ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
28 жовтня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/2654/14-а
10:57
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Брезіної Т.М.;
секретаря судового засідання - Хміля С.Р.;
за участю:
представника позивача - Романіки О.В.;
представників відповідача - Мазепи М.Є., Фисюк Л.С.;
представника третьої особи - Пацарнюка О.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до Відділу освіти, молоді і спорту Заставнівської районної державної адміністрації, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного підприємства "Мега-Крокус" про виконання вимог ,-
ВСТАНОВИВ:
Позиція позивача.
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким зобов'язати відповідача виконати п. 2 та п. 7 вимоги позивача від 08.05.2014 р. №24-26-13/488, а саме: забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,00 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення п. 2 вимоги та забезпечити їх перерахування в дохід Заставнівського районного бюджету; забезпечити відшкодування незаконних виплат коштів в сумі 32572,65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення п. 7 вимоги, провести відповідні взаємозвірки по сумах коштів єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн. та забезпечити перерахування коштів в сумі 42042,64 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету та відобразити як відновлення касових видатків 2490,20 грн.
Позивач на обґрунтування позову зазначив, що працівниками Кіцманської МДФІ проведено ревізію фінансово-господарської діяльності бюджетних установ, що обслуговуються централізованою бухгалтерією відділу освіти, молоді і спорту Заставнівської РДА за період з 01.06.2012 р. по 28.02.2014 р. ревізією встановлені окремі порушення, що відображені в акті ревізії від 03.04.2014 р. №24-26-22/21.
Кіцманською МДФІ від 08.05.2014 р. №24-26-13-488 відділу освіти, молоді і спорту Заставнівської РДА ( надалі - Відділу освіти) були направлені вимоги про усунення фінансових порушень виявлених ревізією в строк до 01.06.2014 р. Однак, відділом освіти не забезпечено виконання зазначених вимог в повному обсязі при тому, що вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Як вказує позивач, ревізією відділу освіти з питань повноти та своєчасності розрахунків орендарів за надані їм комунальні послуги встановлено, що відповідно до документації з конкурсних торгів ПП «Мега-Крокус» на 2012 - 2013 роки, передбачалося проведення видатків у зв'язку з здійсненням діяльності щодо надання послуг з харчування, а саме: оплата комунальних послуг, електроенергії, газу - 13,5% від понесених витрат, що становить 80564,38 грн. та 420831,45 грн.
При цьому, ревізією встановлено, що відповідно до п.п.6.5.5 договорів від 16.10.2012 р. №176 та від 23.01.2013 р. №4 «Про організацію харчування», укладених відділом освіти з ПП «Мега - Крокус», останній оплачував рахунки, які пред'являв відділ освіти на відшкодування електроенергії, води, газу необхідних для технологічного процесу приготування їжі. Рахунки на відшкодування вартості теплопостачання відділом освіти ПП «Мега - Крокус» в ревізійному періоді не виставлялись та відшкодування відділу освіти цих послуг орендарем ПП «Мега-Крокус» не проводилось.
Ревізією відділу освіти, підтверджено факти безоплатного користування ПП «Мега-Крокус» послугами з теплопостачання по 23-х навчальних закладах. Проведеним в ході ревізії перерахунком вартості спожитого ПП «Мега-Крокус» газо - теплопостачання встановлено, що протягом періоду з 01.10.2012 р. по 28.02.2014 р. відділом освіти проведено оплату за спожиті ПП «Мега-Крокус» послуги з газопостачання та теплопостачання на загальну суму 118413,00 грн. в т.ч. в 2012 році - 33482,43 грн., в 2013 році - 70574,47 грн. та січні-лютому 2014 року 14356,10 грн.
Враховуючи, що дані витрати проведено за рахунок асигнувань загального фонду кошторису за КТКВ 070201 «Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми» за КТКВ 1164 «Оплата природного газу», в даному випадку мало місце взяття зобов'язань з перевищенням повноважень, яке полягає в здійсненні покриття витрат інших юридичних осіб, що є порушенням п.п. 2 п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ. Внаслідок даного порушення відділу освіти завдано шкоди (збитків) в сумі 118413,00 грн.
