Постанова № 41243386, 21.10.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2014
Номер справи
820/12142/14
Номер документу
41243386
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2014 р. Справа № 820/12142/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.

за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.

представника позивача Мар"їної І.О.

представника відповідача Чашей Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014р. по справі №820/12142/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Харківміськгаз», звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 0000104801 від 12.06.2014 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на необґрунтованість зазначеного рішення, а також невідповідність законодавству, просив скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000104801 від 12.06.2014 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу та просив суд її задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги, просив відмовити в її задоволенні.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення податкового органу прийнято правомірно, оскільки ПАТ "Харківміськгаз" не надано запитуваних податковим органом документів.

Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач займається реалізацією та наданням послуг з постачання газу населенню.

Податковий орган звернувся до ПАТ "Харківміськгаз" із листом від 13.05.2014 року №5037/10/28-09-48-01-09 про надання інформації, у якому просив позивача надати в електронному вигляді інформацію та документальне підтвердження щодо: нарахування доходів за постачання газу населенню за період з 01.01.2013 по 31.12.2013 року в розрізі місяців; в цілому по категорії споживачів «населенню» - загальної кількості абонентів, обсягів споживання газу, сум нарахованих доходів, дебіторської/кредиторської заборгованості на початок та на кінець місяця (в розрізі місяців); переліку нових абонентів, яким відкриті особові рахунки в 2012-2013 роках; в розрізі кожного такого абонента - номеру особового рахунку, П.І.Б., адреси, обсягів споживання газу, нарахування до сплати за використання газу, оплати за послуги газопостачання, дебіторської/кредиторської заборгованості на початок та кінець кожного місяця; переліку абонентів (населення) по яким дебіторська заборгованість виникла в 2012-2013 роках; в розрізі кожного такого абонента - номеру особового рахунку, П.І.Б., адреси, обсягів споживання газу, нарахування до сплати за використання газу, оплати за послуги газопостачання, дебіторської/кредиторської заборгованості на початок та кінець кожного місяця; баланси використання газу для категорії споживачів «населення» на кожне перше число місяця перевіряємого періоду; щомісячні планові (розрахункові) баланси надходження природного газу, виділеного для забезпечення його споживачів або на власні потреби, передбачені Наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.02.2004 року № 112, які було направлено підприємством до НАК «Нафтогаз України»; аналітичну інформацію щодо категорії споживачів «населення» в розрізі місяців, з відображенням кількості абонентів, обсягу спожитого газу.

Колегія суддів зауважує, що підставою для отримання зазначеної інформації, відповідно до листа податкового органу, є проведення планової документальної перевірки ПАТ "Харківміськгаз" (код ЄДРПОУ 03359552) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року.

Листом від 15.05.2014 року за № 02/1272 позивач надав відповідь податковому органу щодо зазначеного вище запиту, у якій зазначив, що відповідно до п.85.2 ПК України формат та порядок подання інформації в електронній формі повинні бути визначені центральним органом ДПСУ, а на теперішній час не існує нормативного документу щодо вказаного обов'язку великого платника податків, а тому зазначив, що витребування інформації є необгрунтованим.

28.05.2014 року відповідачем вдруге було направлено запит №5442/10/28-09-48-01-09 про надання інформації та документального підтвердження, у якому запитувалась та ж інформація, що й у запиті від 13.05.2014 року №5037/10/28-09-48-01-09.

На зазначений запит позивачем було надано відповідь разом із такими документами: акти розрахунку реалізації природного газу для населення за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року в розрізі місяців, головна книга за 2013 рік, аналітична інформація щодо формування доходів підприємства за 2013 рік, крім того позивачем була надана податковому органу інформація стосовно оплат населення в розрізі місяців 2013 року з деталізацією оплат по періодах, банківські документи, що підтверджують надходження оплат за природний газ від категорій споживачів, в тому числі і населення та оборотно-сальдові відомості за 2013 рік.

Також податковому органу було надано інформацію щодо загальної кількості абонентів - фізичних осіб, нарахованих доходів від реалізації природного газу абонентам на особових рахунках та дебіторської/кредиторської заборгованості абонентів-фізичних осіб на початок та кінець місяця.

Податковим органом було проведено планову документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року відповідно до затвердженого плану перевірки. В ході перевірки відповідачем було встановлено, що позивачем не було надано документи, що пов'язані з предметом перевірки.

За наслідками проведеної перевірки відповідачем було складено акт від 28.05.2014 року № 95/28-09-3-01-03/03359552 про не надання документів ПАТ «Харківміськгаз» (код ЄДРПОУ 03359552) за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року.

На підставі акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення від 12.06.2014 року № 000010480 в сумі 1020,00 грн.

