, вищезгадані ДСТУ та КНД 211.1.0.009-94 не врегульовують порядку скиду стічних вод підприємствами у систему міської каналізації та контролю за цими скидами. Такий висновок суду відповідає висновкам Львівського апеляційного господарського суду, викладеним у постанові від 05 листопада 2013 р. у справі № 914/2386/13 та Вищого господарського суду України, викладеним у постанові від 10 червня 2014 р. у справі № 914/3774/13.
Що стосується решти заперечень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, то вони спростовуються листом позивача від 08.01.2014 р., яким відповідача повідомлено про виявлення перевищення норм допустимих якісних показників стічних вод. Відбір і аналіз проби виконували працівники належно атестованої Хімбаклабораторії позивача, що підтверджується Свідоцтвом про атестацію № 34, виданим 16 червня 2014 р. Відібрані 25.12.2013 р. проби були у той же день передані позивачем у Хімбаклаборатодію для проведення аналізу, що підтверджується наявною у матеріалах справи розпискою про прийняття проб стічних вод для проведення аналізу. Відповідачем не спростовано тверджень позивача про те, що відібрані згідно з актом № 5754 від 25.12.2013 р. проби були негайно поміщені у автохолодильник та охолоджені до необхідної температури і у цей же день передані до Хімбаклабораторії для проведення вимірювань. Наявність у позивача автохолодильника станом на 25.12.2013 р. підтверджується Видатковою накладною Рнк/LV-0002157 від 07.02.2013 р. та інвентаризаційним описом на 24.09.2014 р. У матеріалах справи відсутні та відповідачем суду не подані докази того, що відбір проб позивачем здійснювався з мулу на дні контрольного колодязя. У Результатах вимірювань № 1681 обгрунтовано зазначено, що вимірювання проводились відповідно до Акту про відбір вибіркової проби № 5754 від 25.12.2013 р., номер проби 1, оскільки відповідно до вищезгаданого акта позивачем відібрано та залишено для контрольного аналізу саме пробу № 1.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. У матеріалах справи відсутні та відповідачем на вимогу суду не подані докази, які б спростовували позовні вимоги або свідчили про погашення боргу. За таких обставин у суду відсутні підстави для відмови у позові.
На підставі ст. 49 ГПК України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
З огляду на викладене, керуючись ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, ст.ст. 22, 33, 34, 35, 36, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6, код ЄДРПОУ 04728690) на користь Львівського міського комунального підприємства „Львівводоканал" (м.Львів, вул. Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) - 14247,53 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 1827 грн. судового збору.
Стягнути з Державного підприємства «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6, код ЄДРПОУ 04728690) в доход міського бюджету Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ 23949066, код МФО 825014) нарахування у розмірі 2968,24 грн. за скид понаднормативних забруднень.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом ХІІ ГПК України.
Повне рішення складено 07.11.2014 р.
Суддя Бортник О.Ю.