Також позивач зазначає, що суцільною ревізією встановлено порушення стосовно дотримання максимальної кількості посад (штатних одиниць), Так, до штатних розписів окремих закладів відділу освіти з 01.09.2012 р. включено понаднормативні посади прибиральників службових приміщень. При цьому, на зайво введені посади розраховувався та затверджувався фонд оплати праці, що призвело до виділення бюджетних асигнувань у завищених розмірах, які в подальшому були профінансовані в повному обсязі. Таким чином, до штатних розписів загальноосвітніх закладів в яких проводилась ревізія зайво введенні понаднормативні посади, які були укомплектовані та які не були забезпечені об'єктом роботи визначеним Нормативом №1205 (0,5 ставки на 250 м. кв. площі прибирання).
Внаслідок зазначеного порушення відділом освіти протягом періоду з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. проведено оплату праці за фактично невиконану роботу в загальній сумі 32672,65 грн. (в т.ч. 2012 році 15652,00 грн., 2013 році 15193,65 грн., січні-лютому 2014 року 1827 грн.) на яку сплачено єдиного соціального внеску 11860,19 грн. (в т.ч. в 2012 році 5681,70 грн., 2013 році 5515,29 грн., січні-лютому 2014 році 663,20 грн.). Внаслідок даного порушення відділу освіти завдано шкоди (збитків) в сумі 32672,65 грн.
Позиція відповідача.
Представник відповідача подав заперечення на позов в яких зазначив, що відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА було проведено процедуру конкурсних торгів на закупівлю послуг за державні кошти. Закупівля відбувалася за документацією конкурсних торгів на закупівлю, яку було затверджено рішенням комісії з конкурсних торгів: протокол №66 від 17.08.2012 р., протокол №374 від 17.12.2012 р., протокол №3 від 19.11.2013 р.
По наслідках проведених процедур укладено з ПП "Мега-Крокус", як переможцем конкурсних торгів договір №176 від 16.10.2012 р., договір №4 від 23.01.2013 р., договір №1 від 10.01.2014 р. на організацію харчування дітей в загальноосвітніх закладах району.
Між Замовником та ПП "Мега-Крокус" було укладено договір оренди приміщень харчоблоків №262 від 14.11.2012 р. за істотними умовами, визначеними документацією конкурсних торгів. Вказаний договір є чинним на даний час, оскільки позивач визнаний переможцем процедури конкурсних торгів на закупівлю вказаної послуги в 2013 та 2014 роках.
Документація конкурсних торгів на 2012, 2013, 2014 роки містить істотні умови закупівлі послуг з організації харчування в навчальних закладах Заставнівського району Чернівецької області і не передбачає обов'язку виконавця послуги відшкодовувати вартість послуг з теплопостачання. Не передбачений такий обов'язок і умовами Договорів про організацію харчування №176 від 16.10.2012 р., №4 від 23.01.2013 р. та №1 від 10.01.2014 р.
Тому відповідач вважає, що правових підстав для укладення відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА з ПП "Мега-Крокус" окремого договору про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг, на якому наголошує відповідач, або включення до умов договору оренди №262 від 14.11.2012 р. обов'язку виконавця відшкодовувати вартість послуг теплопостачання в приміщеннях харчоблоків не існує. У зв'язку із цим, вважає п.1 вимог ДФІ безпідставними та такими, що не належать до задоволення.
Щодо пункту 7 вимоги відповідач вказує, що ревізією щодо дотримання максимальної кількості посад (штатних одиниць), визначених Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів та Типовими штатними нормативами дошкільних навчальних закладів, встановлено, що до штатних розписів окремих закладів відділу освіти з 01.09.2012 р. включено понаднормативні посади прибиральників службових приміщень.
Вказану вимогу відповідач визнав частково, а саме щодо відшкодування до бюджету зайво нарахованої заробітної плати понаднормових штатних одиниць прибиральниць в Чорнопотіцькому НВК в сумі 17366,90 грн. та відповідно нарахування єдиного соціального внеску в сумі 6304,18 грн., що становить разом 23671,08 грн.