Відповідно до пп. 20.1.6., пп. 20.1.8. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби для здійснення функцій, визначених податковим законодавством мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом. Під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Згідно з положеннями п.85.2 ст.85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Колегією суддів встановлено, що позивачем надані до перевірки такі документи:

- акти розрахунки реалізації природного газу населенню за період з 01.01.2013 року - 31.12.2013 року помісячно;

- інформацію щодо загальної кількості абонентів фізичних осіб;

- інформацію щодо дебіторської /кредиторської заборгованості та доходів від реалізації природного газу населенню за період 01.01.2013 - 31.12.2013 р.р.;

- головну книгу по рахунку 361-1 «Розрахунки за газ з населенням» за період з 01.01.2013 - 31.12.2013 року.

Колегія суддів зазначає, що надані документи містять вичерпну інформацію щодо обсягів і вартості природного газу, реалізованого населенню в розрізі категорій і місяців 2013 року, суми нарахованих доходів від реалізації газу населенню в розрізі місяців.

Крім того, на запит податкового органу до перевірки була надана інформація стосовно оплат населення в розрізі місяців 2013 року з деталізацією оплат по періодах; банківські документи, що підтверджують надходження оплат за природний газ від категорій споживачів, в тому числі і населення.; оборотно-сальдова відомість за 2013 рік.

Зазначені документи містять повну інформацію для проведення аналізу податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

Як вбачається з акту податкового органу від 28.05.2014 № 95/28-09-3-01-03/03359552 позивачем не було надано до перевірки документи стосовно нарахування доходів за постачання газу населенню за період з 01.01.2013 по 31.12.2013 в розмірі місяців; в цілому по категорії споживачів «населенню» - загальної кількості абонентів, обсягів споживання газу, сум нарахованих доходів, дебіторської /кредиторської заборгованості на початок та на кінець місяця; переліку нових абонентів, яким відкриті особові рахунки в 2012 - 2013 роках; в розрізі кожного такого абонента - номеру особового рахунку, П.І.Б., адреси, обсягів споживання газу, нарахування до сплати за використання газу, оплати за послуги газопостачання, дебіторської/кредиторської заборгованості на початок та кінець кожного місяця; переліку абонентів (населення) по яким дебіторська заборгованість виникла в 2012 - 2013 роках; в розрізі кожного такого абонента - номеру особового рахунку, П.І.Б., адреси, обсягів споживання газу, нарахування до сплати за використання газу, оплати за послуги газопостачання, дебіторської/кредиторської заборгованості на початок та кінець кожного місяця; реалізації газу категорії споживачів «населення»; методів визначення обсягів споживачів природного газу по населенню за відсутності газових лічильників розрахунок сум до сплати по таким абонентам суми дебіторської заборгованості по населенню, які споживають природний газ за відсутності газових лічильників.

Стосовно наявності або відсутності дебіторської заборгованості населення за спожитий природний газ перед постачальником колегія суддів зазначає, що її збільшення або зменшення ніякою мірою не впливає на декларування доходів такого постачальника, оскільки лише відображає рівень розрахунків за той природний газ, який вже відображено у складі доходів в момент його реалізації.

Щодо переліку абонентів, яким відкриті особові рахунки у 2012 - 2013 роках, по яких виникла дебіторська заборгованість у 2012 - 2013 роках, слід звернути увагу на те, що період, за який податковим органом витребовувалась інформація, не відповідає періоду перевірки, а також зазначена інформація не впливає на формування в податковому обліку доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, та податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

Щодо методів визначення обсягів споживання природного газу населенням за відсутності газових лічильників колегія суддів зазначає, що при розрахунку обсягів споживання для зазначеної категорії споживачів позивач керується постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 року №619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенню у разі відсутності газових лічильників".

Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені вищезазначеними вимогами.

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином із запитів податкового органу не вбачається, що перелік документів, які витребовувалися податковим органом, а також документи, які згідно з актом від 28.05.2014 № 95/28-09-3-01-03/03359552 не були надані позивачем, підпадають від визначення статті п.44.1 ст. 44 ПК України та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Колегія суддів зазначає, що "База обліку абонентів" не є первинним бухгалтерським документом та/або податковою звітністю в розумінні ПК України, а є лише автоматичним засобом обробки інформації, яка використовується для внутрішніх потреб підприємства.

Доводи податкового органу про те, що позивачем не було надано первинні документи, що підтверджували правомірність нарахування в податковому обліку доходів та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки позивач надав всі первинні документи, необхідні для проведення податковим органом перевірки.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, прийняте відповідачем, є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки ПАТ "Харківміськгаз" надано всі первинні документи, необхідні для проведення перевірки.

Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішенн є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року по справі №820/12142/14 підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову та скасування податкового повідомлення - рішення відповідача №0000104801 від 12.06.2014 року.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014р. по справі №820/12142/14 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 0000104801 від 12.06.2014 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Катунов В.В. Ральченко І.М. Повний текст постанови виготовлений 27.10.2014 р.