Ухвала суду № 41243036, 05.11.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2014
Номер справи
806/3094/14
Номер документу
41243036
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"05" листопада 2014 р. Справа № 806/3094/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю представника позивача Безуха О.В.,

представника третьої особи Косигіна С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" вересня 2014 р. у справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Сіволіна Михайла Юрійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Фермерське господарство "Агро Гоф" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання скасувати запис про право власності ,

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" в липні 2014 року звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Сіволіна Михайла Юрійовича про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Сіволіна Михайла Юрійовича від 11.10.2013, індексний номер 6664421 щодо державної реєстрації права власності Фермерського господарства "Агро Гоф" на єдиний майновий комплекс за адресою с/рада Верлоцька, Радомишльський район Житомирської області, який має реєстраційний номер об'єкта нерухомості 178710218250; зобов'язання Державну реєстраційну службу України скасувати запис про право власності №2837154.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року в позові Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Сіволіна Михайла Юрійовича, Державної реєстраційної служби України відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що свідоцтво про право власності від 21.12.2009 на комплекс будівель площею 2112,8 кв. м., що розташовані в м. Радомишль по вул. Центральній 19-А, видане виконкомом Радомишльської міської ради Житомирської області ФГ "Агро Гоф" визнано судом недійсним, а тому воно не могло бути підставою для реєстрації права власності. Крім того, здійснена повторна реєстрація наведеного свідоцтва про право власності. Вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача та представника третьої особи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з правомірності рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Сіволіна Михайла Юрійовича від 11.10.2013 та відсутності порушеного права позивача при звернення до суду із заявленим позовом.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Правове регулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, визначено в Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-VI (далі - Закон) та Постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень №868 від 17.10.2013 і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.06.2011 №703 (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних відносин).

Відповідно до норм ч.3,7 ст.3 та ч.1 ст.4 вказаного Закону, право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації, яка проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтею 15 Закону встановлений порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, а саме:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом (ч.1 ст.16 Закону).

Відповідно до п. 5 Порядку документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч.2, 4 ст.9 Закону та п.12 Порядку передбачено, що державний реєстратор при здійсненні своїх повноважень під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

- заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

- об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;

- із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

- подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

- заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

- заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

- заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

- під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;

- після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;

- заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

- заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;

- заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, несе заявник.

Електронні документи оформляються згідно з вимогами законодавства у сфері електронних документів, електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Встановлено, що 11.10.2013 державним реєстратором Сіволіним М.Ю., на підставі заяви про державну реєстрацію та документів, прийнято рішення про державну реєстрацію прав приватної власності на єдиний майновий комплекс будівель та споруд № 3, що розташований за адресою: Житомирська обл., Радомишльський р-н, с/рада Верлоцька за фермерським господарством "Агрогоф" (а.с.6) та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.7).

Як видно із витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.7) та витягів про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.47,48) підставою виникнення права власності на вказане майно є свідоцтво про право власності від 21.12.2009 року на комплекс будівель, що розташовані в м. Радомишль по вул. Центральній 19-А.

При розгляді документів, що були подані для державної реєстрації прав на нерухоме майно державний реєстратор не міг знати, що свідоцтво про право власності від 21.12.2009 на комплекс будівель площею 2112,8 кв.м, що розташовані в Житомирській області, м. Радомишль по вул. Центральній 19-а, виданий виконкомом Радомишльської міської ради Житомирської області ФГ "Агро Гоф" визнаний недійсним рішенням Радомишльського районного суду Житомирської області від 19.11.2010.

Даних про направлення такого рішення судом, позивачем не надано. Не встановлено факту направлення державному реєстратору судового рішення самим позивачем.

Отже, рішення від 11.10.2013 №6664421 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.

Що стосується скасування запису про право власності власності.

Процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) та скасування записів (далі - заява) Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури визначено Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерство юстиції України №3505/5 від 12.12.2011 (далі Порядок).

Пунктом 2.6 Порядку встановлено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.

Інших підстав для скасування записів про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно законодавством не передбачено.

Крім того, згідно із частиною другою статті 171 КАС право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.

Таке ж правило має застосовуватись і до правових актів індивідуальної дії.

Право на захист - самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього..."

Верховний суд у своєму рішенні від 15.07.2014 вказав, що "... відповідно до частини першої ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення.

Судами неодноразово розглядалось питання встановлення права власності на комплекс будівель, що розташовані в м. Радомишль по вул. Центральній 19-А і державна реєстрація прав на який оспорюється позивачем.

Відповідно до рішень апеляційного суду Житомирської області від 14.02.2011 та 23.02.2011, які набрали законної сили та є обов'язковими до виконання в силу ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України, Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Нива" було відмовлено у визнанні права власності на майновий комплекс в м. Радомишль по вул. Центральній 19-А (а.с.8, 42-44).

Отож, відсутність у позивача прав та обов'язків у зв'язку із прийняттям оскаржуваного рішення не породжує для останнього і права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" немає правового відношення та законних майнових інтересів до комплексу будівель в м. Радомишль по вул. Центральній 19-А, право власності на яке зареєстроване 11.10.2013 державним реєстратором Сіволіним М.Ю.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" вересня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "06" листопада 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" вул.Міськради,46/51,м.Радомишль,Житомирська область,12201

3- відповідачу/відповідачам: Державна реєстраційна служба України вул. Марини Раскової,15,м.Київ,01001

4- Державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Сіволін Михайло Юрійович АДРЕСА_1

5-третій особі: Фермерське господарство "Агро Гоф" вул. Русанівська 75А м. Радомишль, 12201 - ,