Стосовно інших навчальних закладів Онутському НВК І-ІІ ступенів, Баламутівському НВК І-ІІІ ступенів, Чуньківському НВК І-ІІІ ступенів включення посад прибиральників службових приміщень до штатних розписів відповідач зазначає, що вони розраховувались відповідно до штатних нормативів, визначених Нормативами №№ 1205, 1055, а тому відповідач вважає, що порушень не було.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватне підприємство "Мега-Крокус" надала письмові пояснення, в яких зазначила, що 22.05.2014 р. ПП "Мега-Крокус" отримало від Відділу освіти Заставнівської РДА претензію №3 від 22.05.2014 р. про сплату відшкодування до Державного бюджету зайвих виплат в розмірі 118413,0 грн., відповідно до якої відділ освіти Заставнівської РДА вимагає по наслідкам ревізії Кіцманської МДФІ відшкодувати до Державного бюджету вартість послуг з теплопостачання, які нібито отримувалися третьою особою в приміщеннях харчоблоків шкіл під час надання послуг з організації харчування дітей за наведеними вище Договорами.
ПП "Мега-Крокус" вважає наведені в п. 2 вимоги висновки є такими, що порушують майнові права третьої особи, суперечать вимогам ст.ст. 25, 31, 40 Закону України "Про здійснення державних закупівель", ст. ст. 179 ч. 3,5, 180,183 Господарського кодексу України та спростовуються наданими ПП "Мега-Крокус" на перевірку первинними документами. Вважає, п.1 вимоги ДФІ незаконною у зв'язку із тим, що відшкодування теплової енергії не було передбачено умовами договору.
Представник позивача в судовому засіданні подав заяву про зменшення розміру позовних вимог по п. 7 вимоги ДФІ у зв'язку із частковим погашенням суми вимог просив забезпечити відшкодування коштів в сумі 31572,65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення; провести взаємозвірки по сумах єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн.; забезпечити перерахування коштів в сумі 41042 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету та відобразити як відновлення касових видатків 2490,20 грн. В решті позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представники відповідача визнали частину позовних вимог, а саме, в частині включення понаднормативних посад прибиральників службових приміщень по Чорнопотіцькому НВК І-ІІ ступенів. В решті заявлених позовних вимог представники відповідача просили відмовити.
Представник третьої особи підтримав всі обставини та доводи, що викладені в запереченнях на позов.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
31.12.2013 р. по 27.03.2014 р. Кіцманською МДФІ відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності бюджетних установ, що обслуговуються централізованою бухгалтерією відділу освіти Заставнівської РДА за період з 01.06.2012 р. по 28.02.2014 р. результати якої оформлено актом ревізії №24-26-22/21 від 03.04.2014 р. (т.1 а.с.81-127).
08.05.2014 р. №24-26-13/488 Кіцманською МДФІ було надіслано відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА вимогу (надалі - вимога) про усунення виявлених ревізією порушень законодавства. Відповідно до п. 2 даної вимоги ревізією правильності оплати послуг з харчування встановлено, що відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА протягом періоду з 01.10.2012 р. по 28.02.2014 р., проведено оплату за спожиті приватним підприємством "Мега-Крокус" послуги з газопостачання та теплопостачання на загальну суму 118413,0 грн., які не відшкодовано споживачем при проведенні розрахунків за оренду приміщень харчоблоків. У зв'язку з чим зобов'язано Відділ освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення та забезпечити перерахування коштів у сумі 118413,0 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету.
Пунктом 7 вимоги зобов'язано відповідача забезпечити відшкодування незаконних виплат коштів в сумі 32572,65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення щодо введення понаднормативних посад, які були укомплектовані, однак не були забезпечені об'єктами роботи визначеними нормативами та провести відповідні взаємозвірки по сумах коштів єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн. і забезпечити перерахування коштів в сумі 42042,64 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету, відобразити як відновлення касових видатків 2490,20 грн. (т.1 а.с.6-10).
