ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2014 року Справа № 876/9382/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
з участю секретаря Рак Х.І.,
представника відповідача Чорної Б.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року у справі за поданням Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит Сервіс» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,-
в с т а н о в и в:
Ковельська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області звернулася в суд із поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «Негабарит Сервіс».
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року в задоволенні подання відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Ковельська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову, оскільки ТзОВ «Негабарит Сервіс» був зобов'язане допустити посадових осіб контролюючого органу під час проведення ним перевірки. Оскільки посадовими особами товариства перевіряючи допущені не були, заступником начальника Ковельської ОДПІ Сулік С.В. прийнято рішення від 17.09.2014 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «Негабарит-Сервіс», як це передбачено ст.94 ПК України.
Представник Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлявся про час і місце слухання справи і оскільки його явка в суді не є обов'язковою, апеляційний розгляд справи проведено у його відсутності.
Представник ТзОВ «Негабарит Сервіс» в судовому засіданні апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області заперечила, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника ТзОВ «Негабарит Сервіс», перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Постановляючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу для проведення фактичної перевірки не може бути підставою для застосування адміністративного арешту майна такого платника податків, оскільки чинним законодавством не передбачено можливість застосування адміністративного арешту майна в разі відмови платника податків від проведення фактичної перевірки.
Проте колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими та такими, що підлягають скасуванню, з огляду на наступне.
Як вбачається з пп.16.1.13 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що на підставі наказу № 734 від 16.09.2014 року «Про проведення фактичної перевірки» ТзОВ «Негабарит-Сервіс» (а.с.6) та направлень на перевірку №000916, №000917 (а.с.7) від 16.09.2014 року головними державними ревізорами - інспекторами Ковельської ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області Стирко І.В. та Поляком Р.М. 17.09.2014 року було здійснено вихід за адресою торгового об'єкту «Станція технічного обслуговування» ТзОВ «Негабарит-Сервіс»: м.Ковель, вул.Володимирська,154а, для проведення фактичної перевірки з питань дотримання вимог ПК України, законів «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про оплату праці», «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», Кодексу Законів про працю України.
Перед початком фактичної перевірки посадовими особами Ковельської ОДПІ було здійснено контрольну розрахункову операцію, а саме: 17.09.2014 року о 11:12 год. працівниками контролюючого органу було придбано силіконову змазку для автомобіля на суму 50,00 грн. Продавцем розрахункова операція не була проведена через реєстратор розрахункових операцій, не було видано розрахунковий документ.
Після пред'явлення працівниками Ковельської ОДПІ за вказаною адресою торгового об'єкту «Станція технічного обслуговування» ТзОВ «Негабарит-Сервіс» наказу № 734 від 16.09.2014 року «Про проведення фактичної перевірки» ТзОВ «Негабарит-Сервіс» та направлень на перевірку № 000916 та № 000917 від 16.09.2014 особа, що представилась помічником директора ТзОВ «Негабарит Сервіс», відмовилась від ознайомлення з наказом та направленнями на перевірку, отримання даних документів та від допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки, про що складений акт не допуску до перевірки від 17.09.2014 року (а.с.8).
За зверненням від 17.09.2014 року начальника відділу контролю за проведенням розрахункових операцій управління податкового та митного аудиту ГУ Міндоходів у Волинській області Галазюка Р.О. (а.с.10) заступником начальника Ковельської ОДПІ Сулік С.В. прийнято рішення від 17.09.2014 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» (а.с.9).
Пунктом 94.10 статті 94 ПК України визначено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Згідно з пунктом 94.1 статті 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Пунктом 94.2 статті 94 ПК України визначені підстави для застосування адміністративного арешту майна, а саме: платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу; відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, торгові патенти, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством; відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні вірно зазначив, що перелік підстав, визначений статтею 94 ПК України для застосування адміністративного арешту майна, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, проте вирішуючи справу суд прийшов до помилкового висновку, що відмову платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу при накладенні адміністративного арешту може застосовуватися виключно при проведенні документальної перевірки.
Колегія суддів наголошує, що відмова платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення та відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу є окремими підставами для застосування адміністративного арешту майна.
Покликання представника ТзОВ «Негабарит Сервіс» про не пред'явлення посадовими особами податкового органу службових посвідчень колегія суддів відхиляє так як такі не підтверджуються жодними доказами.
За таких обставин апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду відповідно до п.п.1,3, 4 ч.1 ст.202 КАС України скасувати з постановленням нового судового рішення про задоволення подання Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області.
Керуючись ст.ст.195,198,202,205,207,254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області задовольнити повністю.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року у справі № 803/1871/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою подання Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість рішення заступника начальника Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 17 вересня 2014 року про застосування адміністративного арешту майна до Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит Сервіс» (код ЄДРПОУ 37707423, смт.Люблинець Ковельського району Волинської області, вул.Заводська,7а).
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді М.П.Кушнерик
О.І.Мікула
Повний текст постанови виготовлений 06 листопада 2014 року.