Листами від 11.06.2014 р. №400 та від 17.06.2014 р. №417 відповідач повідомив Кіцманську МДФІ про стан усунення порушень, виявлених в ході фінансово-господарської ревізії, відповідно до яких частину з виявлених порушень було усунуто, проте, п.2.,7 вимог не усунуто. (т. 1 а.с.11,12).
Відділ освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА надіслав Приватному підприємству "Мега-крокус" претензію №3 від 22.05.2014 р. про сплату відшкодування до Державного бюджету зайвих виплат в розмірі 118413,0 грн. Відповідач запропонував за наслідкам ревізії Кіцманської МДФІ відшкодувати до Державного бюджету вартість послуг з теплопостачання, які отримувалися ПП "Мега-Крокус" в приміщеннях харчоблоків шкіл під час надання послуг з організації харчування дітей (т.1 а.с.194).
В акті ревізії арк. 58, зокрема зазначено, що порушення щодо невключення в договори оренди норми, яка б передбачала відшкодування вартості теплопостачання допущено в.о. начальника відділу освіти ОСОБА_6, якою підписано договір № 262 та юристом відділу освіти Мазепою М.С., яким здійснювалася підготовка проекту договору та його погодження. І відповідно відшкодовувати вартість незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн. необхідно, в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення.
Судом встановлено, що протягом вересня-грудня 2012 року, січня-грудня 2013 року, 2014 року Приватне підприємство "Мега-Крокус" за процедурою, визначеною Законом України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 р. визнавався переможцем конкурсних торгів на закупівлю за бюджетні кошти послуг за кодом ДК 55.30.1 "Послуга громадського харчування" (організація харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах району) - 2012 - 2013 роки та за кодом ДК 56.29.2 "Послуги їдалень" (Організація харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах району) - 2014 рік (т.1 а.с.149-156, 160-164).
Згідно п. 10 додатків №6 Документації конкурсних торгів на закупівлю "Технічного завдання послуги з організації харчування учнів в 2012-2013 роках" учасник зобов'язується оплачувати замовнику вартість використаної електроенергії та інших енергоносіїв водопостачання та водовідведення необхідних для забезпечення технологічного процесу приготування їжі, за плату по фактичній вартості, але не вище цін і тарифів для даної місцевості, за показниками лічильників (т.1 а.с.157, 168).
Замовником конкурсних торгів виступав Відділ освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації в Чернівецькій області. За результатами конкурсних торгів між Приватним підприємством "Мега-Крокус", як виконавцем послуг та відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації, як замовником послуг було укладено наступні Договори: договір №176 від 16.10.2012 р. про організацію харчування учнів на базі їдалень загальноосвітніх закладів Заставнівського району (перелік згідно додатку №1 до договору), вартість закупівлі 1790319,50 грн.; договір №4 від 23.01.2013 р., вартість закупівель 6164972,94 грн.; договір №1 від 10.01.2014 р., вартість закупівель 3530735,66 грн. (т.1 а.с.182-184, 185-187, 188-189).
Так, відповідно до умов договору №176 від 16.10.2012 р. про організацію харчування учнів на базі їдалень загальноосвітніх закладів Заставнівського району, а саме, п. 6.5.5. передбачено, що учасник оплачує рахунки, що пред'являє замовник, за витрату електроенергії, води, газу і необхідної для забезпечення технологічного процесу приготування, зберігання, реалізації їжі за показникам лічильників, встановлених в їдальні згідно встановлених цін і тарифів, а також орендну плату. Судовим розглядом встановлено, що відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА рахунки щодо відшкодування теплової енергії (опалення) Приватному підприємству "Мега-Крокус" не виставлялись. Між відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА та приватним підприємством "Мега-Крокус" укладено договори, у яких відсутня умова щодо відшкодування орендарем вартості спожитих ним комунальних послуг. (т.1 а.с.190-193).
Судом досліджено додаток №3 Положення про порядок розрахунку і використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селища та райцентру, до рішення 5 сесії 6 скликання №97-5/2001 у прикінцевих положенням якого вказано, що орендарі, крім внесення орендної плати та комунальних платежів, беруть участь у загальних для всього будинку та прилеглої до нього території витратах, пов'язаних з його експлуатацією, поточним ремонтом, пропорційно площі зайнятих приміщень. (т.2 а.с.18-21).
В матеріалах справи міститься протокол про адміністративне правопорушення № 24-26-181/2014 від 30.04.2014 року, складений заступником начальника Кіцманської міжрайонної державної фінансової інспекції Стус Г.Г. щодо виявлених порушень, а саме, покриття витрат сторонніх юридичних осіб в період 01.10.2012 року по 06.03.2014 року на суму 104056,90 грн. на оплату послуг з опалення приміщень харчоблоків шкільних їдалень, допущене ОСОБА_6 в.о. начальника відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської райдержадміністрації. За вказане порушення рішенням Заставнівського районного суду ОСОБА_6 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 164-12 ч. 3 КУпАП (т.2 а.с.78, 79).
Щодо п.7 вимог Кіцманської МДФІ у Чернівецькій області стосовно введення в штатний розпис понаднормативних посад прибиральників службових приміщень судовим розглядом встановлено таке.
По Онутському НВК І-ІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 558 м. кв. та включено до штатних розписів 1,5 ставки. Фактично підтверджено площі прибирання 521,4 м. кв., що по нормативу передбачає затвердження 1,0 ставки прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 31.12.2013 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 0,5 штатної одиниці.
По Чорнопотіцькому НВК І-ІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 1076 м. кв. та включено до штатних розписів в період з 01.09.2012 р. по 31.03.2013 р. 4 штатні одиниці, які укомплектовано 4 одиницями прибиральників, в період з 01.04.2013 р. по 31.07.2013 р. 3 штатними одиницями, які укомплектовано 2,8 штатними одиницями, в період з 01.08.2013 р. по 31.08.2013 р. 3 штатними одиницями, які укомплектовані 2,5 штатними одиницями. Фактично підтверджено площі прибирання 1175 м. кв., що по нормативу передбачає затвердження 2,5 ставки прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 31.03.2013 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 1,5 штатні одиниці, з 01.04.2013 р. по 31.08.2013 р. 0,3 штатні одиниці та з 01.09.2013 р. по 31.12.2013 р. 0,5 штатної одиниці. Існування такого порушення визнається відповідачем і Чорнопотіцьким НВК, сплачено 1000 грн. у порядку повернення зайво витрачених коштів в сумі 23671,08 грн.
По Баламутівському НВК І-ІІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 2105 м. кв. та включено до штатних розписів 5 ставок. Фактично підтверджено площі прибирання 2250,0 м. кв., що по нормативу передбачає затвердження 4,5 ставки прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 30.03.2013 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 0,5 штатної одиниці.
По Чуньківському НВК І-ІІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 5504 м. кв. та включено до штатних розписів 9 ставок. Фактично підтверджено площі прибирання 4102,3 м.кв., що по нормативу передбачає затвердження 8,0 ставок прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 31.12.2012 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 1 штатна одиниця.
Внаслідок зазначеного порушення відділом освіти протягом періоду з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. проведено оплату праці за фактично невиконану роботу в загальній сумі 32672,65 грн. (в т.ч. 2012 році 15652,00 грн., 2013 році 15193,65 грн., січні-лютому 2014 року 1827 грн.) на яку сплачено єдиного соціального внеску 11860,19 грн. (в т.ч. в 2012 році 5681,70 грн., 2013 році 5515,29 грн., січні-лютому 2014 році 663,20 грн.). Внаслідок даного порушення відділу освіти завдано шкоди (збитків) в сумі 32672,65 грн.(т.1 а.с.20-22, 26-28, 39-44).
До вказаних правовідносин суд застосовує положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус державної фінансової інспекції, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939-ХІІ).
Відповідно до п. 4.3.1.1 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області на ІV квартал 2013 року, працівниками Кіцманської МДФІ проведено ревізію фінансово-господарської діяльності бюджетних установ, що обслуговуються централізованою бухгалтерією відділу освіти, молоді і спорту Заставнівської РДА за період з 01.06.2012 р. по 28.02.2014 р.
Пунктами 7, 8 та 10 статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
08.05.2014 р. №24-26-13/488 Кіцманською МДФІ було надіслано відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА вимогу (надалі - вимога) про усунення виявлених ревізією порушень законодавства. Стосовно п. 2 даної вимоги ревізією забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення та забезпечити перерахування коштів у сумі 118413,0 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету.
Згідно абз.2 ч.4 ст. 48 Бюджетного кодексу України вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов'язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов'язань, у судовому порядку.
Ревізією встановлено, що порушення щодо не включення в договори оренди норми, яка б передбачала відшкодування вартості теплопостачання допущено в.о. начальника відділу освіти ОСОБА_6, якою підписано договір № 262 та юристом відділу освіти Мазепою М.С., яким здійснювалася підготовка проекту договору та його погодження. І відповідно відшкодовувати вартість незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн. необхідно, в тому числі за рахунок осіб, якими допущено це порушення. (т.1 а.с. 110).
Згідно листа Державного казначейства України від 31.05.2011 р. N 17-04/1412-7555 орендодавець розподіляє між орендарями витрати на утримання приміщень залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, системи тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині - пропорційно розміру орендованої організаціями площі. Орендодавець надає орендарям рахунки для оплати орендної плати, послуг по охороні приміщення, комунальних послуг (теплопостачання, водопостачання, електроенергія, інші комунальні послуги - вивіз сміття, обслуговування ліфтів), орендарі оплачують їх відповідно до економічної суті платежу.
Згідно ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). Оренда структурних підрозділів державних та комунальних підприємств не повинна порушувати виробничо-господарську цілісність, технологічну єдність даного підприємства. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи положення законодавства із вказаного питання та на підставі досліджених документів, суд вважає, що п. 2 вимоги Кіцманської МДФІ щодо неправомірного невключення посадовими особами відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА в умови договору оренди норми, яка б передбачала відшкодування вартості теплопостачання за спожиту теплову енергію і відповідно забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення, є обґрунтованими та законними.
Суд не приймає твердження відповідача, третьої особи про те, що така вимога не може бути задоволена, оскільки відшкодування теплопостачання не було передбачено умовами договору з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 2 вимоги ДФІ у Чернівецькій області від 08.05.2014 р. №24-26-13/488 відділу освіти необхідно забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено вказане порушення. При цьому, в акті ревізії відділу освіти від 03.04.2014 р. №24-26-22/21 вказано осіб з вини яких допущено порушення (допущено в.о. начальника відділу освіти ОСОБА_6, якою підписано договір № 262 та юристом відділу освіти Мазепою М.С., яким здійснювалася підготовка проекту договору та його погодження) і відповідно відшкодовувати вартість незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн. необхідно, в тому числі за рахунок осіб, якими допущено це порушення, внаслідок якого відділу освіти завдано збитків на загальну суму 118413,0 грн.
Ревізією відділу освіти з питань повноти та своєчасності розрахунків орендарів за надані їм комунальні послуги встановлено, що відповідно документації з конкурсних торгів ПП "Мега-Крокус" на 2012-2013 роки, передбачалося проведення видатків у зв'язку з здійсненням діяльності щодо надання послуг з харчування, а саме: оплата комунальних послуг, електроенергії, газу - 13,5 % від понесених витрат, що становить 80564,38 грн. та 420831,45 грн.
При цьому, ревізією встановлено, що відповідно до п.п. 6.5.5 договорів від 16.10.2012 р. №176 та від 23.01.2013 р. №4 "Про організацію харчування", укладених відділом освіти з ПП "Мега-Крокус", останній оплачував рахунки, які пред'являв Відділ освіти на відшкодування електроенергії, води, газу необхідних для технологічного процесу. Рахунки на відшкодування вартості теплопостачання відділом освіти ПП "Мега-Крокус" в ревізійному періоді не виставлялися та відшкодування відділу освіти цих послуг орендарем ПП "Мега-Крокус" не проводилось.
Згідно Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 р. №1875-ІV (далі - Закон №1875-ІV), який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 1 Закону №1875-ІV комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно з положеннями статті 1 Закону №1875-ІV балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Крім того, відповідно до частини четвертої статті 19 Закону особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Згідно прикінцевих положень Положення про порядок розрахунку і використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селища та райцентру, додаток №3 до рішення 5 сесії 6 скликання №97-5/2001 орендарі, крім внесення орендної плати та комунальних платежів, беруть участь у загальних для всього будинку та прилеглої до нього території витратах, пов'язаних з його експлуатацією, поточним ремонтом, пропорційно площі зайнятих приміщень.
Також судом встановлено, що в ході ревізії за участю представників відділу освіти, проведено суцільне комісійне обстеження орендованих ПП "Мега-Крокус" шкільних приміщень. Проведеним обстеженням встановлено, що у всіх харчоблоках приміщення обігріваються радіаторами, які на час обстеження функціонували та температура яких була ідентичною температурі інших радіаторів, якими обігрівалися інші приміщення та температура в яких була такою ж та вищою ніж у інших шкільних приміщеннях.
Крім того, згідно даних відділу освіти випадків не функціонування системи теплопостачання окрім неопалюваних періодів ревізією не встановлено. Також, ревізією випадків ініціювання відділом освіти, чи ПП "Мега-Крокус" питання про відключення харчоблоків від теплопостачання не встановлено. Таким чином ревізією відділу освіти, підтверджено факти безоплатного користування ПП "Мега-Крокус" послугами з теплопостачання по 23-х навчальних закладах. Вказане стало можливим у зв'язку із не включенням відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА вказаних послуг у договори оренди. З урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є правомірними та такими, що належать до задоволення в повному обсязі.
Стосовно п. 7 вимоги Кіцманської у Чернівецькій області стосовно введення в штатний розпис понаднормативних посад прибиральників службових приміщень суд зазначає наступне.
Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 р. №1205 (далі - Норматив №1205), та Типовими штатними нормативами дошкільних навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 04.11.2010 №1055 (далі - Норматив №1055), визначено, що типові штатні нормативи загальноосвітніх навчальних закладів поширюються на усі типи загальноосвітніх навчальних закладів (далі - школи), крім шкіл-інтернатів усіх типів, спеціальних, санаторних шкіл, шкіл соціальної реабілітації та вечірніх (змінних) шкіл, та визначають максимальну кількість посад (штатних одиниць). Формування штатів шкіл передбачається з урахуванням їх контингенту учнів, кількості класів, режиму роботи, площ та санітарного стану приміщень, будівель і споруд.
Штатний розпис школи розробляється в межах затвердженого центральними та місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування фонду заробітної плати, дотримуючись найменування посад, передбачених цими Типовими штатними нормативами. Згідно Нормативу №1205 максимальна нормативна чисельність прибиральника службових приміщень складає 0,5 ставки. На кожні 250 м 2 площі, що прибирається, але не менше 0,5 посади на школу.
У школах, де заняття проводиться в другу зміну або є групи продовженого дня, додатково вводиться штатна одиниця з розрахунку 0,5 штатної одиниці на 250 м 2 площі, що використовується учнями цієї зміни або групами продовженого дня. При розрахунку площі, що прибирається, не враховується площа стін, вікон, панелей. Крім того, може не враховуватися площа класних кімнат (кабінетів) 8 - 11 класів, якщо вона прибирається учнями цих класів. Судовим розглядом встановлено, що навчання відбувалось в одну зміну.
Відповідно до п.п. "д" п. 5 Нормативу №1055 у штатних розписах дошкільних навчальних закладів передбачається посада прибиральника службових приміщень з розрахунку 0,5 штатної одиниці на кожні 200 кв. м. При площі службових приміщень менше ніж 200 кв. м встановлюється 0,5 штатної одиниці.
Проведеною шляхом співставлення кількості посад працівників, затверджених у штатних розписах, з нормами, визначеними законодавством встановлено, що до штатних розписів окремих закладів відділу освіти з 01.09.2012 р. включено понаднормативні посади прибиральників службових приміщень.
По Чорнопотіцькому НВК І-ІІ ступенів Відповідачем порушення визнано.
Внаслідок зазначеного порушення відділом освіти протягом періоду з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. проведено оплату праці за фактично невиконану роботу в загальній сумі 32672,65 грн. (в т.ч. 2012 році 15652,00 грн., 2013 році 15193,65 грн., січні-лютому 2014 року 1827 грн.) на яку сплачено єдиного соціального внеску 11860,19 грн. (в т.ч. в 2012 році 5681,70 грн., 2013 році 5515,29 грн., січні-лютому 2014 році 663,20 грн.). Внаслідок даного порушення відділу освіти завдано шкоди (збитків) в сумі 32672,65 грн.
Судом досліджено, що порушення допущене з вини директорів Баламутівського НВК І-ІІІ ступенів ОСОБА_9, Онутського НВК І-ІІ ступенів ОСОБА_10, ступенів Чорнопотіцького НВК І-ІІ ступенів ОСОБА_11, Чунівського НВК І-ІІІ ступенів ОСОБА_12, якими подано до відділу освіти недостовірну інформацію щодо площ приміщень, які прибираються та головних бухгалтерів Стасюк О.М. та Фисюк Л.С. якими складено і підписано штатні розписи з завищеною кількістю штатних осіб прибиральників.
Головний бухгалтер Фисюк Л.С. пояснила, що керувалася даними про площі надані їй директорами шкіл. Директори шкіл зазначили, що до площ прибирання включали площі дошкільних груп. Однак, в ході обмірів площ, що прибираються встановлено, що вищевказані приміщення прибираються помічниками вихователів про що ними зазначено в своїх поясненнях (т.1 а.с.23-25, 29-38, 45-50).
Площі прибирання визначені шляхом складення актів обстеження приміщень НВК, які прибираються працівниками відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА у складі директорів шкіл, завгоспів, голів профкомів, голів батьківського комітету школи в присутності головного державного фінансового інспектора М.В. Лукащук. Так, згідно акту від 27.02.2014 року по Чорнопотіцькому НВК підтверджено площу прибирання 1088 м. кв., згідно акту від 17.03.2014 року по Чуньківському НВК підтверджено площу прибирання 4100 м.кв., згідно акту від 14.03.2014 року по Онутському НВК підтверджено площу прибирання приміщень 521, 38 м.кв., згідно акту від 14.03.2014 року по Баламутівському НВК підтверджено площу прибирання приміщень 2247, 1 м. кв. (т.1 а.с.20,26, 39,42). Акти визначення площі прибирання відповідачем не оспорюються.
З урахуванням вищенаведеного та встановлених обставин по справі, суд робить висновок що п. 7 вимог Кіцманської МДПІ у Чернівецькій області є правомірним та таким, що належить до задоволення.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суб'єктом владних повноважень доведено суду належними засобами доказування, правомірність вчинення дій щодо прийняття рішення. Перевіривши виконання суб'єктом владних повноважень вимог Закону, суд вважає, що позивач в межах компетенції визначеної Конституцією України та Законами, діяв правомірно. З врахуванням наведеного повно, всебічно дослідивши докази по справі, суд зробив висновок, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 2, 3, 11, 71, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Зобов'язати відділ освіти, молоді і спорту Заставнівської районної державної адміністрації виконати п.2 та п. 7 вимог Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області від 08.05.2014 року № 24-26-13/488 а саме:
- забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення;
- забезпечити перерахування коштів в сумі 118 413 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету;
- забезпечити відшкодування незаконних виплат коштів в сумі 31672, 65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення вимог (п.7 вимоги);
- провести відповідні взаємозвірки по сумах єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн.;
- забезпечити перерахування коштів в сумі 41042,64 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету та відобразити як відновлення касових видатків 2490, 20 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частин першої-другої статті 186 КАС України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення або в разі відсутності сторони в судовому засіданні з дня одержання її копії. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову у повному обсязі сторони можуть отримати після 03 листопада 2014 р.
Суддя Т.М. Брезіна